Ali Rıza Yılmaztürk 
 

VA MI Bİ SIKINTI

Yemekleri öve öve bitirilemeyen bir lokantaya gitmek farklı bir heyecanı da beraberinde getiriyor. İlk bakışta sıradan,sınıfsız  bir kasaba lokantası.İçeri girerken “ Gökçebeylile,hoş geldiyiz” selamıyla karşılaştık.
 
Giderken yer ayırtmıştık,Gökçebey’den geleceğimizi söyleyerek.Sıcak bir karşılamadan sonra “Mutfağı görebilir miyim?” e hemen yanıt aldım.”Tabi,tabi.Her şey mayer.Yividin malı meydanda olu ”Aşçı olduğu hiçbir halinden belli olmayan kasap Ali Usta kuzine üzerinde sucuk kızartıyordu.Mutfağa şöyle bir göz gezdirirken “Va mı bi sıkıntı?” diyen aşçı “Çılışan mutfak böyle olu.” diyerek dağınıklığı ustalıkla atlatmaya çalışıyordu. ”Güzüne yanıya,Et maşaya deyecek.Sen sucukdan anayon mu? Anayosan,bak.”Hemen,kızarmakta olan kendi imalatı olduğunu söylediği sucuklardan,yarı kızarmış bir parça uzattı,tadına bakmam için.Dışı sıcak,içi soğuk olan sucuktan hiç tat alamadım.Yutmaya çalışırken “Va mı bi sıkıntı? Ben “Va ,va !” diyerek,dükkan arkasına açılmış masaya yöneldim.Bizden başka baylı bayanlı iki masa daha vardı.Garson masaya bulgur pilavı,yoğurt  ve salata getirdi.Ardından pekmez de koydu masaya.Bize bakarak “Masa bekmezsüz olu mu?Yovurda bulayıp yiycen.Va mı bi sıkıntı?” diyerek karşı yanıt bekliyordu.Biz “Yok bi sıkıntı!” diyebildik.Bu hitap veya memnuniyetimizi ölçmek isteyen soru biçimi hoşumuza gitmişti.Samimi, sempatik,bizden bir seslenme biçimiydi.İçinde odun yanan kuzine üstünde kızaran sucuklar şimdi tam kıvamındaydı.Salçalı,hafif sulu ,acılı bulgur pilavı harikaydı.pekmez de ev yapımıydı sanırım.Az şekerli,hafif aromalı pekmezle yoğurt daha da güzeldi.
 
Garson etleri getirdi.Kuşbaşı desek.değil.Külbastı desek o da değil.Ancak,gayet yumuşak,yarı kanlı,hafif,leziz bir et yemeğiydi.Garson “Va mı bi sıkıntı?” dedi,kendinden emin bir şekilde.Belli ki beğenileceğinden emindi.Garsona dönüp “Bu lokanta kaç yıldır açık? dedim.”Abi,15 yıldu açuk.”Ben “Burası çok meşhur olmuş.Ne zamandan beri böyle?” diyecek oldum.Lafı ağzımdan alıp “Abi burası 5 sene önce patladı.Şinci köfde götürüyom.” Ben “Acele etme!Tıkandık” der demez fırlayıp gitti.Mis gibi kokmakta olan,birer parça köfte getirdi.Köfteler sert pişmişti.Yumuşak değildi.Kuyruk yağı yoktu içinde.Garson başımızdan ayrılmadan “Va mı bir sıkıntı?” dedi. “Çok sert olmuş,ne var içinde?” “Gendi afurumuzdan kesdük.Saa döşü gelmüşdü.” diye açıklama yapan garson bu sefer “Abile,büfdekle geliya.Va mı bi sıkıntı?” diye seslendi.”Va mı bi sıkıntı”  artık her derde deva olmuş,her durumu açıklar hale gelmişti.
 
Biftekler geldi.Gerçekten  az pişirilmiş,yarı kanlı diye nitelenen bir kıvamdaydı.Ağızda dağılıveriyordu.Ali Usta’ya seslendik.Yanımıza geldi.”Ali Usta.biftekler ve külbastılar çok güzel olmuş.Va mı bi sıkıntı?” Hep kendinin ve  garsonun sorduğu soruyu bizden duyan Ali Usta kısa bir şaşkınlıktan sonra hafif bir gülümsemeyle “Yok abeyle,yok.” dedi. Bu soruyu her masada hep aynı durumlarda,ayni biçimde kullanıyorlardı.Keyifli bir yemek yiyorduk.Değişik bir sosyal iletişim ortamda,akşam serinliğinin dinginliği içindeydik.Ali Usta giderken “Ben sizin Tefen’den ,Çukur’dan evlüyün. Ciyer gönderyon,Va mı bi  sıkıntı?” demekten geri durmadı.Soru “ciğer istemiyorsanız,söyleyin.” Anlıma geliyordu.Ciğerler geldi.Daha kendi sıcaklığıyla pişmeye devam eden ciğerler ince uzun şekilde,parçalar halinde dilimlenerek pişirilmişti.Nefis görünüyorlardı.Masadaki hiç kimse böyle bir ciğer yememişti.Yaprak döner kıvamındaydılar.Garson diğer masalarda da “Va mı bi sıkıntı?” arayışı içinde dolanıp duruyordu.Yanımıza geldi”Sodalu et götürcen” Ben “ O da ne?” diyecek oldum.”Sodada yatmuş et,pamık gibi.Yok,yok.Bita gelmesiniz.Marak edin.Ta lokum etimiznen gaburgamuz da va.” Ben merakla “Onlar da ne? derken,garson “Bitakına da onla olu.” diyerek  yemeği bitirdiğimizi görünce “Gavele ortadan osun! Va mı sıkıntı?” yı tekrarladı.
 
Kahveler içildi.Mutluyduk.
 
Orijinallik buna denir. “Va mı bi sıkıntı?”
 

Facebook'ta Paylaş...


Okunma Sayisi : 2203
Yazılma Tarihi : 2017-06-30
 
  İstatistik
  Dün : 645
  Bugün : 37
  Toplam: 5341727
   Online :

  30 konuk,

 
Tefen67.com

<< Yazara Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Yazıya Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama  
   
 
Tüm Yazılar Tarih Yorumlar Hit
1 .KÖSEOĞLU İSMAİL VE KURTULUŞ SAVAŞI  2018-02-24 2 5945 
2 .VA MI Bİ SIKINTI  2017-06-30 0 2203 
3 .BU DİYARDAKİ YUNUS  2016-02-12 2 2575 
4 .BİR YUNUS GEÇTİ BU DİYARDAN  2015-07-12 1 1884 
5 .KAMİL AĞA  2015-04-24 0 2005