KESK, Çaycuma’da GSS Primi Kesintili Bordroları Yaktı

KESK Çaycuma Bileşenleri tarafından Çaycuma Çarşı Meydanı’nda yapılan eylemde maaş bordroları yakıldı. Eylemde 1 Ekim 2008’den sonra göreve başlayan bir öğretmenin maaş bordrosuyla, 1 Ekim 2008’den önce göreve başlayan bir öğretmenin maaş 15 Ocak 2012’ye ait maaş bordrosu eylem alanında dağıtıldı.
 Dağıtılan bordolardan 1 Ekim 2008’den sonra göreve başlayan öğretmenin maaşından 73,16 liranın kendisinden kesildiği dikkati çekti.  Dağıtılan iki bordroyu karşılaştıran Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, “2006 yılından bu yana yaptığımız eylem ve etkinliklerde temel hak olan, sosyal devlet anlayışında ücretsiz olması gereken sağlığın GSS primi ve katkı paylarıyla paralı hale geleceğini anlatmaya çalıştık. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra memur olanların GSS priminin yüzde 7’sini devlet karşılarken, yüzde 5’ininde bordroda görüldüğü gibi çalışanların maaşından kesiliyor. 1 Ekim 2008’den önce göreve başlayanların devlet memurlarının GSS primleri en fazla üç yıl boyunca devlet tarafından karşılanmaya devam edecek. Ancak en fazla üç yıl içinde tüm kamu emekçilerinin maaşından da 1 Ekim 2008’den sonra göreve başlayanlarda olduğu gibi yüzde 5 oranında GSS primi kesilecek. Acı ama gerçek, yıllardır söylediklerimiz, AKP’nin  ‘ustalık’ döneminde bir bir yaşama geçiriliyor. Şimdi parasız sağlık hakkı için mücadeleyi daha da büyütme zamanıdır” dedi.
Bordro yakma eylemi öncesinde konuşan SES Zonguldak Şube Örgütlenme Sekreteri Cemil Satılmış “umre” açıklaması nedeniyle Eğitim Sen’in ve Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol’un DİVA-SEN tarafından prokovatif bir şekilde hedef gösterilmesini kınayarak, “Anayasasında laik bir devlet yazan bir ülkede dini bir etkinliğin okullara duyurulmasını eleştiren Eğitim Sen’in yaptığı doğrudur ve Eğitim Sen yalnız değildir” dedi.
KESK adına açıklama yapan SES Zonguldak Şube Örgütlenme Sekreteri Cemil Satılmış, 1 Ocak 2012’de başlayan zorunlu GSS ile sağlık alanında yaşanan ticarileştirme uygulamalarının son halkasının da tamamlanmak istenmek istendiğine dikkat çekti. Satılmış, “Her yıl Ocak ayında yapılması gereken ücret zammı, toplusözleşme yasası henüz yasalaşmadığı için 2 milyonu aşkın kamu emekçisi ve aileleri mağdur edilmiştir. Hükümet grevsiz toplusözleşme yasasını çıkarmasını bilinçli olarak geciktirmekte ve yasada kendi çıkarları doğrultusunda değişiklikler yaparak kamu emekçilerini daha da mağdur etmek istemektedir” dedi.,
Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu tasarısında yapılan son değişiklikle, “hizmet kolu” toplu sözleşme sisteminin kamu emekçilerine uygulanmaması hükmünün getirildiğini belirten Cemil Satılmış, “Tasarıda yapılan değişikliğe göre kamuda hükümetle “tek” ve “genel” toplu sözleşme imzalayacaktır. Dünyada örneği olmayan böylesi bir düzenleme ile özellikle belediyelerde yapılan sözleşmeler geçersiz hale getirilmek ve tamamen hükümet denetiminde bir sendikal rejim oluşturulmaya çalışılmaktadır.”dedi.


 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-01-14
Bu haber 1854 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 937
  Bugün : 234
  Toplam: 5613734
   Online :

  55 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama