Zonguldaklı soğutucu mühendisi, Almanya’daki Türk gençlerine örnek oluyor.

Göçün 50 . yılında Almanya’daki Türkler, değişik sektörlerde başarılara imza atmaya devam ediyorlar. Bunlardan birisi de Zonguldaklı genç girişimci Kavakbaşı Klima Teknik Firması sahibi Aytaç Kavakbaşı. Kavakbaşı, eğitim gördüğü üniversiteden Almanya genelinde mezun olan 84 öğrenci arasındaki tek Türk mühendis. Bielefeld kentindeki makina mühendisliği bölümünü yeterli bulmadı ve daha sonradan Frankfurt şehrindeki soğutma mühendisliği eğitimi veren okula başvurdu. 3 yıllık eğitimin ardından Almanya’daki tek Türk soğutma mühendisi oldu. 84 mezun arasından tek Türk öğrenci olan Kavakbaşı, babasının kurduğu firmada yönetici olarak çalışıyor.

84 MEZUN ARASINDAKİ TEK TÜRK
Kavakbaşı, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: ’’ Bielefeld kentinde makina mühendisliği eğitimimi tamamladım. Bu okulda soğutucu alanındaki bilgiler beni tatmin etmeyince, Frankfurt şehrinde soğutma mühendisliği eğitimi veren okula yazıldım. 3 yıllık bir eğitimin ardından bu okuldan, soğutucu mühendisi olarak mezun oldum. 84 mezun arasından Almanya genelinde tek Türk öğrenciyim. Makina mühendisliği eğitimi alırken, babamın şirketinde de işlerine yardımcı oluyordum. Bugüne kadar yüzlerce proje tamamladık. Özellikle enerji tasarrufu üzerinde çalışmalarım oldu. Müşterilerin firmaların en iyi ve en tasarruflu bir şekilde soğutma işlemlerine önem veriyorum. Avrupa Birliği ( AB ) standartlarında projeler hazırlayarak, müşterilerimize en iyi hizmeti veriyoruz. İleriki yıllarda Türkiye’deki büyük firmalar ile de ortak projelerimiz olacak.
AB STANDARTLARINA UYGUNLUK
Firma olarak son teknoloji sistemleri kullanıyoruz. Örneğin soğutucu sistemini kurduğumuz bir firmadaki cihazda arıza meydana gelirse, bunu GPRS (General Packet Radio Service ) sistemi ile uzaktan tamir edebiliyoruz. Böylece hem zamandan tasarruf sağlıyoruz, hem de müşterinin iş kaybını önlüyoruz. Firma olarak Avrupa genelinde hizmetlerimiz devam ediyor. Gerek özel sektör, gerek se kamu sektöründe bir çok projeye imza attık. Bazı Türk firmaları ucuz işçiliği tercih ediyorlar. Bu da onların daha çok elektrik tüketmesine yol açıyor. Daha kaliteli cihazlar ile bu maliyeti yarıya düşürebilirler. Ayrıca kullanacakları cihazlar, AB standartlarına uygun olması gerekiyor. Özellikle döner sektöründe hizmet verenlerin, bu cihazları eğitimli soğutuculara kurdurmaları gerekmektedir. Türk işadamları uzun vadali düşünerek, bu sistemleri kullansınlar ’’ dedi.Kavakbaşı Almanya’daki Türk gençlerinin hem ana dillerini, hem de Almancayı iyi öğrenmeleri gerektiğini vurgulayarak, her alanda başarılı olabileceklerini ifade etti.
Haber:Mustafa Tığlı
BİELEFELD-
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-12-15
Bu haber 2334 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 687
  Bugün : 170
  Toplam: 5551641
   Online :

  75 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama