“Büyük Zonguldak yeniden kurulsun”
Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı danışmanları aracılığıyla Başbakan Binali Yıldırım’a talep ve beklentilerini içeren iki dosya sunduklarını açıkladı
Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı Başbakan Binali Yıldırım’a Zonguldak ziyareti sırasında, ilçenin ve bölgenin beklentilerini içeren iki dosya sunduğunu açıkladı. Başkan Kantarcı, “Sayın başbakanımızın Zonguldak ziyareti, bizim de talep ve beklentilerimizi iletmemiz için bir fırsat doğurdu. Bu fırsattan yararlanarak biri ulaşıma özel, diğeri de bölge ve ilçemizin talep ve beklentilerini içeren iki dosyayı, danışmanları aracılığıyla kendilerine ilettik. Taleplerimizin bölgemiz için yaşamsal önemde olduğunu düşünüyorum” dedi.

ESKİ CEZAEVİNİN DEVRİNİ İSTEDİK
Yıldırım’a sunduğu dosyada Çaycuma’yı ve Çaycuma Belediyesinin hizmetlerini tanıtan bölümlere de yer verdiklerini söyleyen Kantarcı, “Bunların yanı sıra, bakanlıklarda bekleyen yazılarımızın tarih ve numaralarını verip, olumlu olarak sonuçlandırılması için kendisinden yardım da talep ettik. Belediyemizin, Çaycuma Belediyesi Spor Merkezi, Bilim Merkezi, Kule Asansör, Filyos Park Yaşam Alanı gibi önemli projelerini tanıttıktan sonra, ‘Cezaevinden Kent Müzesine’ adıyla projelendirdiğimiz, halen terk edilmiş durumda olan ve Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca ‘korunması gereken kültür varlığı’ olarak tescil edilen eski cezaevinin, tarafımıza devri konusunda talimatlarını istedik” dedi.

FİLYOS ÜNİVERSİTESİ KURULSUN, İKİ YENİ KÖPRÜ YAPILSIN
Dosyalarında bölgeye ilişkin mega projelerin de bulunduğunu söyleyen Kantarcı, “Filyos Üniversitesi kurulması, havaalanına doğal maniayı ortadan kaldırarak uçuş güvenliğini tam sağlayacak ikinci pist yapılması, Zonguldak il merkezi ile Filyos Vadisi arasını çok kısaltacak eski Zonguldak karayolunda iyileştirmeler yapılması, Çaycuma’ya iki yeni karayolu köprüsü yapılması, Filyos Vadisi Kalkınma İdaresinin kurulması, Filyos Limanı İç Anadolu Otobanının inşası, Filyos Limanı İç Anadolu Elektrikli Demiryolunun yapımı, Adapazarı - Bartın demiryolunun inşası, Zonguldak Çaycuma arasına Filyos Vadisi Projesi’nin hizmete girmesinin ardından artacak yolcu trafiğini karşılamak üzere metro hattı kurulması gibi mega projelerin hayata geçirilmesini istedik. Zaten, bunlar hayata geçmeden Filyos Vadisi Projesinden tam kapasite ile verim almak mümkün değil” dedi.

BÜYÜK ZONGULDAK KURULSUN, ÇAYCUMA MERKEZ OLSUN
Kente yeni bir idari yapılanma önerdiklerini de söyleyen Kantarcı, “Esasen kömür havzasının ihtiyaçlarına göre oluşturulmuş bir il olan Zonguldak, zaman içinde, üçe bölündü ve küçültüldü. Üç küçük ilin kimsenin işine yaramadığını hepimiz yaşayarak gördük. Kömür havzasının küçülmesine koşut olarak, ekonomideki payı da küçülen kentin ekonomik gelişimi için çizilen tüm projeksiyonlarda, Filyos Vadisi Projesi en önemli kamu yatırımı ve tek çıkış yolu olarak öne çıkıyor. Bu yeni duruma göre, yeni bir idari yapılanmaya gidilmelidir. Oluşan yeni konjonktürde, büyük Zonguldak yeniden kurulmalı, Bartın, Karabük ve Zonguldak’tan oluşan yeni ilin merkezi Çaycuma olmalıdır. Sayın Başbakan’a tüm bunları içeren dosyalarımızı ilettik” dedi.

Haber:CUMA
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2016-12-14
Bu haber 1289 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 278
  Bugün : 149
  Toplam: 5687682
   Online :

  26 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama