Gökçebey Doğasıyla ve Tarihi Eserleriyle Turizme Açılmayı Bekliyor

“Gökçebey Doğasıyla ve Tarihi Eserleriyle Turizme Açılmayı Bekliyor” başlığına bakarak, yazdıklarımızın birer hayalden ibaret olduğu fikri oluşabilir. Bu; düşünmekten kaçınan ya da korkan, yaşadığı yeri sadece kötüleyip oranın gelişmesine bir katkı sağlamayı istemeyen kişilerin yapabileceği bir davranıştır. İşin garibi de bu türden birçok insanın etrafımızda bulunuşudur. Çevremizde ve hatta tanıdıklarımızın içerisinde dahi böyle kişilere rastlamamız işten bile değildir. Ancak biz, uzun zamandan beri ortaya koyduğumuz fikir ve tasarılarla, farklı duruşumuzu tanıdık-tanımadık herkese beyan ettiğimize inanmaktayız.
Başlıktaki fikrimizi, bu kez daha gür ve daha coşkulu söylüyoruz: “Gökçebey, doğal ve tarihi nimetleri ile keşfedilmeyi beklemektedir.”
Şimdi, şu sorulara cevap vermeye çalışalım:
1.Civar ilçelerimizde olur da bizim ilçemizde böyle harikalıklar olamaz mı?
Ya da:
2.Acaba Gökçebey, gerçekten doğa güzelliklerinden veya tarihi kalıntılardan hiç mi nasibini almamıştır?
İlçemize il dışından gelen insanlar, Gökçebey’in tabiat özelliklerinin letafetine hayran olarak ayrılmıştır. Bunun istinası, yoktur. Irmak vadisinin kenarına kurulup sırtını dağlara yaslamış, etrafında sanki bir ağaç denizi dalgalanan bu küçük ilçe, özellikle büyük şehirlerin kötü, kirli ve gürültülü havasından tamamen farklı, yaşamında bir inziva dönemi isteyen insanlar için –kelimenin tam anlamıyla- aranılan bir yer konumundadır. İnsanlar, imkânları dâhilinde, sebze meyvelerini kendileri yetiştirmekte; kahvaltılarda köy yumurtaları eksik olmamaktadır. Burası, insanların huzurla dinlenebilecekleri bütün özelliklere sahiptir.
Doğal güzelliğinden sonra, sözü bir de tarihi eser kalıntılarına getirmek gerekir. Hakikatle, bazı kişilerin sandıklarının aksine, Gökçebey, ilçe sınırlarından beklenmeyecek büyüklükte bir tarih mirasına sahiptir. Bu durum, konuya yabancı olanlarca garipsenebilir. Zira ilçemizde tarihe –özellikle de yerel tarihe- meraklı vatandaşlar, var olan birikimi peçe altından dahi fark etmişlerdir. Mevcut tarihi birikimi kısaca özetlemek icap ederse, okuyucularımız sitemizden ilgili bölüm ve yazıları okuyabilirler. Biz burada, sadece bunu hatırlatırız.
DEĞERLENDİRME:
Gökçebey, gerek tarihi gerek doğal birçok güzelliği içerisinde yaşatmaktadır. Bu potansiyel, ne yazık ki, sahipsiz kalmış ve zamanın kucağına adeta fırlatılmış haldedir. Her geçen gün, aleyhimize işlemektedir. Düşüncemizi belirten bu yazı, konuya dikkat çekmek ve halkımızı bilinçlendirmektir. Gökçebey, hepimizin memleketidir.

Haber: tefen67


 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2010-08-08
Bu haber 3533 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 288
  Bugün : 84
  Toplam: 5671535
   Online :

  71 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Mert Kocaman 2010-08-20 :

Promethus’ tum, çiviyle çakılırken taşlara Ciğerimi kartallara yedirdim Spartaküs’tüm, köleliğin çığlığında Aslanlara yem oldum, tükendim Kör kuyuların dibinde Yusuf’tum Karasali Dağında Pankreas Zindanlarda Cem Sultan, sehpada Pir Sultan Kaçıncı ölmem, kaçıncı dirilmem bu Tanrılardan ateş çaldım Yüzyıllarca tutuştum, üst üste yandım. Bir Anka kuşu gibi , bir anka kuşu gibi Kendimi külümden yarattım?


Mert Kocaman 2010-08-20 :

Ustabaşı Taşı Kırmakta Dostu Düşmandan Ayırmakta. .Yeryüzündeki acıların Hepsini, hepsini tattım Heder oldum, ekmeğime tütün kattım Beni milyon kere yaktılar üst üste Bir Anka kuşu gibi Kendimi külümden yarattım.?


Erkan KODAMAN 2010-08-19 :

Geçmişini bilmeden haraket eden bir toplum elbetteki hatalar ve yanlışlıklar yaşamak zorundadır, bunlarıda başımızdan geçen sel felaketleriyle bağdaştıra biliriz.Sizin gökçebey ve gökçebeyliler için yapmış oldugunuz fedakarlık tek kelimeyle saygı gösterilecek bir davranışdır,geçmişimize sahip çıktıgınız için size teşekür eder çalışmalarınızın devamını bekleriz.


yüzbaşı 2010-08-18 :

çalışmalarınızı yakından takip ediyor ve başarılarınızın devamını bekliyoruz


Ernesto Che Guevara 2010-08-18 :

Sevgiyi Satırlara Sığdırmaktan Daha Kolay Ne Varki Önemli Olan Onu Yürekte Duymak Ve Yaşatmaktır Zor Olan, Bizler İnsan Oğlu Olarak Değerleri Ancak Kaybettiğimizde Anlıyoruz,Tarihde Bu Hep Böyle Olmuştur,Maalesef Böyle'de Olacaktır'da Sadi Bey Sizin Değeriniz Tefen Halkı İçin Tartışılamayacak Kadar Büyük Ve Kıymetlidir..Elbetde Dahili Ve Harici Beddahlarınız Olacaktır Benim Sizden Ricam Kesinlikle Ve Kesinlikle Bu Yoldan Çaymayacağınızı Düşünmekdir.Siz Sözde Değil Özde Tefen'ci siniz..Bazlıları Gibi Yalandan Değill..Ve Son Bir Dip Not Olarak Sizin Halka Brifink Vermenizide çok istiyoruz çünkü Gökcebey Gençliği Bunu Çok İstiyor(Sinamada Olabilir.)Biletli..Aydın Gelecekler Sizinle Olması Temenlisi İle..


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama