Başkan Ünal, Ateşle Oynuyor!

              Zonguldak-Çaycuma) Bin bir güçlükle sürdürülen Filyos'ta ki tarihi kazılar Belediye Başkanı Ömer Ünal'ın engeliyle karşı karşıya. Seçimlerde söz verdiği 35 kişiyi işe alma vaadini tarihi kazılar için uygulamak isteyen Başkan Ünal, kazı başkanı Prof. Dr. Sümer Atasoy'un haklı itirazı üzerine kazı heyetine zorluk çıkartarak yıldırmak istemektedir.
Kazı heyetinin kaldığı barakaların elektriğini kestirmek, tıkanan kanalizasyonunu açmamak, üst makamlara çeşitli şekillerde girişimlerde bulunarak kazının engellenmesini istemektedir. Başta Filyoslular olmak üzere hepimize düşen görev bölgemiz tarihinin gün ışığına çıkarılmasına destek vermekken Başkan Ünal'ın bu olumsuz tavrı Filyos ve bölge çıkarlarıyla uyuşmamaktadır.
               Prof. Dr. Sümer Atasoy konuya ilişkin yaptığı açıklamada, birinci derecede sit alanı olan bölgenin kazılar tamamlandığında tam bir turistik cazibe merkezi olacağını, kazı alanının üzerinden yol yapımının çalışmaları engelleyeceğini, Başkan Ünal'ın zorluk çıkarmak yerine destek olması gerektiğini ifade etti.

Kazıları engelleyen Başkan Ünal’a Prof. Dr. Atasoy’dan tepki!

Filyos Tion Antik Kent Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Sümer Atasoy'la yaptığımız görüşmede aldığımız bilgiler şu şekilde;

MİNYATÜR KENTİ YIKTIRDI

                Filyos Tios Antik Kent Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Sümer Atasoy'un Filyoslu çocuklarla birlikte hazırladığı eğitim amaçlı Filyos sahiline yapılmış olan “Minyatür Antik Kent” Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal tarafından yıktırıldı.
Prof. Dr. Sümer Atasoy konuyla ilgili; “İl tarım müdürlüğünden Filyos Belediyesine bir evrak geliyor ve evrakta da balıkçı barınağında barakaların tamamen temizlenip teslim edilmesi isteniyor. Başkanın bu yazıyı bize göstermesi üzerine bizde kendi elimizle yapmış olduğumuz minyatür antik kenti kendi elimizle kaldırdık.”dedi.

SİT ALANINDAN YOL GEÇİRMEK İSTEDİ

               Prof. Dr Atasoy; Başkan Ünal'ın tarihi kalıntıların yer aldığı sit alanından yol geçirmek istediğini belirterek; “Çaycuma- Filyos giriş yolu eski tiyatronun üstünden geçiyor ve o yolu genişletip 25 m genişliğinde yol yapmak istiyorlar. O bölge arkeolojik sit alanı yasak bölge ve yasak bölge olduğunu biliyorlar. Karabük Anıtlar Koruma Kurulu'na müracaat etmişler ve kurul kararında arkeolojik sit alanıdır yol yapılamaz diye karar çıkmış. Bu karar alınmadan önce de kazı yapılan yerde kazı başkanının görüşü alınır.
Belediye tarafından meclis üyeleriyle birlikte yaptığımız toplantıda onlara buranın sit alanı olduğunu ve yol genişletmesi yapılacak alanın da tarihi mezarlık olduğunu ve yol yapım esnasında tarihi mezarların çıkacağını, bu yüzden yol yapım çalışmasının mümkün olmayacağını söyledim.
2008 yılında yaptığımız sondaj çalışmasında Roma tarihine ait su kanalı çıktı. Bu yılda başkanın ısrarı üzerine su kanalının devamını araştırdık ve devam ediyor. Yine aynı bölgede sondaj yaptık tarihi mezarlık çıktı. Bunun üzerine sondajı durdurduk.”dedi.

Başkan Ünal’dan ilginç söz; “Üç tane kemik çıktı diye Filyos yolsuz mu kalacak?”

             Tarihi kalıntılar üzerinden yol geçirme isteğini desteklemediği için Başkan Ünal'ın kendisine “Üç tane kemik çıktı diye Filyos yolsuz mu kalacak” dediğini ifade eden Prof. Dr Atasoy; “Ben de kendine benim görevim korumak ve bilimsel araştırmak yapmaktır dedim. Buradaki mezarları tahrip edemem dedim. Başkan kızdı sen bize zorluk çıkartıyorsun dedi.
Başkan çeşitli yerlere telefon ederek benim üzerimde baskı kurmaya çalıştırdı. Yakın civarlardaki müze müdürlerine şikayet ettiler. Ben de prosedür olarak buradan yol geçemez ve bu kararda kurula bağlıdır diyerekten görüşlerimi söyledim.”dedi.

BAŞKANIN YOL İNADI

              25 metre genişliğinde yol yapmak isteyen Başkan Ünal'a tepki gösteren Prof. Dr Atasoy; “Bulgaristan, Yunanistan, İtalya ve bu gibi küçük antik kentler turizmden para kazanır ve buralarda ben 25 m genişliğinde yol görmedim.
Ancak, öncelikle Tios antik kentin kazılması gereklidir ve burası kazıldıkça yerli ve yabancı turistler gelecektir. Mevcut yol da yeterlidir.”dedi.

35 KİŞİYİ İŞE ALDIRMAK İSTEDİ

               Başkan Ünal'ın seçimlerde söz verdiği 35 kişiyi işe alma vaadini tarihi kazılar için uygulamak istediğini ifade eden Prof. Dr Atasoy; “Kazı çalışmasına başlamadan bir gün önce başkan bize 35 kişilik liste verdi ve bunları işe alın dedi. Kendi partimde adamlarıma söz verdim dedi. Bu yaşıma geldim ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Bu listeyi alsa idik 'arkeolojik kazıda parti üyesi işçi dönemi'ni başlatmış olacaktık. Ancak yedi işçi alarak bu dönemi başlatamadık. Çünkü biz işçileri alırken tecrübesine göre alıyoruz, sen hangi partidensin demiyoruz. Tek istediğimiz başkan işimize karışmasın biz kendi yağımızda kavruluruz.”dedi.

BAŞKANDAN KAZI EKİBİNE KÖSTEK!

             Başkan Ünal'ın mantıksız isteklerine olumsuz yanıtlar verdikleri için sorunlar çıkartıldığını ifade eden Prof. Dr Atasoy; “Çalışma yürüttüğümüz barakanın elektriğini kestiler. Bırakın elektriği kanalizasyon kanalımız tıkandı. Kız öğrencilerim evlerde tuvalet arıyor, işin açı tarafı da bu. Filyos'a gençler için İngilizce kursu ve el beceri kursları açmayı düşünüyorduk. Çünkü burayı turizme kavuşturduğumuzda onlara lazım olacak ve yanında açık hava sineması yapacaktık. Bunların hepside ücretsiz olacaktı. Başkanın bize uyguladığı yıldırma operasyonu nedeniyle hepsinden vazgeçtik.”dedi.

Haberin Kaynağı: caycuma.org/cuma

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2009-08-17
Bu haber 1701 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 991
  Bugün : 475
  Toplam: 5645931
   Online :

  237 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama