Mavi Gözlü Dev Anılacak

Nâzım’ın ölümünün üzerinden 46 yıl geçti.
İSTANBUL
      İstanbul’da Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikler, bu yıl “Nâzım Hikmet ile Bertolt Brecht Günleri” başlığında düzenleniyor. Bugün, kültür merkezinin desen atölyesi ögrencilerinin “Nâzım’a Saygıyla” adlı sergisi açılırken diğer etkinlikler 20.30’da başlayacak. “Biyografiler: Nâzım Hikmet - Bertolt Bercht” başlıklı sinevizyon gösterisinin ardından, Efe Duyan 20.45’te “Nâzım Hikmet - Bertolt Brecht Değişme ve Değiştirme Tutkusu” başlıklı açış konuşmasını, Orhan Aydın’ın “Seni Düşünmek” başlıklı müzikli ve şiirli sunumu izleyecek. Etkinlikler, yarın “Nâzım, Brecht ve Tiyatro” konusunu Yılmaz Onay, Zeliha Berksoy, Mediha Göbenli ele alacaklar.
                  Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nce hazırlanan etkinliğe ise Ahmed Ahmedov, Müslim Çelik, Arif Damar, Refik Erduran, Mustafa Öneş, Afşar Timuçin katılacaklar. Gecenin şiir-gösteri bölümünde Zafer Diper, şiir seslendirmesi yanı sıra KASDAV Oyuncuları’nın katılımıyla Taranta Babu’ya Mektuplar adlı yapıttan kurguladığı bir bölümü yorumlayacak. Cezmi Ersöz şiir okurken Tiyatro Açıkça ve Muzaffer Özdemir, Nâzım Hikmet’in şiirlerinden bestelenmiş şarkılar sunacaklar. (Barış Manço Kültür Merkezi: 0 216 418 95 49 - NHKM: 0 216 414 22 39)
                  Halkevleri Film Atölyesi, bugün saat 18.00’de İstanbul Halkevi’nde ‘Mavi Gözlü Dev’ adlı film gösterimi yapacak. Gösterimler ücretsiz.

ANKARA
                     Nâzım Hikmet Kültür Merkezi tarafından bir dizi etkinlikler düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında bugün Küba Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal ve Jose Marti Küba Dostluk Derneği üyesi Nahide Özkan Birdal’ın konuşmacı olarak yer aldığı “Türkiye’den Küba’ya Bir Devrim Şarkısı: Nâzım Hikmet” konulu bir söyleşi gerçekleştirilecek. Yazlık Sinema’da saat 20.00’de başlayacak söyleşinin ardından “Nâzım’ın Küba Seyahati” konulu belgesel film izlenime sunulacak. Ardından da yönetmen Çağrı Kınıkoğlu bir söyleşi gerçekleştirecek. Cuma günü saat 21.00’de “Yolcu” isimli oyun sergilenecek. (Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, Adres; Karanfil Sokak, numara 58 - Kızılay; tel: 0 312 417 56 59)

İZMİR-AYDIN
                        İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Edip Akbayram’ın katılacağı Nâzım Hikmet’i Anma Konseri, bugün saat 21.00’de, Fuar Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek. İzmirliler, konserin ücretsiz davetiyelerini Fuar İsmet İnönü Sanat Merkezi gişesinden alabilecek. İzmir’i Sevenler Platformu’yla İzmir Kültür ve Sanat Derneği, Nâzım Hikmet’le 39 yıl önce yaşamını yitiren Orhan Kemal’i, Kültürpark’taki Nâzım Hikmet Anıtı’nın önünde gerçekleştirilecek törenle anacak. Tören saat 13.00’te başlayacak. Konak Belediyesi’nin düzenlediği “Kuvayi Milliye Destanı” adlı müzikli şiir gösterisi, bugün saat 19.30’da Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde yapılacak.
                    Aydın Belediyesi de saat 21.00’de Aytepe Amfi Tiyatro’da etkinlik düzenleyecek. Anma gecesinin “Nâzım Hikmet ve Vatan Sevgisi” imza ve söyleşi bölümüne de yazarlar Demirtaş Ceyhun, Mucize Özünal, Şükran Soner ve Işıl Özgentürk katılacaklar. Yazarlar, Mustafa Balbay, Erol Manisalı ve Prof. Dr. Türkay Saylan’ın kitaplarını imzalayacaklar.

ADANA
                   Usta şair Nâzım, Adana’da ADD Gençlik Kolu ve Aydın Gençlik Hareketi ile birlikte anılacak. Nâzım Hikmet belgeselinin izleneceği, müzik eşliğinde Nâzım şiirleri ve bestelenmiş şarkılarının dinleneceği, “Nâzım Hikmet Memleket, Memleket Nâzım Hikmet” adlı etkinlik yarın 18.15’te Eczacılar Odası Toplantı Salonu’nda yapılacak.

Haber Kaynağı:http://www.gercekgundem.com

DAVET
BU MEMLEKET BİZİM

Dörtnala gelip Uzak Asya'dan
Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan
                        bu memleket bizim.

Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak
ve ipek bir halıya benzeyen toprak,
                        bu cehennem, bu cennet bizim.

Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın,
yok edin insanın insana kulluğunu,
                        bu dâvet bizim...

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
                        bu hasret bizim...

                                                           
Nazım HİKMET (Kuvâyi Milliye'de

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2009-06-03
Bu haber 1729 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 991
  Bugün : 545
  Toplam: 5646001
   Online :

  270 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama