Hamit Kalyoncu 
kalyoncuhamit@hotmail.com 

TANIŞTIĞIM ÜÇ ŞAMPİYON

Ortaokul 1-2. sınıf öğrencisiydim, 1954-55 yılları. Zonguldak ’a çok gerekli olduğu zaman veya babam istediği zaman giderdik. Zonguldak kocaman bir şehirdi; caddeler, arabalar, insanlar, işyerleri içinde kimi zaman kaybolmaktan korkardım. Ama evin ve kahvenin yolunu bellemiştim. Babamın Zonguldak Toptancı Çarşısı’nda  “Gelincik Kıraathanesi” adıyla  bir kahvehanesi vardı. Kahveyi iki büyük büyük ağabeyim   çalıştırıyordu. Babam özel masasında oturur, dostu-ahbabıyla, kendisini ziyarete gelenlerle çay-kahve içerdi. 
Zonguldak’a her gidişimde  cadde üzerindeki o kitapçıya uğrar, 10-15 kuruşa satılan o resimli küçük kitapçıklardan (15-16 sayfalık) alırdım. Bu küçük kitapçıklarda Türk tarihine damga vurmuş, ünlü isimlerinin hayat hikayeleri anlatılırdı. Örneğin Çanakkale savaşları, Atatürk’ün komutanlığı, bu savaşlarda Seyit Onbaşı’nın büyük cesareti,  Kurtdereli Mehmet pehlivanın hayatı, Koca Yusuf, Çolak Molla, Katrancı Mehmet, Hergeleci İbrahim, Adalı Halil pehlivanlarla yaptığı büyük güreşleri, 215 kiloluk Filiz Nurullah ile Fransa maceraları ve güreşleri tatlı tatlı anlatılırdı.Ben de bunları büyük bir keyifle okurdum.
 KARŞIMDA YAŞAR DOĞU
Çaycuma’da 1958 yılı mı idi? O gün Çarşı da kalabalıktı. Özel bir gün var gibiydi Çaycuma’da. Ben liseden  belgeli/beklemeli olduğum için  ağabeyimin açtığı, babamın yönettiği “Bizim Lokanta”da garsonluk da yapıyordum. Öğle sıralarıydı. Birden kapıda 10-12 kişi belirdi. Önlerindeki kısa kesik kara saçlı, kara gözlü, topluca adam, “Delikanlı biz burada yemek yiyeceğiz” dedi. Arkalarındaki görevli zabıta, “Evet/tamam"  anlamında başını salladı. Ben hemen “Buyurun” dedim. Ama kafam dönüyordu, “Ben bu adamı tanıyordum, ama nerden?” Sonra birden hatırladım. Vay anasını! Bu adam Türkiye-Dünya ve Olimpiyat şampiyonu yenilmez milli güreşçi Yaşar Doğu idi. Ama artık antrenörlük yapıyordu. Nerden mi tanıyordum?  Gazetelerdeki ve Dünya ve Olimpiyat şampiyonasında çekilen fotoğraflardan. Çocukluk arkadaşım Engin’le fotoğrafları ve alt yazılarını defalarca keyifle okurduk. O zamanki Hayat Mecmuasında Yaşar Doğu’nun yaptığı güreşte çekilen fotoğrafın alt yazısında rakibi için;  “Ya sırtı mindere yapışacak ya da kolu omzundan kopacak” diyordu. Yandaki minderde Celal Atik, öbür minderde ise  adını hatırlayamadığım  şampiyonlarımızdan biri güreşiyordu. Haberde yazıldığına göre üçü de peşpeşe tuşla galip gelmişlerdi. Yaşar Doğu’nun hemen arkasında ise yine bir çok kez Dünya ve Olimpiyat şampiyonu Mustafa Dağıstanlı vardı. Daha genç gruptan İsmail Ogan’ı da tanımıştım.
 Artık milli takım antrenörlüğü yapan Yaşar Doğu’ya, “Siz ve arkadaşlarınız Çaycuma’ya ve lokantamıza şeref verdiniz, sizleri yakından tanımaktan  çok memnun olduk” dedim. Aldık, kabul ettik anlamında başını yana eğerek hafifçe gülümsedi. Güreşçileri  masalara yerleştirdikten sonra Yaşar Doğu ile mutfak kısmına geçtik. Aşçıbaşı Mengenli Sait Usta’ya yiyecekleri yemekleri ve salataları tarif etti. Güreşçiler bir güzel yemeklerini yediler, teşekkür ederek ayrıldılar.
Öğleden sonra saat 15.oo civarı Korudüzü sahasının üst kısmında toplandı seyirciler. Bu kısım daha çok  çimenliydi. Pehlivanlar kısbetlerini giyinmiş olarak geldiler alana. Ama rakipleri olmadığı için birbirleriyle gösteri güreşi yapacaklardı. O sırada Bulgar göçmenlerinden olduğunu ve oradayken güreş yaptığını öğrendiğimiz bir kişi de kısbet giymiş olarak Mustafa Dağıstanlı’ya rakip olmaz mı!. Dağıstanlı’nın Dünya ve oOlimpiyat şampiyonu olduğunu bilmiyor muydu acaba? Pehlivanlar yağlandılar, hemen önümüzde yağlı güreş seremonisinden sonra  güreşe girerken, Göçmen pehlivan “Hayda Bre!” diye   Dağıstanlı’ya dalmak istedi. O hiç telaş etmeden  kollarıyla  engelledi rakibini. Biraz sonra Göçmen pehlivan “Hayda bre pehlivan!“ diyerek bir defa daha dalmak istedi. Dağıstanlı yine gayet rahat şekilde engelledi rakibini. Üstüne de gitmiyordu. Göçmen pehlivan üçüncü defa dalmaya kalkınca, Dağıstanlı onu birden kaptı, kısbetinin göbek hizasından ve paçasından tutarak kaldırdı, birkaç adım attıktan sonra yavaşça çimenlerin üzerine bıraktı. Göçmen pehlivan ortalama 100 kilo civarındaydı. Dağıstanlı pehlivanın bu büyük gücüne ve kuvvetine alçak, gönüllülüğüne ve nezaketine ayrıca hayran kalmıştık. Bu olay hemen bir-iki adım önümüzde olmuştu. 
Çaycuma’ya meşhur Mersinli Ahmet pehlivanın, İvanoviç adlı bir yabancı güreşçiyle geldiğini ve yine Korudüzü’nde gösteri güreşi yaptıklarını hatırlıyorum. Benim bildiğim bir kez de Kırkpınar başpehlivanlarından altın kemerli Ordulu Mustafa pehlivan da gelmişti Çaycuma’ya. Eski Gazino bahçesinde arkadaşlarla epey sohbet etmiştik kendisiyle. O yıllarda Çaycuma ve Bartın “At Yarışları”, Devrek  “Pehlivan Güreşleri” ile ünlüydü.
İKİ HAMİT YAN YANA!
Üniversiteye ilk girdiğimiz yıllardı. Bizim Türk Dili ve Edebiyatı  Bölümünün “Meşhur Kuzu Günü” varmış. Hem eğlenme hem yenilerin eskilerin tanışmaları amaçlı imiş. Kuzu Günü her yıl Atatürk Orman Çiftliği’nde yapılırmış. Hemen para toplayıp biletleri aldık. Belirtilen günde Çiftlik’in tarif edilen yerinde toplaştık. Vakit öğleyi geçerken Kuzu’nun kokusu bile gelmiyordu. Bizler hemen türkülü protestoya başladık: “Aman aman olmuyor/ Kuzu neden gelmiyor/ Kuzu gelmeyince de / Bizde neşe olmuyor.”  Peşinde alkışlı tempo! Bir süre sonra Kuzu ve Pilav kazanlarının geldiği haber edildi. Arkadaşların bir grubu sıraya girerken, Metin’le ben yol üstündeki büfeye gittik. Şişe suyu, birkaç şişe Şarap, yeteri miktarda meşhur Çiftlik birasını torbalara doldurduk, bizim grubun yanına dönüyorduk.
Tam da o sırada “Dağ gibi bir adam”la karşılaşmaz mıyız! Metin, “Yahu Hamit, bu Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Hamit Kaplan değil mi?”. Yanına doğru yürürken “Vallahi odur. Haydi gel!” Yaklaştığımızda hafiften gülümsedi bize. “Pehlivan merhaba”dedik. O da,  “Merhaba arkadaşlar” diye yanıtladı. Ben, “Senin adın Hamit Kaplan, benim adım Hamit Kalyoncu. Adaşız yani. Sizi gördüğümüze çok mutlu olduk. Buyurun beraber olalım. Bizim arkadaşlar hemen şuracıkta. Onlar da sizi görmekten mutlu olacaklardır.”
Hamit Kaplan, sakin, kibar bir tavırla, “Çok sağ olun arkadaşlar. Biz Milli takım olarak yukarıda (Marmara Köşkü’nü işaret ederek)kamptayız. Ben dinlenme arasından istifade ile bu tarafa  indim. Hemen dönmem gerekiyor. Hoca kızar sonra!.” Dünya güreş minderlerinde rekorlar kıran, karşısına çıkacak rakip bırakmayan bir şampiyonun sanki derse geç kalmış bir ortaokul öğrencisi gibi davranışı oldukça şaşırtmıştı bizi. Hamit Kaplan, nazik, efendi tavrıyla “Size iyi eğlenceler” dedi ve hızlı adımlarla yukarı doğru yürüdü.
DENİZLİ’DE BÜYÜK SÜRPRİZ
Çalıştığımız okullar, işyerleri kimi zaman unutulmaz dostluklar, arkadaşlıklar kurulmasını sağlar. Ayfeti ve Fahrettin Koyuncu ile Zonguldak Endüstri Meslek Lisesi’nde tanışmış, aynı branştan olmamız nedeniyle de yakın çalışmıştık.
Daha önce Şair Fahrettin Koyuncu’yu katıldığı çeşitli etkinliklerde, özellikle Karabük’te İbrahim Yıldız masası gediklisi olmasından, dergilerde yayımlanan şiir ve yazılarından tanıdığımı anımsıyorum. Buna 1992 Devrek Baston ve Kültür Festivalinde  Çınar otel salonunda ünlü yazar Rıfat Ilgaz ile Fatma Kılıç, Fahrettin Koyuncu, Necdet Yaşar birlikte olduğumuz değerli  hatırayı eklemeliyim. Ben Nitter Koyuncu ile Fahrettin Koyuncu’yu uzun süre karıştıracaktım!.  
               Benim emekli olmam, epey sonra Koyuncu ailesinin, Ayfeti Hanım’ın memleketi Denizli’ye taşınmaları, mesafeleri uzatsa da bayram-seyran telefonları ile ilişkilerimiz hep sürdü. Derken inşaatı biten Didim’deki kooperatif evini döşedik ve 2004’ten itibaren Didim’e gidip gelmeğe başladık.  Fahrettin’e bunu söylediğimde ince bir küçük kardeş fırçası da yedik, “Denizli’den geçiyorsunuz, niye bize uğramıyorsunuz?” diye.
Nihayet bir yıl (hangi yıl?), Ankara’ya dönerken otogardan telefon ettim, Fahrettin Hoca geldi, bizi aldı, hala 67 plakalı arabasıyla önde, biz arkasında evlerine ulaştık. Ayfeti Hanım ve çocuklar bizi karşıladı, eve çıktık, hemen sofra kuruldu. Ben “yemekten sonra devam ederiz hesabındaydım” ama baktım ki olmayacaktı. Fahrettin Hoca da “Bu akşam kayınpedere davetliyiz,  şampiyon güreşçi Hasan Güngör” deyince afalladım. Bu konu sanırım daha önce hiç açılmamıştı. Fahrettin Hocanın eşi Ayfeti Hanımın babası Dünya ve Olimpiyat şampiyonu güreşçimiz Hasan Güngör idi. Biz bu çok çok övünülesi durumu bunca  yıldan sonra yeni öğreniyorduk. Ayfeti Hanım da eşi Fahrettin Koyuncu da bu konuyu hiç gündeme taşımamışlardı  doğrusu.
Fahrettin Hoca öğleden sonra arabasıyla bize Laodikya antik kentinden başlayarak ince bir Denizli turu yaptırdı. İyi oldu, değişik yerler görmüş olduk. Akşam yemeğinden sonra kahveleri içmek üzere, yandaki binada oturan Şampiyon Hasan Güngör’ün evine geçtik.  Hasan Güngör pehlivan ve eşi nezaketle, saygıyla, samimiyetle karşıladı bizi. Ben kahve faslından sonra Hasan Pehlivana biraz da ısrar ederek şampiyonluk sürecini anlattırdım. Tabii ki araya eski pehlivanların hikayeleri de girmişti. Keyifli bir muhabbet olmuştu.
 Şair-Yazar Fahrettin Koyuncu kayınpederi Hasan Güngör’ün yaşamını ve güreşlerini kaleme almış ve “Koca Yusuf Görmeliydi” adlı kitabını Denizli Belediyesi  katkılarıyla 2011 yılında yayımlayarak bana da göndermişti.Denizli Valiliği de büyük bir spor salonuna Hasan Güngör’ün adını vererek şampiyonun kendi şehrinde adını ölümsüzleştirmişti..
 
 

Facebook'ta Paylaş...


Okunma Sayisi : 78
Yazılma Tarihi : 2020-07-07
 
  İstatistik
  Dün : 301
  Bugün : 246
  Toplam: 5386376
   Online :

  16 konuk,

 
Tefen67.com

<< Yazara Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Yazıya Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama  
   
 
Tüm Yazılar Tarih Yorumlar Hit
1 .KENTE SAHİP ÇIKMAK   2020-07-13 0 370 
2 .TANIŞTIĞIM ÜÇ ŞAMPİYON  2020-07-07 0 78 
3 .BÖLGEMİZ ÜZERİNE NOTLAR  2020-06-29 0 67 
4 .ŞEHİRLE BİLEK GÜREŞİ YAPILMAMALI!  2020-06-21 0 167 
5 .67 İÇİN UMUT RÜZGARI  2020-06-16 0 169 
6 .ÇAYCUMA’DA KÖKTÜRKLER  2020-06-09 0 217 
7 .SİMGE AĞAÇLAR  2020-06-01 0 91 
8 .Kod adı Zonguldak  2020-05-26 0 125 
9 .VE AZİZ ZONGULDAK..  2020-05-18 0 105 
10 .KARANLIK BİR GECE..  2020-05-11 0 104 
11 .ŞİİR SAATİ  2020-05-04 0 112 
12 .İLK MECLİS’TE BİR DEVREKLİ HACI ABDULLAH SABRİ EFENDİ  2020-04-22 0 95 
13 .SÖZ OLA AĞULU AŞI   2020-04-20 0 80 
14 .ZONGULDAK ŞARKISI  2020-04-07 0 234 
15 .HALK İÇİNDEN HALK İÇİN BELEDİYE  2020-04-02 0 68 
16 .ZOR GÜNLER..  2020-03-29 0 113 
17 .YAŞAMA KAYGISI  2020-03-23 0 135 
18 .BASTIR PARAYI HESABA!  2020-03-16 0 134 
19 .GÜLE GÜLE ALİ BAHADIR  2020-03-09 0 121 
20 .YAŞAMAK KORKUSU  2020-03-02 0 167 
21 .DEPREM OLGUSU  2020-02-25 0 161 
22 .CENNETİN ANAHTARLARI  2020-02-17 0 153 
23 .ÇOCUKLUĞUM NERDESİN?  2020-02-09 0 179 
24 .ÇAYCUMA GENÇLER BİRLİĞİ  2020-02-03 0 166 
25 .DEPREM GERÇEĞİ  2020-01-27 0 194 
26 .UNUTMADIM..  2020-01-21 0 198 
27 .SANCILI İNSAN-LIK  2020-01-13 0 211 
28 .“MUZAFFER’İN ÖLÜMÜNE YANIYORUM”  2020-01-07 0 208 
29 .ASALA ŞEHİDİ IŞIK YÖNDER…  2019-12-16 0 252 
30 .SEN AZİZ ŞEHRİM…  2019-12-01 0 319 
31 .ÖĞRETMENLER GÜNÜ...  2019-11-25 0 231 
32 .ÖĞRETMENLER GÜNÜ  2019-11-24 0 192 
33 .ÇAYCUMA’DA GENÇLİK GECESİ  2019-11-17 0 262 
34 .ATATÜRK’Ü DUYMAK  2019-11-07 0 315 
35 .KARAELMASIN ÇİÇEKLERİ  2019-11-04 0 239 
36 .EN BÜYÜK BAYRAM  2019-10-29 0 300 
37 .ÇAYCUMA’DA ŞİİR GECESİ  2019-09-16 0 299 
38 .ÇAYCUMA NOTLARI-5/ÇAYCUMA ADI ve ANLAMI  2019-09-09 0 274 
39 .ÇAYCUMA NOTLARI-4/ÇAYCUMA NE ZAMAN KURULDU?  2019-09-05 0 345 
40 .ÇAYCUMA NOTLARI-3  2019-09-01 0 302 
41 .ÇAYCUMA NOTLARI-2  2019-08-26 0 318 
42 .ÇAYCUMA NOTLARI-1   2019-08-20 0 311 
43 .ALKIŞLAR ÇETİN BAŞKANA..  2019-07-30 0 345 
44 .AH O YILLAR!..  2019-07-23 0 355 
45 .FESTİVAL MEVSİMİ  2019-07-16 0 444 
46 .PORSUK AĞACININ HİKMETİ!..  2019-07-09 0 373 
47 .MUZAFFER TAYYİP’E SELAM  2019-07-02 0 377 
48 .ÇAYCUMA’DA TEMSİL KOLU  2019-06-25 0 407 
49 .ÖĞRETMENİ SÜRGÜN ETMEK..  2019-06-18 0 416 
50 .ORDUMUZ ŞANLIDIR  2019-06-10 0 445 
51 .ÇAYCUMA’DA RUS UÇAĞI  2019-06-04 0 430 
52 .ESKİ ÇAYCUMA’DAN..  2019-05-27 0 474 
53 .M.ÇELİKEL LİSESİ’ne VEDA  2019-05-20 0 479 
54 .YIL 1995 MAYIS’IN ONDOKUZU   2019-05-13 0 465 
55 .ÇAYCUMA EĞİTİM KÜLTÜR ÖDÜLÜ  2019-05-06 0 414 
56 .ÇAYIRKÖY MAĞRASI ve BALAT DAĞI  2019-04-29 0 439 
57 .ŞAİRİ-ŞİİRİ SÎGAYA ÇEKMEK ..   2019-04-24 0 540 
58 .DEVLETİN GÖZÜ ÖNÜNDE..  2019-04-22 0 320 
59 .HEYECANLI SEÇİMLER..  2019-04-15 0 507 
60 .DEVREK…DEVREK..  2019-04-09 0 533 
61 .İŞTE MART’ın SONU  2019-03-26 0 516 
62 .TARİH OKUMANIZ GEREKLİ!..  2019-03-19 0 478 
63 .ZONGULDAK BAHARI  2019-03-11 0 491 
64 .ZOKEV KÜLTÜR ÖDÜLÜ  2019-03-04 0 514 
65 .GÜLERYÜZ’den: OTUZ GÜN  2019-02-24 0 476 
66 .TÖBDER’de TANZİM SATIŞI!..  2019-02-19 0 488 
67 .NASIL BİR KENT İSTİYORUZ?   2019-02-12 0 489 
68 .PEKİ, ÇARESİZ MİYİZ?  2019-01-29 0 562 
69 .DEVREK EMEK GÜNÜ  2019-01-04 0 557 
70 .BİR ŞAİRLER KENTİ ZONGULDAK  2018-12-03 0 658 
71 .MUSTAFA KEMAL’den KURTULMAK!  2018-11-26 0 560 
72 .ATATÜRK’ÜN MUHAFIZI   2018-11-09 0 653 
73 .POLİTİKA MI?/ ENTRİKA MI?  2018-11-05 0 706 
74 .CUMHURİYET AYDINI  2018-10-29 0 643 
75 .CHP’de GÜÇBİRLİĞİ ÇAĞRISI  2018-10-16 0 662 
76 .DANIŞMA-KAPIŞMA   2018-10-09 0 652 
77 .ÖNCE EĞİTİM  2018-09-24 0 828 
78 . “ANDIMIZ”la BAŞLARIZ SÖZE..  2018-09-18 0 677 
79 .ZONGULDAK KUŞATMADA  2018-07-22 0 1449 
80 .CHP’ye YAKIŞAN  2018-07-16 0 695 
81 .MUZAFFER TAYYİP’İ ANARKEN..  2018-07-02 0 801 
82 .HAYDİ ZONGULDAK!  2018-06-18 0 837 
83 .YÜCE MİLLETİME SESLENİYORUM!  2018-06-12 0 774 
84 .SEÇİM KAZANMAK…   2018-05-29 0 983 
85 .ÜLKEMİZİN ESENLİĞİ İÇİN..   2018-05-22 0 886 
86 .ÇAYCUMA GELECEĞE BAKIYOR  2018-05-07 0 885 
87 .NAZIM HİKMET ZONGULDAK’TA..  2018-05-01 0 929 
88 .ATATÜRK ve İNÖNÜ  2018-04-22 0 800 
89 .DOĞA KIYIMI ve TALANI  2018-04-09 0 875 
90 .TEFTİŞ - MÜFETTİŞ..  2018-04-02 0 793 
91 .ÖĞRETMEN PERFORMANSI  2018-03-26 0 868 
92 .ATATÜRKSÜZ OLMAZ  2018-03-19 0 937 
93 .MERAK EDİYORDUM  2018-03-12 0 928 
94 .FESTİVAL TEŞEKKÜRÜ..  2018-03-06 0 906 
95 .KENT KİMLİĞİNİ KORUMAK  2018-02-27 0 841 
96 .HALKEVİ KİTAPLIĞI  2018-02-19 0 976 
97 .DÜNYAYI ADIMLAMAK..   2018-02-09 0 979 
98 .AHŞAP TEKNELER DİYARI   2018-01-22 0 1490 
99 .MADEN DULLARI  2018-01-15 0 1104 
100 .UMUTLU BAŞLAMAK..  2018-01-08 0 936 
101 .ESKİ YILBAŞI ANILARI..  2018-01-01 0 1038 
102 .ÇİZGİLERLE YAKIN TARİH..  2017-12-25 0 911 
103 .PARAYLA GÜRÜLTÜ  2017-12-18 0 930 
104 .BİR YIL ÖNCE, BİR YIL SONRA..  2017-12-11 0 962 
105 .ÜSLÛB-ı BEYAN..  2017-12-04 0 949 
106 .ÖĞRETMEN-İDARECİ  2017-11-27 0 1004 
107 .EREĞLİ’DE İNSAN SICAKLIĞI..  2017-11-22 0 1069 
108 .KASIM DÜŞÜNCELERİ  2017-11-13 0 1059 
109 .ATATÜRK YAŞIYOR, YAŞIYACAK!..   2017-10-27 0 972 
110 .ÇAYCUMA GÜZELDİ  2017-10-23 0 921 
111 . ŞAH İSMAİL ÖZKAN  2017-10-16 0 923 
112 .ÇAYCUMA’DAKİ RUMLAR..  2017-10-09 0 1023 
113 .BİR MUTLULUK GÜNÜ!..  2017-10-02 0 994 
114 .ŞAİR MUZAFFER’le ARKADAŞLIK..  2017-09-26 0 966 
115 .NAZIM HİKMET’in RAİF AĞASI..  2017-09-18 0 959 
116 .ŞAİR MUZAFFER’e VEF BORCU..  2017-09-11 0 1213 
117 . AKLIN ve BİLİMİN GÜCÜ..  2017-09-04 0 966 
118 .30 AĞUSTOS ZAFERİ   2017-08-29 0 1006 
119 .KURTULUŞ SAVAŞINDA-2 MUSTAFA KEMAL İLE KARŞILAŞMA  2017-08-23 0 987 
120 .KURTULUŞ SAVAŞINDA-1 YEDİ GÜN YEDİ GECE ÇARPIŞTIK..  2017-08-20 0 1056 
121 .ÇÜRÜK ELMA  2017-08-14 0 1183 
122 .ÇAYCUMA PLAJI..  2017-08-06 0 1052 
123 .NASIL BİR EĞİTİM?  2017-07-31 0 1028 
124 .Göreve dönme umudu..  2017-07-25 0 1119 
125 .15 TEMMUZ ANMASI..  2017-07-18 0 983 
126 .Hak hukuk adalet!..  2017-07-10 0 1033 
127 .MUZAFFER TAYYİP 95 YAŞINDA  2017-07-01 0 1094 
128 .EMEĞİN DEĞERİ  2017-06-30 0 1011 
129 .ADALET YÜRÜYÜŞÜ  2017-06-20 0 1097 
130 .FİLYOS ÇAYI’NA BAKARKEN  2017-06-05 0 1154 
131 .KENTİN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKMAK  2017-05-30 0 1094 
132 .KENTİN ORTAK AKLI  2017-05-22 0 1089 
133 .Zihniyet Meselesi..  2017-05-16 0 1118 
134 .ÇAYCUMA’DA BULUŞMA..  2017-05-08 0 1277 
135 .ÇAYCUMA BULUŞMASI  2017-05-04 0 1070 
136 .HALKOYLAMASI SONUÇLARI   2017-04-24 0 1302 
137 .SAĞDUYU ZAMANI  2017-04-18 0 1042 
138 .Yurttaşlık Görevi  2017-04-10 0 1223 
139 .Ah, Hasan Ataman!..  2017-04-03 0 1332 
140 .DÜZENE UYGUN KAFALAR!..  2017-03-27 0 1362 
141 .KARANLIĞIN GÖZLERİ  2017-03-20 0 1308 
142 . ÇAYCUMA’DA NELER OLUYOR?  2017-03-13 0 1349 
143 .BİR DOST SELAMI..  2017-02-27 0 1552 
144 .Çocuklar NUTUK okuyor..  2017-02-19 0 1524 
145 .Eti için bülbül öldürmek!..  2017-02-13 0 1736 
146 .Delüğe Gireyruk!..  2017-02-06 0 1404 
147 .NELER YAPMADIK PARTİMİZ İÇİN?..  2017-01-30 0 1151 
148 .SABAH OLURSA..  2017-01-23 0 1335 
149 .TARZAN ZOR DURUMDA!..  2017-01-16 0 1226 
150 .Çaycuma’da Kış Geceleri  2017-01-09 0 1189 
151 .KANLI SABAH...  2017-01-01 0 1291 
152 .Çaycuma Birlik ve Dayanışma Gecesi   2016-12-26 0 1234 
153 .HASAD’la komünizm propagandası!..  2016-12-19 0 1364 
154 .KENTİN ÖNÜNÜ AÇMAK  2016-12-12 0 1124 
155 .NE HALDEYİZ? O HALDEYİZ!..  2016-12-07 0 1348 
156 .MADEN MÜZESİ  2016-11-28 0 1355 
157 .CHP’DEN BEKLENEN  2016-11-21 0 1404 
158 .Ankara’da Çaycuma Derneği  2016-11-14 0 1509 
159 .DÜNYA ÖNDERİ ATATÜRK  2016-11-09 0 1378 
160 .ATATÜRK IŞIĞINDA   2016-11-07 0 1407 
161 .ULUSAL BAYRAM..  2016-10-24 0 1535 
162 . KENTİN YERİ DAR..   2016-10-18 0 1418 
163 .Güzel ülkem nereye?  2016-10-10 0 1971 
164 .Önce Annelerini Vur..  2016-09-26 0 1520 
165 .OKULLAR AÇILIRKEN  2016-09-19 0 1506 
166 .12 EYLÜL DÜŞÜNCELERİ  2016-09-13 0 1320 
167 .“Yüzüm Bana Benzer”  2016-09-05 0 1408 
168 .Bir düğün..Bir cenaze..  2016-08-23 0 1753 
169 .Ağrı Eşiği  2016-08-07 0 1628 
170 .Suç Ortakları!..  2016-08-02 0 1581 
171 .Yaşadıklarımdan öğrendiğim..  2016-07-25 0 1692 
172 .Bizi şair yaptı Zonguldak..  2016-07-03 0 1783 
173 .DİN İLE DÜNYA İŞLERİ..  2016-06-13 0 1575 
174 .Bir Din Bilgisi Sınavı  2016-05-23 0 1539 
175 .19 Mayıs 1919 Ruhu  2016-05-16 0 1503 
176 .Çaycuma forumu..  2016-05-09 0 1530 
177 .Atatürk düşmanlığının kaynağı  2016-05-02 0 1653 
178 .Yaşa Atatürk, Yaşa 23 Nisan!..  2016-04-18 0 1670 
179 .Çıkmaz Sokak  2016-03-28 0 1704 
180 . Atatürk’e yazılan mektup..   2016-03-22 0 1766 
181 .NERDE KALMIŞTIK DİYECEKTİM!..  2016-03-14 0 1596 
182 .Adımız, andımızdır..  2016-02-29 0 1579 
183 .BİR SÜRELİĞİNE YOKUM!..   2016-02-07 0 1763 
184 .BİZ KİMİZ, BİLİYOR MUSUNUZ?  2016-01-11 0 1736 
185 .BAŞARDINIZ SAYIN MÜDÜR!..  2016-01-05 0 1794 
186 .CHP KENDİNİ TOPLAMALI..  2015-12-30 0 1692 
187 .EKMEKLE GÜREŞMEK   2015-12-13 0 1710 
188 .Öğretmen: Canpolat Pamay /Öğrenci: Mehmet Haberal  2015-11-23 0 1942 
189 .ÇAĞLARIN ÖNDERİ ATATÜRK  2015-11-18 0 1670 
190 .Atatürk’ten Laiklik Dersleri  2015-11-09 0 1793 
191 .Kazanan, kaybeden!..  2015-11-03 0 1786 
192 .“Aydın kişi” neyi nasıl yapmalı?  2015-10-27 0 1837 
193 .Bu meydan kanlı meydan!  2015-10-14 0 1746 
194 .KİTAPLARI YAKMAK.. (KISA KISA ANIMSAMA-2)  2015-10-04 0 2076 
195 .ATATÜRK’ü BİLMEMEK..  2015-09-24 0 2748 
196 .YÜREĞİMİZDEKİ YANGIN..  2015-09-07 0 1854 
197 .Mustafa Kemal ve İsmet İnönü ile..   2015-09-02 0 1860 
198 .Yedi sıra tel örgü..  2015-08-27 0 1741 
199 .AŞK ENGELLİ   2015-08-12 0 1698 
200 .Kent kültürünü korumak  2015-07-28 0 1773 
201 .Yollar ayarsızsa toprak kayar, taş düşer!..   2015-07-22 0 1695 
202 .Kentin geleceğine bakmak  2015-07-15 0 1811 
203 .Bu yatak niye burada?  2015-07-10 0 1814 
204 .Öldükten Sonra  2015-07-03 0 1903 
205 .Kandilli’de “kömür kokulu gün”  2015-06-18 0 1780 
206 .Bu Türkiye kitaba uymuyor!..  2015-06-13 0 1766 
207 .Ben bu sazı çala çala yoruldum!..  2015-06-04 0 1991 
208 .Devrek köylerinden sesler geliyor..  2015-05-27 0 2028 
209 .Bir Pazar Günüydü..  2015-05-20 0 1916 
210 .CHP neler yapacak?  2015-04-28 0 1941 
211 .CHP’nin şansı nedir?  2015-04-14 0 1958 
212 .“Dev Proje” ne oldu?   2015-04-08 0 2947 
213 .Emekli başkenti!..  2015-03-24 0 1846 
214 .CHP’de kontenjan açmazı!..  2015-03-17 0 1815 
215 .Sandıktan umut çıktı!..  2015-03-12 0 1852 
216 .Okurlar Söyleşiyor  2015-02-22 0 2100 
217 . Kent için toplumsal eğitim..  2015-02-11 0 1755 
218 .Filyos Vadisi Belediyeleri Birliği  2015-02-03 0 2181 
219 .Baston kenti, kültür penceresi!..   2013-05-30 0 3956 
220 .Mektubun Avucumda..   2013-05-06 0 3712 
221 .Çankaya   2013-04-16 0 2934 
222 .Mustafa Kemal’den kurtulmak!..  2013-04-04 0 3027 
223 .Madenci protestosu!..  2013-03-13 0 3428 
224 .Güneşi Görememek!..  2013-03-04 0 2631