Köktürk Dünya Engelliler Gününü Kutladı

CHP Zonguldak Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali İhsan Köktürk, Dünya Engelliler Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.
Köktürk açıklamasında şöyle dedi: “Birleşmiş Milletler tarafından 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü olarak kabul edilmiştir.“Dünya Engelliler Haftası” nedeniyle tüm engelli yurttaşlarımızı ve onların fedakâr ailelerini saygı ile selamlıyorum…

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10'u, ülkemiz nüfusunun ise, yüzde 12.29'unu oluşturan yaklaşık 8,5 milyonu engelli yurttaşlarımızdan oluşmaktadır. Ülkemizde yaşayan her 9 kişiden 1’i engellidir. Bu nedenle engellilerin durumunu görmezlikten gelmek, sorunlarını göz ardı etmek, onlarla ilgili rasyonel politikalar üretip çözümler üretmemek toplumun büyük bir bölümünü yok saymak demektir.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ilk kez 2010 yılı için gerçekleştirilen “Özürlülerin Sorun ve Beklentileri” araştırmasına göre;Araştırmaya katılan engellilerin yüzde 49’unun okuryazar olmadığı, yüzde 15’inin ise okur yazar olmakla birlikte herhangi bir okul bitirmediği görülüyor. Böylece engellilerin yüzde 64’ünün herhangi bir eğitimden yoksun olduğu ortaya çıkıyor. Katılımcıların yüzde 23’ünün ilkokul, yüzde 8’inin ise ilköğretim ya da ortaokul ve dengi okullardan mezun olduğu bildirildi. Lise ve üzeri mezuniyet derecesine sahip özürlülerin oranı ise yalnızca yüzde 5.. Okur yazar olmayan ve okur yazar olup da herhangi bir okul bitirmeyenlerin oranının en yüksek olduğu engelli grubu ise yüzde 86 ile zihinsel engelliler…
Engelin kaynağında hastalıklar var; araştırmaya göre engelli kişilerde engelin nedeni yüzde 57’lik bir çoğunlukla hastalıklar. Katılımcıların yüzde 16’sı genetik ya da kalıtsal bozukluklar, yüzde 10’u kaza, yüzde 14’ü ise bilinmeyen nedenlerden dolayı engele sahip. Yüzde 3’ünün ise gebelik ya da doğum sırasında yaşanan problemlerden dolayı engelli olduğu belirtiliyor.
Bu veriler, Türkiye’de engellilerin önemli bir bölümünün sağlık hizmetlerindeki çarpıklıklardan dolayı engelli olduğu şeklinde yorumlanabilecek nitelikte.. Zira süreğen hastalığa sahip olduğunu belirten katılımcıların yüzde 78’inin engel nedeni hastalık.. Bu hastalıkların ne kadarının önlenebilir hastalıklar olduğuna ilişkin bir araştırmanın, sorunun boyutlarını daha çarpıcı biçimde ortaya koyabileceği tahmin ediliyor.
Günlük yaşam engelliler için bir kabus;Araştırmaya katılan engellilerin yüzde 67’si kaldırım yaya yolu ve geçitlerin engellilerin kullanımına uygun bir şekilde yapılmadığını belirtirken, yüzde 66’sı oturduğu binanın, yüzde 59’u ise kamu binalarının düzenlemelerinden şikayetçi..
Araştırmanın aynı bölümünde “fikrim yok” cevabı veren engellilerin oranları da oldukça çarpıcı bir tablo sunuyor. Zira araştırmaya katılan engellilerin yüzde 52’sinin spor tesisleri, yüzde 65’inin tatil yerleri ve oteller, yüzde 34’ünün park ve yeşil alanlar, yüzde 58’inin ise sinema ve tiyatrolar hakkında sorulan sorulara “fikrim yok” cevabı verdiği görülüyor. Bu cevaplar, engellilerin büyük bir kısmının sosyal ve kültürel faaliyetlerden de uzak olduğunu kanıtlar nitelikte…
Engelliler üretim sürecine katılamıyor;Araştırmaya göre engellilerin yaklaşık yüzde 86’sı herhangi bir işte çalışmıyor. Çalışanların ise yüzde 77’si ücretli ya da yevmiyeli, yüzde 15’i işveren, yüzde 8’i ise ücretsiz aile işçisi olarak çalışıyor.
Açıklanan verilere göre engellilerin yalnızca yüzde 27’si 2022 sayılı kanun kapsamında devletten özürlü aylığı alabiliyor. Yüzde 11’i Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü’nün ayni ve nakdi yardımlarından yararlanırken, yüzde 6’sı Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’nun ayni ve nakdi yardımlarından, yüzde 4’ü “hayırsever kişiler” tarafından yapılan yardımlardan, yüzde 2’si ise diğer yardımlardan yararlanıyor.
Böylece, Türkiye’de engellilerin yüzde 62’sinin herhangi bir sosyal yardım almadan yaşadığı ortaya çıkıyor.
Araştırmadan da anlaşılacağı gibi, engelli yurttaşlarımızın sorunları büyüktür.
Engelli insanlarımızın yaşadıkları sorunlar yalnız kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Engellilerin normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla ve insani gereksinimlerinin sağlanmasıyla mümkündür. Bu anlamda, engelli vatandaşlara acıma duyguları ile yaklaşmak yerine, kamusal hizmetlerin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle engellilere hizmet götüren kamu, özel sektör ve gönüllü sivil toplum örgütlerine her aşamada destek verilmelidir.
CHP olarak biz, AKP İktidarından, BM Engelliler Hakkı Sözleşmesi'nin tüm sorumlulukları yerine getirilmesini, engellilere yönelik meslek edindirme programları etkinleştirilmesini, engellilerin istihdamının kolaylaştırılmasını bekliyoruz...
Bu duygu ve düşüncelerle engelli yurttaşlarımıza ve ailelerine sağlık ve mutluluk dileyerek saygılar sunuyorum...
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-12-02
Bu haber 1600 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Bugün : 529
  Toplam: 5613092
   Online :

  35 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama