Hamit Kalyoncu 
kalyoncuhamit@hotmail.com 

ÇAYCUMA GÜZELDİ

21 Ekim.2017 Cumartesi günü, Zonguldak’ta genç yaşta yitirdiğimiz şair Muzaffer Tayyip Uslu üzerine yazdığım “Yaşamak Güzeldi”  adlı kitabımın  “Tanıtım ve İmza Etkinliği” için Çaycuma’da idik. Etkinliğe iki-üç gün kala arkadaşlar, “Hocam sen kendini yorma, her şey gerektiği gibi yapılacak” dediler. Bana da Devrek’ten doğru izlemek kaldı.
Çaycuma’ya geldiğimde SEKA Tesislerine doğru giderken o kocaman duyuru panolarını görünce çok şaşırdım doğrusu. Durup bir süre baktım ve önünde bir de fotoğraf çektirdim güzel ve değerli bir anı olduğu için. Bu nedenle en başta Başkanımız Bülent Kantarcı’ya içten teşekkürlerimi ve minnetlerimi sunuyorum. Etkinlik için Belediyenin, daha ziyade Başkan Bülent Kantarcı’nın desteği  ile duyuru panoları ve davetiyelerle herkese, her kesime ulaşılmaya çalışması salondaki yoğunlukla kendini belli etmişti.
  Salonda görebildiğim kadarıyla; Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, CHP Zonguldak eski Milletvekili Ali İhsan Köktürk, İzzet Baysal Üniversitesi  Öğretim Üyesi ve Zonguldak eski ADD başkanlarından Doç.Dr. Fevzi Engin, Zonguldak Mimarlar Odası Temsilcisi Turan Demirtaş, Halk TV Program Yapımcısı Bülent Eryılmaz, Çaycuma Kent Konseyi Başkanı Berna Çimsalan Özyurt,  İşçi Emeklileri Derneği Şube Başkanı Nizamettin Eyidoğan, ADD Çaycuma Şube Başkanı Kıvılcım Kalyoncu, Çaycuma ve Çevre Köylerini Kalkındırma Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu, Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın, Çaycuma eski Belediye Başkanı Osman Metin Yurtbay, Zonguldak İli Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği Başkanı Bayram Cura, Eğitim Sen Zonguldak Şube Sekreteri İsmet Akyol, Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan, ÇMYO’dan öğretim görevlileri, Roman yazarı Metin Köse, şair Mehmet Paşakahyaoğlu,  Çaycuma’da sanata edebiyata, kültürel çalışmalara duyarlı her meslek grubundan dostlarımızın yanında Zonguldak, Devrek ve Gökçebey’den gelen arkadaşlarımız,eğitimciler, basın mensupları ve  yoğun  bir  izleyici kitlesi  vardı.
Etkinliğin başında Ahmet Öztürk çok alışkın olduğu açılışta “iyi şeyler” söyledi benim için. Kendisine, bu etkinlik konusundaki değerli  çabalarına içtenlikle çok çok teşekkür ediyorum. ZOKEV yönetim kurulu üyesi ve Zonguldak BKM Şiir Topluluğu kurucusu Şenay Çöl ve Engin Çöl’e, Zonguldak’ta çalıştıkları işyerlerinden güç-bela izinler alarak Çaycuma etkinliğine de katılan ve salonu okudukları Muzaffer Tayyip Uslu şiirleriyle, yorumlarıyla, sesleriyle renklendiren Zonguldak BKM müzik grubundan Doğukan Uzun ve Engin Can Durmuş’a, BKM Tiyatro oyuncuları:Utku Demirsay, Şadiye Tezel, Mutlucan Sevinç, Salih Duysak, Demet İçten, Furkan Başaran, Baran Öztürk, Umut Abacıoğlu’nabir kez dahagönül dolusu teşekkürlerimi sunuyorum, hepsini sevgiyle kucaklıyorum. İnanıyorum ki bu gençlerimizin okudukları şiirlerle Muzaffer Tayyip Uslu’nun ruhu bir kez daha şad olmuştur.
                2017 yılında 75 yaşındayım. Bunun 35 yılı Zonguldak’ta geçti. Sırtımdaki heybemde 30 yıllık öğretmenlik yaşamı var. Bu süreçte ülkemizin iki büyük örgütü TÖBDER’in Zonguldak Şubesinin kurucuları arasında olmam ve 1977’den-12 Eylül 1980’e kadar 3 dönem başkanlık görevini yürütmem var.1994’de ADD Zonguldak Şubesinin (Atatürkçü Düşünce Derneği) kurucularından olmam ve 1994-1996 arasında başkanlığını ve 10 yıl üst kurul temsilciliğini yürütmem, yönetimlerde görev almadığım halde her etkinliğine katılmam, desteklemem var. Başkanlığını yaptığım derneklerin yasal miting, yürüyüş vbgibi etkinliklerine katılarak sosyal ve toplumsal mücadele içinde ön sıralarda yer almam var. Başta GMİS olmak üzere Demokratik Kitle örgütlerinin demokrasi ve emek mücadelesinde  bulunmak var. 12 Eylül yönetimince 1402 sayılı yasa ile görevden alınmam, 8 yıl süren “sakıncalılık” ardından Danıştay kararıyla öğretmenliğe dönebilmem var. Evime ekmek götürebilmek ve çocuklarımı okutabilmek için Zonguldak’ta aydınlık yüzlü insanlara hizmet veren  “Kent Lokali”, özcesi kahvehane çalıştırıcılığı var. Zonguldak’ta yerel derneklerle ve kişilerle de büyük masraflara girmeden 7 günlük “Kültür ve Sanat Festivali” düzenlenebileceği var. Gerek okul çalışmalarında olsun, gerekse kentteki her türlü sanat-edebiyat-tiyatro-folklor çalışmalarında yüksünmeden koşturmam, gençlere destek olmam, katkı sağlamam var.
                Dönem kültürünü bu günlere taşıyan üniversite bitirme tezi olarak bizzat köylere giderek hazırladığım yayınlanmamış “Çaycuma Ağzı’ndan Derlemeler” adlı 1968 tarihli çalışmam var. Bu çalışma en az 7-8 üniversite öğrencisinin tez çalışmasına, kitaplara, makalelere de kaynaklık etmiştir. Sesim Kömür Karası-1994 Şiir, Kömürde Açan Çiçek-2005-(Zonguldak’ta tarih-toplum ve kültür üzerine araştırma), Kömür Kokan Şiirler-2005 (Türkiye ve Dünya şairlerinin madenci şiirleri antolojisi), Yaşamak Güzeldi-2017 (Kelebek ömürlü şair Muzaffer Tayyip Uslu üzerine inceleme)adlarıyla 4 adet yayınlanmış kitabım var. Yayıma hazır 3 şiir dosyası ile çalışması süren 2 inceleme dosyası var.
                Bilgimize,  deneyimimize, donanımımıza güven duyarak incelemem ve değerlendirmem için gönderilen roman, hikaye, şiir dosyaları, dergiler, kitaplar var. İşte Çaycuma’da dostlarımızın önüne bu birikimimizle çıktık. Allah sağlık verirse yazmağa da, demokrasi, hak, hukuk, adalet mücadelesine de devam edeceğiz.
                Çaycuma’da izleyicilere, Muzaffer Tayyip Uslu üzerine araştırma yaparken yazar-araştırmacı Nihat Yasa ile Milli Kütüphane çalışmaları sırasında rastladığımız fotoğrafını, şairin İstanbul’da yaşayan, daha önceden yazışma yoluyla tanıştığımız yeğeni Tansev Boru’ya gönderdiğimi ve onayını aldığımı belirttim. Öğretmenlik yıllarında idarecilik de yaptığımız için bu fotoğrafın okul dosyasından alınmış olabileceğini düşündüm. Eski müdürlerden Şükür Kargıdan ve Kürşat Coşgun’la M.Çelikel Lisesi’nde  eski  kütük diploma vbgibi belgelerde fotoğrafın aslını bulduğumuzu anlattım ve bu evrakların örneklerini gösterdim. Böylece bu güne değin Muzaffer Tayyip’in bilinmeyen yüzünü bu kitapla kamuoyuna gösterdiğimizi belirttim. BEÜ’den Yücel Namal ile başlayan yazım sürecini, Muzaffer Tayyip üzerine bir yazımı internette okuyan şairin yeğeni Tansev Boru ile tanışmamızı, şair-yazar Orhan Tüleylioğlu’nun teşviklerini, son olarak da Telgrafhane Yayınları arasında kitabın çıktığını kısaca anlattım. Şair hakkında 1956’da ilk kitabı yayınlayan Necati Cumalı’nın  “Muzaffer düşünen bir şairdi” cümlesinden çıkarak, şiiri ve yazıları üzerine bilgi verdim.
Çaycuma’daki bu kitap tanıtım ve imza gününe destek ve katkı veren Belediye Kent Konseyi Başkanı Berna Çimsalan Özyurt ile Fadile Uyan, Ayla Güner Kalaycı ve Nizamettin Eyidoğan, Elif Mocan, Eren Halaç, Osman Bahadır, Taylan Gökçe, Mithat Yeşil, Nusret Çetin, İsmail Gökçe, Mustafa Muslu, Erkan Arslan, Savaş Tuluk, Lütfi Dedemen’e; Atatürkçü Düşünce Derneği Şubesi başkanı Kıvılcım Kalyoncu ile Zeki Saim Oral, Günseli Türkyılmaz, Nurşen Pekmezci, Sedat Torlakcık, Cem Atasagun Bayraktar, Ercan Başar’a;Çaycuma Eğitimsen Temsilciliği başkanı Gökhan Taner Günsan ve İlknur Oral, Tuna Ölger, Mahir Aksan, Zeynel Bakıcı’ya etkinliğin düzenlenmesi konusundaki çabaları için sonsuz teşekkürlerimi bir kez de buradan iletiyorum.
Özel olarak ise, KHK ile görevine son verilen, ancak “Hak-Hukuk-Adalet” mücadelesinden  bir an geri durmayan ve bu etkinlik için de büyük  çaba gösteren, bir anlamda kaderdaşım İsmet Akyol’a  kocaman teşekkürlerimi sunuyorum.
Bir özel teşekkürüm ise,  beni Zonguldak’ta olduğu gibi Çaycuma’daki etkinlikte de  yalnız bırakmayanCHP Devrek İlçe Başkanı değerli dostum Yaşar Bükrü  ve yönetim kurulu üyelerine içten saygı ve dostluk dileklerimi iletiyorum.
              Etkinliğin son bölümünde çağrı üzerine mikrofona gelen  Göldağı-Mükellefiyet-Büyük Yürüyüş adlı bölgemizi anlatan roman üçlemesini ve son olarak “Aç Kapıyı Ben Geldim” romanlarının yazarı Metin Köse’ye de güzel dilekleri ve okuduğu Muzaffer Tayyip şiirleri için özel olarak teşekkür ediyorum.
 Ayrıca Çaycuma Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hayri Kandemir’e, şu sıralarda  bir roman çalışması içinde olduğunu bildiğim CHP Zonguldak eski milletvekillerinden Kemal Anadol’a, Devrek Kültür Derneği Başkanı Semra Taşkaya’ya telefonla  aradıkları için, ayrıca sosyal medya üzerinden ileti gönderenlere de çok teşekkürler ediyorum.
                  Etkinliğin sonunda Başkan Bülent Kantarcı, “İçinde yaşadığımız koşullarda,  böyle nezih bir kalabalıkla bir arada olmaktan çok mutluyum. Hamit Kalyoncu, her ne kadar Devrek’te de yaşasa da, Çaycumalı, Devrekli, Zonguldaklı bir büyüğümüzdür. Yazdıklarıyla ölümsüzlüğe ulaşmış bu büyüğümüz iyi ki edebiyat okumuş. İyi ki yazanlar, düşünenler var, çünkü medeniyet ve insanlık onların sayesinde var. Bunun sayesinde hayatı tanıyoruz” dedi ve günün anısına bir plaket verdi.    

Facebook'ta Paylaş...


Okunma Sayisi : 536
Yazılma Tarihi : 2017-10-23
 
  İstatistik
  Dün : 1360
  Bugün : 801
  Toplam: 4745021
   Online :

  80 konuk,

 
Tefen67.com

<< Yazara Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Yazıya Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama  
   
 
Tüm Yazılar Tarih Yorumlar Hit
1 .TARİH OKUMANIZ GEREKLİ!..  2019-03-19 0 27 
2 .ZONGULDAK BAHARI  2019-03-11 0 85 
3 .ZOKEV KÜLTÜR ÖDÜLÜ  2019-03-04 0 61 
4 .GÜLERYÜZ’den: OTUZ GÜN  2019-02-24 0 73 
5 .TÖBDER’de TANZİM SATIŞI!..  2019-02-19 0 65 
6 .NASIL BİR KENT İSTİYORUZ?   2019-02-12 0 77 
7 .PEKİ, ÇARESİZ MİYİZ?  2019-01-29 0 118 
8 .DEVREK EMEK GÜNÜ  2019-01-04 0 129 
9 .BİR ŞAİRLER KENTİ ZONGULDAK  2018-12-03 0 229 
10 .MUSTAFA KEMAL’den KURTULMAK!  2018-11-26 0 141 
11 .ATATÜRK’ÜN MUHAFIZI   2018-11-09 0 273 
12 .POLİTİKA MI?/ ENTRİKA MI?  2018-11-05 0 298 
13 .CUMHURİYET AYDINI  2018-10-29 0 236 
14 .CHP’de GÜÇBİRLİĞİ ÇAĞRISI  2018-10-16 0 223 
15 .DANIŞMA-KAPIŞMA   2018-10-09 0 232 
16 .ÖNCE EĞİTİM  2018-09-24 0 378 
17 . “ANDIMIZ”la BAŞLARIZ SÖZE..  2018-09-18 0 215 
18 .ZONGULDAK KUŞATMADA  2018-07-22 0 1040 
19 .CHP’ye YAKIŞAN  2018-07-16 0 290 
20 .MUZAFFER TAYYİP’İ ANARKEN..  2018-07-02 0 357 
21 .HAYDİ ZONGULDAK!  2018-06-18 0 397 
22 .YÜCE MİLLETİME SESLENİYORUM!  2018-06-12 0 372 
23 .SEÇİM KAZANMAK…   2018-05-29 0 556 
24 .ÜLKEMİZİN ESENLİĞİ İÇİN..   2018-05-22 0 411 
25 .ÇAYCUMA GELECEĞE BAKIYOR  2018-05-07 0 440 
26 .NAZIM HİKMET ZONGULDAK’TA..  2018-05-01 0 422 
27 .ATATÜRK ve İNÖNÜ  2018-04-22 0 356 
28 .DOĞA KIYIMI ve TALANI  2018-04-09 0 464 
29 .TEFTİŞ - MÜFETTİŞ..  2018-04-02 0 348 
30 .ÖĞRETMEN PERFORMANSI  2018-03-26 0 467 
31 .ATATÜRKSÜZ OLMAZ  2018-03-19 0 479 
32 .MERAK EDİYORDUM  2018-03-12 0 533 
33 .FESTİVAL TEŞEKKÜRÜ..  2018-03-06 0 498 
34 .KENT KİMLİĞİNİ KORUMAK  2018-02-27 0 461 
35 .HALKEVİ KİTAPLIĞI  2018-02-19 0 510 
36 .DÜNYAYI ADIMLAMAK..   2018-02-09 0 550 
37 .AHŞAP TEKNELER DİYARI   2018-01-22 0 961 
38 .MADEN DULLARI  2018-01-15 0 641 
39 .UMUTLU BAŞLAMAK..  2018-01-08 0 519 
40 .ESKİ YILBAŞI ANILARI..  2018-01-01 0 584 
41 .ÇİZGİLERLE YAKIN TARİH..  2017-12-25 0 481 
42 .PARAYLA GÜRÜLTÜ  2017-12-18 0 506 
43 .BİR YIL ÖNCE, BİR YIL SONRA..  2017-12-11 0 529 
44 .ÜSLÛB-ı BEYAN..  2017-12-04 0 512 
45 .ÖĞRETMEN-İDARECİ  2017-11-27 0 541 
46 .EREĞLİ’DE İNSAN SICAKLIĞI..  2017-11-22 0 620 
47 .KASIM DÜŞÜNCELERİ  2017-11-13 0 595 
48 .ATATÜRK YAŞIYOR, YAŞIYACAK!..   2017-10-27 0 581 
49 .ÇAYCUMA GÜZELDİ  2017-10-23 0 536 
50 . ŞAH İSMAİL ÖZKAN  2017-10-16 0 551 
51 .ÇAYCUMA’DAKİ RUMLAR..  2017-10-09 0 585 
52 .BİR MUTLULUK GÜNÜ!..  2017-10-02 0 588 
53 .ŞAİR MUZAFFER’le ARKADAŞLIK..  2017-09-26 0 566 
54 .NAZIM HİKMET’in RAİF AĞASI..  2017-09-18 0 574 
55 .ŞAİR MUZAFFER’e VEF BORCU..  2017-09-11 0 773 
56 . AKLIN ve BİLİMİN GÜCÜ..  2017-09-04 0 587 
57 .30 AĞUSTOS ZAFERİ   2017-08-29 0 607 
58 .KURTULUŞ SAVAŞINDA-2 MUSTAFA KEMAL İLE KARŞILAŞMA  2017-08-23 0 583 
59 .KURTULUŞ SAVAŞINDA-1 YEDİ GÜN YEDİ GECE ÇARPIŞTIK..  2017-08-20 0 610 
60 .ÇÜRÜK ELMA  2017-08-14 0 758 
61 .ÇAYCUMA PLAJI..  2017-08-06 0 628 
62 .NASIL BİR EĞİTİM?  2017-07-31 0 600 
63 .Göreve dönme umudu..  2017-07-25 0 693 
64 .15 TEMMUZ ANMASI..  2017-07-18 0 580 
65 .Hak hukuk adalet!..  2017-07-10 0 629 
66 .MUZAFFER TAYYİP 95 YAŞINDA  2017-07-01 0 664 
67 .EMEĞİN DEĞERİ  2017-06-30 0 611 
68 .ADALET YÜRÜYÜŞÜ  2017-06-20 0 659 
69 .FİLYOS ÇAYI’NA BAKARKEN  2017-06-05 0 752 
70 .KENTİN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKMAK  2017-05-30 0 714 
71 .KENTİN ORTAK AKLI  2017-05-22 0 651 
72 .Zihniyet Meselesi..  2017-05-16 0 728 
73 .ÇAYCUMA’DA BULUŞMA..  2017-05-08 0 868 
74 .ÇAYCUMA BULUŞMASI  2017-05-04 0 678 
75 .HALKOYLAMASI SONUÇLARI   2017-04-24 0 881 
76 .SAĞDUYU ZAMANI  2017-04-18 0 680 
77 .Yurttaşlık Görevi  2017-04-10 0 786 
78 .Ah, Hasan Ataman!..  2017-04-03 0 916 
79 .DÜZENE UYGUN KAFALAR!..  2017-03-27 0 971 
80 .KARANLIĞIN GÖZLERİ  2017-03-20 0 877 
81 . ÇAYCUMA’DA NELER OLUYOR?  2017-03-13 0 974 
82 .BİR DOST SELAMI..  2017-02-27 0 1187 
83 .Çocuklar NUTUK okuyor..  2017-02-19 0 1104 
84 .Eti için bülbül öldürmek!..  2017-02-13 0 1289 
85 .Delüğe Gireyruk!..  2017-02-06 0 1006 
86 .NELER YAPMADIK PARTİMİZ İÇİN?..  2017-01-30 0 849 
87 .SABAH OLURSA..  2017-01-23 0 916 
88 .TARZAN ZOR DURUMDA!..  2017-01-16 0 914 
89 .Çaycuma’da Kış Geceleri  2017-01-09 0 876 
90 .KANLI SABAH...  2017-01-01 0 932 
91 .Çaycuma Birlik ve Dayanışma Gecesi   2016-12-26 0 957 
92 .HASAD’la komünizm propagandası!..  2016-12-19 0 1037 
93 .KENTİN ÖNÜNÜ AÇMAK  2016-12-12 0 867 
94 .NE HALDEYİZ? O HALDEYİZ!..  2016-12-07 0 977 
95 .MADEN MÜZESİ  2016-11-28 0 990 
96 .CHP’DEN BEKLENEN  2016-11-21 0 1005 
97 .Ankara’da Çaycuma Derneği  2016-11-14 0 1078 
98 .DÜNYA ÖNDERİ ATATÜRK  2016-11-09 0 993 
99 .ATATÜRK IŞIĞINDA   2016-11-07 0 990 
100 .ULUSAL BAYRAM..  2016-10-24 0 1146 
101 . KENTİN YERİ DAR..   2016-10-18 0 1081 
102 .Güzel ülkem nereye?  2016-10-10 0 1535 
103 .Önce Annelerini Vur..  2016-09-26 0 1123 
104 .OKULLAR AÇILIRKEN  2016-09-19 0 1118 
105 .12 EYLÜL DÜŞÜNCELERİ  2016-09-13 0 996 
106 .“Yüzüm Bana Benzer”  2016-09-05 0 1006 
107 .Bir düğün..Bir cenaze..  2016-08-23 0 1327 
108 .Ağrı Eşiği  2016-08-07 0 1219 
109 .Suç Ortakları!..  2016-08-02 0 1153 
110 .Yaşadıklarımdan öğrendiğim..  2016-07-25 0 1286 
111 .Bizi şair yaptı Zonguldak..  2016-07-03 0 1390 
112 .DİN İLE DÜNYA İŞLERİ..  2016-06-13 0 1215 
113 .Bir Din Bilgisi Sınavı  2016-05-23 0 1218 
114 .19 Mayıs 1919 Ruhu  2016-05-16 0 1155 
115 .Çaycuma forumu..  2016-05-09 0 1116 
116 .Atatürk düşmanlığının kaynağı  2016-05-02 0 1310 
117 .Yaşa Atatürk, Yaşa 23 Nisan!..  2016-04-18 0 1309 
118 .Çıkmaz Sokak  2016-03-28 0 1353 
119 . Atatürk’e yazılan mektup..   2016-03-22 0 1366 
120 .NERDE KALMIŞTIK DİYECEKTİM!..  2016-03-14 0 1254 
121 .Adımız, andımızdır..  2016-02-29 0 1243 
122 .BİR SÜRELİĞİNE YOKUM!..   2016-02-07 0 1393 
123 .BİZ KİMİZ, BİLİYOR MUSUNUZ?  2016-01-11 0 1309 
124 .BAŞARDINIZ SAYIN MÜDÜR!..  2016-01-05 0 1373 
125 .CHP KENDİNİ TOPLAMALI..  2015-12-30 0 1317 
126 .EKMEKLE GÜREŞMEK   2015-12-13 0 1347 
127 .Öğretmen: Canpolat Pamay /Öğrenci: Mehmet Haberal  2015-11-23 0 1569 
128 .ÇAĞLARIN ÖNDERİ ATATÜRK  2015-11-18 0 1304 
129 .Atatürk’ten Laiklik Dersleri  2015-11-09 0 1432 
130 .Kazanan, kaybeden!..  2015-11-03 0 1407 
131 .“Aydın kişi” neyi nasıl yapmalı?  2015-10-27 0 1462 
132 .Bu meydan kanlı meydan!  2015-10-14 0 1423 
133 .KİTAPLARI YAKMAK.. (KISA KISA ANIMSAMA-2)  2015-10-04 0 1650 
134 .ATATÜRK’ü BİLMEMEK..  2015-09-24 0 2307 
135 .YÜREĞİMİZDEKİ YANGIN..  2015-09-07 0 1483 
136 .Mustafa Kemal ve İsmet İnönü ile..   2015-09-02 0 1506 
137 .Yedi sıra tel örgü..  2015-08-27 0 1433 
138 .AŞK ENGELLİ   2015-08-12 0 1389 
139 .Kent kültürünü korumak  2015-07-28 0 1447 
140 .Yollar ayarsızsa toprak kayar, taş düşer!..   2015-07-22 0 1430 
141 .Kentin geleceğine bakmak  2015-07-15 0 1489 
142 .Bu yatak niye burada?  2015-07-10 0 1481 
143 .Öldükten Sonra  2015-07-03 0 1526 
144 .Kandilli’de “kömür kokulu gün”  2015-06-18 0 1448 
145 .Bu Türkiye kitaba uymuyor!..  2015-06-13 0 1513 
146 .Ben bu sazı çala çala yoruldum!..  2015-06-04 0 1665 
147 .Devrek köylerinden sesler geliyor..  2015-05-27 0 1713 
148 .Bir Pazar Günüydü..  2015-05-20 0 1568 
149 .CHP neler yapacak?  2015-04-28 0 1631 
150 .CHP’nin şansı nedir?  2015-04-14 0 1635 
151 .“Dev Proje” ne oldu?   2015-04-08 0 2499 
152 .Emekli başkenti!..  2015-03-24 0 1507 
153 .CHP’de kontenjan açmazı!..  2015-03-17 0 1540 
154 .Sandıktan umut çıktı!..  2015-03-12 0 1555 
155 .Okurlar Söyleşiyor  2015-02-22 0 1748 
156 . Kent için toplumsal eğitim..  2015-02-11 0 1476 
157 .Filyos Vadisi Belediyeleri Birliği  2015-02-03 0 1889 
158 .Baston kenti, kültür penceresi!..   2013-05-30 0 3584 
159 .Mektubun Avucumda..   2013-05-06 0 3365 
160 .Çankaya   2013-04-16 0 2578 
161 .Mustafa Kemal’den kurtulmak!..  2013-04-04 0 2650 
162 .Madenci protestosu!..  2013-03-13 0 3067 
163 .Güneşi Görememek!..  2013-03-04 0 2328