Çaycuma’da Nazım Etkinliği

Nazım Hikmet’in Doğumunun 109.Yılında Çaycuma Kültür ve Sanat Evin'den Anma Etkinliği düzenlenecek. Dünyaca ünlü şairimiz Nazım Hikmet, doğumunun 109.yılında etkinlikle anılıyor. Çaycuma Kültür ve Sanat Evi’nin düzenlediği anma etkinliği, şairin doğum günü olan 15 Ocak 2011 Cumartesi günü Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası salonunda gerçekleştirilecek. Çaycuma Kültür ve Sanat evi mensuplarının hazırladıkları anma etkinliğinde; Şairin yaşamı kronolojik olarak sunulurken, şiirleri bu kronolojiye uygun olarak seslendirilecek, döneme uygun slayt gösterisi yapılacak. Ücretsiz olan anma etkinliği, Nazım Hikmet’in şiirlerinden bestelenen şarkılarla sona erecek.

 

(1)“Halet Çambel arşivinde yer alan Memduh Ezine’nin hatıratı, Nâzım Hikmet’in doğum tarihinin aslında yanlış bilindiğini ortaya çıkardı. Bu değerli hatırat, Yapı Kredi Yayınları tarafından bu yıl kitaplaştırılacak.
 Bugüne kadar genellikle 20 Kasım 1901 olarak bilinen Nâzım Hikmet’in doğum tarihinin aslında 17 Ocak 1902 olduğu, Halet Çambel arşivinde yapılan bir araştırma sonucu ortaya çıktı. Daha önce bazı yayınlarda da yer alan Halet Çambel’in amcası Memduh Ezine’nin hatıratı, M. Melih Güneş’in dikkatini çekti ve yaptığı araştırma sonucunda şairin bugüne kadar bilinen doğum tarihinin aslında yanlış olduğunu kesinleştirdi.
Nâzım Hikmet’in doğduğu yıllarda Selanik’te Ticaret Mahkemesi Reisi olan Memduh Ezine (Nâzım Hikmet’in halası Mediha Hanım’ın kocası ve Hasan Cemil Çambel’in ağabeyi), önemli bir hukukçuydu ve güçlü bir edebiyat diline sahipti. Memduh Ezine’nin günlüklerini içeren bu defteri küçük oğlu (Nâzım’ın da yakın arkadaşı) Orhan Ezine, koruması ve sahip çıkması için amcasının kızı Halet Çambel’e verdi. Nâzım Hikmet, Harp Okulu Komutanlığı Askerî Mahkemesi’nde yargılanmak üzere, 17 Ocak 1938 gecesi, Beyoğlu’nda Celâlettin Ezine’nin (Memduh Ezine’nin büyük oğlu) evinde gözaltına alındığında Hilmi Ziya Ülken’le bir dergi tasarımı yapıyordu.

 Memduh Ezine Hatıratındaki İlgili Sayfanın Çevirisi:
4 Kânunusani 317
Çok şükür Cenab-ı Hakk’a, aileye bir vücut daha karıştı. Yengen Celile Hanım bugün saat dörtte vaz-ı haml etti. Dayı Beyin Hikmet’in bir oğlu dünyaya geldi. Kendisi “Mehmet Nâzım” diye çağrıldı. Gerek vaz-ı haml esnasında ve gerekse yedi yatağı kalkıncaya kadar bir müddet zarfında orada başlarında bulunmak ve muavenet etmek üzere Hikmet’in evine gitmiştik. Sen sonradan oraya götürülmüş idin ki dayının sokak kapısından içeriye girmekliğini müteakip Nâzım doğuyordu. Bunu senin ayağının uğuru saydık ve müteyemmin addettik. Cümle ile beraber Cenab-ı Hak bu Nâzım kulunu da muammer ve hayırlı kılsın.

Kitap Kaynak:(1) Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2011-01-12
Bu haber 1895 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 720
  Bugün : 24
  Toplam: 5301894
   Online :

  36 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama