Gökçebey İçin Yaklaşan Tehlike: İlçenin istikbali Olacak Üç Sacayağı
            Gökçebey; 3644 sayılı kanun ile 1990 yılından beridir “ilçe” seviyesinde bir yerleşim yeri. O tarihe kadar Devrek’e bağlı bir belde iken, o gün bu gündür bu payenin verdiği nimeti sonuna kadar kullanmanın derdinde! O günkü gazetelerden Şafak gazetesi, 11 Mayıs 1990 tarihli sayısında bu mutluluğu şu şekilde duyurmuş: “Gökçebey nihayet ilçe oldu. Bundan sonra halkın birçok resmi işleri için artık ilçe merkezine gitmek zorunda olmayacağı, doğal olarak da zaman içinde birçok devlet dairelerinin Gökçebey'e yerleşeceği ifade edilmiştir. Gökçebeylilerin bu kararı çok olumlu bulduklarını, elbette ilçe olmanın birçok avantajı olduğunu, böylece birçok devlet hizmetinin halkın ayağına geleceğini beyan etmişlerdir. Gökçebeyliler kaza olmanın kuşkusuz birçok avantajı olduğunu ancak asıl sorunun kahvehane köşelerinde bekleyen gençlerinin işsiz olarak iş beklediklerini ve kendilerine iş imkanı anılmasını talep etmişlerdir.”

            Aradan 26 yıl geçti. Bu kadar yılda hangi gelişmeler yaşandı? Acaba yukarıdaki haberde de söylendiği gibi kolaylıklar sağlandı mı? Devlet daireleri gerekten ayağımıza geldi mi, iş sorunu çözüldü?

            Gelip şöyle bir bakalım…

            Gökçebey 1990 yılında ilçe olduğunda genel nüfusu 30428 kişi idi. 10 adet irili ufaklı sanayisi kuruluşu, beldeliğinden kalma PTT, TEK, Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Orman işletme şefliği, DDY İstasyonu, Sağlık Ocağı, Jandarma Karakolu ve Belediye teşkilatı vardı. Bunlara ilçe olduktan sonra Adliye, Mal Müdürlüğü, Emniyet Amirliği vs eklendi.
           
            İlk önce 1991 yılında Garanti Bankası kapandı…
           
            İlçe oluştan üç yıl sonra, 1993 yılında ilçeye bağlı Bükköy, Çorak, Karabaşlı, kaypaklar, köylerinin ilçe bağımlılığından ayrılması ve Çaydeğirmeni adıyla belediye kurulup komşu ilçeye bağlanması ile Gökçebey’i teşkil eden üçayaktan biri koptu.
 
            Daha sonra;
 
            1.Telekom gitti.
            ( Telekom’un komşu ilçelerde Şeflik büroları var bir tek Gökçebey’de yok )
           
            2.TEK gitti.
            (TEK’in komşu ilçelerde Şeflik büroları var bir tek Gökçebey’de yok )
           
            3.Kadastro ve Kadastro mahkemesi gitti.
 
            4.2012 Yılında Gökçebey adliyesi kapanıp başka ilçeye taşınması gündeme geldi Gökçebey halkının birlikte mücadelesi sonucunda Gökçebeyliler Adliyelerini geri aldılar.

5.Düne kadar Anadolu lisemiz yoktu.  4+4+4 eğitim sisteminden boşalan bir okul sayesinde Cumhuriyet Anadolu lisesi açıldı; bu sayede yeni Anadolu lisesi temeli atıldı bugün hizmette ilk yılında başarıya koştu.
 

 
Birde ilçe olalı 26 Yıl olduğu halde hiç kurulmayan kurumlar var:
·         SGK ilçe müdürlüğü hala yok
·         Askerlik şubesi hala yok..
          Diğer ilçelerde olan D sınıfı genel dal gurubu hastanesi Hala yok
·         OSB ( Organize Sanayi Bölgesi ) hala kurulmadı
·         Mal müdürlüğü  Vergi dairesine hala dönüşmedi..
Orman işletme Müdürlüğü hala kurulmadı
 
Ancak…
 
Bazı gelişmelerde oluyor tabi ki.
 
Üçburgu Mahallesi eski top sahası alanının bir bölümüne İle bağlı Bölge Trafik istasyonu kurulması düşünülmektedir; buda ilçemiz için bir gelişme olacaktır.
 
Sonuçta….
1990 Yılında 30428 kişi olan genel nüfusu bugün (2016)  yılı itibarıyla 21402 kişi oldu 9000 kişi ya göç etti yada çeşitli sebeplerle Gökçebey’den ayrıldı sonuçta Nahiye iken 22000 kişi olan nüfusun altına düştü.

Gökçebey’in “Göç” sorunuyla alakalı olarak konuşabileceğimiz, tartışabileceğimiz birçok durum vardır. Günlük polemiklerin sürgit olduğu dönemimizde, asıl sorunun ne olduğunu yöneticiler artık anlamalıdır.

Genel Nüfusumuz her sene böyle azalma gösterdiği sürece kaybedeceğimiz daha çok şeyler olacaktır.

Peki ne yapmalıyız?
Öncelikle genel Nüfus yoğunluğumuzu artırmamız lazım. Nüfus azaldıkça kaybetmeye mahkûmuz. İş olmayınca, aş olmayınca kim gelip yerleşir buraya? Geleni bırak; kendi evlatlarımızın dışarı göç etmesine mani olamıyoruz; gurbetten gelenleri mi ağırlayacağız? Zorunlu olarak da iskan ettiremeyeceğimize göre “insanlar için bir cazibe” merkezi yaratmalıyız. Bu da iş demek aş demek…

Şöyle ki…

Üç Sacayağı: Gökçebey-Bakacakkadı-Çaydeğirmeni
Lafı hiç uzatmadan dosdoğru anlatalım: İlçemizin kurtuluşu yukarıda adını andığımız üç yerleşim biriminin aynı çatı altında toplanması! Gökçebey merkezde olmak üzere, Ankara hattı üzerinde Çaydeğirmeni; İstanbul hattı üzerinde Bakacakkadı üçgeni o kadar önemli bir potansiyeli yaratıyor ki bugün olmazsa dahi yakın gelecekte bu topraklar altın değerinde kıymetlenecek. Anlatalım…

Toprak kıymetli bir varlık. Yerine başka bir şeyi koyamıyoruz. Tıpkı zaman gibi… Para temin ediliyor, binalar temin ediliyor, güç dahi bir şekilde temin ediliyor; ancak toprak yeniden temin edilemiyor. O halde eldeki topraklarımıza sahip çıkmalıyız. Varsa imkanımız, yeni topraklar almalıyız. Fabrika kuracaksın, nerede yapılacak? Toplu konut inşa edeceksin, nerede yükselecek? Mesire yeri çevireceksin, neresi olacak? Görüldüğü gibi, her ne yaparsak yapalım dönüp dolaşıp kara toprağa sarılıyoruz.

Bugünkü Çaydeğirmeni beldesi yürüme ile gidilebilecek mesafede. “Geliyorum, çay koy” desen; imbiği elinden bırakmadan kapıda görünürüz. Bağlı olduğu Devrek’e ise bizim iki katımızdan daha uzakta. Bakacakkadı da ha keza aynı şekilde! Zaten uzun yılların oluşturduğu toplumsal alışkanlık dahi bu yakınlığın uzantı ve tepkileriyle dolu. Dolayısıyla o topraklar, Bakacakkadı zaten sınırlarımızda fakat,Çaydeğirmeni bize çok da yabancı değil. “Bundan sonra bürokratik işler için Devrek’e değil Gökçebey’e gideceksiniz.” deseler çok da garipsenmez.

Bu üç sacayağının sahip olacağı toplam alan, 100km2 civarına olacak. Üzerine her türlü tesis, yaşam kompleksi ve sosyal merkez gibi yapıların inşası için son derece müsait olacak. Halihazırda bu güzergahda bazı yapılar mevcut. Yönetim merkezi ilçemizde olan bir mobilya fabrikası, hazır beton şantiyesi, mesire alanı, TOKİ konutları vs. Ama neden daha fazlası olmasın? Neden daha çok yapı, daha çok iş alanı açılmasın? Gençlerimizin gurbete çıkması, oralarda memleket ve aile hasreti çekmesi daha mı iyi?
 
Biz deriz ki efendiler; gelin hep birlikte bu üç noktayı birleştirelim. Karşı çıkanlar elbette olacaktır; onlara, bu işin herkese faydalı olacağını kızmadan ve kırmadan anlatalım.

Gökçebey’in geleceği şahsi çıkarların üzerinde tutulmalıdır. Aksi halde sonucuna herkes katlanmak zorunda kalır. 
 
Eğer…
 
Dediğimiz gerçekleşirse hep birlikte kazanacağız.
 
Yok eğer,
 
Gerçekleşmezse hep birlikte kıçımızın üzerinde oturmaya devam edeceğiz.
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2016-10-06
Bu haber 7363 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 301
  Bugün : 272
  Toplam: 5386402
   Online :

  20 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Soner BİLGİ 2016-10-22 :

Askerlik şubesi neden yok bende bunu anlamış değilim, ilçemizin önde gelenleri artık bir çözüm bulsa bu sorunlara, zira çözemeden birçok sorun dhaa ekleniyor, mesela içkili mekanlar artmış ve bu mekanlarda ahlaka aykırı durumlar var. Gökçebeye ve Gökçebeylilere yakışmayan bir durum acil düzeltilmeli.


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama