Karikatürist Kürşat Coşgun’a Yılmaz Güney Onur Ödülü

Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi ve Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Vakfı’nın düzenlediği 2. Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali kapsamında gerçekleştirilen karikatür yarışmasında  karikatür sanatçımız Kürşat Coşgun, ilk dört  içinde yer alarak  Onur ödülü ile ödüllendirildi.

“Sinema Konulu Karikatürler” ve “Yılmaz Güney Portreleri” olmak üzere iki dalda düzenlenen2. Uluslararası Yılmaz Güney Karikatür Yarışması’na 35 ülkeden toplam 356 eser katıldı.   Yılmaz Güney’in evrensel sinemacı kimliğiyle bütünleşen bir katılım çeşitliliği gerçekleşirken, değerli sanatçıların, değerli eserleriyle güzelleşen, nitelikli bir karikatür etkinliği yaratılmış oldu.

Kürşat Coşgun’un yapıtı ise, sergilenmeye değer görülen ilk yirmi karikatür arasına girdikten sonra finalde ilk dört karikatür arasında yer aldı ve “Onur Ödülü”ne değer bulundu.  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü olarak görev yapan ve Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı (ZOKEV)Başkanlığı görevini de yürüten  Kürşat Coşgun’un kazandığı başarı, başta değerli roman yazarı İrfan Yalçın olmak üzere Zonguldaklı sanat adamları arasında da sevinç  yarattı.

Seçici Kurulunu, Karikatür sanatçıları Paolo Dalponte (İtalya), Elena María Ospina Mejía (İspanya), Canol Kocagöz (Türkiye), Musa Gümüş (Türkiye), Kamil Yavuz (Türkiye) ve Aşkın Ayrancıoğlu (Türkiye)’nun yaptığı değerlendirme sonucunda “Sergilenmeye Değer” 20 karikatür arasına giren Kürşat Coşgun’un özgün  çizimi, finalde ilk dört yapıt arasına girerek ödüllendirilmeye  değer bulundu.  

ÖDÜLLER:

SİNEMA KONULU KARİKATÜRLER YILMAZ GÜNEY ONUR ÖDÜLLERİ:

Vladimir Kazanevsky (Ukrayna)
Oleksy Kustovsky (Ukrayna)
Valentin Georgiev (Bulgaristan)
Hamza Akın (Türkiye)
Marian Avramescu (Romanya)

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ:

Nodar Khodeli (Gürcistan)

PORTRE KARİKATÜRLER YILMAZ GÜNEY ONUR ÖDÜLLERİ:

 Halit Kurtulmuş Aytoslu (Türkiye)
Şevket Yalaz (Türkiye)
Levent Gönenç (Türkiye)
Kürşat Çoşgun (Türkiye)
Raul Alfonso Grisales (Kolombiya)

YILMAZ GÜNEY ÖZGÜRLÜK ÖDÜLÜ:

Haydar Bayar
Raif Damar

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-03-16
Bu haber 2055 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 945
  Bugün : 286
  Toplam: 5616076
   Online :

  78 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama