Eğitim Sen’den “4+4+4”Eğitim Modeline Karşı Sevk Eylemi

Eğitim Sen, zorunlu eğitimi fiilen 4 yıla indiren yasa teklifine karşı toplu sevk eylemi düzenliyor. Ülke genelinde 15 Mart Perşembe günü yapılacak olan toplu sevk eylemi öncesinde Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği Çaycuma halkına bildiri dağıtarak destek istedi.  

15 Mart  Perşembe günü saat 12.30’da Çaycuma Atatürk Anıtı önünde toplanacak olan Eğitim Sen üyeleri toplu halde AKP  Çaycuma ilçe binasına yürüyecek. “Çocuklarımızın geleceği ile oynanmasına izin vermeyelim. Tüm eğitim ve bilim emekçilerini sevk eylemine katılmaya; duyarlı tüm yurttaşlarımızı Eğitim Sen’in uyarı eylemine destek vermeye ve 15 Mart Perşembe günü saat 12.30’da Çaycuma Atatürk Anıtı önünde olmaya davet ediyoruz” ifadelerinin bulunduğu bildirilerde şöyle denildi:  

 “4+4+4 İle Zorunlu Eğitimin Kademelendirilmesine Karşı Çocuklarımızın ve Öğrencilerimizin Geleceğine Sahip Çıkıyoruz! 

Kanun teklifi TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda görüşülürken sendikaların, eğitim örgütlerinin ve bilim insanlarının tüm itirazları görmezden gelindi ve düzenleme Milli Eğitim Komisyonu’nda sadece iktidar partisinin oylarıyla kabul edildi. Önümüzdeki günlerde Meclis Genel Kurulu’na gelecek olan teklifle;

• Devlet tarafından parasız olarak verilmesi gereken ilköğretim eğitiminde, devlet yükümlülüğü kaldırılıyor, ilköğretim tamamen paralı hale getirilmek isteniyor.

• Halen kesintisiz olan zorunlu eğitim iki kademeye ayrılıyor. İlgi ve yeteneklerini keşfedemeyecek yaşta olan çocuklarımızdan geleceğini belirleyecek kararlar alması bekleniyor.

• İlkokul ve ortaokulun, “bağımsız binalarda” gerçekleşeceği iddia ediliyor; ancak okulların bu uygulama için yeterli altyapı ve donanıma sahip olmadığı gerçeği göz ardı ediliyor.

• Son dört yıllık eğitimin ‘açık öğretim’ yoluyla alınabilmesi ile çocuklarımız örgün eğitimin dışında bırakılıyor. Emekçi halk çocuklarının eğitim hakları tamamen ellerinden alınıyor; çocuk işçiliği yaygınlaştırılmaya çalışıyor.

• Ortaöğretimde ‘açık öğretim’ ile kız çocuklarını erken yaşta evlendirmenin önü açılıyor; ‘çocuk gelinler’ sorunu devam ettiriliyor.

• İşletmelere sınırsız stajyer çalıştırma hakkı veriliyor, daha fazla kar edebilme yolları çocuk emeği sömürüsü ile açılmak isteniyor. Sermayenin ihtiyaçlarını karşılamak uğruna çocuklarımızın ‘insanca yaşam’ ve ‘güvenli gelecek’ hakları ellerinden alınıyor.

• Çocuklarımızın bilişsel ve zihinsel, gelişimi açısından çok önemli olan okulöncesi eğitim, zorunlu eğitim kapsamı dışında tutuluyor; ancak temel eğitim yaşı 5’e indiriliyor.

• Dershaneye hazırlanma yaşı 8’e, sınava girme yaşı 10’a düşürülüyor.

• Fatih Projesi kapsamında alınacak materyallerin Kamu İhale Kurumu incelemelerinden çıkarılmasıyla yandaş firmaların karlarına kar katılmak isteniyor.                                                       

Eğitim Sen olarak, eğitimin ve öğrencilerimizin iktidar partisinin siyasal hedeflerine kurban edilmesine izin vermeyeceğiz. Eğitim hakkından herkesin eşit ve parasız olarak yaralanması için eğitim emekçileri olarak öğrencilerimizin, çocuklarımızın geleceğine sahip çıkıyoruz. 

          15 Mart Perşembe günüsevk alarak hizmet üretmiyoruz! 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-03-14
Bu haber 1521 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1033
  Bugün : 463
  Toplam: 5551247
   Online :

  80 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama