Hamit Kalyoncu 
kalyoncuhamit@hotmail.com 

ŞEHİRLE BİLEK GÜREŞİ YAPILMAMALI!

Birkaç yıl yer aranmıştı yeni yapılacak hastane için. Onca yer incelenmiş, en sonunda ıkış-tıkış da olsa eski SSK Lojmanlarının bulunduğu alan imara açılmış, önce yıkım yapılmış, ardından inşaat başlamıştı.
Yapılan 400 yataklı bir hastane idi. Hastanede 134 tek kişilik oda, 116 çift kişilik oda olacak. Son teknolojiye sahip tıbbi cihazlarla donatılacak hastane; 13 ameliyathane, 108 Poliklinik odası  ile, Acil serviste 23, Yoğun bakım ünitesinde 48 yatakla hizmet verecektir.Böyle büyük bir sağlık kurumunu Zonguldak’a kazandıranları kutluyorum.
Buraya kadar her şey iyi, güzel! Herhangi bir sorun yok.
Bu inşaatın projesi hazırlanmış, imzalanmış. İşin yapım aşaması gelmiş, ihalesi yapılmış, müteahhit teknik ekibi incelemiş teklifini yapmış. İhaleyi almış, inşaat başlamış. İşlemler yürürken müteahhit maddi  zorluklar içine düşünce inşaat durmuş.
Bu kez yeniden hastane için yeni yer aranmış, bulunamamış, 30.Mayıs.2019 tarihinde yapılan ihaleyle başka bir müteahhit firma ile  inşaat kaldığı yerden yeniden başlamış.
Buraya kadar da her şey iyi, güzel! Herhangi bir sorun yok. İnşaat devam ediyor.
Ancak, hastane inşaatında otopark bulunmadığı, bu nedenle en yakındaki Kız Meslek Lisesi binasının başka yere taşınması ile sorunun çözümleneceği konuşulmağa başlaması üzerine ZOKEV Başkanı Kürşat Coşgun 2. Mayıs.2019 tarihinde Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na okul binasının “Kültür Varlığı” olarak tescili için başvuruda bulunur.
 28 Eylül 2019 tarihli gazete haberlerine göre Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar, Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eder, “Basın Masası”nın konuğu olur.  Milletvekili Hamdi Uçar, birçok konuda açıklamalarda bulunur: “Yeni yapılan Devlet Hastanesi Projesi’nde yaşanan otopark sorununun, Kız meslek Lisesi’nin başka bir yere taşınmasıyla çözülebileceğini belirten Hamdi Uçar, Madem hastane buraya yapılıyor o zaman Kız Meslek Lisesi’nin oradan kaldırılması gerekiyor, dedim. Çünkü poliklinik hizmeti veren bir hastanenin otoparkı olmalı ve şu anda sıkışık bir alan ortaya çıktı. Kız Meslek Lisesi’ni başka bir yere taşıyarak o alana çok katlı bir otopark yapılması gerektiği görüşündeyim.”  
Gazeteci ve ZABER Genel Yayın Yönetmeni Atilla Öksüz,  “Yeni yapılan hastanenin otopark  sorunu olduğunu daha o zamanlar dile getirdiğini, ancak ilgililerin gerekli ilgiyi göstermediğini” Kız Meslek Lisesi için geçtiğimiz hafta  yaptığı canlı yayında açıklar.
OKUL YAPMAK MI? OKUL YIKMAK MI?
2019 yılına kadar “her şey iyi, güzel ve sorunsuz” giderken, hastanenin otoparksız yapıldığı, bu sorunun çözümü için de Vekilimiz Hamdi Uçar’ın önerisiyle “Kız Meslek Lisesi’nin yıkılması” gündemin ortasına düşer! Yani hastane ve otopark için mazeret çok, ama Kız Meslek Lisesi ve Yayla ortaokulu kurbanlık koyun!
Hastane inşaatı 2-3 yıldır sürüyor, ama suçlu, 1964 yılında eğitim ve öğretime başlayan Kız Meslek Lisesi binasıgörülüyor. Yani bu hastane projesini hazırlayanda, onaylayanda, iki müteahhitin teknik ekibinde hiiiç kabahat/ sorumsuzluk yok, ama Kız Meslek Lisesi’nde var. 
             Kız Meslek ve Yayla okulu binalarını da yıkıp, otoparka açmak en kolay yol olarak görünüyor, bu önerileri yapanlarca.. Ne diyor Vekilimiz Hamdi Uçar: “Madem hastane buraya yapılıyor o zaman Kız Meslek Lisesi’nin oradan kaldırılması gerekiyor
ORADA KIZ İMAM HATIP LİSESİ OLSAYDI!
             Mimarisi ve görselliği ile Zonguldak’ın en kimlikli yapılarından biri olan Kız Meslek Lisesi ve hemen altındaki Yayla Okulunu (sinema salonu ve sahnesi olan ilk ve tek okul) yıkmak, yok etmek, tek çözüm olarak kamuoyuna açıklanıyor. Ama kamuoyu da şu sorunun yanıtını arıyor: Sayın vekilimiz, eğer orada Kız Meslek Lisesi yerine Kız İmam Hatıp Lisesi olsaydı, Yayla okulu yerinde de  İmam-Hatıp ortaokulu olsaydı, bu kadar kolay kaldıralım bu okulları, yıkalım bu okulları diyebilir  miydiniz? Bir düşünün isterseniz.
OKUL “KÜLTÜR VARLIĞI” OLARAK TESCİLLENDİ
Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı’nın başvurusunu gündemine alan Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, önce Zonguldak’a gelir, bina ile ilgili “yerinde inceleme” yapar ve 29.Kasım.2019 günü  Ereğli’de yaptığı toplantıda kamuoyunda Kız Meslek Lisesi   binasını “Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescil eder. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ZOKEV Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Coşgun alınan karardan son derece mutlu olduklarını söyleyerek emeği geçen herkese teşekkür ettiklerini  belirtir. 
2.Aralık.2019 tarihinde Cumhuriyet gazetesindeki habere gore, Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, lisenin Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurumu kararınca “kültür varlığı olarak tescillendiğini” açıklar.
Yavuzyılmaz, “lisenin ‘kültür varlığı’ olarak tescillendiği”ni belirterek, “Cumhuriyet kadınının, gücünün, emeğinin, çalışkanlığının ve toplum hayatında söz sahibi olmasının sembolü olmuş bir yapı.    Cumhuriyet döneminin ilk kadın mimarlarından Yaprak Hanım tarafından mimarisi ‘yay’ şeklinde tasarlanmış, binlerce kıymetli öğrenciyi yetiştirmiştir” dedi.
MEĞER BİNA DEPREME DAYANIKLI DEĞİLMİŞ!
6. Haziran.2020 tarihli gazete haberlerine göre: Zonguldak İl Özel İdaresi (Nereden ilham aldıysa), Kız Meslek Lisesi’nin depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda bir araştırma yaptırır. İl Özel İdaresi’nin yaptırdığı araştırma sonucunda binanın depreme dayanıklı olmadığı ortaya çıkar. Bu müdürlük acaba merkezdeki başka binalar için de aynı hassasiyeti gösterecek midir?
Depreme dayanıklı olmadığı yönündeki rapor, Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu raporu Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderir. Milli Eğitim Bakanlığı, Kız Meslek Lisesi ile ilgili son kararı verecek.
KURUL KENDİ TESCİL KARARINI ONAYLA(YA)MADI
12.Haziran.2020 tarihli haberde ise, Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu daha önce oybirliği ile Zonguldak Kız Meslek Lisesi için aldığı ‘tescil kararı altına alınan Kız Meslek Lisesi için “Kültür varlığı kararını” onaylamadı.
Kurulun bu kararı almasında, Ankara’dan gelen telefonların, dolayısıyle politik baskıların etkili olduğu söylendi, yazıldı.
Bu habere ek olarak Zonguldak Belediyesi’nin de Kız Meslek Lisesi binasının “depreme dayanıklı olup olmadığı” konusunda araştırma içinde olduğu belirtildi.
DOĞRU OTURUP DOĞRU KONUŞALIM
Gazeteci Adnan Küçükvar’ın yazısından: “Mimarlar Odası Zonguldak Temsilcisi Turan Demirtaş,   konuyu taze tutmak ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek manasında bir açıklama yaptı.Turan Abi diyor ki;
Şu anda rantiyenin gözdesi yakın çevrede. Açık ve kapalı otopark yapılacak çok sayıda boş alanlar var. Oralar; Belediye Meclisinde acilen imar değişikliği yapılarak kamu hizmetine ayrılmalıdır.
Hastane çevresindeki bazı yapılar ve boş alanlar istimlak edilerek, hastanenin etrafı açılmalıdır.Açık ve kapalı otoparklar, yeşil alanlar, oturma-dinlenme mekanları oralarda tertiplenmelidir. Bu yönde çalışmalar sonuçlanıncaya kadar,  o çevrede yapı ruhsatı verilmemeli.”
Turan Demirtaş, daha önce de Kız Meslek Lisesi binasının “DEPREME DAYANIKLI DEĞİL” raporu üzerine, “Bina GÜÇLENDİRİLEBİLİR” şeklinde de açıklama yapmış, yıkımdan başka yol bulamıyanlara çözüm önermişti.
Bu konuda, “yıkım-yoketme” dışında otopark için bir çok çözüm önerisi de basında ve sosyal medyada yayınlandı. Sanırım ilgililer de okumuştur. Şair Namık Kemal “Fikirlerin çarpışmasından hayırlı sonuçlar doğar” demiş çok yıllar önce.
 BU ŞEHİR  VE  DEĞERLERİ HEPİMİZİN
Sayın vekillerimiz (Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu, Hamdi Uçar, Deniz YavuzyılmazÜnal Demirtaş) Zonguldaklı seçmenlerin oylarıyla, Zonguldak’a ve halkına hizmet etme amacıyla seçilmiş durumdasınız. Farklı siyasi görüşlerde olunması, şehrimiz ve halkımız yararına yapılacak işlerde ayrı-farklı durmamızı gerektirmiyor. Şehrimize ve halkına karşı ölçeğiniz; akıl, sağduyu, hoşgörü, içtenlik, yardımlaşma, koruma,  adaletli ve eşitlikçi olma  ilk sırada olmalı diye düşünüyorum.
Bunlar sadece vekillerimiz için değil, başta merkez ilçe Belediye Başkanı Dr. Selim Alan olmak üzere, diğer belediye başkanlarımız için de düşünülmelidir.
Dr. Selim Alan’ın,  Kız Meslek Lisesi binasına en baştan sahip çıkacağını, “şehrimizin bu güzide eğitim ve öğretim kurumunu hastane için yapılan yanlışlara kurban edemeyiz. Başka çözüm yolları da vardır, araştırıp bulunmalı” diyerek sahipleneceğini düşünmüştüm. “Şehremaneti” olmak böylesini gerektirir.
Şehirle bilek güreşi yapılmaz,yapılmamalıdır. Şehre karşı kin ve öfke duyulmamalıdır. Eninde sonunda size dersinizi verir. Nice güç sahibini, politikacıyı süreç içinde yıpratıp yokettiği görülmüştür. Politik güç geçicidir, bu gün vardır, yarın yoktur.  Geçmiş bunun örnekleri ile doludur.
Kız Meslek Lisesi ile uğraşırsanız, gün gelir orada çeşitli bölümlerde okuyarak iş ve meslek sahibi olmuş, ekmeğini kazanmış, evini çekip çevirmiş yüzlerce,binlerce öğrencisi ‘okuluma dokunma’ diye kapınızı çalabilir. Okullar sadece kuru binalar değildir. Devlet o binaları yaptırır ama, onların ilk sahibi öğrencileri ve öğretmenleridir.
Dileğim, siyasal tercihlerimizi önceliyerek değil, tarihsel, kültürel şehir kazanımlarını gözeterek, koruyarak davranış sahibi olabilmemizdir. Akıl, sağduyu ve hoşgörü ile sorunun çözüme kavuşabileceğine, tarihsel, kültürel kurumların korunabileceğine inanmak istiyorum.
 
 

Facebook'ta Paylaş...


Okunma Sayisi : 144
Yazılma Tarihi : 2020-06-21
 
  İstatistik
  Dün : 645
  Bugün : 57
  Toplam: 5341747
   Online :

  13 konuk,

 
Tefen67.com

<< Yazara Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Yazıya Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama  
   
 
Tüm Yazılar Tarih Yorumlar Hit
1 .KENTE SAHİP ÇIKMAK   2020-07-13 0
2 .TANIŞTIĞIM ÜÇ ŞAMPİYON  2020-07-07 0 44 
3 .BÖLGEMİZ ÜZERİNE NOTLAR  2020-06-29 0 35 
4 .ŞEHİRLE BİLEK GÜREŞİ YAPILMAMALI!  2020-06-21 0 144 
5 .67 İÇİN UMUT RÜZGARI  2020-06-16 0 145 
6 .ÇAYCUMA’DA KÖKTÜRKLER  2020-06-09 0 193 
7 .SİMGE AĞAÇLAR  2020-06-01 0 65 
8 .Kod adı Zonguldak  2020-05-26 0 87 
9 .VE AZİZ ZONGULDAK..  2020-05-18 0 80 
10 .KARANLIK BİR GECE..  2020-05-11 0 89 
11 .ŞİİR SAATİ  2020-05-04 0 90 
12 .İLK MECLİS’TE BİR DEVREKLİ HACI ABDULLAH SABRİ EFENDİ  2020-04-22 0 80 
13 .SÖZ OLA AĞULU AŞI   2020-04-20 0 64 
14 .ZONGULDAK ŞARKISI  2020-04-07 0 203 
15 .HALK İÇİNDEN HALK İÇİN BELEDİYE  2020-04-02 0 54 
16 .ZOR GÜNLER..  2020-03-29 0 96 
17 .YAŞAMA KAYGISI  2020-03-23 0 118 
18 .BASTIR PARAYI HESABA!  2020-03-16 0 116 
19 .GÜLE GÜLE ALİ BAHADIR  2020-03-09 0 103 
20 .YAŞAMAK KORKUSU  2020-03-02 0 140 
21 .DEPREM OLGUSU  2020-02-25 0 143 
22 .CENNETİN ANAHTARLARI  2020-02-17 0 129 
23 .ÇOCUKLUĞUM NERDESİN?  2020-02-09 0 156 
24 .ÇAYCUMA GENÇLER BİRLİĞİ  2020-02-03 0 144 
25 .DEPREM GERÇEĞİ  2020-01-27 0 174 
26 .UNUTMADIM..  2020-01-21 0 182 
27 .SANCILI İNSAN-LIK  2020-01-13 0 189 
28 .“MUZAFFER’İN ÖLÜMÜNE YANIYORUM”  2020-01-07 0 187 
29 .ASALA ŞEHİDİ IŞIK YÖNDER…  2019-12-16 0 228 
30 .SEN AZİZ ŞEHRİM…  2019-12-01 0 292 
31 .ÖĞRETMENLER GÜNÜ...  2019-11-25 0 213 
32 .ÖĞRETMENLER GÜNÜ  2019-11-24 0 174 
33 .ÇAYCUMA’DA GENÇLİK GECESİ  2019-11-17 0 232 
34 .ATATÜRK’Ü DUYMAK  2019-11-07 0 294 
35 .KARAELMASIN ÇİÇEKLERİ  2019-11-04 0 214 
36 .EN BÜYÜK BAYRAM  2019-10-29 0 279 
37 .ÇAYCUMA’DA ŞİİR GECESİ  2019-09-16 0 279 
38 .ÇAYCUMA NOTLARI-5/ÇAYCUMA ADI ve ANLAMI  2019-09-09 0 254 
39 .ÇAYCUMA NOTLARI-4/ÇAYCUMA NE ZAMAN KURULDU?  2019-09-05 0 325 
40 .ÇAYCUMA NOTLARI-3  2019-09-01 0 280 
41 .ÇAYCUMA NOTLARI-2  2019-08-26 0 295 
42 .ÇAYCUMA NOTLARI-1   2019-08-20 0 290 
43 .ALKIŞLAR ÇETİN BAŞKANA..  2019-07-30 0 322 
44 .AH O YILLAR!..  2019-07-23 0 335 
45 .FESTİVAL MEVSİMİ  2019-07-16 0 424 
46 .PORSUK AĞACININ HİKMETİ!..  2019-07-09 0 353 
47 .MUZAFFER TAYYİP’E SELAM  2019-07-02 0 355 
48 .ÇAYCUMA’DA TEMSİL KOLU  2019-06-25 0 386 
49 .ÖĞRETMENİ SÜRGÜN ETMEK..  2019-06-18 0 387 
50 .ORDUMUZ ŞANLIDIR  2019-06-10 0 416 
51 .ÇAYCUMA’DA RUS UÇAĞI  2019-06-04 0 406 
52 .ESKİ ÇAYCUMA’DAN..  2019-05-27 0 449 
53 .M.ÇELİKEL LİSESİ’ne VEDA  2019-05-20 0 461 
54 .YIL 1995 MAYIS’IN ONDOKUZU   2019-05-13 0 445 
55 .ÇAYCUMA EĞİTİM KÜLTÜR ÖDÜLÜ  2019-05-06 0 396 
56 .ÇAYIRKÖY MAĞRASI ve BALAT DAĞI  2019-04-29 0 420 
57 .ŞAİRİ-ŞİİRİ SÎGAYA ÇEKMEK ..   2019-04-24 0 522 
58 .DEVLETİN GÖZÜ ÖNÜNDE..  2019-04-22 0 300 
59 .HEYECANLI SEÇİMLER..  2019-04-15 0 484 
60 .DEVREK…DEVREK..  2019-04-09 0 512 
61 .İŞTE MART’ın SONU  2019-03-26 0 498 
62 .TARİH OKUMANIZ GEREKLİ!..  2019-03-19 0 455 
63 .ZONGULDAK BAHARI  2019-03-11 0 468 
64 .ZOKEV KÜLTÜR ÖDÜLÜ  2019-03-04 0 493 
65 .GÜLERYÜZ’den: OTUZ GÜN  2019-02-24 0 453 
66 .TÖBDER’de TANZİM SATIŞI!..  2019-02-19 0 469 
67 .NASIL BİR KENT İSTİYORUZ?   2019-02-12 0 461 
68 .PEKİ, ÇARESİZ MİYİZ?  2019-01-29 0 541 
69 .DEVREK EMEK GÜNÜ  2019-01-04 0 536 
70 .BİR ŞAİRLER KENTİ ZONGULDAK  2018-12-03 0 631 
71 .MUSTAFA KEMAL’den KURTULMAK!  2018-11-26 0 538 
72 .ATATÜRK’ÜN MUHAFIZI   2018-11-09 0 634 
73 .POLİTİKA MI?/ ENTRİKA MI?  2018-11-05 0 683 
74 .CUMHURİYET AYDINI  2018-10-29 0 624 
75 .CHP’de GÜÇBİRLİĞİ ÇAĞRISI  2018-10-16 0 635 
76 .DANIŞMA-KAPIŞMA   2018-10-09 0 632 
77 .ÖNCE EĞİTİM  2018-09-24 0 809 
78 . “ANDIMIZ”la BAŞLARIZ SÖZE..  2018-09-18 0 661 
79 .ZONGULDAK KUŞATMADA  2018-07-22 0 1427 
80 .CHP’ye YAKIŞAN  2018-07-16 0 679 
81 .MUZAFFER TAYYİP’İ ANARKEN..  2018-07-02 0 773 
82 .HAYDİ ZONGULDAK!  2018-06-18 0 815 
83 .YÜCE MİLLETİME SESLENİYORUM!  2018-06-12 0 749 
84 .SEÇİM KAZANMAK…   2018-05-29 0 950 
85 .ÜLKEMİZİN ESENLİĞİ İÇİN..   2018-05-22 0 864 
86 .ÇAYCUMA GELECEĞE BAKIYOR  2018-05-07 0 860 
87 .NAZIM HİKMET ZONGULDAK’TA..  2018-05-01 0 905 
88 .ATATÜRK ve İNÖNÜ  2018-04-22 0 778 
89 .DOĞA KIYIMI ve TALANI  2018-04-09 0 850 
90 .TEFTİŞ - MÜFETTİŞ..  2018-04-02 0 763 
91 .ÖĞRETMEN PERFORMANSI  2018-03-26 0 847 
92 .ATATÜRKSÜZ OLMAZ  2018-03-19 0 917 
93 .MERAK EDİYORDUM  2018-03-12 0 906 
94 .FESTİVAL TEŞEKKÜRÜ..  2018-03-06 0 889 
95 .KENT KİMLİĞİNİ KORUMAK  2018-02-27 0 821 
96 .HALKEVİ KİTAPLIĞI  2018-02-19 0 954 
97 .DÜNYAYI ADIMLAMAK..   2018-02-09 0 957 
98 .AHŞAP TEKNELER DİYARI   2018-01-22 0 1460 
99 .MADEN DULLARI  2018-01-15 0 1084 
100 .UMUTLU BAŞLAMAK..  2018-01-08 0 907 
101 .ESKİ YILBAŞI ANILARI..  2018-01-01 0 1013 
102 .ÇİZGİLERLE YAKIN TARİH..  2017-12-25 0 884 
103 .PARAYLA GÜRÜLTÜ  2017-12-18 0 908 
104 .BİR YIL ÖNCE, BİR YIL SONRA..  2017-12-11 0 940 
105 .ÜSLÛB-ı BEYAN..  2017-12-04 0 914 
106 .ÖĞRETMEN-İDARECİ  2017-11-27 0 977 
107 .EREĞLİ’DE İNSAN SICAKLIĞI..  2017-11-22 0 1049 
108 .KASIM DÜŞÜNCELERİ  2017-11-13 0 1039 
109 .ATATÜRK YAŞIYOR, YAŞIYACAK!..   2017-10-27 0 951 
110 .ÇAYCUMA GÜZELDİ  2017-10-23 0 899 
111 . ŞAH İSMAİL ÖZKAN  2017-10-16 0 902 
112 .ÇAYCUMA’DAKİ RUMLAR..  2017-10-09 0 1002 
113 .BİR MUTLULUK GÜNÜ!..  2017-10-02 0 973 
114 .ŞAİR MUZAFFER’le ARKADAŞLIK..  2017-09-26 0 940 
115 .NAZIM HİKMET’in RAİF AĞASI..  2017-09-18 0 932 
116 .ŞAİR MUZAFFER’e VEF BORCU..  2017-09-11 0 1175 
117 . AKLIN ve BİLİMİN GÜCÜ..  2017-09-04 0 944 
118 .30 AĞUSTOS ZAFERİ   2017-08-29 0 989 
119 .KURTULUŞ SAVAŞINDA-2 MUSTAFA KEMAL İLE KARŞILAŞMA  2017-08-23 0 963 
120 .KURTULUŞ SAVAŞINDA-1 YEDİ GÜN YEDİ GECE ÇARPIŞTIK..  2017-08-20 0 1032 
121 .ÇÜRÜK ELMA  2017-08-14 0 1158 
122 .ÇAYCUMA PLAJI..  2017-08-06 0 1031 
123 .NASIL BİR EĞİTİM?  2017-07-31 0 998 
124 .Göreve dönme umudu..  2017-07-25 0 1095 
125 .15 TEMMUZ ANMASI..  2017-07-18 0 959 
126 .Hak hukuk adalet!..  2017-07-10 0 1016 
127 .MUZAFFER TAYYİP 95 YAŞINDA  2017-07-01 0 1073 
128 .EMEĞİN DEĞERİ  2017-06-30 0 989 
129 .ADALET YÜRÜYÜŞÜ  2017-06-20 0 1073 
130 .FİLYOS ÇAYI’NA BAKARKEN  2017-06-05 0 1131 
131 .KENTİN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKMAK  2017-05-30 0 1074 
132 .KENTİN ORTAK AKLI  2017-05-22 0 1069 
133 .Zihniyet Meselesi..  2017-05-16 0 1094 
134 .ÇAYCUMA’DA BULUŞMA..  2017-05-08 0 1253 
135 .ÇAYCUMA BULUŞMASI  2017-05-04 0 1050 
136 .HALKOYLAMASI SONUÇLARI   2017-04-24 0 1280 
137 .SAĞDUYU ZAMANI  2017-04-18 0 1022 
138 .Yurttaşlık Görevi  2017-04-10 0 1203 
139 .Ah, Hasan Ataman!..  2017-04-03 0 1311 
140 .DÜZENE UYGUN KAFALAR!..  2017-03-27 0 1339 
141 .KARANLIĞIN GÖZLERİ  2017-03-20 0 1288 
142 . ÇAYCUMA’DA NELER OLUYOR?  2017-03-13 0 1318 
143 .BİR DOST SELAMI..  2017-02-27 0 1536 
144 .Çocuklar NUTUK okuyor..  2017-02-19 0 1504 
145 .Eti için bülbül öldürmek!..  2017-02-13 0 1698 
146 .Delüğe Gireyruk!..  2017-02-06 0 1379 
147 .NELER YAPMADIK PARTİMİZ İÇİN?..  2017-01-30 0 1128 
148 .SABAH OLURSA..  2017-01-23 0 1307 
149 .TARZAN ZOR DURUMDA!..  2017-01-16 0 1204 
150 .Çaycuma’da Kış Geceleri  2017-01-09 0 1169 
151 .KANLI SABAH...  2017-01-01 0 1268 
152 .Çaycuma Birlik ve Dayanışma Gecesi   2016-12-26 0 1212 
153 .HASAD’la komünizm propagandası!..  2016-12-19 0 1337 
154 .KENTİN ÖNÜNÜ AÇMAK  2016-12-12 0 1102 
155 .NE HALDEYİZ? O HALDEYİZ!..  2016-12-07 0 1325 
156 .MADEN MÜZESİ  2016-11-28 0 1331 
157 .CHP’DEN BEKLENEN  2016-11-21 0 1388 
158 .Ankara’da Çaycuma Derneği  2016-11-14 0 1473 
159 .DÜNYA ÖNDERİ ATATÜRK  2016-11-09 0 1360 
160 .ATATÜRK IŞIĞINDA   2016-11-07 0 1385 
161 .ULUSAL BAYRAM..  2016-10-24 0 1514 
162 . KENTİN YERİ DAR..   2016-10-18 0 1399 
163 .Güzel ülkem nereye?  2016-10-10 0 1952 
164 .Önce Annelerini Vur..  2016-09-26 0 1497 
165 .OKULLAR AÇILIRKEN  2016-09-19 0 1480 
166 .12 EYLÜL DÜŞÜNCELERİ  2016-09-13 0 1298 
167 .“Yüzüm Bana Benzer”  2016-09-05 0 1382 
168 .Bir düğün..Bir cenaze..  2016-08-23 0 1737 
169 .Ağrı Eşiği  2016-08-07 0 1610 
170 .Suç Ortakları!..  2016-08-02 0 1561 
171 .Yaşadıklarımdan öğrendiğim..  2016-07-25 0 1674 
172 .Bizi şair yaptı Zonguldak..  2016-07-03 0 1765 
173 .DİN İLE DÜNYA İŞLERİ..  2016-06-13 0 1556 
174 .Bir Din Bilgisi Sınavı  2016-05-23 0 1519 
175 .19 Mayıs 1919 Ruhu  2016-05-16 0 1480 
176 .Çaycuma forumu..  2016-05-09 0 1502 
177 .Atatürk düşmanlığının kaynağı  2016-05-02 0 1636 
178 .Yaşa Atatürk, Yaşa 23 Nisan!..  2016-04-18 0 1648 
179 .Çıkmaz Sokak  2016-03-28 0 1683 
180 . Atatürk’e yazılan mektup..   2016-03-22 0 1746 
181 .NERDE KALMIŞTIK DİYECEKTİM!..  2016-03-14 0 1577 
182 .Adımız, andımızdır..  2016-02-29 0 1558 
183 .BİR SÜRELİĞİNE YOKUM!..   2016-02-07 0 1744 
184 .BİZ KİMİZ, BİLİYOR MUSUNUZ?  2016-01-11 0 1712 
185 .BAŞARDINIZ SAYIN MÜDÜR!..  2016-01-05 0 1771 
186 .CHP KENDİNİ TOPLAMALI..  2015-12-30 0 1671 
187 .EKMEKLE GÜREŞMEK   2015-12-13 0 1688 
188 .Öğretmen: Canpolat Pamay /Öğrenci: Mehmet Haberal  2015-11-23 0 1920 
189 .ÇAĞLARIN ÖNDERİ ATATÜRK  2015-11-18 0 1644 
190 .Atatürk’ten Laiklik Dersleri  2015-11-09 0 1770 
191 .Kazanan, kaybeden!..  2015-11-03 0 1762 
192 .“Aydın kişi” neyi nasıl yapmalı?  2015-10-27 0 1814 
193 .Bu meydan kanlı meydan!  2015-10-14 0 1722 
194 .KİTAPLARI YAKMAK.. (KISA KISA ANIMSAMA-2)  2015-10-04 0 2053 
195 .ATATÜRK’ü BİLMEMEK..  2015-09-24 0 2691 
196 .YÜREĞİMİZDEKİ YANGIN..  2015-09-07 0 1828 
197 .Mustafa Kemal ve İsmet İnönü ile..   2015-09-02 0 1831 
198 .Yedi sıra tel örgü..  2015-08-27 0 1718 
199 .AŞK ENGELLİ   2015-08-12 0 1671 
200 .Kent kültürünü korumak  2015-07-28 0 1749 
201 .Yollar ayarsızsa toprak kayar, taş düşer!..   2015-07-22 0 1673 
202 .Kentin geleceğine bakmak  2015-07-15 0 1786 
203 .Bu yatak niye burada?  2015-07-10 0 1783 
204 .Öldükten Sonra  2015-07-03 0 1880 
205 .Kandilli’de “kömür kokulu gün”  2015-06-18 0 1760 
206 .Bu Türkiye kitaba uymuyor!..  2015-06-13 0 1745 
207 .Ben bu sazı çala çala yoruldum!..  2015-06-04 0 1971 
208 .Devrek köylerinden sesler geliyor..  2015-05-27 0 2002 
209 .Bir Pazar Günüydü..  2015-05-20 0 1890 
210 .CHP neler yapacak?  2015-04-28 0 1921 
211 .CHP’nin şansı nedir?  2015-04-14 0 1939 
212 .“Dev Proje” ne oldu?   2015-04-08 0 2904 
213 .Emekli başkenti!..  2015-03-24 0 1824 
214 .CHP’de kontenjan açmazı!..  2015-03-17 0 1790 
215 .Sandıktan umut çıktı!..  2015-03-12 0 1830 
216 .Okurlar Söyleşiyor  2015-02-22 0 2076 
217 . Kent için toplumsal eğitim..  2015-02-11 0 1732 
218 .Filyos Vadisi Belediyeleri Birliği  2015-02-03 0 2158 
219 .Baston kenti, kültür penceresi!..   2013-05-30 0 3932 
220 .Mektubun Avucumda..   2013-05-06 0 3689 
221 .Çankaya   2013-04-16 0 2908 
222 .Mustafa Kemal’den kurtulmak!..  2013-04-04 0 3002 
223 .Madenci protestosu!..  2013-03-13 0 3403 
224 .Güneşi Görememek!..  2013-03-04 0 2614