Hamit Kalyoncu 
kalyoncuhamit@hotmail.com 

ÇAYCUMA GÜZELDİ

21 Ekim.2017 Cumartesi günü, Zonguldak’ta genç yaşta yitirdiğimiz şair Muzaffer Tayyip Uslu üzerine yazdığım “Yaşamak Güzeldi”  adlı kitabımın  “Tanıtım ve İmza Etkinliği” için Çaycuma’da idik. Etkinliğe iki-üç gün kala arkadaşlar, “Hocam sen kendini yorma, her şey gerektiği gibi yapılacak” dediler. Bana da Devrek’ten doğru izlemek kaldı.
Çaycuma’ya geldiğimde SEKA Tesislerine doğru giderken o kocaman duyuru panolarını görünce çok şaşırdım doğrusu. Durup bir süre baktım ve önünde bir de fotoğraf çektirdim güzel ve değerli bir anı olduğu için. Bu nedenle en başta Başkanımız Bülent Kantarcı’ya içten teşekkürlerimi ve minnetlerimi sunuyorum. Etkinlik için Belediyenin, daha ziyade Başkan Bülent Kantarcı’nın desteği  ile duyuru panoları ve davetiyelerle herkese, her kesime ulaşılmaya çalışması salondaki yoğunlukla kendini belli etmişti.
  Salonda görebildiğim kadarıyla; Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, CHP Zonguldak eski Milletvekili Ali İhsan Köktürk, İzzet Baysal Üniversitesi  Öğretim Üyesi ve Zonguldak eski ADD başkanlarından Doç.Dr. Fevzi Engin, Zonguldak Mimarlar Odası Temsilcisi Turan Demirtaş, Halk TV Program Yapımcısı Bülent Eryılmaz, Çaycuma Kent Konseyi Başkanı Berna Çimsalan Özyurt,  İşçi Emeklileri Derneği Şube Başkanı Nizamettin Eyidoğan, ADD Çaycuma Şube Başkanı Kıvılcım Kalyoncu, Çaycuma ve Çevre Köylerini Kalkındırma Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu, Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın, Çaycuma eski Belediye Başkanı Osman Metin Yurtbay, Zonguldak İli Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği Başkanı Bayram Cura, Eğitim Sen Zonguldak Şube Sekreteri İsmet Akyol, Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan, ÇMYO’dan öğretim görevlileri, Roman yazarı Metin Köse, şair Mehmet Paşakahyaoğlu,  Çaycuma’da sanata edebiyata, kültürel çalışmalara duyarlı her meslek grubundan dostlarımızın yanında Zonguldak, Devrek ve Gökçebey’den gelen arkadaşlarımız,eğitimciler, basın mensupları ve  yoğun  bir  izleyici kitlesi  vardı.
Etkinliğin başında Ahmet Öztürk çok alışkın olduğu açılışta “iyi şeyler” söyledi benim için. Kendisine, bu etkinlik konusundaki değerli  çabalarına içtenlikle çok çok teşekkür ediyorum. ZOKEV yönetim kurulu üyesi ve Zonguldak BKM Şiir Topluluğu kurucusu Şenay Çöl ve Engin Çöl’e, Zonguldak’ta çalıştıkları işyerlerinden güç-bela izinler alarak Çaycuma etkinliğine de katılan ve salonu okudukları Muzaffer Tayyip Uslu şiirleriyle, yorumlarıyla, sesleriyle renklendiren Zonguldak BKM müzik grubundan Doğukan Uzun ve Engin Can Durmuş’a, BKM Tiyatro oyuncuları:Utku Demirsay, Şadiye Tezel, Mutlucan Sevinç, Salih Duysak, Demet İçten, Furkan Başaran, Baran Öztürk, Umut Abacıoğlu’nabir kez dahagönül dolusu teşekkürlerimi sunuyorum, hepsini sevgiyle kucaklıyorum. İnanıyorum ki bu gençlerimizin okudukları şiirlerle Muzaffer Tayyip Uslu’nun ruhu bir kez daha şad olmuştur.
                2017 yılında 75 yaşındayım. Bunun 35 yılı Zonguldak’ta geçti. Sırtımdaki heybemde 30 yıllık öğretmenlik yaşamı var. Bu süreçte ülkemizin iki büyük örgütü TÖBDER’in Zonguldak Şubesinin kurucuları arasında olmam ve 1977’den-12 Eylül 1980’e kadar 3 dönem başkanlık görevini yürütmem var.1994’de ADD Zonguldak Şubesinin (Atatürkçü Düşünce Derneği) kurucularından olmam ve 1994-1996 arasında başkanlığını ve 10 yıl üst kurul temsilciliğini yürütmem, yönetimlerde görev almadığım halde her etkinliğine katılmam, desteklemem var. Başkanlığını yaptığım derneklerin yasal miting, yürüyüş vbgibi etkinliklerine katılarak sosyal ve toplumsal mücadele içinde ön sıralarda yer almam var. Başta GMİS olmak üzere Demokratik Kitle örgütlerinin demokrasi ve emek mücadelesinde  bulunmak var. 12 Eylül yönetimince 1402 sayılı yasa ile görevden alınmam, 8 yıl süren “sakıncalılık” ardından Danıştay kararıyla öğretmenliğe dönebilmem var. Evime ekmek götürebilmek ve çocuklarımı okutabilmek için Zonguldak’ta aydınlık yüzlü insanlara hizmet veren  “Kent Lokali”, özcesi kahvehane çalıştırıcılığı var. Zonguldak’ta yerel derneklerle ve kişilerle de büyük masraflara girmeden 7 günlük “Kültür ve Sanat Festivali” düzenlenebileceği var. Gerek okul çalışmalarında olsun, gerekse kentteki her türlü sanat-edebiyat-tiyatro-folklor çalışmalarında yüksünmeden koşturmam, gençlere destek olmam, katkı sağlamam var.
                Dönem kültürünü bu günlere taşıyan üniversite bitirme tezi olarak bizzat köylere giderek hazırladığım yayınlanmamış “Çaycuma Ağzı’ndan Derlemeler” adlı 1968 tarihli çalışmam var. Bu çalışma en az 7-8 üniversite öğrencisinin tez çalışmasına, kitaplara, makalelere de kaynaklık etmiştir. Sesim Kömür Karası-1994 Şiir, Kömürde Açan Çiçek-2005-(Zonguldak’ta tarih-toplum ve kültür üzerine araştırma), Kömür Kokan Şiirler-2005 (Türkiye ve Dünya şairlerinin madenci şiirleri antolojisi), Yaşamak Güzeldi-2017 (Kelebek ömürlü şair Muzaffer Tayyip Uslu üzerine inceleme)adlarıyla 4 adet yayınlanmış kitabım var. Yayıma hazır 3 şiir dosyası ile çalışması süren 2 inceleme dosyası var.
                Bilgimize,  deneyimimize, donanımımıza güven duyarak incelemem ve değerlendirmem için gönderilen roman, hikaye, şiir dosyaları, dergiler, kitaplar var. İşte Çaycuma’da dostlarımızın önüne bu birikimimizle çıktık. Allah sağlık verirse yazmağa da, demokrasi, hak, hukuk, adalet mücadelesine de devam edeceğiz.
                Çaycuma’da izleyicilere, Muzaffer Tayyip Uslu üzerine araştırma yaparken yazar-araştırmacı Nihat Yasa ile Milli Kütüphane çalışmaları sırasında rastladığımız fotoğrafını, şairin İstanbul’da yaşayan, daha önceden yazışma yoluyla tanıştığımız yeğeni Tansev Boru’ya gönderdiğimi ve onayını aldığımı belirttim. Öğretmenlik yıllarında idarecilik de yaptığımız için bu fotoğrafın okul dosyasından alınmış olabileceğini düşündüm. Eski müdürlerden Şükür Kargıdan ve Kürşat Coşgun’la M.Çelikel Lisesi’nde  eski  kütük diploma vbgibi belgelerde fotoğrafın aslını bulduğumuzu anlattım ve bu evrakların örneklerini gösterdim. Böylece bu güne değin Muzaffer Tayyip’in bilinmeyen yüzünü bu kitapla kamuoyuna gösterdiğimizi belirttim. BEÜ’den Yücel Namal ile başlayan yazım sürecini, Muzaffer Tayyip üzerine bir yazımı internette okuyan şairin yeğeni Tansev Boru ile tanışmamızı, şair-yazar Orhan Tüleylioğlu’nun teşviklerini, son olarak da Telgrafhane Yayınları arasında kitabın çıktığını kısaca anlattım. Şair hakkında 1956’da ilk kitabı yayınlayan Necati Cumalı’nın  “Muzaffer düşünen bir şairdi” cümlesinden çıkarak, şiiri ve yazıları üzerine bilgi verdim.
Çaycuma’daki bu kitap tanıtım ve imza gününe destek ve katkı veren Belediye Kent Konseyi Başkanı Berna Çimsalan Özyurt ile Fadile Uyan, Ayla Güner Kalaycı ve Nizamettin Eyidoğan, Elif Mocan, Eren Halaç, Osman Bahadır, Taylan Gökçe, Mithat Yeşil, Nusret Çetin, İsmail Gökçe, Mustafa Muslu, Erkan Arslan, Savaş Tuluk, Lütfi Dedemen’e; Atatürkçü Düşünce Derneği Şubesi başkanı Kıvılcım Kalyoncu ile Zeki Saim Oral, Günseli Türkyılmaz, Nurşen Pekmezci, Sedat Torlakcık, Cem Atasagun Bayraktar, Ercan Başar’a;Çaycuma Eğitimsen Temsilciliği başkanı Gökhan Taner Günsan ve İlknur Oral, Tuna Ölger, Mahir Aksan, Zeynel Bakıcı’ya etkinliğin düzenlenmesi konusundaki çabaları için sonsuz teşekkürlerimi bir kez de buradan iletiyorum.
Özel olarak ise, KHK ile görevine son verilen, ancak “Hak-Hukuk-Adalet” mücadelesinden  bir an geri durmayan ve bu etkinlik için de büyük  çaba gösteren, bir anlamda kaderdaşım İsmet Akyol’a  kocaman teşekkürlerimi sunuyorum.
Bir özel teşekkürüm ise,  beni Zonguldak’ta olduğu gibi Çaycuma’daki etkinlikte de  yalnız bırakmayanCHP Devrek İlçe Başkanı değerli dostum Yaşar Bükrü  ve yönetim kurulu üyelerine içten saygı ve dostluk dileklerimi iletiyorum.
              Etkinliğin son bölümünde çağrı üzerine mikrofona gelen  Göldağı-Mükellefiyet-Büyük Yürüyüş adlı bölgemizi anlatan roman üçlemesini ve son olarak “Aç Kapıyı Ben Geldim” romanlarının yazarı Metin Köse’ye de güzel dilekleri ve okuduğu Muzaffer Tayyip şiirleri için özel olarak teşekkür ediyorum.
 Ayrıca Çaycuma Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hayri Kandemir’e, şu sıralarda  bir roman çalışması içinde olduğunu bildiğim CHP Zonguldak eski milletvekillerinden Kemal Anadol’a, Devrek Kültür Derneği Başkanı Semra Taşkaya’ya telefonla  aradıkları için, ayrıca sosyal medya üzerinden ileti gönderenlere de çok teşekkürler ediyorum.
                  Etkinliğin sonunda Başkan Bülent Kantarcı, “İçinde yaşadığımız koşullarda,  böyle nezih bir kalabalıkla bir arada olmaktan çok mutluyum. Hamit Kalyoncu, her ne kadar Devrek’te de yaşasa da, Çaycumalı, Devrekli, Zonguldaklı bir büyüğümüzdür. Yazdıklarıyla ölümsüzlüğe ulaşmış bu büyüğümüz iyi ki edebiyat okumuş. İyi ki yazanlar, düşünenler var, çünkü medeniyet ve insanlık onların sayesinde var. Bunun sayesinde hayatı tanıyoruz” dedi ve günün anısına bir plaket verdi.    

Facebook'ta Paylaş...


Okunma Sayisi : 377
Yazılma Tarihi : 2017-10-23
 
  İstatistik
  Dün : 1851
  Bugün : 1130
  Toplam: 4356284
   Online :

  47 konuk,

 
Tefen67.com

<< Yazara Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Yazıya Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama  
   
 
Tüm Yazılar Tarih Yorumlar Hit
1 .CHP’ye YAKIŞAN  2018-07-16 0 76 
2 .MUZAFFER TAYYİP’İ ANARKEN..  2018-07-02 0 153 
3 .HAYDİ ZONGULDAK!  2018-06-18 0 236 
4 .YÜCE MİLLETİME SESLENİYORUM!  2018-06-12 0 219 
5 .SEÇİM KAZANMAK…   2018-05-29 0 406 
6 .ÜLKEMİZİN ESENLİĞİ İÇİN..   2018-05-22 0 260 
7 .ÇAYCUMA GELECEĞE BAKIYOR  2018-05-07 0 277 
8 .NAZIM HİKMET ZONGULDAK’TA..  2018-05-01 0 196 
9 .ATATÜRK ve İNÖNÜ  2018-04-22 0 220 
10 .DOĞA KIYIMI ve TALANI  2018-04-09 0 317 
11 .TEFTİŞ - MÜFETTİŞ..  2018-04-02 0 205 
12 .ÖĞRETMEN PERFORMANSI  2018-03-26 0 326 
13 .ATATÜRKSÜZ OLMAZ  2018-03-19 0 327 
14 .MERAK EDİYORDUM  2018-03-12 0 375 
15 .FESTİVAL TEŞEKKÜRÜ..  2018-03-06 0 336 
16 .KENT KİMLİĞİNİ KORUMAK  2018-02-27 0 289 
17 .HALKEVİ KİTAPLIĞI  2018-02-19 0 321 
18 .DÜNYAYI ADIMLAMAK..   2018-02-09 0 376 
19 .AHŞAP TEKNELER DİYARI   2018-01-22 0 692 
20 .MADEN DULLARI  2018-01-15 0 452 
21 .UMUTLU BAŞLAMAK..  2018-01-08 0 353 
22 .ESKİ YILBAŞI ANILARI..  2018-01-01 0 372 
23 .ÇİZGİLERLE YAKIN TARİH..  2017-12-25 0 336 
24 .PARAYLA GÜRÜLTÜ  2017-12-18 0 337 
25 .BİR YIL ÖNCE, BİR YIL SONRA..  2017-12-11 0 340 
26 .ÜSLÛB-ı BEYAN..  2017-12-04 0 331 
27 .ÖĞRETMEN-İDARECİ  2017-11-27 0 383 
28 .EREĞLİ’DE İNSAN SICAKLIĞI..  2017-11-22 0 433 
29 .KASIM DÜŞÜNCELERİ  2017-11-13 0 432 
30 .ATATÜRK YAŞIYOR, YAŞIYACAK!..   2017-10-27 0 406 
31 .ÇAYCUMA GÜZELDİ  2017-10-23 0 377 
32 . ŞAH İSMAİL ÖZKAN  2017-10-16 0 376 
33 .ÇAYCUMA’DAKİ RUMLAR..  2017-10-09 0 408 
34 .BİR MUTLULUK GÜNÜ!..  2017-10-02 0 427 
35 .ŞAİR MUZAFFER’le ARKADAŞLIK..  2017-09-26 0 406 
36 .NAZIM HİKMET’in RAİF AĞASI..  2017-09-18 0 396 
37 .ŞAİR MUZAFFER’e VEF BORCU..  2017-09-11 0 575 
38 . AKLIN ve BİLİMİN GÜCÜ..  2017-09-04 0 427 
39 .30 AĞUSTOS ZAFERİ   2017-08-29 0 445 
40 .KURTULUŞ SAVAŞINDA-2 MUSTAFA KEMAL İLE KARŞILAŞMA  2017-08-23 0 437 
41 .KURTULUŞ SAVAŞINDA-1 YEDİ GÜN YEDİ GECE ÇARPIŞTIK..  2017-08-20 0 442 
42 .ÇÜRÜK ELMA  2017-08-14 0 587 
43 .ÇAYCUMA PLAJI..  2017-08-06 0 465 
44 .NASIL BİR EĞİTİM?  2017-07-31 0 444 
45 .Göreve dönme umudu..  2017-07-25 0 497 
46 .15 TEMMUZ ANMASI..  2017-07-18 0 426 
47 .Hak hukuk adalet!..  2017-07-10 0 471 
48 .MUZAFFER TAYYİP 95 YAŞINDA  2017-07-01 0 513 
49 .EMEĞİN DEĞERİ  2017-06-30 0 450 
50 .ADALET YÜRÜYÜŞÜ  2017-06-20 0 502 
51 .FİLYOS ÇAYI’NA BAKARKEN  2017-06-05 0 537 
52 .KENTİN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKMAK  2017-05-30 0 510 
53 .KENTİN ORTAK AKLI  2017-05-22 0 473 
54 .Zihniyet Meselesi..  2017-05-16 0 541 
55 .ÇAYCUMA’DA BULUŞMA..  2017-05-08 0 653 
56 .ÇAYCUMA BULUŞMASI  2017-05-04 0 515 
57 .HALKOYLAMASI SONUÇLARI   2017-04-24 0 660 
58 .SAĞDUYU ZAMANI  2017-04-18 0 527 
59 .Yurttaşlık Görevi  2017-04-10 0 604 
60 .Ah, Hasan Ataman!..  2017-04-03 0 722 
61 .DÜZENE UYGUN KAFALAR!..  2017-03-27 0 792 
62 .KARANLIĞIN GÖZLERİ  2017-03-20 0 707 
63 . ÇAYCUMA’DA NELER OLUYOR?  2017-03-13 0 825 
64 .BİR DOST SELAMI..  2017-02-27 0 995 
65 .Çocuklar NUTUK okuyor..  2017-02-19 0 905 
66 .Eti için bülbül öldürmek!..  2017-02-13 0 1115 
67 .Delüğe Gireyruk!..  2017-02-06 0 797 
68 .NELER YAPMADIK PARTİMİZ İÇİN?..  2017-01-30 0 688 
69 .SABAH OLURSA..  2017-01-23 0 746 
70 .TARZAN ZOR DURUMDA!..  2017-01-16 0 737 
71 .Çaycuma’da Kış Geceleri  2017-01-09 0 701 
72 .KANLI SABAH...  2017-01-01 0 753 
73 .Çaycuma Birlik ve Dayanışma Gecesi   2016-12-26 0 755 
74 .HASAD’la komünizm propagandası!..  2016-12-19 0 829 
75 .KENTİN ÖNÜNÜ AÇMAK  2016-12-12 0 701 
76 .NE HALDEYİZ? O HALDEYİZ!..  2016-12-07 0 791 
77 .MADEN MÜZESİ  2016-11-28 0 812 
78 .CHP’DEN BEKLENEN  2016-11-21 0 803 
79 .Ankara’da Çaycuma Derneği  2016-11-14 0 868 
80 .DÜNYA ÖNDERİ ATATÜRK  2016-11-09 0 829 
81 .ATATÜRK IŞIĞINDA   2016-11-07 0 826 
82 .ULUSAL BAYRAM..  2016-10-24 0 938 
83 . KENTİN YERİ DAR..   2016-10-18 0 884 
84 .Güzel ülkem nereye?  2016-10-10 0 1303 
85 .Önce Annelerini Vur..  2016-09-26 0 955 
86 .OKULLAR AÇILIRKEN  2016-09-19 0 931 
87 .12 EYLÜL DÜŞÜNCELERİ  2016-09-13 0 841 
88 .“Yüzüm Bana Benzer”  2016-09-05 0 835 
89 .Bir düğün..Bir cenaze..  2016-08-23 0 1137 
90 .Ağrı Eşiği  2016-08-07 0 1036 
91 .Suç Ortakları!..  2016-08-02 0 943 
92 .Yaşadıklarımdan öğrendiğim..  2016-07-25 0 1060 
93 .Bizi şair yaptı Zonguldak..  2016-07-03 0 1191 
94 .DİN İLE DÜNYA İŞLERİ..  2016-06-13 0 1015 
95 .Bir Din Bilgisi Sınavı  2016-05-23 0 1061 
96 .19 Mayıs 1919 Ruhu  2016-05-16 0 990 
97 .Çaycuma forumu..  2016-05-09 0 944 
98 .Atatürk düşmanlığının kaynağı  2016-05-02 0 1123 
99 .Yaşa Atatürk, Yaşa 23 Nisan!..  2016-04-18 0 1152 
100 .Çıkmaz Sokak  2016-03-28 0 1177 
101 . Atatürk’e yazılan mektup..   2016-03-22 0 1201 
102 .NERDE KALMIŞTIK DİYECEKTİM!..  2016-03-14 0 1093 
103 .Adımız, andımızdır..  2016-02-29 0 1082 
104 .BİR SÜRELİĞİNE YOKUM!..   2016-02-07 0 1234 
105 .BİZ KİMİZ, BİLİYOR MUSUNUZ?  2016-01-11 0 1129 
106 .BAŞARDINIZ SAYIN MÜDÜR!..  2016-01-05 0 1201 
107 .CHP KENDİNİ TOPLAMALI..  2015-12-30 0 1153 
108 .EKMEKLE GÜREŞMEK   2015-12-13 0 1186 
109 .Öğretmen: Canpolat Pamay /Öğrenci: Mehmet Haberal  2015-11-23 0 1416 
110 .ÇAĞLARIN ÖNDERİ ATATÜRK  2015-11-18 0 1164 
111 .Atatürk’ten Laiklik Dersleri  2015-11-09 0 1245 
112 .Kazanan, kaybeden!..  2015-11-03 0 1254 
113 .“Aydın kişi” neyi nasıl yapmalı?  2015-10-27 0 1311 
114 .Bu meydan kanlı meydan!  2015-10-14 0 1291 
115 .KİTAPLARI YAKMAK.. (KISA KISA ANIMSAMA-2)  2015-10-04 0 1425 
116 .ATATÜRK’ü BİLMEMEK..  2015-09-24 0 2117 
117 .YÜREĞİMİZDEKİ YANGIN..  2015-09-07 0 1363 
118 .Mustafa Kemal ve İsmet İnönü ile..   2015-09-02 0 1359 
119 .Yedi sıra tel örgü..  2015-08-27 0 1271 
120 .AŞK ENGELLİ   2015-08-12 0 1241 
121 .Kent kültürünü korumak  2015-07-28 0 1272 
122 .Yollar ayarsızsa toprak kayar, taş düşer!..   2015-07-22 0 1301 
123 .Kentin geleceğine bakmak  2015-07-15 0 1325 
124 .Bu yatak niye burada?  2015-07-10 0 1317 
125 .Öldükten Sonra  2015-07-03 0 1362 
126 .Kandilli’de “kömür kokulu gün”  2015-06-18 0 1315 
127 .Bu Türkiye kitaba uymuyor!..  2015-06-13 0 1389 
128 .Ben bu sazı çala çala yoruldum!..  2015-06-04 0 1510 
129 .Devrek köylerinden sesler geliyor..  2015-05-27 0 1570 
130 .Bir Pazar Günüydü..  2015-05-20 0 1332 
131 .CHP neler yapacak?  2015-04-28 0 1495 
132 .CHP’nin şansı nedir?  2015-04-14 0 1490 
133 .“Dev Proje” ne oldu?   2015-04-08 0 2305 
134 .Emekli başkenti!..  2015-03-24 0 1356 
135 .CHP’de kontenjan açmazı!..  2015-03-17 0 1406 
136 .Sandıktan umut çıktı!..  2015-03-12 0 1414 
137 .Okurlar Söyleşiyor  2015-02-22 0 1607 
138 . Kent için toplumsal eğitim..  2015-02-11 0 1316 
139 .Filyos Vadisi Belediyeleri Birliği  2015-02-03 0 1752 
140 .Baston kenti, kültür penceresi!..   2013-05-30 0 3394 
141 .Mektubun Avucumda..   2013-05-06 0 3213 
142 .Çankaya   2013-04-16 0 2414 
143 .Mustafa Kemal’den kurtulmak!..  2013-04-04 0 2463 
144 .Madenci protestosu!..  2013-03-13 0 2888 
145 .Güneşi Görememek!..  2013-03-04 0 2184