Çanakkale, Atatürk ve Babam Konulu Konferans

İstiklal Savaşı Gazisi Hüseyin Kaçmaz'ın oğlu Turgut Kaçmaz, "Çanakkale, Atatürk ve Babam" konulu konferans verdi.  Balkan, Çanakkale ve İstiklal Savaşlarına katılmış olan ve Mustafa Kemal Atatürk'ün silah arkadaşı Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu Turgut Kaçmaz, Gökçebey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gökçebey Belediyesi’nin katkılarıyla Gökçebey Çok Programlı Lisesi Konferans Salonu’nda "Çanakkale, Atatürk ve Babam" konulu bir konferans verdi.

Konferansa, Gökçebey Belediye Başkan Vekili Halit Karademir,  İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Başaran, Gökçebey Milli Eğitim Müdürü Adem Gülşen , Gökçebey Milli Eğitim Şube Müdürü Fazıl Aytaş, CHP Gökçebey İlçe Başkanı Ömer Başoğlu, CHP Gökçebey İl Genel Meclisi Üyesi Haydar Güneş, Daire Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.      Balkan, Çanakkale ve İstiklal Savaşı gazilerinden Atatürk’ün askeri Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu olan Turgut Kaçmaz, konferansta yaptığı duygu yüklü konuşmasında önemli konulara değindi. “8 ay 16 gün 1 m² ye 6 bin merminin düştüğü yerdir Çanakkale, baba ile oğlun aynı siperde savaştığı yerdir Çanakkale” diyen Kaçmaz sözlerine bizzat yaşadığı bir diyalogu aktararak devam etti: “1990 yılında tanıştığım Avustralyalı, Çanakkale’de savaşırken üsteğmenmiş o zamanlar, ‘Biz savaşı kazanıyorduk. Üst rütbeli bir subay önlerine durdu, yere yatırdı biz de yere yatarken ben 5 el ateş ettim. Iskaladım, iyi ki de ıskalamışım, o kişi Mustafa Kemal'di.’ dedi. Onlar Atatürk o kadar seviyorlar ki…”

 “Babam Atatürk’ü savaşlarda uzaktan yakından görür, kurtuluş savaşı bittikten sonra bütün ordular Bursa’da toplanır. Babam son nefesine kadar Atatürk’e nasıl selam verdiğini, ne konuştuğunu aynı duygu ve aynı hisle anlatırdı.  Benim babam vatanını, milletini, bayrağını, M.Kemal Atatürk’ü sözde değil özde sevenlerdendi.”
   
 Babasının ‘Çanakkale’de aç kalmadık, elbisemiz de vardı yiyeceğimiz de ama kurtuluş savaşında ne elbise vardı ne de giyecek.’ dediğini duygusal bir şekilde anlatırken Kurtuluş Savaşı yıllarındaki yokluğun ve çetin şartlarda verilen mücadelenin altını çizen Kaçmaz askerlerin kınalanıp savaşa gönderilmelerinden,  savaş öncesi kefenlerini asmalarına kadar birçok tarihsel detaya indi ve “Tarihini bilmeyen genç,  geçmişini bilmeyen genç muvaffak olamaz.” dedi.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2010-06-12
Bu haber 1607 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 991
  Bugün : 489
  Toplam: 5645945
   Online :

  248 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama