Çaycuma’da Yetkili Sendika Eğitim Sen

15 Mayıs 2011 maaş bordrosuna ait tevkifat listesine göre 85’i kadın, 131’i erkek toplam 216 üyesiyle Çaycuma’da Milli Eğitimde yetkili sendika Eğitim Sen oldu.

Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama şu şekilde;
Tüm baskı ve ayrımcı politikalara karşı Eğitim Sen’li olma gururunu taşıyan tüm üyelerimize, yetkili sendika olmada büyük katkıları olan işyeri temsilcilerimize, yürüttüğümüz emek ve demokrasi mücadelesinde bizlere destek olan Çaycuma halkına ve tüm kurum ve kuruluşlara, eylem ve etkinliklerimizin kamuoyuna ulaşmasını sağlayan tüm basın ve yayın organlarına en içten ve samimi duygularımızla teşekkür ediyoruz.
Eğitim Sen, Türkiye genelinde olduğu gibi Çaycuma’da da bir taraftan eğitim emekçilerinin içinde bulunduğu ekonomik, sosyal ve demokratik haklarıyla ilgili sorunların çözümü için mücadele ederken diğer taraftan, eğitime ve kamu hizmetlerine yönelik her türlü olumsuz gelişme ve girişimin karşısında olmuştur.
Çaycuma’da eğitim emekçilerinin yaşadığı olumsuzluklar karşısında hiçbir çıkar ilişkisine girmeden, eğilmeden, bükülmeden, yılmadan, kararlı ve dik duran Eğitim Sen, sadece üyelerinin değil tüm eğitim emekçilerinin yaşadıkları sorunların çözümü için de çaba göstermiştir.
Eğitim Sen, eğitim emekçilerini üye yaparken ne “toplu sözleşme hükümlerinden yararlanabilmek için yetkili sendika ve konfederasyonlara dayanışma aidatı ödeneceği” gibi olmayan düzenleme üzerinden propaganda yapıp gayri ahlaki yöntemlere başvurmuş, ne de “takdir, teşekkür ve aylıkla ödül verdirme,  müdür ve müdür yardımcısı yapma, terfi ettirme, normu olan ya da olmayan kadrolara görevlendirme yapma, atamalarda yardımcı olma”  gibi etik olmayan davranışlar içinde bulunmuştur. 
Eğitim Sen Çaycuma’da mağdur olan tüm eğitim emekçilerinin, ataması yapılmayan yönetici adaylarının, atanamayan işsiz öğretmenlerin, memur ve hizmetlilerin, 4-B ve 4-C’li sözleşmelilerin, YGS’de yaşanan şifre skandalı nedeniyle mağdur olan liseli gençlerin ve ailelerinin yanında yer almış; onların sesi, soluğu olmuştur. Haksızlığa uğrayan, mağdur olan herkesin yanında olan Eğitim Sen, üyesi olmayan eğitim emekçilerinin ve yöneticilerin sorunlarının da Milli Eğitim Bakanlığı ve TBMM’ye taşınmasını ve çözülmesini sağlamıştır. Banka promosyon görüşmelerine yetkili sendika olarak katılan Eğitim Sen, promosyon ücretinin tüm çalışanlara eşit ve peşin ödenmesi, aylıksız izinde olanlar ile Haziran ayında ataması yapılıp Eylül ayında göreve başlayacak olan eğitim emekçilerinin de promosyon ücreti alacak olmasında büyük çaba göstermiştir.
Eğitim Sen tiyatro, sinema, uçurtma şenliği gibi etkinliklerin yanı sıra bilimsel yayın ve kitaplar ile ülkemizin saygın yazarlarının çocuklarımız ve gençlerimizle buluşması gibi birçok sosyal ve kültürel etkinlikte Çaycuma’da önemli bir boşluğu doldurmuştur.
AKP tarafından getirilen SSGSS yasası ve Torba Yasa gibi halkın ve emeği ile geçinen herkesin aleyhine olan birçok düzenlemeye karşı mücadele eden Eğitim Sen, bu düzenlemelere karşı Çaycuma’da en geniş platformların oluşturulmasına öncülük etmiştir. Sendikamız, 4-C kölelik düzenlemesine karşı mücadele eden TEKEL İşçilerinin mücadelesinin başarıya ulaşması için Çaycuma’da aylarca mücadele etmiştir.
Eğitim Sen, eğitimin paralı hale getirilmesine, Milli Eğitimde yaşanan yoğun siyasi kadrolaşmaya, Çaycuma’da okullar üzerinden yapılmak istenen bilimsel ve laik eğitim karşıtı bir takım dini ve siyasi içerikli etkinliklere karşı göstermiş olduğu mücadelede açısından da kamu vicdanında hak ettiği yeri almıştır.
Ülkemizdeki emek, demokrasi ve eşitlik mücadelesinin yüz aklarından birisi olan Eğitim Sen’in; sendikal hakların, demokrasinin, emeğin, eğitim ve bilim emekçilerinin sesi olarak yürüttüğü mücadelesini eğitim ve bilim emekçilerinin yüz yıllık mücadele birikiminden ve kararlılığından aldığı güç ve güvenle sürdüreceğinden hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır.  
Yaşasın Eğitim ve bilim emekçilerinin onurlu, başı dik örgütü Eğitim Sen!
Haydi, Eğitim Sen’e üye olmaya!

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-05-24
Bu haber 1728 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 945
  Bugün : 185
  Toplam: 5615975
   Online :

  46 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama