Antik Dönem Bölge Tarihi ile ilgili Yeni Bir Kitap Daha Çıktı
Gökçebey ( Tefen ) Tarihi çalışmalarımızda Bizlere desteğini esirgemeyen  Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Adem Işık’ın yeni kitabı Zonguldak-Bartın bölgesini de  içine alan  “PERS, HELENİSTİK VE ROMA İMPARATORLUK DÖNEMLERİNDE PAPHLOGONİA BÖLGESİNDE KÜLTLER” DORLİON Yayınevi’nden çıktı ve raflardaki yerini aldı!

ANTİK DÖNEMDE PAPHLOGONİA
Gökçebey (Tefen) Antik dönemde Bithynia- Paplagonia eyaletinin sınırını belirleyen Filyos ırmağının (antik Billaios) doğusunda Paphlagonia sınırında,diğer bir görüşe göre Bartın ırmağı (antik Parthenios) sınırının batısında Bithynia topraklarında kalır. Antik dönem yazarları Strabon ve Arrianus’a göre Bartın ırmağı (antik Parthenios) Bithynia bölgesinin Paphlagonia’yla olan doğu sınırını oluşturmaktadır. Başka bir antik dönem yazar Plinius’a göre Bithynia ile Paplagonia arasındaki sınırı Filyos/Yenice çayı (antik Billaios) ırmağı çizer. Bithynia’nın doğu sınırının Paphlagonia’nın başladığı Filyos (antik Billaios) ve Bartın (antik Parthenios) çaylarına değin uzandığı anlaşılmaktadır.

Tanıtım Bülteni’nden:
“Pers, Helenistik ve Roma İmparatorluk Dönemlerinde Paphlagonia Zonguldak Bölgesinide içine alan bu çalışma tüm antik kaynaklar, yazıtlar, sikke katalogları taranarak, bilgiler fişlenmiş, bölgede yapılan araştırmalar ve müze çalışmaları ile de orijinal malzemeye ulaşılmaya çalışılmıştır. Kültler” adlı bu çalışma ile amacımız; Paphlagonia bölgesinin dinsel yaşamını ana hatlarıyla ortaya çıkarmak, bu bölgede tapınım gören tanrı/ tanrıçaları, bu tanrı/tanrıçaların niteliklerini ve bölgesel adlarını, tanrı/tanrıçalar arası ortak kültleri, kültlerin bölgesel yayılımını, yerel ve dışarıdan gelen kültleri ve ayrıca dinsel yaşamın coğrafi ve politik değişimlerini saptamaktır. Konu ile ilgili olarak tüm antik kaynaklar, yazıtlar, sikke katalogları taranarak, bilgiler fişlenmiş, bölgede yapılan araştırmalar ve müze çalışmaları ile de orijinal malzemeye ulaşılmaya çalışılmıştır. Ayrıca modern araştırmacıların eserleri incelenerek, konumuzu içeren bilgilere de müracaat edilmiştir. Böylece Anadolu’muzun belirtilen tarihi devirler içinde gelişen dini hayatı ortaya çıkarılarak, karanlık kalmış kısımlar aydınlatılmaya çalışılmıştır.

PERS, HELENİSTİK VE ROMA İMPARATORLUK DÖNEMLERİNDE PAPHLOGONİA BÖLGESİNDE KÜLTLER
DR.ADEM IŞIK
DORLİON YAYINEVİ
KİTAP LİNKİ https://www.kitapyurdu.com/kitap/pers-helenistik-ve-roma-imparatorluk-donemlerinde-paphlogonia-bolgesinde-kultler/500807.html&manufacturer_id=22254
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2019-04-27
Bu haber 342 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1259
  Bugün : 1630
  Toplam: 4837616
   Online :

  108 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama