BİG Partisi’nde Zonguldaklı aday

BİG Partisi, seçim startını Duisburg kentinden verdi. Zonguldaklı belediye meclis üyesi Mehmet Metin, partisinin Gladbeck- Dorsten Bölgesi adayı. Zonguldaklı politikacı, KRV eyaletinde yaşayan yaklaşık 290 bin Zonguldaklı’dan destek bekliyor.

KRV’DE İDDİALIYIZ
Yenilik ve Adalet Birliği Partisi (BIG) Duisburg kentindeki Akkurt Saal’da,  Kuzey Ren Vestfalya eyalet ( KRV) seçimleri için Ruhr Bölgesi adaylarını belirleme  toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya BİG Partisi Genel Başkanı Haluk Yıldız, BIG KRV Koordinatörü  Mehmet Özyön ,Gladbeck Belediye Meclis Üyesi Mehmet Metin ve bölgenin il bölge teşkilat başkanları da katıldı. Bu toplantıyla birlikte 13 Mayıs tarihinde KRV eyaletinde yapılacak olan Eyalet Parlamentosu seçimlerine de start verilmiş oldu. BIG Partisi eyalet yönetimi KRV'de eyalet listesinde göstereceği 50’ye yakın adayla seçimlere katılacak. Özellikle Türkler'in ve göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı illere ağırlık verecekleri kaydedildi. BIG Partisi'nin 2 yıl önce kurulmasına rağmen şu an 9 eyalette ve 37 şehirde teşkilanlanmış olduğunu ve şimdiye kadar eyalet düzeyinde girmiş oldukları 6 seçim sonucunda Almanya genelinde yaklaşık 40 aktif parti arasında 12. sırada bulunduklarını belirten  Genel Başkan Haluk Yıldız, 25 farklı milletten ve kültürden üyenin de partinin çok kültürlü ve çoğulcu yapısını yansıttığının altını çizdi. Bu yapının bir nedeninin de mevcut diğer partilerin göçmenleri hakkıyla temsil etmediğini, ancak BIG Partisi‘nin genel toplumun yanısıra Almanya'daki göçmenlerin haklarını daha samimi ve gerektiği gibi savunduğunu kaydetti. Partiyi herhangi bir etnik ya da dini temele dayalı olarak kurmadıklarını belirten Yıldız, konuşmasında şunları söyledi ‘‘Partimizi daha çok pragmatik ve çözümcü bir parti olarak görüyoruz ve Almanya'nın geleceğini belirleyeceğimizi inanıyoruz. Çünkü şu anda Almanya'da yabancı kökenli insanların oranı yüzde 20 ve bu önümüzdeki 30 sene içerisinde kendini katlayacak. Şu an bile Almanya genelinde 16 yaşın altındaki her üç çocuktan biri göçmen kökenli. Dolayısıyla bu ülkede göcmen kökenli insanların da giderek söz sahibi olması lazım. Fırsat eşitliği başta olmak üzere sosyal adaleti sadece sözde değil, gerçekten topluma yansıtmak istiyoruz . Toplam beş siyasi alanda ağırlık belirledik. Bunlar eğitim politikası, aile politikası, ekonomi politikası, sosyal politika ve özellikle temel vatandaşlık haklarıyla birlikte, siyasal katılımı iceren katılım politikasıdır. ünkü uyum kavramı çoğumuzun da gözlemlediği üzere yoruma ve suistimale açık bir kavram. Kim kime nasıl uyacak? O yüzden bize göre katılım kavramı daha doğru olup, herkesin kendi kimliğini koruyarak toplumsal, ekonomik ve siyasi süreçlere istirak etmesidir ‘‘ dedi.

 HALKIN AYNASIYIZ
BIG KRV Koordinatörü Mehmet Özyön de, son zamanlarda bazı üst düzey siyasilerin yaptığı açıklamaların toplumda bölünmeleri ve kutuplasmalari artırdığını, kendilerinin ise parti olarak öncü kültür ve uyum tartışmaları yerine birlikte yaşamayı öne çıkarmayı istediklerini söyledi. Gladbeck Belediye Meclis Üyesi ve BİG Gladbeck – Dorsten Milletvekili adayı Mehmet Metin ise, Almanya’da uzun yıllar, siyasetin çeşitli kademelerinde yer aldığını, son seçimlerde kendi seçim listesiyle birlikte belediye meclisine girmeyi başardığını belirterek, burada edindiği bilgi ve tecrübelerini artık Eyalet Parlamentosuna taşımak istediğini söyledi. Metin, ‘‘ Uzun yıllardan beri Alman siyaseti içerisinde yer almaktayım. Bugüne kadar yerel anlamda siyaseyete katkı sağladım. Ancak gördüm ki bir takım çalışmalarımızın önü tıkanıyor, vatandaşlarımıza hizmet noktasında ciddi sorunlar ile karşı karşıya geliyoruz. Büyük partilerin çoğulcu gücüyle sadece onların önerilerine evet veya hayır demek zorunda kalıyoruz. Bu da sorunların çözülmesini engelliyor. Göçün 50. yılında ciddi sorunlar ile karşılaşmaktayız. Belediyelerin borçları çığ gibi büyüyor. İşsizlik ve buna bağlı kriminal olaylarda artıyor. Eğitim konusunda köklü çözümlere gidilmesi gerekiliyor. Ben de bir göçmen çocuğu olarak, burada doğdum. Bizler kendimizi buranın bir parçası görüyoruz. Ancak son yıllarda anlaşılmaz şekilde gelişen ‘‘ ırkçı ‘‘ yaklaşımlar tüm göçmenleri üzmüştür. Özellikle geçmişe dönük yaşanan ırkçı cinayetler hepimizi derinden yaralamıştır. Durum böyle iken bir de bunların üzerine, işsizlik gibi unsurlar eklenince, insanlar olumsuz etkilenebiliyorlar. 50 yılda hala birbirimizi anlayadıysak, burada bir sorun var demektir. Geleceğe yönelik köklü projeler üretilmeli.Sol cepten al, sağ cebe koy politikisı ile siyaset tıkanmamalı. Gerçekçi çözümler üretilmeli. BİG Partisi olarak, başta eğitim ve aile konularının çözümü noktasında ciddi çalışmalarımız var. Partimiz bugün herkesin arzuladığı bir yaşam için projeler üretmektedir. Siyasi otorite olarak, yol, su gibi sığ projeler ile değil, toplumun refahı noktasında derin çözümler üretilmesi gerekmektedir. BİG Partisi, göçmenlerin ülkede daha çok söz sahibi olması konusunda çalışmalar yürümektedir. BİG Partisi bu anlamda halkın aynasıdır. Halkımızın kalbindeki güzellikleri projye dönüştürürek, bu güzel insanlara hizmet sunmak için parti olarak iddialıyız. Bu projelerin yaşama geçmesi için de halkımızın 13 mayısta partimize destek vermelerini bekliyoruz. Bizler siyasi arena da ne kadar güçlü olursak, sorunlarımızın çözümü de o kadar kolaylaşır ‘‘ şeklinde konuştu.

Mustafa Tığlı
DUİSBURG

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-03-29
Bu haber 1470 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Bugün : 749
  Toplam: 5613312
   Online :

  84 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama