Gezici Çanakkale Müzesine Gökçebey’de Yoğun İlgi

Zonguldak il merkezi, Ereğli, Alaplı ve Çaycuma’da açılan Çanakkale 1915 Gezici Müze TIR’ı Gökçebey’de de büyük bir ilgi gördü.
Hükümet Konağı karşısında Belediye Dükkanlarının önünde hizmete açılan Çanakkale 1915 Gezici Müze Tırı, Gökçebey’de büyük ilgi görüyor. İçerisinde 4 bin parça eserin sergilendiği “Çanakkale 1915 Müzesi Gezici TIR”ı, 18 Mart 2010 tarihinde yola çıktı. 5 yıl süreyle tüm Türkiye’yi dolaşacak olan TIR’da Çanakkale Savaşı’nın her detayı anlatılıyor.Tarihçi ve Yazar Ahmet Uslu tarafından oluşturulan müzede, Türk, İngiliz, Anzak ve Fransız askerinin savaşta kullandığı askeri teçhizat, Osmanlı piyade tüfekleri, Türk mavzerleri, subayların kullandığı toplu tabancalar, şarapnel parçaları, el bombaları, asker çizmeleri ve çarıkları, mataralar, kılıç, kasatura, mermiler ve Osmanlı askerlerinin üzerinden çıkan Kur’an-ı Kerim’ler olmak üzere 4 bin parça eser sergileniyor

Müze yetkilisi Erol Burhan’da şimdiye kadar 22 il ve 200’ün üzerinde ilçeyi gezdiklerini belirterek, “Amacımız Çanakkale ruhunu gittiğimiz yerde yaşatabilmektir” dedi.

Kaynak:tefen67 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-09-20
Bu haber 1723 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 759
  Bugün : 613
  Toplam: 5550364
   Online :

  70 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama