Hafta Sonu Çanakacılar Seramik’e Yoğun İlgi

                       Dünya nüfusunun artması ile birlikte gittikçe büyüyen enerji ihtiyacı, çevre kirliliği ve küresel ısınma sorunlarıyla alakalı olumsuz etkilerin azaltılması konusunda daha duyarlı olmamız gerektiğini vurguluyor. Çevre bilincinin güçlendirilmesi adına hepimize bireysel ve kurumsal bir takım görevler düşüyor. Gökçebey’de faaliyet gösteren Çanakcılar seramik fabrikası seramik sektöründe dünyayla yarışıyor bunun yanında üretim tesisleri içinde yer alan ve ziyaretçilere açık olan botanik alan ve hayvanat bahçesine hafta sonu vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor Gökçebey’deki fabrikanın 100.000m2'lik açık işletme alanının 20 dönümlük bölümünü kaplayan Hayvanat Bahçesi ve Botanik Alan’da 50 farklı türden 700 hayvan ve onlarca çeşit bitki ve çiçek yaşıyor. Büyükten küçüğe tüm doğaseverlere açık olan bu alanda herkes hayvanların ve doğanın güzelliğini bire bir yaşayarak dünyamız için taşıdıkları önemi canlı canlı görebilir. Bu bilinçle hareket eden Creavit, “dünyayı gelecek nesillerden miras aldık” felsefesiyle üretim tesisleri bünyesinde kendi adını taşıyan Hayvanat Bahçesi ve Botanik Alan’a ev sahipliği yapıyor.İlçe merkezinden ve dışarıdan gelen halk fabrika içerisindeki botanik alanı hayvanat bahçesini ve arkeoloji müzesini geziyorlar herkese acık olan bahçe yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

                      Ziyaretçi akınına uğrayan hayvanat bahçesinde bazı hayvanlar, işçi ve ziyaretçilerle iç içe yaşıyor. Kendileri için hazırlanan özel ortamlarda insanlarla birlikte bu kadar yakın yaşamayı öğrendikleri gözlenen hayvanlardan bazıları ilginç davranışlar sergiliyor. Davetlileri bir pelikan karşılıyor. Gün boyu aynanın önünden ayrılmayan Pelikan, ziyaretçileri ve giren araçları ilgiyle izliyor. Pelikan'ın insanlar gibi sık sık aynaya bakması da dikkat çekiyor. Julyet ismindeki bir şempaze türünün davranış ve tepkileri insanları çok şaşırtıyor. Kendisine dört yıl bakan ve sonra ağabeyi Mithat Çanakçı'ya hediye eden Murtaza Çanakçı'yı gören şempaze, ona çeşitli sevgi gösterilerinde bulundu. Murtaza Çanakçı'ya dokunan kişilerin üzerine atlamaya çalışan ve dişlerini gösteren şempaze, eski sahibinin cebine elini soktu. Kendi kolunda bit ve pire arayan şempaze daha sonra Murtaza Çanakçı'nın kolunda ve saçlarında bit ve pire aradı. Dört yıl maymuna kendisinin baktığını belirten Murtaza Çanakçı, "Beni kıskanıyor. Çok seviyor. Biri yaklaştığı zaman ona tepki gösteriyor. Çoğu zaman sözümü dinler. Maymunlarda temizlik çok önemlidir. Kendisinde temizlik yapar, benim kolumda ve başımda temizlik yapmak ister. Karınca da dahil olmak üzere tüm canlılar aynıdır. Nasıl yaklaşırsanız onlarında size yaklaşımı öyle olur" dedi 

Arkeoloji Müzesi
Yaşadığı toprakların ve yetiştiği kültürün değerini korumayı ve yaşatmayı arzu eden Creavit, sosyal sorumluluk bilinci ile üretim tesislerinin bulunduğu Zonguldak’ta bir Arkeoloji Müzesi kurdu. Tarih bilincini yaşatmayı amaçlayan bu projeyle Creavit, geçmişle geleceği kucaklaştırarak kültürel mirasımızı nesilden nesile aktarıyor.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2009-08-17
Bu haber 1570 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 991
  Bugün : 213
  Toplam: 5645669
   Online :

  71 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama