Gökçebey CHP’den 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için Alternatif Çelenk Sunma Töreni
Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. Yıldönümünü kutlamaları kapsamında, Gökçebey CHP İlçe Örgütü tarafından Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına alternatif çelenk sunma töreni düzenlendi.
 
Cumhuriyet meydanında gerçekleşen törende CHP Gökçebey ilçe Başkan yardımcısı Mithat Arat Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının anısına saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.
 
Daha sonra söz alan Parti üyesi Mustafa Uyan  günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Uyan, yaptığı konuşmasında “Bugün ülkemizin her köşesinde Cumhuriyetimizin 95. yıl dönümünü ulus olarak coşkuyla kutlamanın haklı gurur ve sevincini yaşıyoruz. Hepimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.
          19 Mayıs 1919’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Ulusal Kurtuluş Mücadelesini başlatıp,  29 Ekim 1923 tarihinde de “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.
             Cumhuriyetimizin kurucusu, ulu önderimiz Atatürk’ün de sıklıkla vurguladığı gibi:
“Türkiye Cumhuriyeti, demokrasi esasına dayanan bir devlettir.”
            Türkiye Cumhuriyeti, halkçı karakterinin yanı sıra demokratik bir cumhuriyettir. Çağdaş demokratik bir cumhuriyet; halkın yönetime katılımını, halkın hak ve özgürlüklerinin güvencesini esas alır.  Hak ve özgürlüklerden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün değildir.
              Hak, adalet ve özgürlükler, sadece anayasa ve yasalarda yazılı olmakla kalmayıp, vatandaşlar tarafından kullanılabiliyorsa bir anlam ifade  eder. İnsanlar düşüncelerini özgürce yazıp söyleyebiliyorlarsa,  hakları için örgütlenebiliyorlarsa, hakları için demokratik eylemleri engellenmeden gerçekleştirebiliyorlarsa, yönetenler; halkın taleplerini dinliyor ve karşılamak için çaba sarf ediyorsa; işte o zaman Cumhuriyetimiz, demokratik ve halkçı bir cumhuriyet olur.  
                       Ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kurduğu cumhuriyet; olmuş, bitmiş bir süreç değildir. Tam tersine onun “Devrimcilik ilkesi” gereği: sürekli olarak yeniliklere, değişimlere açık bir süreçtir. En ilerici kurumlar bile, koşullar içinde eskir. En ileri bir devrimin bekçiliği ile yetinenler, günün birinde değişen koşulların gerisinde kalmaktan, tutuculaşmaktan kurtulamazlar. Kemalizm’in sürekli devrimcilik anlayışının temel sebebi budur.     
             Bu nedenle,  eğitimcilere düşen en önemli görev; Cumhuriyetimizi daima ileriye doğru geliştirmek için hak ve özgürlüklerinin bilincinde nesiller yetiştirmektir.
           95 yıl önce büyük mücadelenin başarılmasında ve Cumhuriyetin kurulmasında başta büyük Atatürk’e ve bu uğurda canla, başla çalışan, hayatlarını kaybeden, kahramanlarımızı bugün bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.
 
Konuşmaların ardından tören program son buldu.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2018-10-28
Bu haber 725 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 2890
  Bugün : 239
  Toplam: 4883828
   Online :

  86 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama