ZONGULDAK HAVAALANI'NDA İÇ HAT SEFER DÜZENLEMESİ YAPILACAK

CHP'li Köktürk'ün soru önergesini Bakan Yıldırım yanıtladı.“Saltukova Havaalanı’nın Zonguldak, Karabük ve Bartın İlleri için büyük önem taşıdığını” ve “Bölgenin gelişebilmesi için Batı Karadeniz Kalkınma Projesi’nin (BAKAP) yanı sıra havaalanında düzenli olarak faaliyete geçmesi son derece önemli” olduğunu belirten Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk’ün,  Meclis Başkanlığı’na verdiği ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması için verdiği soru önergesine yanıt,  Bakan Yıldırım tarafından yanıt verildiği, bildirildi.

 Köktürk’ün, “Öncelikle 2009 yılı yazında başlayan uçak seferleri, kısa bir süre sonra neden durmuştur?” sorusuna Bakan Yıldırım; “ 2009 yılı yaz ayında 21 Temmuz 24 Kasım tarihleri arasında Oger türk Tur tarafından Duesseldorf ( Almanya) 'dan yolcu potansiyeline göre haftada bir (1) ve ilave olarak da iki (2) olmak üzere toplam 21 sefer uçuş gerçekleştirilmiştir. Uçuşların 24 Kasım'da sona ermesi kış mevsimi nedeniyle yeterli yolcu potansiyelinin olmaması ile meteorolojik şartların etkilemesinden dolayıdır.” yanıtını verdi.

 Bakan Yıldırım’a,  “Saltukova Havaalanının pisti hangi nitelikteki ve kaç yolcu kapasiteli uçakların iniş ve kalkışına elverişlidir?” diye soran Köktürk’e ise; “Saltukova Havaalanı pisti 1881)(30 m ebatlarında Beton PCN değeri 85 dir. Kanat genişliği 36 m aşmayan, tekerlekler arası 9 m den fazla olmayan tipteki uçakların hepsine elverişlidir.”yanıtı verildi.

  Köktürk’ün, “Havaalanının görüş, iniş ve kalkış mesafesini engellediği gerekçesiyle yapılan “tepe tıraşlaması”, sorunu ortadan kaldıracak miktara ulaşmış mıdır? Ne kadar hafriyat yapılmıştır? Daha ne kadar hafriyat yapılması gerekmektedir?”şeklindeki sorusuna ise Bakan Yıldırım; “ Pistin Güneybatı istikametindeki Bostancılar tepesinin mania teşkil etmesinden dolayı pist merkez hattına yönelik bölümünün…..m2 alanı ve … m2malzeme sökülmesi ve taşınması bir iyileştirme sağlamıştır. Şirket olarak ileriki tarihlerde yapılacak çalışmalar ile ilgili Yönetim Kurulumuzca planlama yapılmaktadır.”şeklinde yanıt verdi.

   “Havaalanındaki seferlerin durması; havaalanının kötü hava koşullarında gerek pistin kısalığından, gerekse iniş ve kalkış için gerekli elektronik alet ve donanımına sahip olmamasından mı kaynaklanmaktadır?”diye soran Köktürk’e, Bakan Yıldırım; “Seferlerin durması yeterli yolcu potansiyelinin kış aylarında olmaması ve meteorolojik şartların yoğunluğundan kaynaklanmaktadır.”yanıtını verirken, “Pistin niteliği gereği” iniş ve kalkış yapan uçaklardaki yolcuların “sigorta poliçelerinin” düzenlenmesine yönelik  olarak herhangi bir sorun söz konusu mudur? Daha önce iniş ve kalkış yapan uçakların yolcularına yönelik sigorta poliçeleri düzenlenmiş midir?” şeklindeki sorusuna ise; "Pistin niteliği gereği" iniş ve kalkış yapan uçaklardaki yolcuların "sigorta poliçelerinin" düzenlenmesine yönelik olarak herhangi bir sorun söz konusu değildir. Havaalanında 3. Şahıslar Mali Mesuliyet Sigortası yurt dışı menşeli olarak temin edildiğinden gecikme olmuş 09.12.2009 tarihinde 50.000.000 USD (Elli milyon USD) tutarında poliçe düzenlenmiştir.”diye yanıt aldı.

  Köktürk’ün; “Söz konusu havaalanına tarifeli seferlerin başlaması mümkün müdür? Böyle bir çalışma söz konusu mudur?”sorusuna ise Bakan Yıldırım; “Havaalanına bugün itibariyle tarifeli seferler başlamamıştır. Yurt Dışı Seferleriyle ilgili yine Duseldorf ve Dortrnunt dan 30.Mart 2010 tarihinden itibaren haftada 3 sefer planlaması yapılmıştır. Hava ulaşımında faaliyet gösteren bazı şirketler ile görüşmelerimiz devam etmekte olup yeterli yolcu potansiyeline göre İç Hat sefer düzenlemeleri yapılacaktır.”yanıtını verdi.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2010-02-18
Bu haber 1665 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 991
  Bugün : 256
  Toplam: 5645712
   Online :

  85 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama