Zonguldak İl Temsilcisi Ümit Eser İLKSAN Genel Kuruluna Katıldı

İLKSAN Genel Kuruluna Katılan Zonguldak İl Temsilcisi Ümit ESER Genel Kurulu Değerlendirdi;
İlkokul  Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN) Zonguldak il temsilcisi Ümit ESER Alanya Ananas otelde 7 Nisan 2012 günü yapılan 6.dönem 4. olağan temsilciler kurulu toplantısıyla  ilgili değerlendirmelerde bulundu.
280 bin sınıf öğretmeni ve eğitim çalışanını ilgilendiren İLKSAN’ ın genel kurulunda yıllardır çaba sarf ettikleri ana statü değişikliği için ilk adımın atıldığını belirten Eser  şu andaki ana statü gereği Yönetim kurulunu oluşturan 7 üyenin 4 ü MEB bürokratlarından 3 ü il temsilcilerinden oluşuyordu. Denetleme Kurulunu oluşturan 3 üyenin 2 si Bakanlık tarafından 1’ i  il temsilcilerinden seçiliyordu. Bu maddelerin değiştirilmesi için tavsiye kararı alındı. Bu karar artık Mecliste.Tavsiye kararına göre bundan böyle yönetim kurulu ve denetim kurulu üyelerinin tamamı İl temsilcilerinden seçilecek ve Sandığı Gerçek sahipleri yönetecek.
 1985 Yılında ana statü değişikliğinden sonra İLKSAN ‘ ın  karamsar günlerinin başladığını ve üyelerin alın terinin sömürülerek Sandığın “Verdimse ben verdim “ diyen zihniyetce yıllarca zarara uğratıldığını belirten Eser son yıllarda bu kötü gidişi durdurmak için büyük çaba sarf ettiklerini,  amaçlarının  Ana Statü değişikliğini gerçekleştirip daha sonra İLKSAN’ın devletten alacaklarını istemek ve İLKSAN’ı  tasfiye ederek üyelerine reel değerler  üzerinden alacaklarını ödemek olduğunu belirtti.

  İLKSAN yönetiminin özel bir şirkete yaptırdığı mali analiz sonuçlarını da değerlendiren Eser orta ve uzun vadede  İLKSAN’da sıkıntılar büyüktür.Sıkıntının sebebi olarak ta üyelere yapılan karşılıksız sosyal yardımlar (evlenme,ölüm,afet,maluliyet ve şehit) ve emekli yardımı gösterilmektedir. Bunların kaldırılması yada  azaltılması önerilmektedir, ama biz buna izin vermeyeceğiz. Bugün 30 yıl ve üzeri hizmeti olan  yaklaşık 35 bin İLKSAN üyesi emekli olsa İlksan’ın Tüm mal varlığı, (470 Trilyon)  bankalardaki paraları ve gayri menkulleri bu 35 bin üyenin emekli İkramiyesini ödemeye yetmemektedir. Kanunla kurulan bu sandığa devletin sahip çıkarak İlksan’ a olan borçlarını biran önce ödemesi ve ana statü değişikliğini biran önce gerçekleştirmesi gerekmektedir.


 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-04-13
Bu haber 1683 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 818
  Bugün : 1388
  Toplam: 5611507
   Online :

  77 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama