Çaycuma’da Coşkulu Gece

8 Ekim Ankara mitingi nedeniyle ertelenen 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü kutlaması yoğun bir katılımla Çaycuma’da gerçekleşti. Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle Çaycuma Garden Balık Restaurant’ta yemekli bir program düzenledi.
180 kişinin katıldığı gecede öğretmenler ve konuklar Karadeniz Ereğli Turkuaz Kültür ve Sanat Derneği’nden Cihangir Bilgin, ile Gonca ve Hakkı Akşan kardeşlerin söylediği  türküler ile Seyfullah Çetin ve Adem Yılmazer’in çaldığı davul-zurnayla geç saatlere kadar eğlendiler.
 Gecede emekli olan Eğitim Sen üyeleri Nadir Koçoğlu, Hayri Dedeoğlu ve Ertan Yurtbay ile tayinleri çıkan Murat Demirkaya, Deniz Dugan, Havva Katırcı ve Esra Yılmaz’a plaket verildi. Eğitim Sen tarafından son bir yılda Çaycuma’da yapılan eylem ve etkinliklerin slâytla sunumu büyük bir ilgiyle izlendi.

Gecede konuşan Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, AKP’nin ‘ustalık’ döneminde son yapılan zamlarla oldukça usta olduğunu gösterdiğini ve çalışma yaşamını alt üst edecek, kazanılmış hakları ortadan kaldıracak birçok düzenlemeyi yaşama geçirmek istediğine dikkat çekti.
Milli eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in “Öğretmenler 3 ayın tamamında tatil yapmayacaklar” sözlerinin ardından “İşçi gerekirse 16-18 saat çalışacak" diyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın şimdi de mesaiyi sabah 6-7 civarında başlatmak ve Cumartesi gününü de çalışma günlerine dahil etmek için hazırlık yaptıklarını söylediğini belirten Akyol, bu uygulamalara izin vermeyeceklerini söyledi.

Çaycuma’da eğitim alanında yaşanan sorunlar karşısında sadece Eğitim Sen’in müdahil olduğunu ve mücadele ettiğini söyleyen Akyol, “En son olarak, Çaycuma’da yapılan öğretmen görevlendirmelerinde Eğitim Fakültesi mezunu öğretmenler dururken, öğretmenlikle ilgisi olmayan fakülte ve yüksekokul mezunlarının İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullarda ücretli öğretmen olarak görevlendirmesini Kaymakamlığa vermiş olduğumuz dilekçeyle engellemiş olduk.  Yine çok kısa bir süre Çaycuma’da görev yapan Kaymakam Vekili Sinan İnaltekin tarafından 2011 Haziran ayı başında çok sayıda kişiye verilen Başarı Belgelerinin, hem verilme nedeni hem de belgelerin şekli, formatı ve kağıdı açısından yasa ve yönetmeliklere uymaması nedeniyle Kaymakamlığa dilekçe vererek belgelerin iptalini istedik. Eğitim Sen Çaycuma’da mağdur olan tüm eğitim emekçilerinin, ataması yapılmayan yönetici adaylarının, atanamayan işsiz öğretmenlerin, memur ve hizmetlilerin, 4/B ve 4/C’li sözleşmelilerin, YGS’de yaşanan şifre skandalı nedeniyle mağdur olan liseli gençlerin ve ailelerinin yanında yer almış; onların sesi, soluğu olmuştur. Eğitim Sen olarak atama, sicil, özlük haklar vb. konularda haksızlığa uğrayan, mağdur olan kendi üyelerimizin yanı sıra, üyemiz olmayan hatta başka sendikalara üye eğitim emekçilerinin mağduriyetlerinin giderilmesi için hukuksal girişimlerimiz, eylem ve etkinliklerimiz oldu. Çaycuma’da eğitim emekçilerinin yaşadığı olumsuzluklar karşısında hiçbir çıkar ilişkisine girmeden, eğilmeden, bükülmeden, yılmadan, kararlı ve dik duran Eğitim Sen, bundan sonraki süreçte de sadece üyelerinin değil tüm eğitim emekçilerinin yaşadıkları sorunların çözümü için çaba göstermeye devam edecektir. Tüm eğitim emekçilerini Eğitim Sen’de örgütlenmeye çağırıyoruz” dedi.

Yoğun Katılım Oldu
Geceye, Eğitim Sen üyelerinin yanı sıra CHP PM üyesi ve Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, SES Zonguldak Şubesi Örgütlenme Sekreteri Cemil Satılmış, CHP Çaycuma İlçe Başkanı Umut Başoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri, CHP İl Genel Meclis Üyesi İsmail Korkmaz, SES Çaycuma Temsilcisi Burçin Tığlı, Çaycuma Milli Eğitim Şube Müdürü Seyfettin Ceylan, Ekin Yayıncılık sahibi Muhittin Bozan, BES Çaycuma Temsilcisi Hüsnü Verim, Belediye İş Çaycuma Yöneticisi Kutay Sungur, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Çaycuma Temsilcisi Ali Rıza Çetin, Karadeniz Ereğli Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü Eşref Akşan, ADD Çaycuma Şube Başkanı Bayram Cura ve Yönetim Kurulu üyeleri,  TÖS Çaycuma eski Şube Başkanı emekli öğretmen Ali Nuri Güntekin, Boyut Dershanesi Müdürü Adem Usta, Yağmur Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Mustafa Demirsoy, İlkcan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü İsmail Gökçe, Adliye Yazı İşleri Müdürü Ercan Candan da aralarında bulunduğu çok sayıda okul müdürü, sendika, dernek yöneticisi ve üyeleri katıldı. 

Kaynak: Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-10-17
Bu haber 2431 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 535
  Bugün : 699
  Toplam: 5610000
   Online :

  84 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Cemal Aydemir 2011-10-17 :

her sene böyle coşkulu olsa keşke


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama