Türk Edebiyatının Büyük Kaybı Demirtaş Ceyhun Hayatını Kaybetti

Bir süredir Alman Hastanesi'nde tedavi gören usta yazar Yazar Demirtaş Ceyhun yaşama veda etti..

Alman Hastanesi'nden yapılan yazılı açıklamada, “Pnömoni” (zatürre) tanısıyla 28 gün önce Alman Hastanesi yoğun bakım servisine kaldırılan Ceyhun'un, bugün saat 15.00 sıralarında hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada, Ceyhun'un tedavisi sürecinde kısa süreli bir iyileşme dönemi yaşadığı, ikincil bir enfeksiyon ile çoklu organ yetersizliğinin geliştiği kaydedildi.

DEMİRTAŞ CEYHUN KİMDİR?

1934 yılında Adana'da doğan Demirtaş Ceyhun, hikâye, roman ve inceleme kitapları yazarı.. Ceyhun, 1959 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümünü bitirdi.

Genelde toplumsal konuların irdelenmesine yönelen eserler veren Ceyhun'un ilk hikâyeleri 1955 yılında Yeni Ufuklar dergisinde yayınlanmaya başlandı. Yazarlığının ilk döneminde kişisel sorunlar üzerine eserler veren Ceyhun'un konulara bakış açısı, cinsel ve ruhsal sorunlara getirdiği farklı yaklaşımlar dikkati çekti. Ancak yazarın günümüzde kitlelerce tanınması, daha sonraları çağdaş içeriği ağır basan, toplumsal gerçeklerin kökenlerine yönelen inceleme eserleri ile oldu.

Ceyhun, Asya adlı romanıyla 1970 TRT ödülünü, Çamasan adlı eseriyle 1973 Sait Faik Hikaye Armağanı'nı kazandı.

Yazarın ayrıca Horozlu Ayna isimli bir çocuk hikâye kitabı da bulunuyor. Demirtaş Ceyhun haftalık Aydınlık'ta köşe yazıları yazıyordu.

Yazarın önde gelen eserleri şunlar: Apartman, Ah Şu Biz Göçebeler, Yaşasın Aziz Nesin, Ah Şu Biz Karabıyıklı Türkler, Türk Edebiyatındaki Anadolu, Ayı İzi: Eylül Öyküleri, Yakılacak Adam Aziz Nesin

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2009-07-29
Bu haber 1742 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 288
  Bugün : 131
  Toplam: 5671582
   Online :

  90 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama