Gökçebey'de Tahminen 2 bin yıllık Taş Temel Kalıntıları

            Araştırmacı Tarih Yazarı Sadi Uyar’ın araştırmaları nitecisinde, Gökçebey ilçesine bağlı Üçburgu Mahallesi Sanayi Sitesi mevkii üzerinde bulunan Filyos Irmağı içinde ırmak suyu çekilince eski zamanlardan kalma Tarihi Taş bina kalıntıları ortaya çıktı. Gökçebey ilçesinde Uçburgu ile Sanayi Sitesi mevkiinde olan Filyos Çayı içinde tarihi taş bina kalıntıları belirledi. Irmak suyunun çekilmesi ile birlikte ortaya çıkan taş bina eskilere dayanan bir bina olduğu bildiriliyor. Yapılan araştırmada binanın ırmak suyu içinde olması ve temelinin ise 1,5 metre ise derinde olması ile ırmak suyunun daha da derinden aktığı söylenmekte.

Çevredeki vatandaşlar ise burada araştırma yapılmasını isterken, tarihi binanın çevresinde olan kerpiç tuğlalar ise gözden kaçmıyor. Araştırmacı Tarih Yazarı Sadi Uyar “Sadece temelleri kalan binaların yarı temelleri de ırmağın içinde kalmış temellerin etrafında kerpiç kalıntıları bolca bulunmaktadır. Temeller ırmağın içinde ve dışında geniş bir alana yayılmış. Temellere ve Irmağın akış yönüne bakarak buranın ne olduğu ortaya çıkmaktadır bu temeller yerin 1,5 metre altında çıktığına göre ırmak daha da aşağıda olabilir temel yapısı ve kerpiçlere göre bakarsak burası eski bir yerleşim yeri olabilir tabiî ki bu Temelleri Akademisyenlerin inceleyip bilimsel bir açıklama yapmaları gerekir.” dedi.

Tarihi Taş Bina Kalıntıları bulunan yere, Gökçebey Kaymakamı  Çetin Kılınç, Araştırmacı Tarih yazarı Sadi uyar, İlçe Tarım Müdürü İrfan Soysal giderek yerinde inceleme yaptılar. Olay yeri gözetim alanına alınarak geniş çaplı araştırmalar yapılacağı öğrenildi. 

Haber: Latif Aydemir

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2009-08-06
Bu haber 2038 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 288
  Bugün : 188
  Toplam: 5671639
   Online :

  96 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama