Tefen Karakolu
Tefen karakolu; Osmanlı arşiv kayıtlarında ilk olarak 1913 yılı belgelerinde geçer. Kayıtlar; karakolun, Tefen pazarının yanında olduğunu gösteriyor. Tefen pazarı ise şimdiki yeni yapılan kapalı pazar yerinin bulunduğu alanda idi. 1913 tarihli kayıtlarda şöyle geçer:” 28 köyden müteşekkil ve üçüncü sınıftan bir Nahiye olarak “Tefen Pazarı” Nahiyesi merkezi Tefen olmak üzere kurulmuştur. Devrek’te üçüncü sınıftan bir nahiye tesisine müsaade edilmesi üzere Yenice ve Tefen pazarı mevkileri yeni kurulacak nahiye merkezi olarak değerlendirmeye alınmış, Yenice’nin etrafında bulunan 5–10 karyeden başka nahiye olmaya uygun özelliğinin bulunmadığı, Tefen Pazarının ise Perşembe Nahiyesine yakınlığı ve gelişmeyegenişlemeye müsait bir konumda olması ve Jandarma karakol merkezinin Tefen Pazarında yer alması sebebiyle buranın nahiye merkezi olması uygun görülmüş. “ 
5 yıl sonra 1918 yılında yayınlanan Bolu livası salnamesinde geçen Tefen karakolu karakol komutanı, Jandarma komutanı Süvari Fehmi Onbaşıdır.

( 1932 Yılına ait Tefen pazarı ve Karakolu gösteren sınır haritası)

1933 yılı Temmuz ayına kadar aynı yerde şimdiki kapalı Pazar yeri ve mezarlık arasında bulunan Tefen Karakolu ( aynı zamanda nahiye müdürü binası);12 Temmuz 1933 yılında meydana gelen sel felaketinde karakol binasını tamamen kaybetmiş ve bina kullanılmaz hale gelmişti. 1933 yılı belgelerinde sel felaketi şöyle yazar: “ Devrek Kazası Tefen köyünde jandarma karakol binasını sel götürmüş, bir kasatura ziyan uğramıştır. İki at, iki sığır suların cereyanına kapılmıştır. Keza bu köyde şimendifer (Tren) hattının 630 metrelik bir kısmı sellerin tahribatına uğramış, Devrek- Çaycuma Köprüsünün istasyon tarafındaki kısmı yıkılmış ve üzerindeki telefon hatlarıda bozulmuştur. Mahsulat kısmen harap olmuştur.”

1919 doğumlu merhum Sadık Kılınç’ın bana anlattıklarına göre;1933 selinde yıkılan jandarma karakolu Kahyaoğlu köyündeki köy odasına taşınmış, burası 3 yıl jandarma karakolu olarak kullanılmış. Daha sonra şimdiki sağlık ocağı olan yere 2 katlı ahşap jandarma karakolu yapılmış.
1937’nin teşrinisaniside (kasım ayında) şimdiki sağlık ocağının olduğu alana halkın yardımıyla imece usulü jandarma karakolu yapılmış.Kayıtlarda şöyle yazıyor: “Karakol binası ve arsa; Tefen Pazarı, sağı Sait Biçici,solu yol,arkası Kahyaoğlu Varisleri tarlası, önü yol, zemini kimsenin tapulu arazisinden olmayıp hazineye ait hali mahallerden iken ahalinin yardım ve muaveneti le üzerine müceddeden işbu bina inşa edildiği yapılan tahkikat ve keşfiyattan anlaşılmıştır ve Tapu komisyonun 4.11.1937 tarih ve on sayılı kararıyla tasdik edilmekle Jandarma karakol binası olarak tescili edilmiştir”.
( 1965 yılında yapılan karakol binası)

1965 yılına kadar burada hizmet veren karakol daha sonra yenisi yapılmak üzere şimdiki İsmail Acar’ın dükkanın bulunduğu binaya taşındı.Yenisi yapılınca tekrar eski yerinde hizmet vermeye başladı.
1997-1998 yılında şimdiki yerine sağlık ocağı ile yer değişimde geçti. 
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2018-11-12
Bu haber 1237 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 2890
  Bugün : 233
  Toplam: 4883822
   Online :

  81 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama