Filyos Çayında Bir Yorgun Köprü

1933 Yılı Temmuz Ayında Zonguldak ve ilçelerinde meydana gelen sel felaketinden sonra Bölgede faaliyette olan Köprüler büyük zarar görmüş, aynı yıl Dahiliye vekaletine (İçişleri Bakanlığı) Zonguldak valiliğince gönderilen telgraf yazılarında şiddetli yağan yağmurlar sonucu selden meydana gelen hasarı da detaylarıyla yazılmış. Bölgede Hasar gören köprüler çoğunlukta olup bunlar arasında Zonguldak belediyesine ait soğuksuya giden ahşap köprünün, Kozlu nahiyesindeki belediye köprüsü ile çaydamar köprüsünün tamamı yıkılmış, Ankara köprüsü tamamı sular altında kalmış,  Maden idaresine ait Köprünün tamamı ile Ereğli’de bulunan Kızlar köprüsünün yıkıldığı, Çaycuma istasyon tarafındaki kain (eski) köprünün hasar gördüğü yazılmaktadır. Bu olaylardan sonra alınan önlemler neticesinde 1939 yılında Zonguldak Bayındırlık müdürlüğü tarafından bir rapor hazırlanmış Rapor Zonguldak kömür havzasının zaruri, iktisadi, askeri yol şebekeleriyle amele iskan sahaları ve bunların istibat yolları adını taşımaktadır. Rapor esasen yolların iyileştirilmesi için hazırlanmış ancak köprülerinde mutlaka yapılması gerektiğine dair bilgileri rapora eklemişler. 1945 yılında rapor dahilinde Devrek, Tefen (Gökçebey) yolu ihale edilmiş ve yapımına başlanmıştır. Yol Devrek Gökçebey Çaycuma Zonguldak bağlantısı sağlayacak ve yol üzerindeki ahşap köprülerin bakımı da yapılacak.


                                      1940 lı yıllar Tefen Ahşap Dekovil köprüsü
Daha Sonra ahşap köprünün yerine 1954–1955 yılları arasında Zonguldak, Devrek-Gökçebey-Çaycuma Yolu üzerinde bulunan kısma betonarme Gökçebey(Tefen) köprüsü yapıldı. Aradan geçen 57 yıl sonra bugünde hala kullanılmaktadır.

 

6 Nisan 2012 Cuma günü saat 15.40 dolayında yıkılan Çaycuma Köprüsünün çökmesi bölgede yürekleri yaktı acılar yaşandı. Çöken Çaycuma köprüsü Filyos çayı üzerinde olan 57 yıllık Gökçebey köprüsünün de durumunu gündeme getirdi. Gökçebey Köprüsünün yorgun ve suyun debisine dayanıklılığı acilen kontrol altına alınması gerektirmektedir. 

Köprülerin üzerinde bulunan Uzunluğu 228 km olan Filyos çayı yağışlı Ilgaz dağlarından beslenen, her bölümünün ayrı bir adı bulunan Karabük’ten Gökçebey’e kadar kısık adı verilen dar boğazlardan Yenice adıyla geçip Gökçebey’de geniş bir vadiye yayılıryine Bolu ili dağlarından beslenip Devrek ırmağı adıyla akıp Gökçebey ilçesinde sarıkaş mevkiinde birleşip Filyos çayı adıyla geniş bir vadide akarak Çaycuma’yı geçip Filyos’ta denize dökülür. Bölgenin en büyük akarsuyu olan Filyos Çayının su toplama havzası 13300 km2'dir. Yıllık ortalama 104.6 m3/sn olan nehrin debisi Nisan ayında 230 m3/sn ile en yüksek, Ağustos ayında ise 28 m3/sn ile de en azdır.

Gökçebey’de geniş bir vadi içinde akışın sürdüren Filyos çayının yataklarını Plansızca doldurulması çayın akış yönünü de etkilemektedir. Geçen yıl plansızca doldurulan dolgular nedeniyle ırmağın akış debisi değişmiş her iki yaka kıyısını aşındırmaya başlamıştır. Filyos çayının Gökçebey kıyı tarafı dolgu toprağı ile doldurulmuş, suyun geniş vadisi daraltılmış böylece suyun akış hızı artmış akış yönünde gelen su Gökçebey köprüsünün çıkış kısmını aşındırmaktadır. Yakın zamanda köprünün çıkış kısmı karayolları tarafından tadilat edilmiş olsa dahi yinede tehlike devam etmektedir. Dolgu akış yönünü değiştirmekte köprünün çıkışı aşındırmaya devam etmektedir. Yetkililer tarafından acilen Gökçebey köprüsünün çıkış ve giriş kısımlarındaki ayaklarının kontrolü yapılması ve Beton yorgunluğunun ölçülmesi gerekmektedir.

İlçede ırmak yataklarını daraltarak yeni alan kazanmayı Amaçlayan düzenlemelerden öncelikle sakınılmalı, Filyos Çayı yatağı Yeniden doğal sınırlarına getirilmelidir. DSİ tarafından yapımı düşünülen Gaziler köyü ile Zonguldak köprüsü arası kanal içine alınması ihalesi bu sene yapılması söylenmektedir. 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-04-09
Bu haber 3211 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 818
  Bugün : 1315
  Toplam: 5611434
   Online :

  78 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Mehmet Yılmaz 2012-04-09 :

Kesinlikle çok yerinde bir ikaz olmuş bu yazı. Uzun yıllardır kullanılan iki köprü: Biri Çaycuma'da biri de Gökçebey'de! 50 yıldan daha fazla süredir kullanılan bu köprülerden biri artık yıkık durumda. Ortaya çıkan felaketin kelimelerle tarifi yok. Bizim kullandığımız köprünün de yakın bir zamanda böyle bir hadiseye sebep olmayacağının garantisi var mı! Bu, çok önemli ve ciddi bir durum. Aynı olan bizim ilçemizde olabilirdi. İlçemiz halkı ölebilirdi. Bize düşen iş, bu vahim olaydan ibret almak ve bir an önce köprü ile ilgili çalışmalara başlamak!


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama