Eğitim Sen "Öğretmen Açıkları Sorun Olmaya Devam Edecektir"

              Gökçebey Eğitim Sen Temsilcisi Taner Seferoğlu yaptığı açıklamada Öğretmen Açıkları Sorun Olmaya Devam Edecektir. dedi
Taner Seferoğlu’nun Açıklaması şöyle
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 10 bini sözleşmeli olmak üzere toplam 15 bin 800 öğretmen ataması yapılmıştır. Bu sayı bugün Türkiye’nin ihtiyacı olan öğretmen sayısının çok altındadır. Danıştay’ın sözleşmeli istihdam ile ilgili aksi yöndeki görüşlerine rağmen, Milli Eğitim Bakanlığının giderek artan sayıda “sözleşmeli” öğretmen atamasının  sürdürülüyor olması düşündürücüdür..

200 binin üzerinde işsiz öğretmen atamalarının yapılmasını beklerken Bakanlık, önceden yeterli sayıda atama yapmayarak, eğitim sistemi içinde yaşanan sorunların daha da derinleşmesine ve pek çok okulda derslerin boş geçmesine açıkça göz yummuştur. Yapılacak atamalar öğretmen açıklarının kapatılması açısından etkili olmayacağı gibi, eğitimde sözleşmeli istihdam politikasının sürdürülmesiyle eğitimde yaşanan kadro açığının kapatılması da olası değildir.

Bugün elinde öğretmen diploması, tezsiz lisans belgesi bulunan işsiz öğretmen sayısı 200 binin üzerindedir. Her yıl binlerce öğretmen adayı atanmak için beklemekte ve bu sayı giderek artmaktadır. Öğretmen açığını kapatacak yeterli atamanın yapılmaması eğitimin niteliğini düşürürken aynı zamanda binlerce öğretmen adayını işsizliğe, umutsuzluğa ya da düşük ücretle, iş güvencesinden yoksun olarak çalışmaya itmektedir.

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki sözleşmeli öğretmenlik uygulaması eğitim sisteminde yaşanan sorunların artmasından başka bir sonuç ortaya çıkarmamaktadır. Sözleşmeli öğretmenlik, eğitim gibi son derece önemli bir alanda iş güvencesinden yoksun, düşük ücretlerle çalışmayı yaygınlaştırmak açısından son derece sorunlu bir uygulamadır. Bu durum okullarda verilen eğitimin niteliğini ve bir bütün olarak tüm eğitim sürecini olumsuz etkilemektedir. Öğretmenlik mesleği düzenlilik ve süreklilik gerektiren bir iştir. Sözleşmeli öğretmenlerin mevcut çalışma koşulları ile öğrencilere faydalı olabilmesi, görevlerini “iş güvencesi” kaygısı duymadan yerine getirmeleri mümkün değildir. Bu nedenle bütün öğretmenler, kamu hizmetlerinin niteliği gereği kadrolu ve iş güvencesine sahip olarak çalıştırılmak zorundadır.

Eğitim Sen yıllardır ısrarla esnek, parçalı ve eğitim emekçilerini haksız rekabete zorlayan tüm güvencesiz çalıştırma biçimlerine son verilmesini ve herkese kadrolu, iş güvenceli çalışma hakkının tanınmasını savunmaktadır. Eğitimde iş güvenceli ve kadrolu istihdam için mücadelemizi, sayıları ikiyüz bini aşan güvencesiz eğitim emekçileri ve işsiz öğretmen adayları ile birlikte sürdürmeye devam edeceğiz.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2009-09-18
Bu haber 1554 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 288
  Bugün : 204
  Toplam: 5671655
   Online :

  98 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama