ÇAYCUMA’DA 8 MART TÜRKÜ ve ŞİİRLERLE KUTLANDI

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, KESK Çaycuma Bileşenleri ve Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği tarafından çeşitli eylem ve etkinliklerle kutlandı. Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği her yıl olduğu gibi bu yıl da okullarda çalışan tüm kadınlara karanfil gönderdi.

“MOR TAHTA” ETKİNLİĞİ

"Mor Tahta" etkinliği ile ilköğretim birinci kademesindeki öğrencilerin toplumsal cinsiyet konusundaki yargıları sorgulamalarını sağlamayı amaçlayan Eğitim Sen 7 Mart’ta, kız ve erkek çocuklarının oynadığı oyuncakların dahi nasıl farklılaştığını öğrencilerde bilince çıkartan, atasözlerinin dahi kadına yönelik şiddeti beslediğini anlatan etkinlikler gerçekleştirdi.

“HER TÜRLÜ BASKI VE SÖMÜRÜYE KARŞI ÇIKMAK İÇİN ALANLARDAYIZ”

KESK Çaycuma Bileşenleri tarafından 8 Mart günü Çaycuma Öğretmenevi önünde basın açıklaması yapılarak, kadınların sorunları ve talepleri dile getirildi. Eylemde konuşan Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği Kadın Komisyonu Başkanı Nilgün İlhan Akyüz,  “Kadınların birlik, mücadele ve dayanışma gününde; biz kadınlar taleplerimizi dile getirmek, her türlü baskı ve sömürüye karşı çıkmak, için alanlardayız.Kamu hizmetlerinin özelleştirildiği, esnek kuralsız, güvencesiz, performansa dayalı çalışmanın yaygınlaştığı, iş yükümüzün her geçen gün arttığı bir ortamda, torba yasa, SSGSS ve KHK'lar ile düşük ücretle çalışmaya zorlanmakta ve işsizliğe mahkum edilmek istenmekteyiz. AKP hükümeti bir yanı ile piyasacı diğer yanı ile muhafazakar politikalarıyla biz kadınları toplumsal yaşamdan dışlayarak eve hapsetmeyi hedefliyor. Bugün uygulanan neo-liberal uygulamalarla kamusal hizmetler paralı hale getiriliyor. Hükümet 'kadın erkek eşit değildir ve kadının asıl yeri ailedir' anlayışıyla politikalar üretmeye devam ediyor. Son olarak kadın bakanlığını kaldırıp yerine aile bakanlığının tanınması tam da bu anlayıştan kaynaklanıyor.” dedi.

4+4+4 KADINLARA NE GETİRİYOR?

Zorunlu eğitimin 4+4+4 şeklinde kademeli olarak 12 yıla çıkarılmasına da değinen Akyüz, "Uygulama, zorunlu eğitimin kendi içinde bölümlere ayrılarak kademelendirilmesi ile özellikle kız öğrenciler açısından örgün eğitimin 4 yıla inmesi anlamına geliyor. AKP böylelikle kadınları bir yandan aile içine hapsederken, bir yandan da vasıfsız iş gücü olarak esnek ve güvencesiz çalıştırmanın zeminini yaratıyor. Eğitim hakkımıza sahip çıkmak için alanlardayız" dedi.

Akyüz, hem evde, hem işte çalışan kadınlara erken emeklilik, ev kadınlarına zorunlu sağlık sigortası ve 50 yaşında emeklilik, işyerlerinde çalışanların cinsiyetine bakılmaksızın kreş, erkek ve kadınları cinsiyetlendirmeyen eşit iş bölümü, kadından yana imza atılan uluslararası sözleşmelerin uygulanmasını, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kaldırılarak Kadın ve Eşitlik Bakanlığı kurulmasını, 8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesiniistediklerini belirtti.

Akyüz, 2011'de erkeklerin 257 kadını öldürdüğüne dikkat çekerek "Var olan yasalar kadınları korumaya yetmediği gibi, hukuk yolu ile de davalarda erkek lehine kararlar veriliyor. Erkek adaleti değil, gerçek adalet istiyoruz" dedi.

8 MART TÜRKÜ ve ŞİİRLERLE KUTLANDI

Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği, ADD Çaycuma Şubesi Toplantı Salonu’nda “Türkülerle, Şiirlerle 8 Mart” etkinliği ile 8 Mart’ı kutladı. Büyük bir ilgiyle izlenen etkinlik Eğitim Sen üyesi Gülşah Dürüşken yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Dürüşken, “Tüm çalışanlar, iş güvencesine, eşit ve adil ücrete ve sosyal güvenlik hakkına kavuşana;  Grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı önündeki engeller kaldırılana; Sağlık ve eğitimin ticarileştirilmesine son verilene; Sözleşmeli, kısmi zamanlı geçici öğreticilik ve ücretli öğretmenlik gibi uygulamalar son bulana; Öğretmenler kadrolu olarak istihdam edilene ve kıdem esasına göre ücretlendirmeye geçilene; Kapatılmış kreşler tekrar açılana kadar mücadele edeceğiz”  dedi.

 Etkinlikte, İlknur Yatır Günsan tarafından hazırlanan “Erkek Şiddetiyle Öldürülmüş Kadınlar Konuşuyor”adlıkısa film gösterimi gerçekleştirildi. Zeki Saim Oral, Nilgün İlhan Akyüz, Nilgün Özyurt, Sibel Kazlı, Ayfer Usta, İlknur Yatır Günsan, Gülşah Dürüşken, Saliha Zor Yılmaz, Emel Demirsoy, Gökhan Taner Günsan, ve  İbrahim Erman tarafından kadın temalı şiirlerin okunduğu etkinlik, ÇAKSED MüzikTopluluğu’ndan Goca Akşan, Musa Maden, Özgün Demirsoy, Önder Yılmaz ile Sultan Arslan’ın söylediği türkülerle sona erdi. 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-03-09
Bu haber 2107 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 759
  Bugün : 647
  Toplam: 5550398
   Online :

  75 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama