Hamit Kalyoncu 
kalyoncuhamit@hotmail.com 

CENNETİN ANAHTARLARI

“Cennetin Anahtarları”nı nasıl kazandım? Aslında pek de zor olmadı. Nasıl yani?  Ama kazandığımı iki İmam Efendi ayrı ayrı söyledi. Ne zaman mı kazandım? Dehheeey  1961-62 ders yılında! Nasıl oldu bu iş? Efendim şöyle oldu. En iyisi baştan anlatayım.
Çaycuma’da bir akşamüstü Gazinodan çıkmış, hızlı adımlarla eve doğru gidiyordum. Tam Belediyenin karşısındaki köşeyi dönerken birden İlköğretim Müdürü  Muhittin Kılınçarslan ile karşılaştım. Bana “Ne yapıyorsun sen Hamit?” dedi. Ben de “Geziyorum” dedim. “Pazartesi bana uğra, seni bir okula gönderelim” dedi. Ben “Olur” dedim ve ayrıldık. “Ben okulda ne yapacaktım?” sorusu daha sonra kafama takılacaktı. Ama Pazartesi günü müdürlük yeri olan Barbaros İlkokulu’na gittim. Muhittin Bey, “Seni Aliköy’e vekil öğretmen olarak gönderelim, ne dersin?” deyince ben yine, “Olur” diye yanıtladım.
1961-62 ders yılıydı. Ben 19-20 yaşlarındayım.  Ağabeyim, “Gitmek istiyor musun?” diye sorunca, ben de “Giderim” dedim. Dedim ama Aliköy’ün nerde olduğunu da bilmiyordum doğrusu. Ağabeyimin berber dükkanında otururken, Araboğlu (Esenlik) köyünde öğretmenlik yapmakta olduğunu söyleyen bir genç, “Bizim köyün karşısında, beraber gideriz”, dedi. Ona da “Olur” dedik. Nihayet Pazartesi günü yürüme yola çıktık, Burunkaya üzerinden içeri girerek, önce Araboğlu köyüne gittik, sonra da ben yalnız Aliköy’e geçtim.
KÖYDE YAŞAMAK
İdari yetkili arkadaş, “Köy Odası”nda kalıyordu. Önümüz kıştı ve burası pek korunaklı değildi bana göre. Muhtara haber gönderdik, geldi ve derdimizi dinledi. Muhtarın önadı aklıma gelemedi, soyadı “Yiğit”ti. Ben boyda, kumral görünümlü ve Hatıpoğlu mahallesinde kalıyordu. Muhtarımız iyi adamdı, kafa dengiydi. Okulun hemen yanında yeni yapılmakta olan Kore Gazisi Satılmış Saki’nin evinin bir odasını ve abdestlik bölümünü süratle tamamlayıp, bizim kullanımımıza verdiler.
Okulumuz binasında iki derslik, bir de küçük idari oda vardı. Tuvaletler dışarıda idi. Benim dersliğimde 2., 3., 4.  sınıf öğrencileri, öbür derslikte ise 1. ve 5. sınıf öğrencileri vardı. Burada durum bizim okuduğumuz okullara benzemiyordu. Bir derslikte 3 farklı sınıfın öğrencileri vardı. Aynı süre içinde bu 3 farklı sınıfla nasıl ders yapacağımı da öğrenmiştim. Ayrıca kendi ilkokul yıllarımdan aklımda kaldığıyla, merkez ve diğer okullarda gördüğüm “Mevsim Şeridi” ve “Tarih Şeridi” de yapmış sınıfıma asmıştım. Köy hayatına da uyum sağlamağa başlamıştım. Artık yolları da öğrenmiştim, Hatıpoğlu üzerinden her hafta sonu Çarşı’ya(Çaycuma), eve gidebiliyordum.  Böylece arkadaşlarımı da görebiliyordum.
O yıllarda köy yolları yapılmamıştı. Her yere yayan/yürüme gidip geliyorduk. Elektrik yoktu, elektrikle açalışan araç-gereç de yoktu, gazyağı lambası ile aydınlanıyorduk. Bataryalı radyomuz da yoktu. Kuyu suyu kullanıyorduk. Evdeki ocaklarda odun yakarak ısınıyorduk, okulun ısınması da öyleydi. Ama ben işimi keyifle yapıyordum doğrusu.
ÖĞRETMEN ve İMAM
Sanıyorum Şubat tatili sonrasıydı. Ramazan ayı da yakındı. İdari yetkili arkadaş izinli olduğu için Okulda tek başıma idim. İki sınıfa da bakmak zorundaydım. Elimden geldiğince faydalı olmağa çalışıyordum çocuklara. Çarşamba günleri bir ders Müzik/Resim, bir ders Din Bilgisi yapılıyordu. Bir Din Bilgisi kitabımız vardı, konuları oradan işliyorduk. O gün aklıma esti. Kalkıp, köy imamının yanına gittim, öğretmen olduğumu söyledim. Çok şaşırdı, tereddüt içinde bana bakmağa başladı. Dedim ona ki, “İmam Efendi, bu gün okulda din dersini birlikte yapalım, ne dersin? Daha çok şaşırdı, gözleri irileşti. “Olur mu Efendim!” diye itiraz edecek oldu. Ben “Olur, olur. Haydi kalk bakalım!”. Köy Odasından çıktık birlikte okula doğru yürüdük. Öğretmen ve İmamın yanyana  okula doğru yürümesi köylülerin de  dikkatini çekmişti ki  şaşkınlıkla bize bakıyorlardı. Okula girdik. Ben öğrencileri bir sınıfa topladım. “Bu günkü Din Bilgisi dersini İmam Efendi ile birlikte vereceğiz” diye önbilgi verdim.
İmam Efendi idari odada idi. Ona, sınıfa girerken sarığını, cübbesini çıkarmasını söyledim. Kabul etti ve çıkardı. Çocuklarla onların anlayamıyacağı Arapça kelimelerle değil, her gün kullandığımız Türkçe ile konuşmasını istedim. Derste işlenecek konu gereği sadece, anne-babaya, büyüklere saygı, küçüklere sevgi gösterilmesi gerektiği, yardımlaşmanın faydalarını,  arkadaşlarıyla ve köydeki insanlarla iyi ilişkiler içinde olmalarını öğütlemesini, söyledim. Sonra sınıfa gittik. Çocuklara dersle ilgili kısa bir açıklama yaptım. Sonra kapıyı açık bırakarak çıktım, küçük odadan dinlemeğe başladım. İmam Efendi, kendisine çizilen çerçevede çocuklarla 30 dakika kadar konuştu, sohbet etti. Süre bittiğinde ben de sınıfa geldim ve dersi birlikte bitirdik. Küçük odada sarığını taktı, cübbesini giydi. Okulun bahçesine birkaç sıra çıkardık, sohbete başladık.
CENNETİN ANAHTARLARI
Ev sahibimiz Satılmış Saki’nin evinden ayranlar geldi. Üç-beş köylü de katıldı bize. İmam Efendi,  bana onların yanında bir çok dua ile “Çok büyük sevaplar işlediğimi, Cennetin anahtarlarını hak ettiğimi” söyledi. Ben de “Yahu İmam Efendi, benim anahtara falan ihtiyacım yok, bu günkü Din  Bilgisi dersini birlikte yaptık, hepsi bu kadar.” dedim.
Okul bahçesinde sohbet koyulaşmıştı ki,  bir başka imam uzaktan geçerken, okul önünde sarıklı imamı, öğretmeni, köylüleri görünce yolunu değiştirip, yelyepelek bize doğru gelmeğe başladı. Kimseye selam vermeden bizim İmam Efendiye “Hayırdır İmam Efendi, burada ne işin var?”.Bizim İmam gayet sakin, keyifli bir halde, “Bu Öğretmen Bey, bu gün  beni okula çağırdı, çocuklara ders verdik.” dedi. Gelen İmam, “Yaa! Allah ondan razı olsun.  Ne hayırlı işler yapmış, sevaplar işlemiş, cennetlik olmuştur artık. Mevlamız cennetin anahtarlarını hanesine koymuştur”. Daha bir sürü dua, kelam etti ve sonra ayrılıp yoluna gitti. Ben de bizim İmamı uğurladıktan sonra, köylülerle sohbete devam ettim bir süre daha..
Bizim İmam Cennetin bir kısım anahtarını vermişti. Gelen İmam da cennetin geri kalan anahtarlarını verince, ben de tam “Cennetlik” olmuştum herhalde! Bu yaptığımı Milli Eğitimden duysalardı ne derlerdi bilmiyorum. Ama herhangi bir durum olmadı.
Benim yolum daha uzundu; üniversite okuyacak, sonra para kazanacak, evlenecektim. Hayallerimiz böyleydi  o zamanlar. Ama bizim İmam Efendilerin ağızlarına sağlık, sanki cennetin anahtarları kendi ellerindeymiş, istediklerine verme hakları varmış gibi beni de nasiplendirmişlerdi. İnşallah bunca zamandır Tanrı katında evraklara bir şey olmamıştır da bizim kayıtlar duruyordur!..  
 MİLLET- ÜMMET
Bu yaşadığımız dönemde aynı uygulamayı yapar mısın diye sorsalar cevabım “Hayır!” olur. Neden? Efendim o yıllarda öğretmenin, imamın, namazın, niyazın, ibadetin bir değeri vardı köylük yerde ve toplum içinde. Şimdi öyle mi ya? Bir defa yayınladığı fetvalarla toplumda farklı düşüncelere yol açan Diyanet işleri yöneticileri güvenilir, inanılır, sayılır din adamı kimliğini yitirmiş durumda görülüyor. Dinsel anlayışta izlenen yeni bir yorumla toplumun belli bir kesimini yönlendirebilme gücünü de kazanmış oluyorlar.  Son fetvaları; kızlar 9, erkekler 12 yaşında evlenebilirmişler!. Bir yardım çağrısına katılanlara, cennetten bir eve tuğla konulması vaadinde bile bulunabiliyorlar. 60 yıl sonra bile bizim köy imamlarından pek farkları yok. İmamlar bana cennetin anahtarını vermişlerdi. Bunlar ise millete cennetten ev vaad edebilyor. Yani ırmak baştan bulanmıştır. Günümüzün bazı imamları da, kendilerini dinin değil, birtakım tarikatlerin, mezheplerin hizmet erbabı gibi görüyor. Artık toplum  da  bu “dinci yüklü ağırlığı” çekemez hale gelmiştir.
Ayrıca günümüzde okullara imam davet etmeğe de gerek yok. Okullarımız dinci vakıfların yol geçen hanına dönmüş gibidir. MEB’nin anlaşma yaptığı vakıfların, anokullarından başlayarak okullarımıza, öğrencilerimize çoktan el attığı yazılıp çiziliyor basında. Artık okullarımızda Anayasamızın “laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti” tanımlamasına uygun yurttaşların oluşturduğu“millet” değil,  dinsel kurallarla yönetilen toplumlarda görüldüğü gibi  bu yapıya zemin hazırlayan “ümmet” anlayışındaki  dindar, kindar kişiler yetiştirilmesi sürecine girilmiştir. 
Oysa Anayasa’nın halen yürürlükte olan 24. maddesinde: “Kimse, Devletin sosyal, ekonomik, siyasî veya hukukî temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandıramaz.” Oysa uygulamada bu yasa hükmünün tamamen tersi  bir anlayışın sergilendiği, basında, tvlerde, sosyal medyada çeşitli örnekleri ile görülüyor.
Yine Anayasa’nın 42. maddesinde, “Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılâpları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre yapılır. Bu esaslara aykırı eğitim ve öğretim yerleri açılamaz” deniliyor. Yani eğitim sistemini din kurallarına dayandırırsanız anayasaya aykırı hareket etmiş olursunuz diyor Anayasa hükümleri..

Facebook'ta Paylaş...


Okunma Sayisi : 129
Yazılma Tarihi : 2020-02-17
 
  İstatistik
  Dün : 645
  Bugün : 103
  Toplam: 5341793
   Online :

  38 konuk,

 
Tefen67.com

<< Yazara Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Yazıya Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama  
   
 
Tüm Yazılar Tarih Yorumlar Hit
1 .KENTE SAHİP ÇIKMAK   2020-07-13 0
2 .TANIŞTIĞIM ÜÇ ŞAMPİYON  2020-07-07 0 44 
3 .BÖLGEMİZ ÜZERİNE NOTLAR  2020-06-29 0 36 
4 .ŞEHİRLE BİLEK GÜREŞİ YAPILMAMALI!  2020-06-21 0 145 
5 .67 İÇİN UMUT RÜZGARI  2020-06-16 0 145 
6 .ÇAYCUMA’DA KÖKTÜRKLER  2020-06-09 0 193 
7 .SİMGE AĞAÇLAR  2020-06-01 0 65 
8 .Kod adı Zonguldak  2020-05-26 0 87 
9 .VE AZİZ ZONGULDAK..  2020-05-18 0 80 
10 .KARANLIK BİR GECE..  2020-05-11 0 89 
11 .ŞİİR SAATİ  2020-05-04 0 90 
12 .İLK MECLİS’TE BİR DEVREKLİ HACI ABDULLAH SABRİ EFENDİ  2020-04-22 0 80 
13 .SÖZ OLA AĞULU AŞI   2020-04-20 0 64 
14 .ZONGULDAK ŞARKISI  2020-04-07 0 203 
15 .HALK İÇİNDEN HALK İÇİN BELEDİYE  2020-04-02 0 55 
16 .ZOR GÜNLER..  2020-03-29 0 97 
17 .YAŞAMA KAYGISI  2020-03-23 0 119 
18 .BASTIR PARAYI HESABA!  2020-03-16 0 117 
19 .GÜLE GÜLE ALİ BAHADIR  2020-03-09 0 103 
20 .YAŞAMAK KORKUSU  2020-03-02 0 140 
21 .DEPREM OLGUSU  2020-02-25 0 143 
22 .CENNETİN ANAHTARLARI  2020-02-17 0 129 
23 .ÇOCUKLUĞUM NERDESİN?  2020-02-09 0 157 
24 .ÇAYCUMA GENÇLER BİRLİĞİ  2020-02-03 0 145 
25 .DEPREM GERÇEĞİ  2020-01-27 0 175 
26 .UNUTMADIM..  2020-01-21 0 183 
27 .SANCILI İNSAN-LIK  2020-01-13 0 189 
28 .“MUZAFFER’İN ÖLÜMÜNE YANIYORUM”  2020-01-07 0 187 
29 .ASALA ŞEHİDİ IŞIK YÖNDER…  2019-12-16 0 229 
30 .SEN AZİZ ŞEHRİM…  2019-12-01 0 293 
31 .ÖĞRETMENLER GÜNÜ...  2019-11-25 0 213 
32 .ÖĞRETMENLER GÜNÜ  2019-11-24 0 174 
33 .ÇAYCUMA’DA GENÇLİK GECESİ  2019-11-17 0 232 
34 .ATATÜRK’Ü DUYMAK  2019-11-07 0 294 
35 .KARAELMASIN ÇİÇEKLERİ  2019-11-04 0 214 
36 .EN BÜYÜK BAYRAM  2019-10-29 0 279 
37 .ÇAYCUMA’DA ŞİİR GECESİ  2019-09-16 0 280 
38 .ÇAYCUMA NOTLARI-5/ÇAYCUMA ADI ve ANLAMI  2019-09-09 0 255 
39 .ÇAYCUMA NOTLARI-4/ÇAYCUMA NE ZAMAN KURULDU?  2019-09-05 0 325 
40 .ÇAYCUMA NOTLARI-3  2019-09-01 0 280 
41 .ÇAYCUMA NOTLARI-2  2019-08-26 0 296 
42 .ÇAYCUMA NOTLARI-1   2019-08-20 0 291 
43 .ALKIŞLAR ÇETİN BAŞKANA..  2019-07-30 0 323 
44 .AH O YILLAR!..  2019-07-23 0 336 
45 .FESTİVAL MEVSİMİ  2019-07-16 0 425 
46 .PORSUK AĞACININ HİKMETİ!..  2019-07-09 0 353 
47 .MUZAFFER TAYYİP’E SELAM  2019-07-02 0 355 
48 .ÇAYCUMA’DA TEMSİL KOLU  2019-06-25 0 386 
49 .ÖĞRETMENİ SÜRGÜN ETMEK..  2019-06-18 0 388 
50 .ORDUMUZ ŞANLIDIR  2019-06-10 0 416 
51 .ÇAYCUMA’DA RUS UÇAĞI  2019-06-04 0 406 
52 .ESKİ ÇAYCUMA’DAN..  2019-05-27 0 449 
53 .M.ÇELİKEL LİSESİ’ne VEDA  2019-05-20 0 461 
54 .YIL 1995 MAYIS’IN ONDOKUZU   2019-05-13 0 445 
55 .ÇAYCUMA EĞİTİM KÜLTÜR ÖDÜLÜ  2019-05-06 0 396 
56 .ÇAYIRKÖY MAĞRASI ve BALAT DAĞI  2019-04-29 0 420 
57 .ŞAİRİ-ŞİİRİ SÎGAYA ÇEKMEK ..   2019-04-24 0 522 
58 .DEVLETİN GÖZÜ ÖNÜNDE..  2019-04-22 0 300 
59 .HEYECANLI SEÇİMLER..  2019-04-15 0 484 
60 .DEVREK…DEVREK..  2019-04-09 0 512 
61 .İŞTE MART’ın SONU  2019-03-26 0 498 
62 .TARİH OKUMANIZ GEREKLİ!..  2019-03-19 0 455 
63 .ZONGULDAK BAHARI  2019-03-11 0 468 
64 .ZOKEV KÜLTÜR ÖDÜLÜ  2019-03-04 0 493 
65 .GÜLERYÜZ’den: OTUZ GÜN  2019-02-24 0 453 
66 .TÖBDER’de TANZİM SATIŞI!..  2019-02-19 0 469 
67 .NASIL BİR KENT İSTİYORUZ?   2019-02-12 0 461 
68 .PEKİ, ÇARESİZ MİYİZ?  2019-01-29 0 541 
69 .DEVREK EMEK GÜNÜ  2019-01-04 0 536 
70 .BİR ŞAİRLER KENTİ ZONGULDAK  2018-12-03 0 631 
71 .MUSTAFA KEMAL’den KURTULMAK!  2018-11-26 0 538 
72 .ATATÜRK’ÜN MUHAFIZI   2018-11-09 0 634 
73 .POLİTİKA MI?/ ENTRİKA MI?  2018-11-05 0 683 
74 .CUMHURİYET AYDINI  2018-10-29 0 624 
75 .CHP’de GÜÇBİRLİĞİ ÇAĞRISI  2018-10-16 0 635 
76 .DANIŞMA-KAPIŞMA   2018-10-09 0 632 
77 .ÖNCE EĞİTİM  2018-09-24 0 809 
78 . “ANDIMIZ”la BAŞLARIZ SÖZE..  2018-09-18 0 661 
79 .ZONGULDAK KUŞATMADA  2018-07-22 0 1427 
80 .CHP’ye YAKIŞAN  2018-07-16 0 679 
81 .MUZAFFER TAYYİP’İ ANARKEN..  2018-07-02 0 773 
82 .HAYDİ ZONGULDAK!  2018-06-18 0 815 
83 .YÜCE MİLLETİME SESLENİYORUM!  2018-06-12 0 749 
84 .SEÇİM KAZANMAK…   2018-05-29 0 950 
85 .ÜLKEMİZİN ESENLİĞİ İÇİN..   2018-05-22 0 864 
86 .ÇAYCUMA GELECEĞE BAKIYOR  2018-05-07 0 860 
87 .NAZIM HİKMET ZONGULDAK’TA..  2018-05-01 0 905 
88 .ATATÜRK ve İNÖNÜ  2018-04-22 0 778 
89 .DOĞA KIYIMI ve TALANI  2018-04-09 0 850 
90 .TEFTİŞ - MÜFETTİŞ..  2018-04-02 0 763 
91 .ÖĞRETMEN PERFORMANSI  2018-03-26 0 847 
92 .ATATÜRKSÜZ OLMAZ  2018-03-19 0 917 
93 .MERAK EDİYORDUM  2018-03-12 0 906 
94 .FESTİVAL TEŞEKKÜRÜ..  2018-03-06 0 889 
95 .KENT KİMLİĞİNİ KORUMAK  2018-02-27 0 821 
96 .HALKEVİ KİTAPLIĞI  2018-02-19 0 954 
97 .DÜNYAYI ADIMLAMAK..   2018-02-09 0 957 
98 .AHŞAP TEKNELER DİYARI   2018-01-22 0 1460 
99 .MADEN DULLARI  2018-01-15 0 1084 
100 .UMUTLU BAŞLAMAK..  2018-01-08 0 907 
101 .ESKİ YILBAŞI ANILARI..  2018-01-01 0 1013 
102 .ÇİZGİLERLE YAKIN TARİH..  2017-12-25 0 884 
103 .PARAYLA GÜRÜLTÜ  2017-12-18 0 908 
104 .BİR YIL ÖNCE, BİR YIL SONRA..  2017-12-11 0 940 
105 .ÜSLÛB-ı BEYAN..  2017-12-04 0 914 
106 .ÖĞRETMEN-İDARECİ  2017-11-27 0 977 
107 .EREĞLİ’DE İNSAN SICAKLIĞI..  2017-11-22 0 1049 
108 .KASIM DÜŞÜNCELERİ  2017-11-13 0 1039 
109 .ATATÜRK YAŞIYOR, YAŞIYACAK!..   2017-10-27 0 951 
110 .ÇAYCUMA GÜZELDİ  2017-10-23 0 899 
111 . ŞAH İSMAİL ÖZKAN  2017-10-16 0 902 
112 .ÇAYCUMA’DAKİ RUMLAR..  2017-10-09 0 1002 
113 .BİR MUTLULUK GÜNÜ!..  2017-10-02 0 973 
114 .ŞAİR MUZAFFER’le ARKADAŞLIK..  2017-09-26 0 940 
115 .NAZIM HİKMET’in RAİF AĞASI..  2017-09-18 0 932 
116 .ŞAİR MUZAFFER’e VEF BORCU..  2017-09-11 0 1175 
117 . AKLIN ve BİLİMİN GÜCÜ..  2017-09-04 0 944 
118 .30 AĞUSTOS ZAFERİ   2017-08-29 0 989 
119 .KURTULUŞ SAVAŞINDA-2 MUSTAFA KEMAL İLE KARŞILAŞMA  2017-08-23 0 963 
120 .KURTULUŞ SAVAŞINDA-1 YEDİ GÜN YEDİ GECE ÇARPIŞTIK..  2017-08-20 0 1032 
121 .ÇÜRÜK ELMA  2017-08-14 0 1158 
122 .ÇAYCUMA PLAJI..  2017-08-06 0 1031 
123 .NASIL BİR EĞİTİM?  2017-07-31 0 998 
124 .Göreve dönme umudu..  2017-07-25 0 1095 
125 .15 TEMMUZ ANMASI..  2017-07-18 0 959 
126 .Hak hukuk adalet!..  2017-07-10 0 1016 
127 .MUZAFFER TAYYİP 95 YAŞINDA  2017-07-01 0 1073 
128 .EMEĞİN DEĞERİ  2017-06-30 0 989 
129 .ADALET YÜRÜYÜŞÜ  2017-06-20 0 1073 
130 .FİLYOS ÇAYI’NA BAKARKEN  2017-06-05 0 1131 
131 .KENTİN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKMAK  2017-05-30 0 1074 
132 .KENTİN ORTAK AKLI  2017-05-22 0 1069 
133 .Zihniyet Meselesi..  2017-05-16 0 1094 
134 .ÇAYCUMA’DA BULUŞMA..  2017-05-08 0 1253 
135 .ÇAYCUMA BULUŞMASI  2017-05-04 0 1050 
136 .HALKOYLAMASI SONUÇLARI   2017-04-24 0 1280 
137 .SAĞDUYU ZAMANI  2017-04-18 0 1022 
138 .Yurttaşlık Görevi  2017-04-10 0 1203 
139 .Ah, Hasan Ataman!..  2017-04-03 0 1311 
140 .DÜZENE UYGUN KAFALAR!..  2017-03-27 0 1340 
141 .KARANLIĞIN GÖZLERİ  2017-03-20 0 1288 
142 . ÇAYCUMA’DA NELER OLUYOR?  2017-03-13 0 1318 
143 .BİR DOST SELAMI..  2017-02-27 0 1536 
144 .Çocuklar NUTUK okuyor..  2017-02-19 0 1504 
145 .Eti için bülbül öldürmek!..  2017-02-13 0 1698 
146 .Delüğe Gireyruk!..  2017-02-06 0 1379 
147 .NELER YAPMADIK PARTİMİZ İÇİN?..  2017-01-30 0 1128 
148 .SABAH OLURSA..  2017-01-23 0 1307 
149 .TARZAN ZOR DURUMDA!..  2017-01-16 0 1204 
150 .Çaycuma’da Kış Geceleri  2017-01-09 0 1169 
151 .KANLI SABAH...  2017-01-01 0 1268 
152 .Çaycuma Birlik ve Dayanışma Gecesi   2016-12-26 0 1212 
153 .HASAD’la komünizm propagandası!..  2016-12-19 0 1337 
154 .KENTİN ÖNÜNÜ AÇMAK  2016-12-12 0 1102 
155 .NE HALDEYİZ? O HALDEYİZ!..  2016-12-07 0 1325 
156 .MADEN MÜZESİ  2016-11-28 0 1331 
157 .CHP’DEN BEKLENEN  2016-11-21 0 1388 
158 .Ankara’da Çaycuma Derneği  2016-11-14 0 1474 
159 .DÜNYA ÖNDERİ ATATÜRK  2016-11-09 0 1360 
160 .ATATÜRK IŞIĞINDA   2016-11-07 0 1385 
161 .ULUSAL BAYRAM..  2016-10-24 0 1514 
162 . KENTİN YERİ DAR..   2016-10-18 0 1399 
163 .Güzel ülkem nereye?  2016-10-10 0 1952 
164 .Önce Annelerini Vur..  2016-09-26 0 1497 
165 .OKULLAR AÇILIRKEN  2016-09-19 0 1480 
166 .12 EYLÜL DÜŞÜNCELERİ  2016-09-13 0 1298 
167 .“Yüzüm Bana Benzer”  2016-09-05 0 1382 
168 .Bir düğün..Bir cenaze..  2016-08-23 0 1737 
169 .Ağrı Eşiği  2016-08-07 0 1610 
170 .Suç Ortakları!..  2016-08-02 0 1561 
171 .Yaşadıklarımdan öğrendiğim..  2016-07-25 0 1674 
172 .Bizi şair yaptı Zonguldak..  2016-07-03 0 1765 
173 .DİN İLE DÜNYA İŞLERİ..  2016-06-13 0 1556 
174 .Bir Din Bilgisi Sınavı  2016-05-23 0 1519 
175 .19 Mayıs 1919 Ruhu  2016-05-16 0 1480 
176 .Çaycuma forumu..  2016-05-09 0 1502 
177 .Atatürk düşmanlığının kaynağı  2016-05-02 0 1636 
178 .Yaşa Atatürk, Yaşa 23 Nisan!..  2016-04-18 0 1648 
179 .Çıkmaz Sokak  2016-03-28 0 1683 
180 . Atatürk’e yazılan mektup..   2016-03-22 0 1746 
181 .NERDE KALMIŞTIK DİYECEKTİM!..  2016-03-14 0 1577 
182 .Adımız, andımızdır..  2016-02-29 0 1558 
183 .BİR SÜRELİĞİNE YOKUM!..   2016-02-07 0 1744 
184 .BİZ KİMİZ, BİLİYOR MUSUNUZ?  2016-01-11 0 1712 
185 .BAŞARDINIZ SAYIN MÜDÜR!..  2016-01-05 0 1771 
186 .CHP KENDİNİ TOPLAMALI..  2015-12-30 0 1671 
187 .EKMEKLE GÜREŞMEK   2015-12-13 0 1688 
188 .Öğretmen: Canpolat Pamay /Öğrenci: Mehmet Haberal  2015-11-23 0 1920 
189 .ÇAĞLARIN ÖNDERİ ATATÜRK  2015-11-18 0 1644 
190 .Atatürk’ten Laiklik Dersleri  2015-11-09 0 1770 
191 .Kazanan, kaybeden!..  2015-11-03 0 1762 
192 .“Aydın kişi” neyi nasıl yapmalı?  2015-10-27 0 1814 
193 .Bu meydan kanlı meydan!  2015-10-14 0 1722 
194 .KİTAPLARI YAKMAK.. (KISA KISA ANIMSAMA-2)  2015-10-04 0 2053 
195 .ATATÜRK’ü BİLMEMEK..  2015-09-24 0 2691 
196 .YÜREĞİMİZDEKİ YANGIN..  2015-09-07 0 1829 
197 .Mustafa Kemal ve İsmet İnönü ile..   2015-09-02 0 1831 
198 .Yedi sıra tel örgü..  2015-08-27 0 1718 
199 .AŞK ENGELLİ   2015-08-12 0 1671 
200 .Kent kültürünü korumak  2015-07-28 0 1749 
201 .Yollar ayarsızsa toprak kayar, taş düşer!..   2015-07-22 0 1673 
202 .Kentin geleceğine bakmak  2015-07-15 0 1786 
203 .Bu yatak niye burada?  2015-07-10 0 1783 
204 .Öldükten Sonra  2015-07-03 0 1880 
205 .Kandilli’de “kömür kokulu gün”  2015-06-18 0 1760 
206 .Bu Türkiye kitaba uymuyor!..  2015-06-13 0 1745 
207 .Ben bu sazı çala çala yoruldum!..  2015-06-04 0 1971 
208 .Devrek köylerinden sesler geliyor..  2015-05-27 0 2002 
209 .Bir Pazar Günüydü..  2015-05-20 0 1890 
210 .CHP neler yapacak?  2015-04-28 0 1921 
211 .CHP’nin şansı nedir?  2015-04-14 0 1939 
212 .“Dev Proje” ne oldu?   2015-04-08 0 2904 
213 .Emekli başkenti!..  2015-03-24 0 1824 
214 .CHP’de kontenjan açmazı!..  2015-03-17 0 1790 
215 .Sandıktan umut çıktı!..  2015-03-12 0 1830 
216 .Okurlar Söyleşiyor  2015-02-22 0 2076 
217 . Kent için toplumsal eğitim..  2015-02-11 0 1732 
218 .Filyos Vadisi Belediyeleri Birliği  2015-02-03 0 2158 
219 .Baston kenti, kültür penceresi!..   2013-05-30 0 3932 
220 .Mektubun Avucumda..   2013-05-06 0 3689 
221 .Çankaya   2013-04-16 0 2908 
222 .Mustafa Kemal’den kurtulmak!..  2013-04-04 0 3003 
223 .Madenci protestosu!..  2013-03-13 0 3403 
224 .Güneşi Görememek!..  2013-03-04 0 2614