Köktürk’ten “ Boş Çerçeve” Sorusu

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'e, "Size ait olan propaganda broşüründe ülkemizin kurucusu Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafı niçin boş çerçeve olarak görülmektedir" diye sordu.
     CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, TBMM Başkanlığı'na Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. "Bakanlığınız tarafından öğretim yılı başında öğrencilerimize dağıtılan ders kitapları ile birlikte birisi sizden birisi de Başbakan'dan propaganda içerikli iki broşür gönderilmiştir" diyen Köktürk, "Bu broşürlerden size ait olanında ilginç bir fotoğrafınız yer almaktadır. Makamınızda çekildiği anlaşılan fotoğrafta sizin arkanızda üç fotoğraf görülmektedir. Bu üç fotoğraftan iki tanesinde Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafı net olarak, ortada bulunan Atatürk fotoğrafı ise boş çerçeve olarak görülmektedir" dedi.

    Köktürk, şu soruları yöneltti: "Size ait olan propaganda broşüründe ülkemizin kurucusu Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafı niçin boş çerçeve olarak görülmektedir?
Bu fotoğrafınızla milyonlarca öğrencimize nasıl bir mesaj verilmek istenilmiştir?
     Başbakana ait olan broşürde AKP propagandasının eğitim öğretim açısından katkısı ne olacaktır?
      Başbakan bu broşürde saydığı icraatları AKP'nin kasasından mı, yoksa Türk Ulusunun vergileriyle mi yapmaktadır?
      İlköğretim Okulları Fen ve Teknoloji, Türkçe ve Matematik gibi bazı kılavuz kitaplarında Atatürk fotoğrafı, Gençliğe Hitabe ve İstiklal Marşı'nın yer almamasının nedeni nedir?
Bakanlığa geldikten sonra yapmış olduğunuz ilk icraatlardan biri Kanun Hükmünde bir kararname ile 3797 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun yürürlükten kaldırmanız olmuştur. Bu kararname ile eski kanunun Milli Eğitim Bakanlığının görevlerini sıralayan 2. maddesinin a fıkrasında söylenen "Atatürk inkılap ve ilkelerine ve Anayasada ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı, Türk milletinin milli, ahlaki, manevi, tarihi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren, ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, insan haklarına ve Anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getiren vatandaş olarak yetiştirmek üzere' ifadeleri kaldırılmıştır. Bu icraatınız, 1994 yılında yayınlanan bir makalenizde belirttiğiniz "Türkiye Cumhuriyeti'nin başlangıçta ortaya koyduğu bütün temel ilkelerin laiklik, cumhuriyet, milliyetçilik gibi birçok temel ilkenin yerini daha çok katılımcı, daha adem-i merkezi, daha Müslüman bir yapıya devretmesi zorunluluğu ve artık bunun zamanının geldiği düşüncesini taşıyorum' görüşü doğrultusunda yaptığınız bir icraat mıdır? Sözleriniz doğrultusunda gerçekleştirilen bir çalışma mıdır?

     Milli Eğitim Bakanlığının görevlerini sıralayan 2. maddesinin a fıkrasının kaldırılmasıyla birlikte, eğitim "milli' olmaktan uzaklaştırılmıştır, Bakanlığınızın adındaki "milli' sözcüğünün kaldırılması bundan sonraki icraatlarınız arasında düşünülmekte midir?"

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-09-24
Bu haber 1435 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 818
  Bugün : 1220
  Toplam: 5611339
   Online :

  43 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama