Uğur Mumcu’yu Saygıyla Anıyoruz

Uğradığı bombalı saldırı sonucu 24 Ocak 1993'te aramızdan ayrılan gazeteci-yazar Uğur Mumcu, ölümünün 17. yıldönümünde saygıyla anıyoruz.

Dağ gibi karayağız birer delikanlıydık. Babamız, sırtında yük taşıyarak getirirdi aşımızı, ekmeğimizi.  Arabalar şırıl şırıl ışıklarıyla caddelerden geçerken bizler bir mum ışığında bitirdik kitaplarımızı. Kendimiz gibi yaşayan binlerce yoksulun yüreğini yüreğimizde yaşayarak katıldık o büyük kavgaya. Ecelsiz öldürüldük. Dövüldük, vurulduk, asıldık.

Vurulduk ey halkım, unutma bizi...”

Demokrasi için Mumcu anması
Uğur Mumcu, ölümünün 17. yılında Kartal’da anılıyor.
Türk basınının usta kalemlerinden Uğur Mumcu, ölümünün 17. yılında Kartal’da anılıyor. 24 Ocak 1993 yılında suikaste kurban giden Uğur Mumcu ile 31 Ocak 1990’da öldürülen Prof. Dr. Muammer Aksoy’un ölüm yıldönümleri olan 24 Ocak ve 31 Ocak tarihleri arasındaki hafta, 17 yıldır tüm Türkiye’de Adalet ve Demokrasi Haftası olarak kutlanıyor.

Bu hafta etkinlikleri kapsamında Kartal’daki program Kartal Uğur Mumcu Mahallesi Uğur Mumcu Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi’nde 24 Ocak Pazar günü saat 20:00’deki konserle başlayacak. Konserde Türk halk müziğinin kendine has yorumuyla tanınan sanatçısı Tolga Çandar sahne alacak. “Bekle Beni” albümündeki parçaları yıllardır dillerden düşmeyen sanatçı, türkülerini bu kez Kartallılar ve demokrasi aşığı Uğur Mumcu için seslendirecek.

Adalet ve Demokrasi Haftası’nnda Kartal Belediyesi’nce yapılacak bir diğer etkinlik ise Uğur Mumcu’nun aynı adlı eserinden tiyatroya uyarlanan “Bir Pulsuz Dilekçe”. Samsun Sanat Tiyatrosu’nun 30 Ocak Cumartesi günü saat 19:30’da Uğur Mumcu Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi’nde sahneleyeceği oyunu, Işık Kansu tiyatroya uyarladı. Kenan Güler, Cüneyt Gürbüz, Sühendan Gürbüz, Haydar Kavrap, Nejla Karakürt ve Murat Üstün’ün oynadığı tiyatroyu Yaşar Gündem yönetecek.

Türk basınının usta kalemlerinden Uğur Mumcu, yazı hayatına, daha öğrenci iken 1962 yılında Yön dergisinde başladı. Uzun süre Cumhuriyet gazetesinde ve çeşitli dergilerde devam eden gazetecilik hayatını, suikaste uğradığı 24 Ocak 1993 yılına dek kesintisiz sürdürdü. Bu süreçte çeşitli yargılamalar almasına da sebep olan yazılar kaleme aldı, araştırma dosyaları hazırladı. Gazete ve dergilerdeki yazılarının yanı sıra çok sayıda baskı yapmış 20’nin üzerinde kitabı bulunan Uğur Mumcu, ölümünden önce Kürt dosyası üzerinde çalışıyordu.

Gercek Gündem

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2010-01-22
Bu haber 3467 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 991
  Bugün : 465
  Toplam: 5645921
   Online :

  230 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama