KESK’ten Van’a Yardım Kampanyası

Van’da meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremin ardından KESK ülke genelinde olduğu gibi Çaycuma’da da yardım kampanyası başlattı.

KESK Çaycuma Bileşenleri, Çaycuma’da temin edilen ihtiyaç malzemelerini 27 Ekim 2011 Perşembe günü akşamı Zonguldak’a götürecek. Zonguldak Demokrasi Platformu ve Zonguldak ilçelerinde KESK organizasyonuyla temin edilen ihtiyaç malzemeleri 28 Ekim 2011 Cuma günü Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Zonguldak İl Koordinasyon Kurulu tarafından tutulan kamyonla Van’da depremzedelere ulaştırılacak.

KESK Çaycuma Bileşenleri tarafından yapılan açıklamada deprem bölgesinde acil olarak; battaniye, kışlık giysi, çadır, içme suyu, çocuk maması, çocuk bezi, ped ve kuru gıdaya ihtiyaç olduğu belirtilerek, “Başta üyelerimiz olmak duyarlı tüm yurttaşları dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz. ” denildi.

Açıklamada, yardımda bulunmak isteyenlerin söz konusu ihtiyaç malzemelerini, 27 Ekim 2011 Perşembe günü saat 16.30’a kadar KESK Çaycuma Bileşenlerine bağlı sendikaların yönetici ve işyeri temsilcilerine vermeleri veya Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği binasına getirmeleri istendi.   

Açıklamada, KESK’in gelişmeleri yerinde görüp, incelemelerde bulunmak ve ihtiyaçları belirlemek için merkezi bir heyet oluşturduğu ve KESK Genel Başkanı başkanlığındaki heyetin deprem bölgesine gittiği belirtilerek, Konfederasyonumuz KESK’e bağlı sendikalarımızdan görevliler Van ve Erciş merkezli olmak üzere KESK yardım çadırı kurmuş olup yürütülen çalışmalar içerisinde aktif olarak yer almaktadır.” denildi.

 Konuyla ilgili olarak, KESK Çaycuma Bileşenlerinin açıklaması şu şekilde:
“23 Ekim 2011 Pazar günü Van’da meydana gelen deprem haberiyle ülke olarak bir kez daha sarsıldık. 7.2 şiddetindeki deprem sonucunda şu an itibariyle dört yüzün üzerinde insanımızın hayatını kaybettiği ve binlercesinin de yaralı olduğu bildiriliyor.

KESK olarak, Van depreminde hayatını kaybeden tüm insanlarımızın yakınlarına baş sağlığı, yararlılara acil şifalar diliyoruz. Can kaybının daha fazla artmamasını temenni ediyoruz. Böylesine derin ve büyük acılardan sonra söz söylemenin, baş sağlığı dileklerinde bulunmanın yaşanan acılar karşısında ne kadar kifayetsiz kaldığını biliyoruz. Ancak bazı gerçekliklerin altını tekrar tekrar çizmekte fayda görüyoruz.

Özellikle 17 Ağustos büyük yıkımının ardından  “deprem gerçeği ile yaşamayı öğreneceğiz”, “bundan sonra böyle acıların yaşanmaması için her türlü önlem alınacak” nutuklarının altının ne kadar boş olduğu her yaşadığımız depremde tekrar ortaya çıkmaktadır. Sadece bu yıl içerisinde Tekirdağ, Elazığ ve Kütahya’nın Simav İlçesinde yaşanan depremler bu gerçekliği defalarca ortaya koymuştur.

Bunca yaşanan acıya ve can kaybına rağmen,  17 Ağustos depreminden sonra en kısa zamanda hayata geçirileceği söylenen mühendislik tedbirleri hâlâ alınmamıştır. Şimdiye kadar çoktan yapılması gereken yasa ve yönetmelik değişiklikleri yapılmamıştır. Var olan yasa ve yönetmeliklere uygun yapı denetiminin yapıldığını söylemek de mümkün değildir. Van’da tüm binaların ancak yüzde dokuzunun depreme karşı sigortalı olduğu, binaların yapı denetimlerinin yapılmadığı gerçeği tek başına söyleyecek başka söze hacet bırakmamaktadır.

Bu acı olayın ardından tekrar vurguluyoruz, deprem büyüklüğü ve şiddeti kontrol altına alınmayan bir doğa olayıdır. Ancak bu doğa olayının felakete dönüşmemesi başta devletin daha sonra vatandaşların alacağı önlemlerle engellenebilir. Deprem değil yanlış politika ve uygulamalar kayıplara neden olmaktadır. Bu nedenle hükümeti, rant politikalarından vazgeçmeye, meslek odalarının, bilim insanlarının ve uzmanların da görüşlerini alarak acilen bir deprem politikası oluşturmaya davet ediyoruz.

Şimdi Dayanışma Zamanı!
Şimdi can ve mal kaybı yaşayan insanlarımızın acılarına ortak olmak için vakit kaybetmeden hemen harekete geçme vaktidir. Konfederasyonumuz KESK gelişmeleri yerinde görüp, incelemelerde bulunmak ve ihtiyaçları belirlemek için merkezi bir heyet oluşturmuştur. KESK Genel Başkanı başkanlığındaki heyet deprem bölgesine gitmiştir.

Konfederasyonumuz KESK’e bağlı sendikalarımızdan görevliler Van ve Erciş merkezli olmak üzere KESK yardım çadırı kurmuş olup yürütülen çalışmalar içerisinde aktif olarak yer almaktadır.

Deprem bölgesinde acil olarak; battaniye, kışlık giysi, çadır, içme suyu, çocuk maması, çocuk bezi, ped ve kuru gıdaya ihtiyaç vardır.

KESK Çaycuma Bileşenleri olarak tüm olanakları kullanarak temin edeceğimiz ihtiyaç malzemelerini 27 Ekim 2011 Perşembe günü akşamı Zonguldak’a götüreceğiz. Zonguldak Demokrasi Platformu ve Zonguldak ilçelerinde KESK organizasyonuyla temin edilen ihtiyaç malzemeleri 28 Ekim 2011 Cuma günü Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Zonguldak İl Koordinasyon Kurulu tarafından tutulan kamyonla Van’a ulaştırılacaktır.

Yardımda bulunmak isteyenlerin söz konusu ihtiyaç malzemelerini 27 Ekim 2011 Perşembe günü saat 16.30’a kadar KESK Çaycuma Bileşenlerine bağlı sendikaların yönetici ve işyeri temsilcilerine vermeleri veya Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği binasına getirmeleri önemle duyurulur.

Başta üyelerimiz olmak duyarlı tüm yurttaşları dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz. Gün, dayanışma günüdür. Gün, acılara ortak olma günüdür. Gün, yaraları sarmak için hemen harekete geçme günüdür. Dayanışmayı her zaman yaşamının ve mücadelesinin rehberi edinen bu ülkenin emekçilerinin çağrımızı boşa çıkarmayacağına olan inancımızla, kaybettiğimiz vatandaşlarımızı saygıyla anarken, tüm benzer afetleri yeniden yaşamamayı diliyoruz.”
 

Adres: Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği
Muslu İşhanı Kat:2 Çaycuma/Zonguldak
Tel: 615 51 54 / 0505 260 48 49 / 0536 287 37 01  / 0542 837 35 24

Kaynak:Eğitim Sen Çaycuma temsilciliği

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-10-25
Bu haber 1424 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 687
  Bugün : 173
  Toplam: 5551644
   Online :

  75 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

karaelmas kalemi 2011-10-25 :

bu yardım kampanyaları sosyal birliktelikler bir ülke için hele hele de türkiye gibi bir ülke için mükemmel şeylerdir.beraberliği kardeşliği birliği bütünlüğü ifade eden şeylerdir. bu yardımlar tek vatan tek bayrak tek millet kavgasının(sözde!) saçma sapan şeyler olduğunu ortaya çıkarmıştır. bu kavganın en yoğun olduğu bölgelerin birinde bu deprem olmuş bu savaşın (sözde) diğer tarafında yer alan batılı düşmanlar(sözde)o bölge için ve o bölgedeki kardeşleri için(dikkat edelim sözde kardeşlik değil, özde kardeşlik, fiiliyatta kardeşlik...) ailelerinin nafakalarını çocuklarının rızıklarını lınlarının terini emeğinin karşılığını göndermiştir. işte bu lanet olası pkk'ya milletimiz tarafından vurulan en buyuk tokatlardan verilen en buyuk derslerden biridir. şer odaklarının destek ve kışkırtmları ile araya nifak sıkarak birbirne düşürmek istediğiniz insanlar Al Bayrağımızın altında birleştiler ve Vandaki kardeşleri için tek yürek oldular... bunu o hain pkk anlasın ve kafasına sı-oksun. bu memlekette 1071den bu yana hiç bir türk evladı hiç ama hiç kimseye ermeniye bile, ruma bile aceme bile eziyet etmemiştir, zulüm etmemiştir. laldı ki kız alıp kız verdiğimiz candaş olduğumuz kandaş olduğumuz kürt kardeşlerimize de böyle bir felaket gününde yardımcı oluruz, destek oluruz. yardım kampanyasını duzenleyenler başta olmak uzere bu kampanyaya destek olan herkese canı gönülden teşekkür ediyorum 1997den sonra konulan deprem vergilerinin yekununun 40 milyar lirayı bulduğu söyleniyor. 40 milyar liraya van ili baştan aşağı yenilenir vandaki tüm insanlar 1 yıl boyunca beslenir barındırılır. ben şimdi buradan yetkililere sormak istiyorum bu 40 milyar nerededir. neden toplanmıştır. neden kullanılmamaktadır. kullanılıyorsa vana neden yardım toplama ihtiyacı hasıl oluyor. neden insanlar orada aç açık per perişan kalıyor...!


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama