8 Mart, Türkü ve Şiirlerle Coşkuyla Kutlandı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği tarafından türkü ve şiirlerle coşkuyla kutlandı.
ADD Çaycuma Şubesi Toplantı Salonu’nda 8 Mart akşamı düzenlenen etkinliğe Eğitim Sen üyelerinin yanı sıra Milli Eğitim Şube Müdürü Seyfettin Ceylan, CHP Çaycuma İlçe başkanı Şeref Köktürk ve ADD Çaycuma Şube Başkanı Bayram Cura’nın da aralarına bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.
CHP Zonguldak Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali İhsan Köktürk’ün telgraf gönderdiği etkinlik, Şair Nurcan Uğurlu’nun yazdığı ve Yücel Yıldız’ın yönetmenliğini yaptığı “Çeyizler Kitap Olsun” adlı şiirli slayt sunumuyla başladı.  Etkinlikte, Eğitim Sen üyesi Nilgün İlhan Akyüz tarafından 8 Mart’ın tarihçesi hakkında bilgi verildi, dünyada ve Türkiye’de kadınların yaşadığı sorunlar dile getirildi. Meclisteki kadın milletvekili oranının %8,8, belediye başkanı oranının %0,9 olduğuna dikkat çeken Akyüz, “8 Mart’ın üzerinden 100 yılı aşkın bir zaman geçmiş olmasına rağmen, özellikle ülkemizde kadınlar olarak toplumsal konumumuzdan, çalışma yaşamındaki koşullarımıza kadar değişen pek bir şey olmadı.  Biz Eğitim Sen’li kadınlar olarak, dünyayı değiştirecek örgütlü gücümüz olduğuna inanıyoruz! Toplumun tüm kesimlerinin, özellikle kadınların şiddetten arınmış, kadın erkek eşitliğinin yaşamın bütün alanlarında gerçekliğe kavuştuğu bir dünya ve bir Türkiye yaratmak için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. 
Akyüz’ün konuşmasının ardından kadınların mücadelesinin anlatıldığı, “Kadınlarımızın Yüzleri” adlı sinevizyonun gösterimi yapıldı.
8 Mart kutlama programında, Türk edebiyatının seçkin şairlerinin kadın konulu şiirleri; Zeki Saim Oral, Nilgün İlhan Akyüz, Tülay Ağagündüz, Şule Akyol, Mahir Akşan, Sinem Vural, Sibel Kazlı ve İbrahim Erman tarafından okundu. Büyük bir beğeniyle dinlenen şiirler duygusal anların yaşanmasına neden oldu.  Etkinlikte, Müzik öğretmeni Serpil Günaydın Ulu ile Mahir Akşan birbirinden güzel türküleri seslendirdiler. Bağlamada Müzik öğretmeni Şevket Göynük, ritimde ise Anıl Bahadır’ın eşlik ettiği türküler izleyicilerin de katılımıyla hep birlikte coşkuyla söylendi.
Emekli öğretmen Mehmet Paşakahyaoğlu ise kadınlar için yazdığı bir şiirini okudu.  Gün boyunca, okullar ile Milli Eğitim ve Kaymakamlıkta çalışan tüm kadınlara karanfil dağıtan Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği tarafından kutlama etkinliğine katılan kadınlara da karanfil verildi.  
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-03-10
Bu haber 1970 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 775
  Bugün : 487
  Toplam: 5084715
   Online :

  49 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Naci GİDEROĞLU 2011-03-10 :

Tüm emekçi kadınlarımızın kadınlar günü kutlu olsun


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama