Çaycuma’da 8 Mart Ekinlikleri

       8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Çaycuma’da değişik eylem ve etkinliklerle kutlanıyor. Türkiye'de 50 bin kadın üyesi ile kadın katılımının en yüksek olduğu Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle, önemli bir etkinliğe imza attı. "Mor Tahta" eylemi ile ilköğretim birinci kademesindeki öğrencilerin toplumsal cinsiyet konusundaki yargıları sorgulamalarını sağlamayı amaçlayan Eğitim Sen 7 Mart Çarşamba günü, kız ve erkek çocuklarının oynadığı oyuncakların dahi nasıl farklılaştığını öğrencilerde bilince çıkartan, atasözlerinin dahi kadına yönelik şiddeti beslediğini anlatan etkinlikler gerçekleştirdi.        Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği’nden yapılan açıklamada, eğitimdeki cinsiyet eşitsizliğiyle ilgili uygulamalardan vazgeçilmesi, ders kitaplarından müfredata kadar cins ayrımcı öğelerin temizlenmesi gerektiği vurgulandı. 
        Halen okullar ve eğitim alanının cinsiyet eşitsizliğinin ve ayrımcılığın yeniden üretildiği bir alan olmaktan kurtulamadığını vurgulayan Eğitim Sen, 7 Mart Çarşamba günü okullardaki tahtaların mor renge boyandığını ve ''Mor Tahta'' etkinliğiyle kadına yönelik şiddetin ve ayrımcılığın önlenmesinde eğitimin oynadığı role dikkat çektiklerini ifade etti.
       Bu etkinlikler kapsamında sınıfta öyküler anlatılması, kadın ve erkekle ilişkilendirilen sembollerin tartıştırılması, cinsiyet kalıplarıyla ilgili ilköğretim öğrencilerinde sorgulayan bir yaklaşım geliştirilmesinin hedeflendiğini kaydeden Eğitim Sen, bir ders saatini kapsayacak bu etkinliklerin ilköğretimdeki farklı yaş gruplarına göre planlandığını belirtti. Bu etkinliğin aynı zamanda 4+4+4 ile formüle edilen ve kız çocuklarının eğitim hakkını engellemeye dönük düzenlemeler içeren kanun teklifine karşı, kız çocuklarının kesintisiz eğitim hakkı içinde yapılan bir etkinlik olduğu da vurgulandı.

8 MART GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI ve “TÜRKÜLERLE, ŞİİRLERLE 8 MART” ETKİNLİĞİ YAPILACAK

        KESK Çaycuma Bileşenleri ve Çaycuma Kadın Oluşumu tarafından 8 Mart Perşembe günü saat 15.30’da Çarşı Meydanında basın açıklaması yapılacak.
         Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği tarafından ise 8 Mart Perşembe günü saat 19.30’da ADD Çaycuma Şubesi Toplantı Salonu’nda “Türkülerle, Şiirlerle 8 Mart” etkinliği gerçekleştirilecek. Açılış konuşmasıyla başlayacak olan etkinliğin programı şu şekilde: Kısa Film Gösterimi (Erkek Şiddetiyle Öldürülmüş Kadınlar Konuşuyor), Şiir Dinletisi, Türkü Dinletisi (ÇAKSED Müzik Topluluğu)
        Ayrıca Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği her yıl olduğu gibi bu yıl da okullar ve Milli Eğitimde çalışan tüm kadınlara karanfil gönderecek.

 

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-03-07
Bu haber 1413 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 687
  Bugün : 145
  Toplam: 5551616
   Online :

  70 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama