SEL, Gökçebey'in Kaderimi?

Gökçebey tarih boyunca yağmur sularının aşırı yağışları neticesinde sel taşkınlarına maruz kalmıştır. 19 yüzyıl başlarında Osmanlı arşiv kayıtlarında bölgedeki doğal afetlerin başında sel felaketleri görünmektedir. Cumhuriyet dönemi kayıtlarda 10.07.1933 yılında yaşanan sel felaketi Gökçebey’in nahiye merkezinin değişmesine neden olmuş, merkez bugünkü yerine taşınmıştır. Sel felaketleri devam etmiş; 1950 li yıllar kayıtlarda var olduğundan, 1960,1970 li yıllar ait sel felaketleri kayıtlarda gözükmemektedir. 1982, 1986, 1989 yıllar Gökçebey’in sel felaket yaşandığı yıllar olmuş, 07.07.1991 yılında Gökçebey en büyük sel felaketini yaşamıştır. Aradan geçen 18 yıl sonra son olarak 15.07.2009 yılında büyük bir sel felaketi yaşanmıştır.

1991 yılında yaşanan sel felaketinin ardından dönemim Belediye Başkanı merhum Saim Aydemir kutu kanal projesiyle önlemler almış, ilçe merkezinin içinden Filyos Irmağına kadar olan kısma yeraltına kutu kanal yaparak sel sularının Domuz Ormanından ilçe merkezine girişini önlemiştir. Yapılan bu kanallar 18 yıl ilçeyi sel tehlikesinden korumuştur. Bunun yanı sıra dönemin Enerji Bakanı Zeki Cakan tarafından yaptırılan Taşkın koruma bentleri de bu korumaya yardımcı olmuştur. Ne yazık ki bu projeden sonra kutu kanal projesi devam etmemiş, Taşkın koruma bentlerinin safra dolması ve  temizlenmemesi 2009 yılında sel taşkının olmasına neden olmuştur.
Kanal sisteminde çamur, kil, çakıl ve kum gibi maddelerden dolayı oluşan tıkanma sebebiyle temizlikleri derhal yapılmalıdır. Kutu kanalın temizlenmesinden sorumlu idarenin temel görevi, kanalın daim çalışır vaziyette tutmak olmalıdır.

2009 yılında yaşanan sel felaketinden sonra DSİ tarafından Agustu deresinde önlem alınması için proje hazırlanmış ve 2011 yılı başında ihale edilmiş fakat henüz bu proje başlamamıştır. Diğer taraftan Gökçebey belediyesi agustu deresi temizleme ve dere yatağını tıkayan engelleri kaldırma teşebbüsüne girişmemiştir. Dere içi yabani otlar ağaç büyüklüğüne olmuş agustu deresinin filyos ırmağına dökülen kısmındaki büzler ve beton yığını kaldırılmamış böylece sel felaketine davetiye çıkarılmıştır.

Sel Gökçebey’in kaderi olmamalıdır; yetkililerin bir an önce önlem alması her yağışın ardından dere taşmasına bakmaya gelen ilçe halkını rahatlatacaktır.


07.07.1991 Gökçebey'de meydana gelen sel felaketi

Bugün Agustu deresi

Agustu deresinin Filyos ırmağına dökülen yer betonla kapatılmış

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-06-27
Bu haber 3502 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 937
  Bugün : 241
  Toplam: 5613741
   Online :

  61 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Ernesto Che Guevara 2011-06-28 :

belediye adını tarihe altın harflerle yazdıracaktır gökcebey yıl 2011 hala rahmetli saim abinin almış olduğu önlemlerle selden korunuluyorsa,yapmıyorsunz bari yapılan yapıları koruyun.asıl önemli olan aldığım duyumlara göre ilçemizin şanlı adı değişecekmiş Gökeköy Olacakmış Benden Demesi..ölümlü dünyada hepimiz öleceğiz en azından 25-30 yıl sonra adınızın tarihde kötü anılmasın diye çalışın Allah Aşkına Çalışın Diyorum..


isidan ala 2011-06-27 :

sadi bunu lütfen iktidardaki zati muhteremlere söyle.buna sende dahilsin


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama