Öğretmenlere RİDEF Soruşturması

Öğretmenlere Öğrenciye ve Ailesine Ait Özel Bilgileri e-Okula Niçin Girmedin Soruşturması
Çaycuma’da öğrencilerin ailesi ve özel yaşamıyla ilgili soruların yer aldığı Risk ve İhtiyaç Değerlendirme Formu’nu (RİDEF) doldurmayıp e-Okula girmeyen Eğitim Sen yönetici ve üyelerine soruşturma açıldı.

Öğrencilerin ailesi ve özel yaşamıyla ilgili soruları cevaplamayıp e-Okul sistemine girmeyen ve niçin cevaplamadıklarını da okul müdürlüğüne verdikleriyle dilekçeyle belirten Zonguldak Çaycuma Nebioğlu İlköğretim Okulu’nda görev yapan Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol ile Eğitim Sen üyesi Gökhan Taner Günsan hakkında inceleme ve soruşturma başlatıldı.

Geçtiğimiz aylarda Aşamalı Devamsızlık Yönetimi (ADEY) kapsamında Risk ve İhtiyaç Değerlendirme Formları (RİDEF) doldurulmuş vee-Okul sistemine girilmişti. Öğretmenlerin sırtına büyük yük bindiren RİDEF uygulaması, özel hayata ve kişisel bilgilere ilişkin sorular içerdiği için tepkilere neden olmuştu. Özellikle Eğitim Sen tarafından uygulamanın yanlışlıkları gündeme taşınmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü, ilköğretim öğrencilerinin okula devamlarının sağlanması amacıyla Aşamalı Devamsızlık Yönetimi(ADEY) ile ilgili 25.08.2011 tarih ve 2011/47 nolu bir genelge yayınlamıştı.  Genelgede, ADEY kılavuzunda uygulama sırasında kullanılacak öğrenci devamsızlığına ilişkin olarak risk göstergeleri ve müdahaleler ortaya konmuş. Bu doğrultuda okullarda, ilçelerde, illerde ve merkezde ADEY’in uygulanmasından sorumlu olacak içinde imamların da yer aldığı Risk Takip Kurulları (RİTA) oluşturulması ve ADEY’in uygulama içerisinde yer alan ve öğretmenlerden tarafından doldurularak e-Okula girilmesi istenen Risk ve İhtiyaç Değerlendirme Formu (RİDEF) yer almıştı.

Bakanlık, ADEY’inuygulama aşamalarındaki Risk ve İhtiyaç Değerlendirme Formu (RİDEF) içerisinde öğrencinin ailesinin özel yaşamına ve aile bireylerinin kişisel değerlerine ilişkin bilgi ve soruların yer aldığı anketi, bütün öğretmenlerden doldurmalarını ve 30 Kasım 2011 tarihine kadar e-Okul sistemine girmelerini istemişti.

ÖĞRETMENLERE SORUŞTURMA AÇILDI
Öğrencilerin ailesi ve özel yaşamıyla ilgili soruları cevaplamayıp e-Okul sistemine girmeyen ve niçin cevaplamadıklarını da okul müdürlüğüne verdikleriyle dilekçeyle belirten Zonguldak Çaycuma Nebioğlu İlköğretim Okulu’nda görev yapan Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol ile Eğitim Sen üyesi Gökhan Taner Günsan hakkında inceleme ve soruşturma başlatıldı.

İl Eğitim Denetmenlerine ifade verdiklerini belirterek soruşturma açılmasına tepki gösteren Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, “Milli Eğitim yetkilileri öğrencilerin ailesi ve özel yaşamıyla ilgili soruları cevaplamamayı suç olarak görüyorlar ki inceleme ve soruşturma başlattı. Soruşturma talimatı verenlerin gerekçelerini açıkçası merak ediyoruz. Aşamalı Devamsızlık Yönetimi (ADEY) kılavuzuna; uygulama aşamalarında imamların okullarla ilişkilendirilmesi, eğitim emekçilerinin mesai sürelerinin belirsizleştirilmesi, öğretmenlere angarya görevler verilmesi, çocuğa ve aileye ilişkin elde edilen özel bilgilerin kimler tarafından görülebileceği ve ne kadar süreyle korunacağı, öğrencinin özel hayatını ilgilendiren bilgilerin kimler tarafından ne şekilde kullanılacağına ilişkin, fişleme işlemi mi yapılmak isteniyor gibi soru işaretlerinden kaynaklı itiraz noktalarımız vardı. Buna ilişkin görüşlerimiz kamuoyuyla paylaşıldı ve sendikamız genel merkezi tarafından Milli Eğitim Bakanlığına yazılan yazıyla da açıkça belirtildi.  Eğitim Sen Genel Merkezi tarafından hazırlanan dilekçeyi okul müdürlüğüne vererek niçin bu soruları yanıtlamadığımızı belirttik. 

Dilekçelerimizde; RİDEF içerisinde çocuğun ailesinin özel yaşamına ve aile bireylerinin kişisel değerlerine ilişkin sorularda yer aldığını ve bu soruların Anayasa’nın ‘Özel hayatın gizliliği’ başlıklı 20.maddesine, iç hukuk hükmündeki Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin özel yaşamın ve aile yaşamın korunmasını düzenleyen 8.maddesine açıkça aykırı olduğu; bu nedenle de söz konusu soruların doldurulmasını istemenin, bu anketleri okul müdürlüğüne vermenin 5237 sayılı Türk Ceza Yasası’nın Dokuzuncu Bölümünde yer alan ‘Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar’ı düzenleyen 134., 135. Ve 136.maddelerini ihlal edecek nitelikte olduğundan konusu suç olan emir niteliğinde olduğu; Anayasa’nın ‘Kanunsuz emir’ başlıklı 137.maddesinin 2.fıkrası uyarınca konusu suç olan emrin hiçbir surette yerine getirilemeyeceği kurala bağlandığından bu soruları cevaplamadan söz konusu formu doldurmak istediğimizde ise e-Okul sisteminin onay vermediğini; bu nedenle söz konusu formların zamanında teslim edilmemesinin sorumluluğunun bize ait olmadığını ve  bu sorular arasında çocuğun devamsızlığıyla ilgili kimi soruların ise çocuğun güven duyabileceği bir ortamda bir psikolog ya da en azından rehber öğretmenle görüşmesi sağlanmadan cevaplanmasının mümkün olmadığı  belirtildi” dedi.

Akyol, İlgili genelgede ortaya çıkan hukuksal ve İşlevsel olarak sorunlu olduğunu tespit edilen uygulamaya ilişkin Eğitim Sen tarafından gerekli hukuksal ve örgütsel girişimlerde bulunulduğunu sözlerine ekledi.   

TARTIŞMALI SORULAR İÇERİYORDU
Risk ve İhtiyaç Değerlendirme Formu’nda (RİDEF) öğrencilerin ailesi ve özel yaşamıyla ilgili soruların bazıları şöyle;
“Anne, baba, kardeşler veya akrabaları arasında suç işlediği için cezaevinde kalan kişi var mı? Sıkça yalan söyler ya da hile yapar. Ev, okul ya da başka yerlerden çalar. Çocuğun ebeveynleri ya da başkaları tarafından cinsel, duygusal, fiziksel istismara uğradığına dair bulgular var mı? Ailede çocuktan başka bir çocuk ihmal ve istismar mağduru mu? Yakın zamanda aile içinde travmatik bir yaşantı oldu mu? Evinizde küslük veya tartışma yaşanır mı? Ortada çok önemli bir neden yokken, ne sıklıkta ailendekiler birbirlerine kızar, tartışma yaşarlar? Ailende fiziksel kavgalar çıkar mı?”

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-02-09
Bu haber 1802 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1602
  Bugün : 270
  Toplam: 5611991
   Online :

  98 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama