Çiloğlu\'ndan Çarpıcı Açıklamalar

Çaycumalılar Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu, Sonay BALTACIOĞLU'yla yaptığı röportajda Zonguldak gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Köydeki vatandaşın Filyos Vadisi projesine inanmadığını söyleyen Çiloğlu, “Her hafta sonu köylerdeyim. Köylerde Filyos vadisi projesi dediğim zaman vatandaş yıllardan beri bu böyle konuşuluyor ama hiç bir şey yapılmadı diyor” dedi.
Yüzüncü yıl tatil köyü’nün olduğu alana kongre merkezi yapılması gerektiğini belirten Çiloğlu, “Bakacakkadı 100. Yıl Tatil Köyü kongre merkezi olmalı. Buraya güzel kongre merkezi yapılmalı, bu kesinlikle çok doğru ve yerinde bir düşünce. Buna tamamen katılıyorum. Bu bölgenin de, sanayinin de sanayi anlamındaki merkezi de o bölge olacağı için, orada da iyi bir kongre merkezi bu kentin önünün açılmasında açısından faydalı olacağı düşüncesindeyim” şeklinde konuştu.
 Köydeki vatandaş Filyos projesine inanmıyor’
 Köydeki vatandaşın Filyos Vadisi Projesi’ne inanmadığını belirten Çiloğlu, “Filyos projesi artık hayata geçmeli. Yeni seçilen vekillerimiz Zonguldak’ın sahipsiz olmadığını hissettirdi. Ercan Candan vekilimiz Filyos Projesi’ne hayat verebilecek çalışmalara sahip. Özcan Ulupınar vekilimizden Rahmetli Atasoy’dan daha üstün hizmetler bekliyoruz. Zonguldak’ta birçok bina yıkılmalı Şehir Bakacakkadı ve Filyos bölgesine kaydırılmalı. Bakacakkadı 100.yıl tatil köyünün olduğu bölge Kongre Merkezi olabilir. Üç İlimizin de katılacağı işbirliği ile kongre merkezi bölgeye hareket getirir. Bu konuda Karabük TSO Başkanı Pehlivan Baylan’ın önerilerini  destekliyorum.
2012 yılında genel seçimler oldu. Bu genel seçimler sonrasında Zonguldak’ta 4 tane milletvekili değişti. Şu anda bir tanesi cezaevinde, yani değişen bu milletvekilleri sayesinde Zonguldak’a yeni bir kan, yeni bir can, yeni bir hareket getireceğini inancını taşıdık. Ercan Candan bir akademisyen, Zonguldak’ın sorunlarına daha bilimsel, daha objektif bakabilecek kanaatindeyim. Filyos limanının derin olduğu, Ukrayna’daki limanın da çok sığ olduğu, büyük yük gemilerinden, küçük yük gemilerine aktarma merkezi ihtiyacı Karadeniz’de doğdu. Bunun da Filyos’a yapılacağını Ercan Bey gündeme getirmişti. Bu Ercan Bey’in Filyos’a, Filyos Vadisine bakışının olumlu ve iyi müsvet yolunda olduğunu gösterir. Özcan Bey, geçmiş dönemlerde Veysel Atasoy bu bölgeye çok ciddi hizmetler yapmıştır. Özcan Bey’den beklentimiz budur. Her hafta sonu köylerdeyim. Köylerde Filyos vadisi projesi dediğim zaman vatandaş yıllardan beri bu böyle konuşuluyor ama hiç bir şey yapılmadı diyor” şeklinde konuştu.
 “Zonguldak’ın merkezi ikinci makas, Kozlu ve Kilimli arasında sıkışmış”
Filyos’ta bir lojistik merkezi kurulması gerektiğini ve konuyla ilgili açıklamalar yaptığını belirten Savaş Çiloğlu, “Karabük, Zonguldak arası orta ölçekli  hızlı  trenle ilgili bir basın açıklaması yapmıştık. Ve bu konuyla ilgili de devlet demiryolları genel müdürü Süleyman Karaman’la, Şenol Çakar olmak üzere  birlikte görüşmüştük. Karaman 2012’de bunların yapılacağını söylemişti. Filyos’ta bir lojistik merkezi kurulması önerisini de gündeme getirmiştik. Süleyman Bey bu öneriye çok sıcak bakmıştı. Bizim bölgemizde ulaşım bağlantıları çok önemli. Filyos Vadi projesini hayata geçirebilmek için önce altyapıların yapılması lazım. Dere ıslah çalışmaları da yapılıyor. Fakat oraya ayrılan ödenekler bu onlarca yıl sürecek gibi gidiyor. Önce gereken çalışmaları bitireceksiniz ki altyapı hazırlansın. Çok yavaş gidiyor. Ayrılan ödenekler çok yetersiz.
Zonguldak’ın kentsel dönüşüme ihtiyacı var. Zonguldak’a şunu yaparsak, bunu yaparsak Zonguldak’ın merkezi yerel anlamda büyür diye bir şey yok. Zonguldak’ta birçok binaları ve birçok yerleri yıkacaksınız Yeniden kentsel bir dönüşüm hamlesi başlatacaksınız. Başka türlü Zonguldak merkezi büyümez. Zonguldak’ın merkezi ikinci makas, Kozlu ve Kilimli arasında sıkışmış durumda. Zonguldak kent merkezi Bakacakkadı veya Filyos Bölgesi’ne kaydırılmalı. Sayın Erdal Ata’nın bir demecinde, Zonguldak merkezinin Filyos Vadisi’ne ya da Bakaca kadı’ya yönüne doğru kaydırılabilir. O tarafa da yerleşim açalım. Zonguldak, Kilimli, Kozlu ve İkinci Makas arasında sıkışmış. Burada yeni arazi üretmek mümkün değil. Belki biraz Zonguldak limanı doldurulur ve orada bir miktar arazi kazandırılabilir. Bunun içinde arazi kazandırılacak hiçbir noktası yok. Eğer, Zonguldak’taki ulaşım bağlantıları yapılırsa bu gerçekleşebilir” dedi.
“Tüneller bu hızla 10 senede bitmez”
 Mithatpaşa Tüneli, Türkali Gölü oralara da iki tane tünel havaalanına bağlanırsa, bu yol artı sapça, Karaman’a bağlandığı zaman buralara bazı devlet kurumlarının, devlet dairelerinin taşınması gerekir diye düşünüyorum. Bana göre Tıp Fakültesi’nin Ilıksu’ya yapacaklarına, Bakacakkadı’ya ya da Karaman bölgesine yapmış olsaydılar, bu kentin de önünü açmış olurlardı. Bunu düşünüp vazgeçecek halimiz yok, onun yerine ne olur? Yeni yapılacak olan binaları o tarafa yapılması. Mesela bir hastane arayışları var. Yeni yapılacak olan hastane o bölgeye kurulursa bu kent o tarafa doğru büyür, kentin önü açılır. Zonguldak-Karabük-Bartın üç il ayrılmışlar ama üçü birbirinden ayrılmazlar. Bu iller bir kongre merkezi yaratmalı ve kongre merkezinde bütün okul merkezlerinde tüm ürünlerini de sergilemeli.”
 “100.Yıl Tatil Köyü kongre merkezi olmalı”
 Bakacakkadı’da ki 100. Yıl Tatil Köyü’nün kongre merkezi olması gerektiğini söyleyen Çaycumalılar Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu, “Bakacakkadı’ da bulunan 100. Yıl Tatil Köyü kongre merkezi olmalı. Buraya güzel bir kongre merkezi yapılmalı, bu kesinlikle çok doğru ve yerinde bir düşünce. Buna tamamen katılıyorum. Bu bölgenin de, sanayinin de sanayi anlamındaki merkezi de o bölge olacağı için, orada da iyi bir kongre merkezi bu kentin önünün açılmasında açısından faydalı olacağı düşüncesindeyim. Dernekçilik ekonomik bir güçle yapılıyor. İstanbul, Zonguldaklılar derneğinin böyle ekonomik gücü olmasa dahi çok azimli, çok inançlı bir hamleleri var. Çok iyi niyetli ve önemli hamleleri var. Bakacakkadı’da bir toplantı düzenlediler. İnanın o toplantının da o şekilde olacağını tahmin etmiştim. Neden? Çünkü bizim insanlarımız bu tür toplantılara çok fazla duyarlılık göstermiyor. Ama ona rağmen bu toplantının yapılması çok çok önemliydi. İstanbul’da bazı iş adamlarını bir çatı altında toplamaya çalışıyorlar. Onların yatırımlarını, Zonguldak’a yapmaları yönünde bazı tavsiyelerde bulunuyorlar. Ama bölgemize gelen yatırımcı, hemen şunu soruyor, burada elektriğin kilovatı kaça, sigorta kaça? gibi yani bu bölge teşvik istiyor. Bunları değerlendiriyoruz. Organize sanayiyi doldurmanın tek yolu siyasi hamlelerdir. Siyasetçilerimiz bölgemize yönelik teşvik çalışmaları yapmaları lazım.”
“Zonguldak platformu duraklama döneminden kurtulacak”
 Yerel yönetimlerde toplum örgütlerinin ağırlığının büyük önem arz ettiğini söyleyen Savaş Çiloğlu; “Bölgemizdeki sivil toplum örgütlerinin bir araya gelip bölge adına projeler üretmeleri lazım. Ve bu projelerin hayata geçirilmesinde sivil toplum örgütleri çok önemli bir rol oynamalıdır. Bu amaçla Zonguldak platformunun kurulması işinin içindeydik. Ve platform kuruldu. Bu platform başarılı çalışmalar da yaptı fakat bu platformlar da eksikler ve hatalar vardı.
Mithatpaşa  tüneliyle ilgili yaptığı bir çalışma çok olumlu bir çalışmaydı fakat devamı gelemedi. Çünkü bazı arkadaşlar kendine prim yapma çabasına girdi. Devam eden süreçte sıkıntılar devam etti. Önümüzdeki günlerde bu platformun hayata geçmesi tekrar aktif hale gelmesi, tekrar yaşaması için çok önemli ve bu konuda bizlerde bu çalışmanın içerisinde gene yer alacağımızı ifade ediyorum. Bence kendilerini biraz daha genişleterek, bu platformu Zonguldak’ın her kesimini temsil edecek şekilde genişleterek, yeni bir vizyonla tekrar hayata geçirilmesinde fayda görüyorum. Zonguldak’ın platforma ihtiyacı olduğunu söyleyebilirim.  Zonguldak belediye Başkanlığını iki şekilde değerlendirebilirim. Bir kişilik yönünden, insanlık yönünden her ikisi de yüzde 100’dür. Ama iyi bit belediye başkanlığı için, iyi bir insan olmak yeterli olmuyor.  Ama zamanla daha da iyi olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Haber:İnanış
Kaynak:CUMA
 
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-02-09
Bu haber 2703 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1024
  Bugün : 493
  Toplam: 5606510
   Online :

  63 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama