TAM BİR HUKUK KOMEDİSİ!

Son olarak Özel Yetkili Mahkeme'nin Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan ve Silivri'de bulunan Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'ın tahliye edilmesine ilişkin talebi reddetmesi üzerine tam bir hukuk karmaşası yaşanmaya başladı.

CHP listesinde seçime girip Zonguldak ve İzmir'den milletvekili seçilen Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay, Özel Yetkili Mahkeme'nin kararı sonrası cezaevinden çıkamadılar ancak vekillik haklarına sahipler. Maaş, emeklilik gibi milletvekili haklarından yararlanabilecek olan Balbay ve Haberal, Meclis Divanı, RTÜK'e üye seçilme gibi noktalarda görevlendirilemeyecekler. Balbay ve Haberal avukatları aracılığıyla mazbatalarını aldı. Hatip Dicle ise kesinleşmiş yargı kararı nedeniyle mazbatasını alamadı.. Mazbatasını alan Haberal ve Balbay bu durumda milletvekili sayılıyor.. Çünkü yemin, Meclis çalışmalarına katılmanın önkoşulu, ancak milletvekilliğinin değil. Yani hapiste olsalar da Balbay ve Haberal milletvekili sayılıyor. İkili cezaevindemilletvekili kimliklerini taşıyabilecek..
Bu noktada akıllara bir soru daha geliyor. Dokunulmazlık haklarına sahip olup da nasıl cezaevinde olabiliyorlar?
Cevap ise oldukça net; her iki ismin de suçları dokunulmazlık dışında ve terör suçundan yargılanıyorlar. Bu nedenle Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay dokunulmazlık kapsamında değil.
13. CEZA MAHKEMESİ KARAR VERMİŞTİ
İstanbul 13. Ceza Mahkemesi, CHP'den milletvekili seçilen, tutuklu Ergenekon sanıkları Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'ın tahliye talebini reddetmişti.
Mahkeme kararı oy çokluğu ile aldı. Karara mahkeme başkanı Köksal Şengün muhalefet şerhi koydu.
GEREKÇELİ KARAR
Başkan Şengün ret kararına şu gerekçelerle katılmadı: "Kaçma, saklanma ve delilleri karartma ihtimali yok. Sebahat Tuncel kararı emsal olarak alınmalıdır."
Haberal ve Balbay'a ret kararının gerekçeleri ise şöyle: "Delillerin tamamen toplanmamış olması, dosyadaki belge ve raporlar, kuvvetli suç şüphesinin devam etmesi, sanıkları isnat olunan suçlar, bir kısım sanıkların savunmalarının halen alınmamış olması, CMK 103. maddesindeki katalog suçlardan olması"
ŞİMDİ NE OLACAK?
Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay, milletvekili oldu ancak hapisten çıkamıyor. Yemin törenine dolayısıyla meclise gidemiyor. Tutuklu olma özrü nedeniyle de vekillikleri düşmüyor, devam ediyor. Bu nedenle milletvekili maaşı da alabiliyorlar.
Kaynak: CUMA

 

 
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-06-23
Bu haber 1501 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 937
  Bugün : 391
  Toplam: 5613891
   Online :

  94 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

karaelmas kalemi 2011-06-24 :

Şahsen Zonguldak halkının oylarıyla seçilen Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın TBMM' ye girmesini (hangi siyasi görüşten olursam olayım) isterim ve millet vekilliğine saygı duyarım. Zonguldak milletvekili seçilmiş Prof. Dr. Mehmet Haberalla ilgili mahkemenin vermiş olduğu karara da aynı şekilde hukuk devletinde yaşayan birisi olarak saygı duyarım ve bu iki duruma karşı da herkesin saygı duyması kanaatimce zorunludur. Bundan sonra ne olacağıysa çok ama çok önemli. Eğer sn. Haberal'ın cezaevinden çıkamaz ve millet vekilliği düşürülürse Zonguldak TBMM de 4 vekille mi temsil edilir? bu zayıf olasılık gerçekleşirse Zonguldak için bir zulum olur. sn. Neriman Posbıyık mazbata alır mmeclise giderse adaletsizlik olur çünkü 12 haziran seçimlerinde CHP'nin ikinci sıra vekil dayı vekilliği haketmiştir 3. sırada ki Pobıyık değil. AKP'nin 4. sıra adayı mazbata alsa bu daha büyük bir adaletsizlik olacaktır ki bunda şahsi kanaatımca eminim. Yada tek vekil için Zonguldak genelinde yeni bir seçim yapılacaksa ki bu halde AK Parti yine 1. parti çıkar ve Millet vekilini alır. Ben sn. Haberal'ın tahliyesinden başka adaletli bi çözüm göremiyorum. Mamafih Haberal2ın çıkmasıda hukuka aykırıysa hukukun katledilmesini de asla tasvip etmem. Yanlış dahi olsa kanunların uygulanmasını isterim.


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama