Demirbaş; 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Kutladı

Eğitim Sen Gökçebey temsilcisi Yılmaz Demirbaş 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, şu görüşlere yer verdi “Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması için verdiği mücadele 8 Mart 1857 yılında başlar. O gün New York da 40.000 kadın dokuma işçisinin daha iyi çalışma koşulları istemleriyle yaptıkları genel grev her zamanki gibi polisin saldırısıyla sonuçlanmış, kapatıldıkları fabrikada çıkan yangında, kadınların kaçamamaları için konan barikatları aşamayan 129 kadın işçi yangında can vermiş.

Bu olaydan 53 yıl sonra Danimarka’nın Kopenhag kentinde toplanan II. Enternasyonal’e bağlı Sosyalist kadınlar 8 Mart'ın Dünya Kadınlar günü olmasını önermiş ve oy birliği ile kabul etmişler. Kadınların haklarının kazanılması, iyileştirilmesi, vahşi kapitalist sömürüye başkaldırmak ve dünya barışınınkorunması için 1921 yılından itibaren her yıl 8 Mart'lar "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı.  

Ülkemizde kadınların durumları hiç de iç açıcı değildir. Günümüzde  eğitim hakkından mağdur, kendisinden yaşca çok büyük erkeklerle evlendirilen, tarlada-bahçede, imalathanelerde simit parasına çalıştırılan, kocaları tarafından sürekli şiddete-işkenceye  maruz kalan, , erkeklerle aynı işi yapmasına rağmen aynı ücreti alamayan,  töre yüzünden katledilen,  sahipsizlik yüzünden fuhuşa sürüklenen, iş yerlerinde tacize ve tecavüze uğrayan sayısız kadınlarımız vardır. Bu durum maalesef son yıllarda daha da artmıştır. Çağdaş eğitim seviyesine ulaştığımızı sürekli lanse edenler acaba bu durumu görmüyorlar mı?

Kadınları koruma amaçlı çıkarılan kanunlarımız maalesef hep eksik çıkıyor. Basın-yayından öğrendiğimize göre son olarak çıkarılan kanuna göre aile içi şiddetten dolayı cezalar artırılıyor. Bu adımlar iyi sayılabilir ama sadece aile içiyle sınırlı kalması, nişanlı, boşanmış, bekar kadınlarımız için bağlayıcı maddeler düşünülmemiş gibi görünüyor.

Cumhuriyetimizin kurucusu M.Kemal ATATÜRK’ün 80 yıl önce kadınlarımıza tanıdığı haklar  ileriki yıllarda toplumsal ve siyasal olarak geliştirilebilseydi, ülkemiz bu gün çok daha çağdaş, ekonomik ve eğitim bakımından kalkınmış olurdu.

8 Mart'lar kadının, örgütlenme ve eşit yaşam hakkı için mücadele günlerinin simgesidir. 8 Mart'lar dünyanın her yerinde, her şehrinde kadının mücadele, özgürleşme ve dayanışma günüdür.

Eğitim-Sen olarak kadınlarımızın bu dayanışma ve örgütlenme gününü en içten dileklerimizle kutluyor, daha özgür , eşit , barış dolu yarınlar diliyoruz.”

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-03-07
Bu haber 1416 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 759
  Bugün : 598
  Toplam: 5550349
   Online :

  67 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

cengiz 2012-03-24 :

polis saldırmaz hocam:( kendisine verilen emri kanunların verdiği yetkiyle yerine getirirken üzücü olaylar maalesef elimizde olmadan oluyor.


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama