Hamit Kalyoncu 
kalyoncuhamit@hotmail.com 

ÇAYCUMA GÜZELDİ

21 Ekim.2017 Cumartesi günü, Zonguldak’ta genç yaşta yitirdiğimiz şair Muzaffer Tayyip Uslu üzerine yazdığım “Yaşamak Güzeldi”  adlı kitabımın  “Tanıtım ve İmza Etkinliği” için Çaycuma’da idik. Etkinliğe iki-üç gün kala arkadaşlar, “Hocam sen kendini yorma, her şey gerektiği gibi yapılacak” dediler. Bana da Devrek’ten doğru izlemek kaldı.
Çaycuma’ya geldiğimde SEKA Tesislerine doğru giderken o kocaman duyuru panolarını görünce çok şaşırdım doğrusu. Durup bir süre baktım ve önünde bir de fotoğraf çektirdim güzel ve değerli bir anı olduğu için. Bu nedenle en başta Başkanımız Bülent Kantarcı’ya içten teşekkürlerimi ve minnetlerimi sunuyorum. Etkinlik için Belediyenin, daha ziyade Başkan Bülent Kantarcı’nın desteği  ile duyuru panoları ve davetiyelerle herkese, her kesime ulaşılmaya çalışması salondaki yoğunlukla kendini belli etmişti.
  Salonda görebildiğim kadarıyla; Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, CHP Zonguldak eski Milletvekili Ali İhsan Köktürk, İzzet Baysal Üniversitesi  Öğretim Üyesi ve Zonguldak eski ADD başkanlarından Doç.Dr. Fevzi Engin, Zonguldak Mimarlar Odası Temsilcisi Turan Demirtaş, Halk TV Program Yapımcısı Bülent Eryılmaz, Çaycuma Kent Konseyi Başkanı Berna Çimsalan Özyurt,  İşçi Emeklileri Derneği Şube Başkanı Nizamettin Eyidoğan, ADD Çaycuma Şube Başkanı Kıvılcım Kalyoncu, Çaycuma ve Çevre Köylerini Kalkındırma Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu, Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın, Çaycuma eski Belediye Başkanı Osman Metin Yurtbay, Zonguldak İli Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği Başkanı Bayram Cura, Eğitim Sen Zonguldak Şube Sekreteri İsmet Akyol, Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan, ÇMYO’dan öğretim görevlileri, Roman yazarı Metin Köse, şair Mehmet Paşakahyaoğlu,  Çaycuma’da sanata edebiyata, kültürel çalışmalara duyarlı her meslek grubundan dostlarımızın yanında Zonguldak, Devrek ve Gökçebey’den gelen arkadaşlarımız,eğitimciler, basın mensupları ve  yoğun  bir  izleyici kitlesi  vardı.
Etkinliğin başında Ahmet Öztürk çok alışkın olduğu açılışta “iyi şeyler” söyledi benim için. Kendisine, bu etkinlik konusundaki değerli  çabalarına içtenlikle çok çok teşekkür ediyorum. ZOKEV yönetim kurulu üyesi ve Zonguldak BKM Şiir Topluluğu kurucusu Şenay Çöl ve Engin Çöl’e, Zonguldak’ta çalıştıkları işyerlerinden güç-bela izinler alarak Çaycuma etkinliğine de katılan ve salonu okudukları Muzaffer Tayyip Uslu şiirleriyle, yorumlarıyla, sesleriyle renklendiren Zonguldak BKM müzik grubundan Doğukan Uzun ve Engin Can Durmuş’a, BKM Tiyatro oyuncuları:Utku Demirsay, Şadiye Tezel, Mutlucan Sevinç, Salih Duysak, Demet İçten, Furkan Başaran, Baran Öztürk, Umut Abacıoğlu’nabir kez dahagönül dolusu teşekkürlerimi sunuyorum, hepsini sevgiyle kucaklıyorum. İnanıyorum ki bu gençlerimizin okudukları şiirlerle Muzaffer Tayyip Uslu’nun ruhu bir kez daha şad olmuştur.
                2017 yılında 75 yaşındayım. Bunun 35 yılı Zonguldak’ta geçti. Sırtımdaki heybemde 30 yıllık öğretmenlik yaşamı var. Bu süreçte ülkemizin iki büyük örgütü TÖBDER’in Zonguldak Şubesinin kurucuları arasında olmam ve 1977’den-12 Eylül 1980’e kadar 3 dönem başkanlık görevini yürütmem var.1994’de ADD Zonguldak Şubesinin (Atatürkçü Düşünce Derneği) kurucularından olmam ve 1994-1996 arasında başkanlığını ve 10 yıl üst kurul temsilciliğini yürütmem, yönetimlerde görev almadığım halde her etkinliğine katılmam, desteklemem var. Başkanlığını yaptığım derneklerin yasal miting, yürüyüş vbgibi etkinliklerine katılarak sosyal ve toplumsal mücadele içinde ön sıralarda yer almam var. Başta GMİS olmak üzere Demokratik Kitle örgütlerinin demokrasi ve emek mücadelesinde  bulunmak var. 12 Eylül yönetimince 1402 sayılı yasa ile görevden alınmam, 8 yıl süren “sakıncalılık” ardından Danıştay kararıyla öğretmenliğe dönebilmem var. Evime ekmek götürebilmek ve çocuklarımı okutabilmek için Zonguldak’ta aydınlık yüzlü insanlara hizmet veren  “Kent Lokali”, özcesi kahvehane çalıştırıcılığı var. Zonguldak’ta yerel derneklerle ve kişilerle de büyük masraflara girmeden 7 günlük “Kültür ve Sanat Festivali” düzenlenebileceği var. Gerek okul çalışmalarında olsun, gerekse kentteki her türlü sanat-edebiyat-tiyatro-folklor çalışmalarında yüksünmeden koşturmam, gençlere destek olmam, katkı sağlamam var.
                Dönem kültürünü bu günlere taşıyan üniversite bitirme tezi olarak bizzat köylere giderek hazırladığım yayınlanmamış “Çaycuma Ağzı’ndan Derlemeler” adlı 1968 tarihli çalışmam var. Bu çalışma en az 7-8 üniversite öğrencisinin tez çalışmasına, kitaplara, makalelere de kaynaklık etmiştir. Sesim Kömür Karası-1994 Şiir, Kömürde Açan Çiçek-2005-(Zonguldak’ta tarih-toplum ve kültür üzerine araştırma), Kömür Kokan Şiirler-2005 (Türkiye ve Dünya şairlerinin madenci şiirleri antolojisi), Yaşamak Güzeldi-2017 (Kelebek ömürlü şair Muzaffer Tayyip Uslu üzerine inceleme)adlarıyla 4 adet yayınlanmış kitabım var. Yayıma hazır 3 şiir dosyası ile çalışması süren 2 inceleme dosyası var.
                Bilgimize,  deneyimimize, donanımımıza güven duyarak incelemem ve değerlendirmem için gönderilen roman, hikaye, şiir dosyaları, dergiler, kitaplar var. İşte Çaycuma’da dostlarımızın önüne bu birikimimizle çıktık. Allah sağlık verirse yazmağa da, demokrasi, hak, hukuk, adalet mücadelesine de devam edeceğiz.
                Çaycuma’da izleyicilere, Muzaffer Tayyip Uslu üzerine araştırma yaparken yazar-araştırmacı Nihat Yasa ile Milli Kütüphane çalışmaları sırasında rastladığımız fotoğrafını, şairin İstanbul’da yaşayan, daha önceden yazışma yoluyla tanıştığımız yeğeni Tansev Boru’ya gönderdiğimi ve onayını aldığımı belirttim. Öğretmenlik yıllarında idarecilik de yaptığımız için bu fotoğrafın okul dosyasından alınmış olabileceğini düşündüm. Eski müdürlerden Şükür Kargıdan ve Kürşat Coşgun’la M.Çelikel Lisesi’nde  eski  kütük diploma vbgibi belgelerde fotoğrafın aslını bulduğumuzu anlattım ve bu evrakların örneklerini gösterdim. Böylece bu güne değin Muzaffer Tayyip’in bilinmeyen yüzünü bu kitapla kamuoyuna gösterdiğimizi belirttim. BEÜ’den Yücel Namal ile başlayan yazım sürecini, Muzaffer Tayyip üzerine bir yazımı internette okuyan şairin yeğeni Tansev Boru ile tanışmamızı, şair-yazar Orhan Tüleylioğlu’nun teşviklerini, son olarak da Telgrafhane Yayınları arasında kitabın çıktığını kısaca anlattım. Şair hakkında 1956’da ilk kitabı yayınlayan Necati Cumalı’nın  “Muzaffer düşünen bir şairdi” cümlesinden çıkarak, şiiri ve yazıları üzerine bilgi verdim.
Çaycuma’daki bu kitap tanıtım ve imza gününe destek ve katkı veren Belediye Kent Konseyi Başkanı Berna Çimsalan Özyurt ile Fadile Uyan, Ayla Güner Kalaycı ve Nizamettin Eyidoğan, Elif Mocan, Eren Halaç, Osman Bahadır, Taylan Gökçe, Mithat Yeşil, Nusret Çetin, İsmail Gökçe, Mustafa Muslu, Erkan Arslan, Savaş Tuluk, Lütfi Dedemen’e; Atatürkçü Düşünce Derneği Şubesi başkanı Kıvılcım Kalyoncu ile Zeki Saim Oral, Günseli Türkyılmaz, Nurşen Pekmezci, Sedat Torlakcık, Cem Atasagun Bayraktar, Ercan Başar’a;Çaycuma Eğitimsen Temsilciliği başkanı Gökhan Taner Günsan ve İlknur Oral, Tuna Ölger, Mahir Aksan, Zeynel Bakıcı’ya etkinliğin düzenlenmesi konusundaki çabaları için sonsuz teşekkürlerimi bir kez de buradan iletiyorum.
Özel olarak ise, KHK ile görevine son verilen, ancak “Hak-Hukuk-Adalet” mücadelesinden  bir an geri durmayan ve bu etkinlik için de büyük  çaba gösteren, bir anlamda kaderdaşım İsmet Akyol’a  kocaman teşekkürlerimi sunuyorum.
Bir özel teşekkürüm ise,  beni Zonguldak’ta olduğu gibi Çaycuma’daki etkinlikte de  yalnız bırakmayanCHP Devrek İlçe Başkanı değerli dostum Yaşar Bükrü  ve yönetim kurulu üyelerine içten saygı ve dostluk dileklerimi iletiyorum.
              Etkinliğin son bölümünde çağrı üzerine mikrofona gelen  Göldağı-Mükellefiyet-Büyük Yürüyüş adlı bölgemizi anlatan roman üçlemesini ve son olarak “Aç Kapıyı Ben Geldim” romanlarının yazarı Metin Köse’ye de güzel dilekleri ve okuduğu Muzaffer Tayyip şiirleri için özel olarak teşekkür ediyorum.
 Ayrıca Çaycuma Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hayri Kandemir’e, şu sıralarda  bir roman çalışması içinde olduğunu bildiğim CHP Zonguldak eski milletvekillerinden Kemal Anadol’a, Devrek Kültür Derneği Başkanı Semra Taşkaya’ya telefonla  aradıkları için, ayrıca sosyal medya üzerinden ileti gönderenlere de çok teşekkürler ediyorum.
                  Etkinliğin sonunda Başkan Bülent Kantarcı, “İçinde yaşadığımız koşullarda,  böyle nezih bir kalabalıkla bir arada olmaktan çok mutluyum. Hamit Kalyoncu, her ne kadar Devrek’te de yaşasa da, Çaycumalı, Devrekli, Zonguldaklı bir büyüğümüzdür. Yazdıklarıyla ölümsüzlüğe ulaşmış bu büyüğümüz iyi ki edebiyat okumuş. İyi ki yazanlar, düşünenler var, çünkü medeniyet ve insanlık onların sayesinde var. Bunun sayesinde hayatı tanıyoruz” dedi ve günün anısına bir plaket verdi.    

Facebook'ta Paylaş...


Okunma Sayisi : 426
Yazılma Tarihi : 2017-10-23
 
  İstatistik
  Dün : 1826
  Bugün : 1505
  Toplam: 4478270
   Online :

  84 konuk,

 
Tefen67.com

<< Yazara Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Yazıya Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama  
   
 
Tüm Yazılar Tarih Yorumlar Hit
1 .ÖNCE EĞİTİM  2018-09-24 0 30 
2 . “ANDIMIZ”la BAŞLARIZ SÖZE..  2018-09-18 0 97 
3 .ZONGULDAK KUŞATMADA  2018-07-22 0 909 
4 .CHP’ye YAKIŞAN  2018-07-16 0 183 
5 .MUZAFFER TAYYİP’İ ANARKEN..  2018-07-02 0 235 
6 .HAYDİ ZONGULDAK!  2018-06-18 0 285 
7 .YÜCE MİLLETİME SESLENİYORUM!  2018-06-12 0 262 
8 .SEÇİM KAZANMAK…   2018-05-29 0 455 
9 .ÜLKEMİZİN ESENLİĞİ İÇİN..   2018-05-22 0 309 
10 .ÇAYCUMA GELECEĞE BAKIYOR  2018-05-07 0 328 
11 .NAZIM HİKMET ZONGULDAK’TA..  2018-05-01 0 264 
12 .ATATÜRK ve İNÖNÜ  2018-04-22 0 262 
13 .DOĞA KIYIMI ve TALANI  2018-04-09 0 361 
14 .TEFTİŞ - MÜFETTİŞ..  2018-04-02 0 245 
15 .ÖĞRETMEN PERFORMANSI  2018-03-26 0 368 
16 .ATATÜRKSÜZ OLMAZ  2018-03-19 0 375 
17 .MERAK EDİYORDUM  2018-03-12 0 423 
18 .FESTİVAL TEŞEKKÜRÜ..  2018-03-06 0 393 
19 .KENT KİMLİĞİNİ KORUMAK  2018-02-27 0 338 
20 .HALKEVİ KİTAPLIĞI  2018-02-19 0 365 
21 .DÜNYAYI ADIMLAMAK..   2018-02-09 0 427 
22 .AHŞAP TEKNELER DİYARI   2018-01-22 0 798 
23 .MADEN DULLARI  2018-01-15 0 513 
24 .UMUTLU BAŞLAMAK..  2018-01-08 0 404 
25 .ESKİ YILBAŞI ANILARI..  2018-01-01 0 429 
26 .ÇİZGİLERLE YAKIN TARİH..  2017-12-25 0 382 
27 .PARAYLA GÜRÜLTÜ  2017-12-18 0 382 
28 .BİR YIL ÖNCE, BİR YIL SONRA..  2017-12-11 0 388 
29 .ÜSLÛB-ı BEYAN..  2017-12-04 0 377 
30 .ÖĞRETMEN-İDARECİ  2017-11-27 0 426 
31 .EREĞLİ’DE İNSAN SICAKLIĞI..  2017-11-22 0 483 
32 .KASIM DÜŞÜNCELERİ  2017-11-13 0 480 
33 .ATATÜRK YAŞIYOR, YAŞIYACAK!..   2017-10-27 0 454 
34 .ÇAYCUMA GÜZELDİ  2017-10-23 0 426 
35 . ŞAH İSMAİL ÖZKAN  2017-10-16 0 445 
36 .ÇAYCUMA’DAKİ RUMLAR..  2017-10-09 0 459 
37 .BİR MUTLULUK GÜNÜ!..  2017-10-02 0 482 
38 .ŞAİR MUZAFFER’le ARKADAŞLIK..  2017-09-26 0 453 
39 .NAZIM HİKMET’in RAİF AĞASI..  2017-09-18 0 449 
40 .ŞAİR MUZAFFER’e VEF BORCU..  2017-09-11 0 631 
41 . AKLIN ve BİLİMİN GÜCÜ..  2017-09-04 0 478 
42 .30 AĞUSTOS ZAFERİ   2017-08-29 0 488 
43 .KURTULUŞ SAVAŞINDA-2 MUSTAFA KEMAL İLE KARŞILAŞMA  2017-08-23 0 479 
44 .KURTULUŞ SAVAŞINDA-1 YEDİ GÜN YEDİ GECE ÇARPIŞTIK..  2017-08-20 0 489 
45 .ÇÜRÜK ELMA  2017-08-14 0 636 
46 .ÇAYCUMA PLAJI..  2017-08-06 0 512 
47 .NASIL BİR EĞİTİM?  2017-07-31 0 485 
48 .Göreve dönme umudu..  2017-07-25 0 572 
49 .15 TEMMUZ ANMASI..  2017-07-18 0 468 
50 .Hak hukuk adalet!..  2017-07-10 0 522 
51 .MUZAFFER TAYYİP 95 YAŞINDA  2017-07-01 0 560 
52 .EMEĞİN DEĞERİ  2017-06-30 0 504 
53 .ADALET YÜRÜYÜŞÜ  2017-06-20 0 545 
54 .FİLYOS ÇAYI’NA BAKARKEN  2017-06-05 0 612 
55 .KENTİN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKMAK  2017-05-30 0 573 
56 .KENTİN ORTAK AKLI  2017-05-22 0 521 
57 .Zihniyet Meselesi..  2017-05-16 0 606 
58 .ÇAYCUMA’DA BULUŞMA..  2017-05-08 0 715 
59 .ÇAYCUMA BULUŞMASI  2017-05-04 0 572 
60 .HALKOYLAMASI SONUÇLARI   2017-04-24 0 741 
61 .SAĞDUYU ZAMANI  2017-04-18 0 575 
62 .Yurttaşlık Görevi  2017-04-10 0 658 
63 .Ah, Hasan Ataman!..  2017-04-03 0 782 
64 .DÜZENE UYGUN KAFALAR!..  2017-03-27 0 843 
65 .KARANLIĞIN GÖZLERİ  2017-03-20 0 757 
66 . ÇAYCUMA’DA NELER OLUYOR?  2017-03-13 0 866 
67 .BİR DOST SELAMI..  2017-02-27 0 1061 
68 .Çocuklar NUTUK okuyor..  2017-02-19 0 967 
69 .Eti için bülbül öldürmek!..  2017-02-13 0 1170 
70 .Delüğe Gireyruk!..  2017-02-06 0 858 
71 .NELER YAPMADIK PARTİMİZ İÇİN?..  2017-01-30 0 745 
72 .SABAH OLURSA..  2017-01-23 0 796 
73 .TARZAN ZOR DURUMDA!..  2017-01-16 0 806 
74 .Çaycuma’da Kış Geceleri  2017-01-09 0 756 
75 .KANLI SABAH...  2017-01-01 0 824 
76 .Çaycuma Birlik ve Dayanışma Gecesi   2016-12-26 0 828 
77 .HASAD’la komünizm propagandası!..  2016-12-19 0 905 
78 .KENTİN ÖNÜNÜ AÇMAK  2016-12-12 0 768 
79 .NE HALDEYİZ? O HALDEYİZ!..  2016-12-07 0 862 
80 .MADEN MÜZESİ  2016-11-28 0 877 
81 .CHP’DEN BEKLENEN  2016-11-21 0 864 
82 .Ankara’da Çaycuma Derneği  2016-11-14 0 947 
83 .DÜNYA ÖNDERİ ATATÜRK  2016-11-09 0 873 
84 .ATATÜRK IŞIĞINDA   2016-11-07 0 874 
85 .ULUSAL BAYRAM..  2016-10-24 0 999 
86 . KENTİN YERİ DAR..   2016-10-18 0 951 
87 .Güzel ülkem nereye?  2016-10-10 0 1365 
88 .Önce Annelerini Vur..  2016-09-26 0 1009 
89 .OKULLAR AÇILIRKEN  2016-09-19 0 984 
90 .12 EYLÜL DÜŞÜNCELERİ  2016-09-13 0 894 
91 .“Yüzüm Bana Benzer”  2016-09-05 0 884 
92 .Bir düğün..Bir cenaze..  2016-08-23 0 1197 
93 .Ağrı Eşiği  2016-08-07 0 1100 
94 .Suç Ortakları!..  2016-08-02 0 1020 
95 .Yaşadıklarımdan öğrendiğim..  2016-07-25 0 1135 
96 .Bizi şair yaptı Zonguldak..  2016-07-03 0 1281 
97 .DİN İLE DÜNYA İŞLERİ..  2016-06-13 0 1087 
98 .Bir Din Bilgisi Sınavı  2016-05-23 0 1109 
99 .19 Mayıs 1919 Ruhu  2016-05-16 0 1063 
100 .Çaycuma forumu..  2016-05-09 0 1001 
101 .Atatürk düşmanlığının kaynağı  2016-05-02 0 1198 
102 .Yaşa Atatürk, Yaşa 23 Nisan!..  2016-04-18 0 1222 
103 .Çıkmaz Sokak  2016-03-28 0 1229 
104 . Atatürk’e yazılan mektup..   2016-03-22 0 1256 
105 .NERDE KALMIŞTIK DİYECEKTİM!..  2016-03-14 0 1140 
106 .Adımız, andımızdır..  2016-02-29 0 1134 
107 .BİR SÜRELİĞİNE YOKUM!..   2016-02-07 0 1292 
108 .BİZ KİMİZ, BİLİYOR MUSUNUZ?  2016-01-11 0 1191 
109 .BAŞARDINIZ SAYIN MÜDÜR!..  2016-01-05 0 1249 
110 .CHP KENDİNİ TOPLAMALI..  2015-12-30 0 1221 
111 .EKMEKLE GÜREŞMEK   2015-12-13 0 1229 
112 .Öğretmen: Canpolat Pamay /Öğrenci: Mehmet Haberal  2015-11-23 0 1468 
113 .ÇAĞLARIN ÖNDERİ ATATÜRK  2015-11-18 0 1209 
114 .Atatürk’ten Laiklik Dersleri  2015-11-09 0 1298 
115 .Kazanan, kaybeden!..  2015-11-03 0 1306 
116 .“Aydın kişi” neyi nasıl yapmalı?  2015-10-27 0 1362 
117 .Bu meydan kanlı meydan!  2015-10-14 0 1342 
118 .KİTAPLARI YAKMAK.. (KISA KISA ANIMSAMA-2)  2015-10-04 0 1489 
119 .ATATÜRK’ü BİLMEMEK..  2015-09-24 0 2184 
120 .YÜREĞİMİZDEKİ YANGIN..  2015-09-07 0 1400 
121 .Mustafa Kemal ve İsmet İnönü ile..   2015-09-02 0 1402 
122 .Yedi sıra tel örgü..  2015-08-27 0 1315 
123 .AŞK ENGELLİ   2015-08-12 0 1289 
124 .Kent kültürünü korumak  2015-07-28 0 1341 
125 .Yollar ayarsızsa toprak kayar, taş düşer!..   2015-07-22 0 1340 
126 .Kentin geleceğine bakmak  2015-07-15 0 1387 
127 .Bu yatak niye burada?  2015-07-10 0 1367 
128 .Öldükten Sonra  2015-07-03 0 1411 
129 .Kandilli’de “kömür kokulu gün”  2015-06-18 0 1356 
130 .Bu Türkiye kitaba uymuyor!..  2015-06-13 0 1424 
131 .Ben bu sazı çala çala yoruldum!..  2015-06-04 0 1564 
132 .Devrek köylerinden sesler geliyor..  2015-05-27 0 1621 
133 .Bir Pazar Günüydü..  2015-05-20 0 1384 
134 .CHP neler yapacak?  2015-04-28 0 1541 
135 .CHP’nin şansı nedir?  2015-04-14 0 1538 
136 .“Dev Proje” ne oldu?   2015-04-08 0 2357 
137 .Emekli başkenti!..  2015-03-24 0 1403 
138 .CHP’de kontenjan açmazı!..  2015-03-17 0 1445 
139 .Sandıktan umut çıktı!..  2015-03-12 0 1466 
140 .Okurlar Söyleşiyor  2015-02-22 0 1648 
141 . Kent için toplumsal eğitim..  2015-02-11 0 1380 
142 .Filyos Vadisi Belediyeleri Birliği  2015-02-03 0 1790 
143 .Baston kenti, kültür penceresi!..   2013-05-30 0 3464 
144 .Mektubun Avucumda..   2013-05-06 0 3263 
145 .Çankaya   2013-04-16 0 2467 
146 .Mustafa Kemal’den kurtulmak!..  2013-04-04 0 2524 
147 .Madenci protestosu!..  2013-03-13 0 2936 
148 .Güneşi Görememek!..  2013-03-04 0 2225