Gökçebey CHP ve ADD’den Alternatif Çelenk Sunma
Cumhuriyet’in kuruluşunun 94. Yıldönümünü kutlamaları kapsamında, Gökçebey CHP İlçe Örgütü ve Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına alternatif çelenk sunma töreni düzenlendi.
 
Cumhuriyet meydanında gerçekleşen törende CHP Gökçebey ilçe Başkanı Cem Oktayve ADD Gökçebey şube başkanı Halit Karademir Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Tören daha sonra saygıduruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.
 
Günün anlam ve önemine yönelik katılımcılara hitap eden CHP Gökçebey İlçe Başkanı Cem Oktay yaptığı konuşmasında “Bugün ülkemizin her köşesinde Cumhuriyetimizin 94. yıl dönümünü ulus olarak coşkuyla kutlamanın haklı gurur ve sevincini yaşıyoruz. Hepimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.
          19 Mayıs 1919’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Ulusal Kurtuluş Mücadelesini başlatıp,  29 Ekim 1923 tarihinde de “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.
             Cumhuriyetimizin kurucusu, ulu önderimiz Atatürk’ün de sıklıkla vurguladığı gibi:
Türkiye Cumhuriyeti, demokrasi esasına dayanan bir devlettir.” 
            Türkiye Cumhuriyeti, halkçı karakterinin yanı sıra demokratik bir cumhuriyettir. Çağdaş demokratik bir cumhuriyet; halkın yönetime katılımını, halkın hak ve özgürlüklerinin güvencesini esas alır.  Hak ve özgürlüklerden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün değildir.
              Hak, adalet ve özgürlükler, sadece anayasa ve yasalarda yazılı olmakla kalmayıp, vatandaşlar tarafından kullanılabiliyorsa bir anlam ifade  eder. İnsanlar düşüncelerini özgürce yazıp söyleyebiliyorlarsa,  hakları için örgütlenebiliyorlarsa, hakları için demokratik eylemleri engellenmeden gerçekleştirebiliyorlarsa, yönetenler;halkın taleplerini dinliyor ve karşılamak için çaba sarf ediyorsa; işte o zaman Cumhuriyetimiz, demokratik ve halkçı bir cumhuriyet olur.   
                       Ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kurduğu cumhuriyet; olmuş, bitmiş bir süreç değildir. Tam tersine onun “Devrimcilik ilkesi” gereği: sürekli olarak yeniliklere, değişimlere açık bir süreçtir. En ilerici kurumlar bile, koşullar içinde eskir. En ileri bir devrimin bekçiliği ile yetinenler, günün birinde değişen koşulların gerisinde kalmaktan, tutuculaşmaktan kurtulamazlar. Kemalizm’in sürekli devrimcilik anlayışının temel sebebi budur.      
             Bu nedenle,  eğitimcilere düşen en önemli görev; Cumhuriyetimizi daima ileriye doğru geliştirmek için hak ve özgürlüklerinin bilincinde nesiller yetiştirmektir.
          94 yıl önce büyük mücadelenin başarılmasında ve Cumhuriyetin kurulmasında başta büyük Atatürk’e ve bu uğurda canla, başla çalışan, hayatlarını kaybeden, kahramanlarımızı bugün bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz. Yaşasın CUMHURİYET"

Konuşmaların ardından tören program son buldu.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2017-10-29
Bu haber 814 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1886
  Bugün : 1605
  Toplam: 4567951
   Online :

  117 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama