Kutlu Doğum Haftası Gökçebey’de Kutlandı......

          Her yıl 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kutlu Doğum Haftası nedeniyle   Gökçebey ilçe Müftülüğü ve Türkiye Diyanet vakfı Gökçebey şubesi tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri Gökçebey Kapalı Spor Salonunda yapıldı.  Bir dakikalık Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, Gökçebey Kur’an Kursu yöneticisi Mehmet Gebeş Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Türkçe mealiyle beğeni topladı.

Gökçebey İlçe Müftüsü Ünal Baş’ın açış konuşması ile başlayan Kutlu Doğum haftası programında Diyanet İşleri Başkanlığı Yön. Hiz. ve Satın alma Daire Başkanı İhsan Açık Peygamberimiz ve Kardeşlik Hukuku konulu bir konferans verdi. 

Etkinliklere Gökçebey Kaymakamı Bülent Hamitoğlu,  Gökçebey İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Gülşen, Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri ve Satınalma Daire Başkanı İhsan Açık, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Gökçebey ilçe Müftüsü Ünal Baş yapmış olduğu konuşmasında, Diyanet İşleri Başkanlığınca 1989 yılından beri 14–20 Nisan tarihlerini Türkiye Diyanet Vakfı ile işbirliği içerisinde “Kutlu Doğum Haftası” olarak hem ülke içinde hem de yurt dışında birçok etkinliklerle kutlanmaktadır, diyerek İslam dininin kardeşliğe, birlik ve beraberliğe vermiş olduğu önemden, Ayetler ve Hadisi Şeriflerden örnekler vererek anlatan Müftü Ünal Baş,Bu yıl ki kutlu doğum etkinliklerinde işlenecek ana tema’nın Hz Peygamber, Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku olarak tespit edilmiştir.Bugün İslam coğrafyasının bir ilim ve medeniyet coğrafyasından bir zulüm ve mazlumiyet coğrafyasına dönüşmesinin en büyük sebebi, kardeşlik ahlakı ve kardeşlik hukuku ihlalidir. Bu tehlikeden kurtulmanın yolu ,her şeyden önce müminlerin kardeşliğinden geçmektedir.Bunun için kalpler arasında ülfetin ,sevginin sağlanması ve Cenabı Hakkın nimeti sayesinde kardeş olduğumuzu bir kez daha hatırlamamız gerekmektedir.Çünkü bizim kardeşliğimiz Yüce Allahın bize en büyük lütfu, ikramı, ihsanı ve nimetidir. İslam kardeşliği soy, sop, ırk, renk, dil, bölge ve asabiyet temelinde bir kardeşlik değildir. Menfaat, çıkar temelinde bir kardeşlik hiç değildir. Yüce değerler ve yüksek idealler etrafında bir kardeşliktir. iman ve takva ekseninde bir kardeşliktir. Yüce Rabbimizin ifadesiyle ‘’Müminler ancak kardeştir” dedi İlçe Müftüsü Ünal Baş, konuşmasının ardından protokol üyelerine Ertan Çakır ve Mehmet Gebeş’in ilahileri eşliğinde gül takdim etti.

Konferansa  konuşmacı olarak katılan Diyanet İşleri Başkanlığı Yön. Hiz. ve Satın alma Daire Başkanı İhsan Açık  özetle şöyle dedi:’’Alemlerim Rabbi olan Peygamberimiz Hz. Muhammed’e selat ve selam olsun.Sizlere Diyanet İşleri Başkanımız Mehmet Görmez’in selamını getirdim.Bu yıl ki Kutlu Doğum Haftasında konumuz Hz. Peygamberimizin  KARDEŞLİK AHLAKI VE KARDEŞLİK RUHU olacaktır.Müslüman Müslüman’ın kardeşi olacaka ,bunun için gerekenlere anlatmaya çalışacağım.Kardeşliği  Allah rızası için yapmalıyız.Bizim en yakın kardeşimiz evliysek  eşimiz, çocuğumuz,anane –babamız ve diğer yakınlarımızdır.Kendimize bu kişilerle Cennet e beraber girecek miyim diye kendimizi sorgulamalıyız.

           Akşam eve varınca düşünün bakalım .Acaba kaç insanı affettim,kaç insanın kusurunu örttüm ,veya  kaç insanın kusurunu ortaya çıkardım,kaç insanı affetmedim.Sevmediğimiz insanların listesini yapın.Sonra diyelim ki ,bunun sebebi belki de benim hatamdır.Onların da beni sevmesi için dua etmeye başlayalım. Kardeşlerimiz için hep dua etmeliyiz.Birbiriniz arasında konuştuklarınızı ,başkasına aktararak gıybet ediyoruz.Bunu kadınlar da erkekler de yapıyor Maalesef. Allah’ın değimiyle her gün bir kardeşimizin etini yemiş gibi oluyoruz.  Hz. Peygamberimiz bir gün mescitte soruyor? Müflis kimdir biliyor musunuz? Sahabeler cevap veriyor.Malı mülkünü kaybetmiş,arazisindeki tahılını ,ürününü kaybetmiş, olan kimsedir.Hz. Peygamberimiz gülümsüyor ve diyor ki:gerçek manada müflis Kıyamet gününde hesaba çekildiğinde kul haklarını ödemek için ,onların günahlarının üstüne yüklenmesidir.’’dedi

Yaklaşık olarak 900 kişinin katıldığı etkinlik programının sonunda davetlilere tavuklu pilav ve ayran ikram edildi.

  
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-04-17
Bu haber 1676 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 759
  Bugün : 592
  Toplam: 5550343
   Online :

  66 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama