Hamit Kalyoncu 
kalyoncuhamit@hotmail.com 

ÇAYCUMA GÜZELDİ

21 Ekim.2017 Cumartesi günü, Zonguldak’ta genç yaşta yitirdiğimiz şair Muzaffer Tayyip Uslu üzerine yazdığım “Yaşamak Güzeldi”  adlı kitabımın  “Tanıtım ve İmza Etkinliği” için Çaycuma’da idik. Etkinliğe iki-üç gün kala arkadaşlar, “Hocam sen kendini yorma, her şey gerektiği gibi yapılacak” dediler. Bana da Devrek’ten doğru izlemek kaldı.
Çaycuma’ya geldiğimde SEKA Tesislerine doğru giderken o kocaman duyuru panolarını görünce çok şaşırdım doğrusu. Durup bir süre baktım ve önünde bir de fotoğraf çektirdim güzel ve değerli bir anı olduğu için. Bu nedenle en başta Başkanımız Bülent Kantarcı’ya içten teşekkürlerimi ve minnetlerimi sunuyorum. Etkinlik için Belediyenin, daha ziyade Başkan Bülent Kantarcı’nın desteği  ile duyuru panoları ve davetiyelerle herkese, her kesime ulaşılmaya çalışması salondaki yoğunlukla kendini belli etmişti.
  Salonda görebildiğim kadarıyla; Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, CHP Zonguldak eski Milletvekili Ali İhsan Köktürk, İzzet Baysal Üniversitesi  Öğretim Üyesi ve Zonguldak eski ADD başkanlarından Doç.Dr. Fevzi Engin, Zonguldak Mimarlar Odası Temsilcisi Turan Demirtaş, Halk TV Program Yapımcısı Bülent Eryılmaz, Çaycuma Kent Konseyi Başkanı Berna Çimsalan Özyurt,  İşçi Emeklileri Derneği Şube Başkanı Nizamettin Eyidoğan, ADD Çaycuma Şube Başkanı Kıvılcım Kalyoncu, Çaycuma ve Çevre Köylerini Kalkındırma Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu, Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın, Çaycuma eski Belediye Başkanı Osman Metin Yurtbay, Zonguldak İli Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği Başkanı Bayram Cura, Eğitim Sen Zonguldak Şube Sekreteri İsmet Akyol, Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan, ÇMYO’dan öğretim görevlileri, Roman yazarı Metin Köse, şair Mehmet Paşakahyaoğlu,  Çaycuma’da sanata edebiyata, kültürel çalışmalara duyarlı her meslek grubundan dostlarımızın yanında Zonguldak, Devrek ve Gökçebey’den gelen arkadaşlarımız,eğitimciler, basın mensupları ve  yoğun  bir  izleyici kitlesi  vardı.
Etkinliğin başında Ahmet Öztürk çok alışkın olduğu açılışta “iyi şeyler” söyledi benim için. Kendisine, bu etkinlik konusundaki değerli  çabalarına içtenlikle çok çok teşekkür ediyorum. ZOKEV yönetim kurulu üyesi ve Zonguldak BKM Şiir Topluluğu kurucusu Şenay Çöl ve Engin Çöl’e, Zonguldak’ta çalıştıkları işyerlerinden güç-bela izinler alarak Çaycuma etkinliğine de katılan ve salonu okudukları Muzaffer Tayyip Uslu şiirleriyle, yorumlarıyla, sesleriyle renklendiren Zonguldak BKM müzik grubundan Doğukan Uzun ve Engin Can Durmuş’a, BKM Tiyatro oyuncuları:Utku Demirsay, Şadiye Tezel, Mutlucan Sevinç, Salih Duysak, Demet İçten, Furkan Başaran, Baran Öztürk, Umut Abacıoğlu’nabir kez dahagönül dolusu teşekkürlerimi sunuyorum, hepsini sevgiyle kucaklıyorum. İnanıyorum ki bu gençlerimizin okudukları şiirlerle Muzaffer Tayyip Uslu’nun ruhu bir kez daha şad olmuştur.
                2017 yılında 75 yaşındayım. Bunun 35 yılı Zonguldak’ta geçti. Sırtımdaki heybemde 30 yıllık öğretmenlik yaşamı var. Bu süreçte ülkemizin iki büyük örgütü TÖBDER’in Zonguldak Şubesinin kurucuları arasında olmam ve 1977’den-12 Eylül 1980’e kadar 3 dönem başkanlık görevini yürütmem var.1994’de ADD Zonguldak Şubesinin (Atatürkçü Düşünce Derneği) kurucularından olmam ve 1994-1996 arasında başkanlığını ve 10 yıl üst kurul temsilciliğini yürütmem, yönetimlerde görev almadığım halde her etkinliğine katılmam, desteklemem var. Başkanlığını yaptığım derneklerin yasal miting, yürüyüş vbgibi etkinliklerine katılarak sosyal ve toplumsal mücadele içinde ön sıralarda yer almam var. Başta GMİS olmak üzere Demokratik Kitle örgütlerinin demokrasi ve emek mücadelesinde  bulunmak var. 12 Eylül yönetimince 1402 sayılı yasa ile görevden alınmam, 8 yıl süren “sakıncalılık” ardından Danıştay kararıyla öğretmenliğe dönebilmem var. Evime ekmek götürebilmek ve çocuklarımı okutabilmek için Zonguldak’ta aydınlık yüzlü insanlara hizmet veren  “Kent Lokali”, özcesi kahvehane çalıştırıcılığı var. Zonguldak’ta yerel derneklerle ve kişilerle de büyük masraflara girmeden 7 günlük “Kültür ve Sanat Festivali” düzenlenebileceği var. Gerek okul çalışmalarında olsun, gerekse kentteki her türlü sanat-edebiyat-tiyatro-folklor çalışmalarında yüksünmeden koşturmam, gençlere destek olmam, katkı sağlamam var.
                Dönem kültürünü bu günlere taşıyan üniversite bitirme tezi olarak bizzat köylere giderek hazırladığım yayınlanmamış “Çaycuma Ağzı’ndan Derlemeler” adlı 1968 tarihli çalışmam var. Bu çalışma en az 7-8 üniversite öğrencisinin tez çalışmasına, kitaplara, makalelere de kaynaklık etmiştir. Sesim Kömür Karası-1994 Şiir, Kömürde Açan Çiçek-2005-(Zonguldak’ta tarih-toplum ve kültür üzerine araştırma), Kömür Kokan Şiirler-2005 (Türkiye ve Dünya şairlerinin madenci şiirleri antolojisi), Yaşamak Güzeldi-2017 (Kelebek ömürlü şair Muzaffer Tayyip Uslu üzerine inceleme)adlarıyla 4 adet yayınlanmış kitabım var. Yayıma hazır 3 şiir dosyası ile çalışması süren 2 inceleme dosyası var.
                Bilgimize,  deneyimimize, donanımımıza güven duyarak incelemem ve değerlendirmem için gönderilen roman, hikaye, şiir dosyaları, dergiler, kitaplar var. İşte Çaycuma’da dostlarımızın önüne bu birikimimizle çıktık. Allah sağlık verirse yazmağa da, demokrasi, hak, hukuk, adalet mücadelesine de devam edeceğiz.
                Çaycuma’da izleyicilere, Muzaffer Tayyip Uslu üzerine araştırma yaparken yazar-araştırmacı Nihat Yasa ile Milli Kütüphane çalışmaları sırasında rastladığımız fotoğrafını, şairin İstanbul’da yaşayan, daha önceden yazışma yoluyla tanıştığımız yeğeni Tansev Boru’ya gönderdiğimi ve onayını aldığımı belirttim. Öğretmenlik yıllarında idarecilik de yaptığımız için bu fotoğrafın okul dosyasından alınmış olabileceğini düşündüm. Eski müdürlerden Şükür Kargıdan ve Kürşat Coşgun’la M.Çelikel Lisesi’nde  eski  kütük diploma vbgibi belgelerde fotoğrafın aslını bulduğumuzu anlattım ve bu evrakların örneklerini gösterdim. Böylece bu güne değin Muzaffer Tayyip’in bilinmeyen yüzünü bu kitapla kamuoyuna gösterdiğimizi belirttim. BEÜ’den Yücel Namal ile başlayan yazım sürecini, Muzaffer Tayyip üzerine bir yazımı internette okuyan şairin yeğeni Tansev Boru ile tanışmamızı, şair-yazar Orhan Tüleylioğlu’nun teşviklerini, son olarak da Telgrafhane Yayınları arasında kitabın çıktığını kısaca anlattım. Şair hakkında 1956’da ilk kitabı yayınlayan Necati Cumalı’nın  “Muzaffer düşünen bir şairdi” cümlesinden çıkarak, şiiri ve yazıları üzerine bilgi verdim.
Çaycuma’daki bu kitap tanıtım ve imza gününe destek ve katkı veren Belediye Kent Konseyi Başkanı Berna Çimsalan Özyurt ile Fadile Uyan, Ayla Güner Kalaycı ve Nizamettin Eyidoğan, Elif Mocan, Eren Halaç, Osman Bahadır, Taylan Gökçe, Mithat Yeşil, Nusret Çetin, İsmail Gökçe, Mustafa Muslu, Erkan Arslan, Savaş Tuluk, Lütfi Dedemen’e; Atatürkçü Düşünce Derneği Şubesi başkanı Kıvılcım Kalyoncu ile Zeki Saim Oral, Günseli Türkyılmaz, Nurşen Pekmezci, Sedat Torlakcık, Cem Atasagun Bayraktar, Ercan Başar’a;Çaycuma Eğitimsen Temsilciliği başkanı Gökhan Taner Günsan ve İlknur Oral, Tuna Ölger, Mahir Aksan, Zeynel Bakıcı’ya etkinliğin düzenlenmesi konusundaki çabaları için sonsuz teşekkürlerimi bir kez de buradan iletiyorum.
Özel olarak ise, KHK ile görevine son verilen, ancak “Hak-Hukuk-Adalet” mücadelesinden  bir an geri durmayan ve bu etkinlik için de büyük  çaba gösteren, bir anlamda kaderdaşım İsmet Akyol’a  kocaman teşekkürlerimi sunuyorum.
Bir özel teşekkürüm ise,  beni Zonguldak’ta olduğu gibi Çaycuma’daki etkinlikte de  yalnız bırakmayanCHP Devrek İlçe Başkanı değerli dostum Yaşar Bükrü  ve yönetim kurulu üyelerine içten saygı ve dostluk dileklerimi iletiyorum.
              Etkinliğin son bölümünde çağrı üzerine mikrofona gelen  Göldağı-Mükellefiyet-Büyük Yürüyüş adlı bölgemizi anlatan roman üçlemesini ve son olarak “Aç Kapıyı Ben Geldim” romanlarının yazarı Metin Köse’ye de güzel dilekleri ve okuduğu Muzaffer Tayyip şiirleri için özel olarak teşekkür ediyorum.
 Ayrıca Çaycuma Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hayri Kandemir’e, şu sıralarda  bir roman çalışması içinde olduğunu bildiğim CHP Zonguldak eski milletvekillerinden Kemal Anadol’a, Devrek Kültür Derneği Başkanı Semra Taşkaya’ya telefonla  aradıkları için, ayrıca sosyal medya üzerinden ileti gönderenlere de çok teşekkürler ediyorum.
                  Etkinliğin sonunda Başkan Bülent Kantarcı, “İçinde yaşadığımız koşullarda,  böyle nezih bir kalabalıkla bir arada olmaktan çok mutluyum. Hamit Kalyoncu, her ne kadar Devrek’te de yaşasa da, Çaycumalı, Devrekli, Zonguldaklı bir büyüğümüzdür. Yazdıklarıyla ölümsüzlüğe ulaşmış bu büyüğümüz iyi ki edebiyat okumuş. İyi ki yazanlar, düşünenler var, çünkü medeniyet ve insanlık onların sayesinde var. Bunun sayesinde hayatı tanıyoruz” dedi ve günün anısına bir plaket verdi.    

Facebook'ta Paylaş...


Okunma Sayisi : 581
Yazılma Tarihi : 2017-10-23
 
  İstatistik
  Dün : 2718
  Bugün : 2282
  Toplam: 4828313
   Online :

  160 konuk,

 
Tefen67.com

<< Yazara Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Yazıya Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama  
   
 
Tüm Yazılar Tarih Yorumlar Hit
1 .M.ÇELİKEL LİSESİ’ne VEDA  2019-05-20 0 15 
2 .YIL 1995 MAYIS’IN ONDOKUZU   2019-05-13 0 70 
3 .ÇAYCUMA EĞİTİM KÜLTÜR ÖDÜLÜ  2019-05-06 0 56 
4 .ÇAYIRKÖY MAĞRASI ve BALAT DAĞI  2019-04-29 0 60 
5 .ŞAİRİ-ŞİİRİ SÎGAYA ÇEKMEK ..   2019-04-24 0 154 
6 .DEVLETİN GÖZÜ ÖNÜNDE..  2019-04-22 0 46 
7 .HEYECANLI SEÇİMLER..  2019-04-15 0 64 
8 .DEVREK…DEVREK..  2019-04-09 0 198 
9 .İŞTE MART’ın SONU  2019-03-26 0 122 
10 .TARİH OKUMANIZ GEREKLİ!..  2019-03-19 0 98 
11 .ZONGULDAK BAHARI  2019-03-11 0 139 
12 .ZOKEV KÜLTÜR ÖDÜLÜ  2019-03-04 0 127 
13 .GÜLERYÜZ’den: OTUZ GÜN  2019-02-24 0 123 
14 .TÖBDER’de TANZİM SATIŞI!..  2019-02-19 0 128 
15 .NASIL BİR KENT İSTİYORUZ?   2019-02-12 0 129 
16 .PEKİ, ÇARESİZ MİYİZ?  2019-01-29 0 175 
17 .DEVREK EMEK GÜNÜ  2019-01-04 0 189 
18 .BİR ŞAİRLER KENTİ ZONGULDAK  2018-12-03 0 295 
19 .MUSTAFA KEMAL’den KURTULMAK!  2018-11-26 0 194 
20 .ATATÜRK’ÜN MUHAFIZI   2018-11-09 0 325 
21 .POLİTİKA MI?/ ENTRİKA MI?  2018-11-05 0 347 
22 .CUMHURİYET AYDINI  2018-10-29 0 283 
23 .CHP’de GÜÇBİRLİĞİ ÇAĞRISI  2018-10-16 0 276 
24 .DANIŞMA-KAPIŞMA   2018-10-09 0 291 
25 .ÖNCE EĞİTİM  2018-09-24 0 432 
26 . “ANDIMIZ”la BAŞLARIZ SÖZE..  2018-09-18 0 281 
27 .ZONGULDAK KUŞATMADA  2018-07-22 0 1098 
28 .CHP’ye YAKIŞAN  2018-07-16 0 344 
29 .MUZAFFER TAYYİP’İ ANARKEN..  2018-07-02 0 423 
30 .HAYDİ ZONGULDAK!  2018-06-18 0 459 
31 .YÜCE MİLLETİME SESLENİYORUM!  2018-06-12 0 422 
32 .SEÇİM KAZANMAK…   2018-05-29 0 612 
33 .ÜLKEMİZİN ESENLİĞİ İÇİN..   2018-05-22 0 470 
34 .ÇAYCUMA GELECEĞE BAKIYOR  2018-05-07 0 496 
35 .NAZIM HİKMET ZONGULDAK’TA..  2018-05-01 0 498 
36 .ATATÜRK ve İNÖNÜ  2018-04-22 0 412 
37 .DOĞA KIYIMI ve TALANI  2018-04-09 0 513 
38 .TEFTİŞ - MÜFETTİŞ..  2018-04-02 0 399 
39 .ÖĞRETMEN PERFORMANSI  2018-03-26 0 509 
40 .ATATÜRKSÜZ OLMAZ  2018-03-19 0 533 
41 .MERAK EDİYORDUM  2018-03-12 0 578 
42 .FESTİVAL TEŞEKKÜRÜ..  2018-03-06 0 549 
43 .KENT KİMLİĞİNİ KORUMAK  2018-02-27 0 521 
44 .HALKEVİ KİTAPLIĞI  2018-02-19 0 578 
45 .DÜNYAYI ADIMLAMAK..   2018-02-09 0 604 
46 .AHŞAP TEKNELER DİYARI   2018-01-22 0 1018 
47 .MADEN DULLARI  2018-01-15 0 709 
48 .UMUTLU BAŞLAMAK..  2018-01-08 0 559 
49 .ESKİ YILBAŞI ANILARI..  2018-01-01 0 644 
50 .ÇİZGİLERLE YAKIN TARİH..  2017-12-25 0 530 
51 .PARAYLA GÜRÜLTÜ  2017-12-18 0 558 
52 .BİR YIL ÖNCE, BİR YIL SONRA..  2017-12-11 0 575 
53 .ÜSLÛB-ı BEYAN..  2017-12-04 0 563 
54 .ÖĞRETMEN-İDARECİ  2017-11-27 0 595 
55 .EREĞLİ’DE İNSAN SICAKLIĞI..  2017-11-22 0 679 
56 .KASIM DÜŞÜNCELERİ  2017-11-13 0 656 
57 .ATATÜRK YAŞIYOR, YAŞIYACAK!..   2017-10-27 0 631 
58 .ÇAYCUMA GÜZELDİ  2017-10-23 0 581 
59 . ŞAH İSMAİL ÖZKAN  2017-10-16 0 590 
60 .ÇAYCUMA’DAKİ RUMLAR..  2017-10-09 0 642 
61 .BİR MUTLULUK GÜNÜ!..  2017-10-02 0 634 
62 .ŞAİR MUZAFFER’le ARKADAŞLIK..  2017-09-26 0 611 
63 .NAZIM HİKMET’in RAİF AĞASI..  2017-09-18 0 619 
64 .ŞAİR MUZAFFER’e VEF BORCU..  2017-09-11 0 831 
65 . AKLIN ve BİLİMİN GÜCÜ..  2017-09-04 0 620 
66 .30 AĞUSTOS ZAFERİ   2017-08-29 0 657 
67 .KURTULUŞ SAVAŞINDA-2 MUSTAFA KEMAL İLE KARŞILAŞMA  2017-08-23 0 621 
68 .KURTULUŞ SAVAŞINDA-1 YEDİ GÜN YEDİ GECE ÇARPIŞTIK..  2017-08-20 0 663 
69 .ÇÜRÜK ELMA  2017-08-14 0 809 
70 .ÇAYCUMA PLAJI..  2017-08-06 0 680 
71 .NASIL BİR EĞİTİM?  2017-07-31 0 639 
72 .Göreve dönme umudu..  2017-07-25 0 743 
73 .15 TEMMUZ ANMASI..  2017-07-18 0 617 
74 .Hak hukuk adalet!..  2017-07-10 0 672 
75 .MUZAFFER TAYYİP 95 YAŞINDA  2017-07-01 0 717 
76 .EMEĞİN DEĞERİ  2017-06-30 0 645 
77 .ADALET YÜRÜYÜŞÜ  2017-06-20 0 708 
78 .FİLYOS ÇAYI’NA BAKARKEN  2017-06-05 0 801 
79 .KENTİN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKMAK  2017-05-30 0 756 
80 .KENTİN ORTAK AKLI  2017-05-22 0 701 
81 .Zihniyet Meselesi..  2017-05-16 0 777 
82 .ÇAYCUMA’DA BULUŞMA..  2017-05-08 0 921 
83 .ÇAYCUMA BULUŞMASI  2017-05-04 0 721 
84 .HALKOYLAMASI SONUÇLARI   2017-04-24 0 927 
85 .SAĞDUYU ZAMANI  2017-04-18 0 717 
86 .Yurttaşlık Görevi  2017-04-10 0 837 
87 .Ah, Hasan Ataman!..  2017-04-03 0 977 
88 .DÜZENE UYGUN KAFALAR!..  2017-03-27 0 1012 
89 .KARANLIĞIN GÖZLERİ  2017-03-20 0 927 
90 . ÇAYCUMA’DA NELER OLUYOR?  2017-03-13 0 1021 
91 .BİR DOST SELAMI..  2017-02-27 0 1238 
92 .Çocuklar NUTUK okuyor..  2017-02-19 0 1162 
93 .Eti için bülbül öldürmek!..  2017-02-13 0 1334 
94 .Delüğe Gireyruk!..  2017-02-06 0 1054 
95 .NELER YAPMADIK PARTİMİZ İÇİN?..  2017-01-30 0 893 
96 .SABAH OLURSA..  2017-01-23 0 961 
97 .TARZAN ZOR DURUMDA!..  2017-01-16 0 950 
98 .Çaycuma’da Kış Geceleri  2017-01-09 0 914 
99 .KANLI SABAH...  2017-01-01 0 978 
100 .Çaycuma Birlik ve Dayanışma Gecesi   2016-12-26 0 999 
101 .HASAD’la komünizm propagandası!..  2016-12-19 0 1081 
102 .KENTİN ÖNÜNÜ AÇMAK  2016-12-12 0 895 
103 .NE HALDEYİZ? O HALDEYİZ!..  2016-12-07 0 1013 
104 .MADEN MÜZESİ  2016-11-28 0 1026 
105 .CHP’DEN BEKLENEN  2016-11-21 0 1060 
106 .Ankara’da Çaycuma Derneği  2016-11-14 0 1132 
107 .DÜNYA ÖNDERİ ATATÜRK  2016-11-09 0 1041 
108 .ATATÜRK IŞIĞINDA   2016-11-07 0 1033 
109 .ULUSAL BAYRAM..  2016-10-24 0 1191 
110 . KENTİN YERİ DAR..   2016-10-18 0 1121 
111 .Güzel ülkem nereye?  2016-10-10 0 1596 
112 .Önce Annelerini Vur..  2016-09-26 0 1162 
113 .OKULLAR AÇILIRKEN  2016-09-19 0 1166 
114 .12 EYLÜL DÜŞÜNCELERİ  2016-09-13 0 1037 
115 .“Yüzüm Bana Benzer”  2016-09-05 0 1054 
116 .Bir düğün..Bir cenaze..  2016-08-23 0 1379 
117 .Ağrı Eşiği  2016-08-07 0 1267 
118 .Suç Ortakları!..  2016-08-02 0 1199 
119 .Yaşadıklarımdan öğrendiğim..  2016-07-25 0 1337 
120 .Bizi şair yaptı Zonguldak..  2016-07-03 0 1434 
121 .DİN İLE DÜNYA İŞLERİ..  2016-06-13 0 1263 
122 .Bir Din Bilgisi Sınavı  2016-05-23 0 1261 
123 .19 Mayıs 1919 Ruhu  2016-05-16 0 1186 
124 .Çaycuma forumu..  2016-05-09 0 1182 
125 .Atatürk düşmanlığının kaynağı  2016-05-02 0 1352 
126 .Yaşa Atatürk, Yaşa 23 Nisan!..  2016-04-18 0 1339 
127 .Çıkmaz Sokak  2016-03-28 0 1392 
128 . Atatürk’e yazılan mektup..   2016-03-22 0 1411 
129 .NERDE KALMIŞTIK DİYECEKTİM!..  2016-03-14 0 1306 
130 .Adımız, andımızdır..  2016-02-29 0 1283 
131 .BİR SÜRELİĞİNE YOKUM!..   2016-02-07 0 1440 
132 .BİZ KİMİZ, BİLİYOR MUSUNUZ?  2016-01-11 0 1363 
133 .BAŞARDINIZ SAYIN MÜDÜR!..  2016-01-05 0 1420 
134 .CHP KENDİNİ TOPLAMALI..  2015-12-30 0 1352 
135 .EKMEKLE GÜREŞMEK   2015-12-13 0 1392 
136 .Öğretmen: Canpolat Pamay /Öğrenci: Mehmet Haberal  2015-11-23 0 1610 
137 .ÇAĞLARIN ÖNDERİ ATATÜRK  2015-11-18 0 1333 
138 .Atatürk’ten Laiklik Dersleri  2015-11-09 0 1477 
139 .Kazanan, kaybeden!..  2015-11-03 0 1452 
140 .“Aydın kişi” neyi nasıl yapmalı?  2015-10-27 0 1501 
141 .Bu meydan kanlı meydan!  2015-10-14 0 1459 
142 .KİTAPLARI YAKMAK.. (KISA KISA ANIMSAMA-2)  2015-10-04 0 1695 
143 .ATATÜRK’ü BİLMEMEK..  2015-09-24 0 2364 
144 .YÜREĞİMİZDEKİ YANGIN..  2015-09-07 0 1535 
145 .Mustafa Kemal ve İsmet İnönü ile..   2015-09-02 0 1543 
146 .Yedi sıra tel örgü..  2015-08-27 0 1464 
147 .AŞK ENGELLİ   2015-08-12 0 1429 
148 .Kent kültürünü korumak  2015-07-28 0 1484 
149 .Yollar ayarsızsa toprak kayar, taş düşer!..   2015-07-22 0 1460 
150 .Kentin geleceğine bakmak  2015-07-15 0 1523 
151 .Bu yatak niye burada?  2015-07-10 0 1513 
152 .Öldükten Sonra  2015-07-03 0 1576 
153 .Kandilli’de “kömür kokulu gün”  2015-06-18 0 1484 
154 .Bu Türkiye kitaba uymuyor!..  2015-06-13 0 1542 
155 .Ben bu sazı çala çala yoruldum!..  2015-06-04 0 1702 
156 .Devrek köylerinden sesler geliyor..  2015-05-27 0 1747 
157 .Bir Pazar Günüydü..  2015-05-20 0 1601 
158 .CHP neler yapacak?  2015-04-28 0 1660 
159 .CHP’nin şansı nedir?  2015-04-14 0 1665 
160 .“Dev Proje” ne oldu?   2015-04-08 0 2548 
161 .Emekli başkenti!..  2015-03-24 0 1541 
162 .CHP’de kontenjan açmazı!..  2015-03-17 0 1572 
163 .Sandıktan umut çıktı!..  2015-03-12 0 1585 
164 .Okurlar Söyleşiyor  2015-02-22 0 1788 
165 . Kent için toplumsal eğitim..  2015-02-11 0 1508 
166 .Filyos Vadisi Belediyeleri Birliği  2015-02-03 0 1914 
167 .Baston kenti, kültür penceresi!..   2013-05-30 0 3635 
168 .Mektubun Avucumda..   2013-05-06 0 3410 
169 .Çankaya   2013-04-16 0 2614 
170 .Mustafa Kemal’den kurtulmak!..  2013-04-04 0 2688 
171 .Madenci protestosu!..  2013-03-13 0 3115 
172 .Güneşi Görememek!..  2013-03-04 0 2365