Çetin selden zarar gören esnaf ve sanatkârlar için rapor hazırladı.

              Gökçebey Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Ali Çetin selden zarar gören esnaf ve sanatkârlar için rapor hazırlayarak;’ Cumhurbaşkanına, Başbakana ve Bakanlıklara’ gönderdi. Çetin gönderdiği sel raporu söyle:
15.07.2009 tarihinde ilçemizde yaşanan aşırı yağışın sebep olduğu sel felaketi nedeniyle esnaf ve sanatkârlarımızın işyerlerinde büyük çapta maddi hasarlar meydana gelmiştir.
         İlçemizde sanayinin olmaması, ilçe insanını göçe zorlamış; şu anda Türkiye’ nin en çok göç veren yerleşim yeri haline gelmiştir.
         Büyük marketlerin şehir dışına alınabilmesi için gerekli yasalar çıkarılsın diye her fırsatta söylememize rağmen gerekli yasalar çıkarılmamış küçük esnaf tükenme noktasına gelmiştir.
         Son dönemde tüm dünyada yaşanan ve ülkemizde de büyük ölçüde hissedilen ekonomik kriz nedeniyle ilçe esnaf ve sanatkârlarımız bu krizden etkilenmiş işyerleri kapanma noktasına gelmiştir.
          Bütün bunlara rağmen ayakta durabilme adına banka kredilerine sarılan esnaf ve sanatkârımız kredi taksitlerini bile ödemede zorluk çekerken sel felaketi nedeniyle ek’te sunmuş olduğumuz fotoğraflarda da görüldüğü gibi esnaf ve sanatkârlarımız perişan haldedir.
         Normal şartlarda vergisini, sigortasını ve yasal yükümlüklerini yerine getirmeye çalışan bölge esnafımız; doğal afetler nedeniyle zor duruma düşünce Anayasanın 173. maddesi gereğince de devletin yanında koruyucu ve destekleyici olarak görmek istemektedir.
          İlçemizde yaşanan sel felaketi sonrasında ilçemize ziyarete gelen bölge milletvekillerinin “ Geçmiş olsun” dileklerinin dışına çıkılmamış ilçe esnafımız aradan geçen zamana rağmen hiçbir gelişme olmaksızın kendi kaderine terk edilmiştir.
          Bölgemizde yaşanan sel felaketi nedeniyle yönetim kurulumuz ve selden zarar gören esnaf ve sanatkârlarımızın da görüşleri alınarak mağduriyetimizin giderilmesi için ortak düşünceler aşağıya maddeler halinde sunulmuştur.
                       1. Sel felaketine uğrayan ilçemiz bir an önce afet bölgesi ilan edilmesi;
                       2. Selden zarar gören esnaflarımızın zararları; zarar tespit komisyonlarının tutanakları doğrultusunda bir an önce giderilmesi.
                       3. Selden zarar gören esnaf ve sanatkârlarımızın sigorta primlerinin 1 yıl boyunca devlet tarafından karşılanması;
                       4. Bankalara ve Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine kredi borcu olan esnaf ve sanatkârlarımızın aylık ödemelerinin 3–4 ay ötelenmesi.
                       5. Vergi dairesine borcu olan esnaf ve sanatkârlarımızın borçlarının 1 yıl ötelenmesi;
                       6. İlçemizde daha sonraki tarihlerde böyle afetlerin yaşanmaması için ilçe merkezinden gecen ağustu deresi ile ilgili çalışmalar ( dere yatağının genişletilmesi, dere yatağının ıslahı, Ankara-Zonguldak demiryolunun altına belli noktalara alt geçiş yapılması ) için DSİ’ nin teknik elamanlar ile bir an önce çalışma başlatması gerekmektedir. “
dedi

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2009-08-30
Bu haber 1472 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 991
  Bugün : 172
  Toplam: 5645628
   Online :

  36 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama