KÖKTÜRK: CHP, CUMHURİYETİN ÖDÜNSÜZ SAVUNUCUSUDUR

CHP’nin 88.kuruluş yıldönümü nedeniyle bir açıklama yapan CHP Zonguldak milletvekili Ali İhsan Köktürk, Partilerinin 88. Kuruluş yılını kutladığını,  başta Cumhuriyetimizin ve Cumhuriyet Halk Partimizin kurucusu Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere; tüm Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet şehitlerimizi saygı ve şükranla andığını, bildirdi.

   Köktürk şunları ifade etti: “
Cumhuriyet Halk Partimizin 88. Kuruluş yılını kutluyor, başta Cumhuriyetimizin ve Cumhuriyet Halk Partimizin kurucusu Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere; tüm Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet şehitlerimizi saygı ve şükranla anıyorum.

Ulusal Kurtuluş Savaşımız; büyük bir uyanış ve direniş hareketidir. Dışarıda düşmana, içeride işbirlikçilere karşı kazanılan zafer, dünyada büyük hayranlık yaratmış, özellikle toprakları sömürgeleştirilen mazlum milletler bu savaşı örnek alarak bağımsızlık savaşlarına girişmişlerdir.
  
9 Eylül 1922’de işgalci Yunan Ordusu ve onu destekleyen emperyalist güçler, İzmir’de denize döküldükten sonra Cumhuriyet Halk Partisi, Büyük Önderimiz Atatürk tarafından, "Halk Fırkası" adıyla 9 Eylül 1923’de Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk Örgütünün devamı olarak kurulmuştur. Partimizin adı 10 Kasım 1924'de "Cumhuriyet Halk Fırkası", 1935’de de (4. Kurultay)  "Cumhuriyet Halk Partisi" olmuştur.
Cumhuriyet Halk Partisi, emperyalistlere karşı, saltanat ve hilafetçilere karşı halkın mücadelesiyle oluşmuş, yaptığı devrimlerle çağın kapılarını aralamış, bir sınıf partisi olmamakla birlikte her zaman emeğin, emekçinin yanında olmuş, devletçilik ve özel sektörün birlikte neleri başarabileceklerini; uyguladığı ekonomik modelle en güzel şekilde kanıtlamıştır.
Cumhuriyet Halk Partisi, kurduğu laik –demokratik cumhuriyetin de her zaman koruyucusu ve ödünsüz savunucusu olmuş, bunu öncelikli - temel görev kabul etmiştir. Bundan sonrada bu anlayıştan hiçbir şekilde ödün vermeyecektir.
Ülkemizi 9 yıldan bu yana yöneten AKP Hükümetince yapılan siyasi hatalar ulusumuzu etnik ayrışmaya sürükleyecek bir tartışmanın önü açmıştır. Yasama,  yürütme ve yargının birbirinden bağımsızlığı, “Kuvvetler ayrılığı ilkesi” yok sayılmış, yasama organı tamamen yürütmenin kontrolüne girmiş, bağımsız yargı içeriden ve dışarıdan adeta kuşatılmış, baskılanmıştır.
HSYK’nın yapısının değiştirilmesiyle, siyasal iktidar,istediği hâkim ve savcıları istediği davalara atayabilmekte, istemediği hâkim ve savcıları davalardan alabilmektedir. Özellikle; Almanların “Asrın Soygunu” dedikleri“Deniz Feneri” adlı davada iktidarın yargı üzerindeki baskısı açıkça ortaya çıkmaktadır. Son olarak, soruşturmaya bakan üç savcının görevden alınması bardağı taşıran son damlalardır.
Cumhuriyet Halk Partisi olarak bugüne kadar, ülkemizin çıkarlarını oy kaygısına düşmeden kararlılıkla ve dirençle savunduk. Bundan sonra da tıpkı Cumhuriyetimizin kuruluş sürecinde olduğu gibi aynı heyecanla ve kararlılıkla duraksamadan ve yılmadan savunmaya kararlıyız.
CHP modern Türkiye’nin temel değerleri olan Cumhuriyetin ve Üniter devlet anlayışının asli güvencesidir. Yapılan yolsuzlukların, haksızlıkların, hukuksuzlukların hesabı er ya da geç mutlaka sorulacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmamalıdır.
Cumhuriyetimiz, CHP ile birlikte sonsuza kadar yaşayacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha; Cumhuriyet Halk Partimizin 88. Kuruluş yılını kutluyor, başta Cumhuriyetimizin ve Cumhuriyet Halk Partimizin kurucusu Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm Kurtuluş Savaşı ve devrim şehitlerimizi, bugün ulusumuzun bütünlüğü uğruna toprağa düşen şehitlerimizi saygı ve şükranla anıyoruz. Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi…
Kaynak:tefen67
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-09-08
Bu haber 1443 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Bugün : 776
  Toplam: 5613339
   Online :

  77 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama