Köktürk’ten “Dedikodulara” Sert Cevap

Zonguldak Milletvekili Köktürk, CHP İlçe yönetiminin istifası ile gündeme gelen “şerefsiz ve ahlaksız” olarak nitelediği dedikodu yazılarına sert cevap vererek; “el altından speküle edilen bir takım yorum ve değerlendirmeler nedeniyle bu açıklamayı yapıyorum” dedi.

Zonguldak Milletvekili ve CHP Parti Meclisi Üyesi Ali İhsan Köktürk yaptığı yazılı basın açıklamasında şöyle dedi “Çaycuma İlçe Başkanı ve Yönetim Kurulu bilindiği üzere görevlerini boşaltmış, tüzüğümüzün 42. maddesi uyarınca yeni bir yönetim kurulu oluşturulma sürecine girilmiştir. Önceki yönetim kurulu üyelerimizin belli bir kısmının tekrar içinde yer alacağı, partimize uzun süre hizmet etme yeteneğine sahip, dinamik,  genç ve nitelikli bir kadro görev başına gelerek ilke ve programlarımızın kararlı takipçisi olacaktır.

Ancak, İlçe örgütünün doğal değişim ve yenilenme sürecinde, “şerefsiz ve ahlaksız” siyaseti yöntem olarak benimseyen ve bir elin parmaklarını geçmeyen köhneleşmiş siyaset erbabı ve taşeronlarınca“Çamur at izi kalsın” anlayışı içerisinde el altından speküle edilen bir takım yorum ve değerlendirmeler nedeniyle bu açıklamayı yapma zorunluluğu doğmuştur.

Ülkemiz son derece zor bir süreçten geçmektedir. Hukuk devletinden, parti devletine geçiş süreci neredeyse tamamlanma aşamasına gelmiş, yargı bağımsızlığı ortadan kalkmış, medya sansürlenmiş, geniş halk kitleleri üzerinde korku ve baskı oluşturulmuş, tutuklamalar adeta yargısız infaza dönüşmüştür.

Böyle bir süreçte, bu içerikte bir açıklamayı yapmaktan ve kişisel bilgileri kamuoyu ile paylaşmaktan büyük üzüntü duyuyorum. Ancak “kişi onurunun” her türlü değerin üzerinde olduğu bilinci içerisinde bu açıklamayı yapmayı zorunlu görüyorum.

Bütün kamuoyunca bilindiği üzere: seçim dönemlerinde belli bir oy oranına ulaşmış siyasi partilere hazineden “seçim yardımı” yapılmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi genel merkezimiz, hazineden gelen para ve olanaklar ölçüsünde, koşullarını zorlayarak “il ve ilçelere”, partinin seçim bürolarının tutulması, seçim arabalarının kiralanması, yakıtlarının karşılanması, propaganda ve broşür giderlerinin karşılanması için “seçim yardımı” göndermektedir. Ayrıca 2011 genel seçimlerinin ülkemizin geleceği açısından önemi göz önünde tutularak, gönderilen seçim yardımlarının “amacına uygun kullanılması” ve seçime harcanması konusunda örgütler hassasiyetle uyarılmıştır.

Bu bağlamda: CHP Genel Merkezinden Zonguldak il örgütüne, 2011 Genel seçimleri için toplam 210.000 TL. Civarında “seçim yardımı” gönderilmiştir. Bu paradan Çaycuma seçim çalışmaları için ayrılan ve Çaycuma’ya 4.ay ve sonraki aylarda gönderilen para 2.500 TL + 35.000 TL olmak üzere toplam 37.500 TL ‘dir.

Gelen “seçim yardımının” yaklaşık 17.500 TL’ si Çaycuma ilçe örgütünün uzun süre ödenmeyen, 2011 yılının 5. Ayının sonuna kadar biriken kira bedellerine, belde kiralarına, partinin elektrik - su - telefon - internet ve eleman giderlerine harcanmıştır.

Dolayısıyla “seçim yardımı” için CHP Genel merkezinden gönderilen paranın sadece 20.000 TL’ si “Çaycuma seçim harcamalarında” kullanılmıştır.  

Çaycuma’ da 2011 genel seçimlerinde yapılan seçim harcamalarına ana kalemler halinde bakıldığında:

  • 10.000 TLCumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanımızın Zonguldak Mitingi nedeniyle kaldırılan araçların ücretleri,
  • 14.000 TLtutulan 2 seçim aracının kirası, giydirilmesi, ses cihazlarıyla donanması,
  • 21.000 TLtutulan 2 seçim araçları ile birlikte diğer seçim araçlarına ve Beldelerde seçime özel araçlarıyla katılan kişilere verilen yakıt giderleri,
  • 10.000 TLilçe merkezi ve beldelerde tutulan seçim bürolarının kiraları, eleman ve ağırlama giderleri
  • 17.000 TLmedya, abonelik, reklam, iletişim giderleri
  • 14.000 TLÇaycuma ilçe merkezi, 5 adet Belde ve 83 köyde yaklaşık 230 civarında kahvede yapılan toplantıların çay, kahve ve meşrubat giderleri,
  • 12.000 TLbastırılan broşür ve küçük posterlerin bedelleri,
  • 7.000 TLbastırılan büyük boy bez ve branda posterlerin bedelleri,
  • 45 gün boyunca seçim çalışmalarına özveriyle destek veren gençlerimizin ihtiyaçları, diğer toplantı giderleri, günlük diğer harcamalar, ilçe merkezi, beldeler ve köylerimize yönelik olarak yapılan sair seçim giderleri olmak üzere yaklaşık 175.000 TL civarında seçim harcamaları yapılmıştır.

 Açıkça görüleceği üzere; CHP Genel Merkezimizden gönderilen 37.500 TL seçim yardımından, Çaycuma seçim masraflarına harcanan yaklaşık 20.000 TL bırakın benim şahsi masraflarımı ve poster giderlerimi karşılamayıtutulan seçim araçlarının yakıt giderlerini”bile karşılamaktan uzaktır.

Geriye kalan tüm masraflar, yani 155.000 TL civarındaki masraf tarafımca karşılanmış, bazılarının yaptığı gibi müteahhitlerden para toplanarak bir havuz oluşturulmamış, kimseden bağış talep edilmemiş ve önerilen seçim bağışları teşekkür edilerek reddedilmiştir. Kısaca aday olduğum gerek 2002, gerek 2007, gerekse 2011 genel seçimlerinde partimizin mevcut yönetim kurulu da dahil olmak üzere hiç kimseden tarafımca tek kuruş maddi katkı alınmamış ve bu seçimler nedeniyle de hiç kimseye tek kuruş borç bırakılmamıştır. Ayrıca 1987 yılında üyesi olmaktan onur duyduğum partim için, gerek yönetim kurulu üyeliğim, gerek 3 dönem ilçe başkanlığım, gerekse 2002 yılından bu yana gerçekleştirilen seçimlerde adaylık süreçlerinde ve görev aldığım dernek yöneticiliklerinde hiçbir maddi ve manevi özveriden kaçınmadığım herkes tarafından bilinmektedir.

Sonuç olarak: Partimizin muhasebe kayıtları açık olmasına ve yapılan genişletilmiş  toplantılarda parti saymanınca açıkça bilgi verilmesine rağmen, tarafımızca bilinen nedenlerle,el altından atılmak istenen çamur ve yürütülmek istenen kara kampanya, ancak şerefsiz siyaseti yöntem olarak benimseyenlerin, bunların taşeronluğuna soyunan ve geldiği noktayı göremeyen zayıf karakterli alçakların ve taşeronlarının yüzüne yapışır.

Milletvekilliği, bakanlık, siyasi makamlar gelip geçicidir. Bir siyasetçi için çevresine ve dostlarına bırakacağı en büyük miras “Toplum için güzel şeyler yapma çabası” ve “onurlu mazisidir”.

Ayrıca bilinmelidir ki; siyaset, sadece makamın ve protokolün getirdiği ayrıcalıklardan yararlanmak değildir.İlçe yönetim kurulu üyesinden İlçe başkanına, İl yönetim kurulu üyesinden il başkanına, Belediye meclis üyesinden il genel meclis üyesine,  Belediye başkanından milletvekiline, Parti meclisi üyesine kadar, herkesin, taşıdığı onur, kullandığı yetki ve sahip olduğu gücüyle orantılı olarak katlanmak zorunda olduğu sorumluluklar ve külfetler vardır. İstisnasız, tüm sıfat sahipleri bu bilinçle hareket etmek görev ve yükümlülüğündedir. Bizlere düşen görev de kendi görev ve sorumluluklarımızı yerine getirmek olduğu kadar diğer görev ve sorumlulukların takipçisi olmaktır.

“Namuslular, en az namussuzlar kadar cesur olmalıdır”. Anlayışından ve kararlı mücadelemizden hiçbir zaman ödün vermeyeceğimizi bir kez daha ifade ederek, onurlu siyasete katkı sağlayan tüm kesimlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-09-28
Bu haber 1503 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 945
  Bugün : 261
  Toplam: 5616051
   Online :

  75 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama