Ağaca can verip dile getiren usta!
1996 yılında Müzik yapmak, Saz çalma becerisini geliştirmek için gittiği İstanbul’da Saz, yapmayı öğrenen ve kendi atölyesini açtıktan sonra memleket özlemi ile Gökçebey’e geri dönen Şemsettin Yılmaz, saz, bağlama, buzuki ve ud yapımını burada sürdürüyor.
Anadolu’nun en yaygın kullanılan enstrümanlardan bağlama, iyi ses çıkarması için dut ağacının oyulup, yaklaşık iki yıl kurutulmasıyla yapılıyor. Sürenin uzun olması nedeniyle günümüzde oyma bağlama yerine yaprak bağlama imalatı tercih ediliyor.
Tefen Saz evi atölyesinde Karaağaç, dut, kelebek maun, Ardıç ve ceviz ağaçlarından  bağlama, divan, bas bağlama, buzuki ve saz üreten Şemsettin Yılmaz Sipariş üzerine de imal eden edip yerine kadar teslim ediyoruz dedi.
Mesleğe nasıl başladığını anlatan Yılmaz “Müziğe 6 yaşımda başladım o zamanlar saz telimi ve tezenelerimi Gökçebey’de Uyar Ticaret sahibi Saim Uyar amcadan  alırdım ne dükkandı be yok diye bir şey yoktu ne
ararsan vardı aslında bir bakıma Uyar Ticaret sayesinde başladım, ben o malzemeleri Uyar Ticaret’ten bulamasaydım bu işten vazgeçebilirdim bunun için merhum  Saim Uyar amcaya ayrıca teşekkür ediyorum.
Gökçebey’de bu işe ilk başladığım zamanlar Enver Tatbul sonrada Gürdal Özdemir’in destekleriyle dahada iyi saz çalmaya öğrendim. Sonraları Gökçebey benim hayallerime dar gelmeye başladı bende 1996 yılında İstanbul’a gittim yaşamıma orada devam ettim.
İstanbul’da Müzik aleminde Müslim Gürses, Yıldız Tilbe, Latif Doğan, Ahmet Kaya’nın abisi Mustafa Kaya, Serhat Taşa, Ceylan, Cengiz Kurtoğlu, Ayhan Aşan, Çağatay Akman, Sümer Ezgü daha da ve aklıma gelmeyen bir sürü değerli sanatçılara sazımla eşlik ettim.
Sonra ben bu sazı çalıyorsam yaparım diye düşündüm çünkü saz yapanların çoğu çalmayı bilmiyor ve saz yapmak için uğraşmaya başladım ve başardım. Doğru ölçülerde doğru sazlar yapmaya başladım.
10 yıldır hem müzisyenlik hem enstrüman imalatı yapıyorum en son Levent Yüksel’e saz yaptım Türkiye’de ve dünyada bir sürü benim imalatım olan sazım mevcut. Dünya ülkelerinde de yabancılar benim imalatım olan sazımı çalıyor.
Pandemi başlayınca İstanbul’da yaşamak beni mutlu etmedi bende iş yerimi doğduğum büyüdüğüm memleketime Gökçebey’e taşıdım burada bir faydam olur diye şu an Gökçebey’de “TEFEN SAZ EVİ” atölyemde bağlama, buzuki, ve ud yapmaktayım. Tefen Saz Evine sipariş üzere bağlama yaptıran ünlü sanatçılarda memleketime geliyorlar böylece ilçemin tanıtımına katkı sağlıyorum” dedi
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2021-02-10
Bu haber 306 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 930
  Bugün : 1499
  Toplam: 5507830
   Online :

  945 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama