Gökçebey’de kadınlar kahvaltıda bir araya geldi
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Zonguldak'ın Gökçebey ilçesinde kahvaltı yapıldı.
Eğitim Sen Gökçebey Temsilciliğinin düzenlediği kahvaltıya kadınların yanı sıra Gökçebey Belediye Başkanı Vedat Öztürk, Bakacakkadı Belediye Başkanı Oktay Albuz ve İl Genel Meclisi Üyesi Hasan Tülübaş'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. 
 
Eğitim Sen Gökçebey Temsilcisi Servet Büyükkol, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlayarak kahvaltıya katılanlara teşekkür etti. 
 
Eğitim Sen Gökçebey Temsilciliği Kadın Sekreteri Şule Akyol da geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren "Denizlerin Şekibe Ablası” Şekibe Çelenk'i anarak kadınların taleplerini sıraladı. Akyol şöyle dedi. "8 Mart'ta taleplerimizi bir kez daha ifade etmek istiyoruz: Doğum izinleri yeniden düzenlenmelidir. Kadınlar için doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 16 hafta olmak üzere en az 24 hafta doğum izni sağlanmalıdır.
8 Mart kadınlar için ücretli izin günü sayılmalıdır. Kapatılan kamu kreşleri açılmalıdır. İşyerlerinde ve semtlerde ücretsiz kreşler açılmalıdır. Kadın ve Eşitlik Bakanlığı kurulmalıdır.
İş yerinde şiddeti, ayrımcılığı ve mobbingi önleyen düzenlemeler yapılmalıdır. Şiddet, ayrımcılık, mobbingin gerçekleştiği durumlarda etkili bir soruşturma mekanizması kurulmalı ve caydırıcı cezalar tanımlanmalıdır. Esnek-güvencesiz-kayıt dışı ve taşeron çalışmaya, kiralık işçilik uygulamasına son verilmeli,  güvenceli iş, güvenli yaşam koşulları sağlanmalıdır. Kadınlara yönelik her türlü şiddeti ve ayrımcılığı önleyici yasal düzenlemeler acilen yapılmalıdır. Grevli toplu sözleşme hakkı, sendikal hak ve özgürlüklerin önündeki engeller kaldırılmalıdır.
Kamu kurumlarının bütçeleri toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifiyle hazırlanmalıdır. OHAL komisyonu derhal lağvedilmeli, KHK’lerle haksız hukuksuz yere işten çıkarılan tüm emekçiler görevlerine iade edilmelidir. Eğitim ve sağlık alanı başta olmak üzere kamusal alanın tümüne yayılan dinselleştirme politikalarından derhal vazgeçilmelidir. İstanbul sözleşmesi başta olmak üzere kadınlardan yana imza atılan uluslararası sözleşmelerin gereklikleri yerine getirilmelidir.
Ve diyoruz ki, Çözüm, sorunları yaratan ve artıranlarda değil, örgütlü kadın mücadelesindedir. Bizler milyonlarız, haklı olanlarız. Gelin her birimiz haklı taleplerimizi, mücadeleyi sahiplenelim. Birlikte kazanalım."


 
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2020-03-09
Bu haber 1827 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 759
  Bugün : 506
  Toplam: 5550257
   Online :

  31 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama