GÖKÇEBEY İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜNCE LİDER ÇOCUK TARIM KAMPI PROGRAMI YAPILDI
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim ve Yayım Yayınlar Daire Başkanlığınca 2014 yılında başlanan ‘‘Lider Çocuk Tarım Kampı’’ adı altında ilkokul 4. sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkında lığını kazandırmak, tabiatla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenirliliği hakkında bilgilendirme yapmak üzere Gökçebey İlçesi Tarım Müdürlüğümüzce etkinlik düzenlendi. Düzenlenen  Etkinliğe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce Atatürk İlkokulu 4. sınıf  30 öğrenci belirlendi.
Etkinlik Gezisine İl Müdür Yardımcısı Hasan Akçalan, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Çetin Tokur, İlçe Müdürü Sevim Küçükbekir, Gökçebey Ziraat Odası Başkanı Necmi Pazar, Atatürk İlkokulu Sınıf Öğretmeni Ali Hasırcı ve Atatürk İlkokulu 4/A ile 4/B öğrencileri katıldı.
 
Etkinlikle ilgili İlçe Tarım müdürlüğünce yapılan açıklama şöyle;
 
Programın 1.gününde Gökçe Yağ Fabrikasına gezi düzenlendi.
“Yağ Fabrikasında çocuklara yemeklerde kullanılan yağın dolum aşamasından satış aşamasına kadar olan süreç anlatılmıştır. Çocuklara aldıkları gıdalarda nelere dikkat etmesi, gıda üretimi ve gıda güvenirliliği hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Fabrika gezisi sonunda çocuklara Gökçe Yağ A.Ş tarafından yemek ikram edilmiştir. Yemekten sonra Çukur Köyünde bulunan İ.M.C Besicilik Ltd. Şti’ye ait etlik piliç yetiştiriciliği işletmesine gelinerek etlik piliç yetiştiriciliği, hayvansal gıdalardan tavuk eti  ve yumurtanın beslenmedeki önemi, çocuklarda tüketilmesi gereken miktarlar ve son zamanlarda ülkemizde görülen kuş gribi hastalığı ve hastalıktan korunma yolları anlatılmıştır. Çocuklara 13 günlük olan civcivleri dokunarak sevmeleri sağlanmıştır. Daha sonra Bakiler Köyünde Remzi Verim’e ait büyükbaş hayvan işletmesine gelinerek yetiştiricilik ve hayvansal ürünler hakkında bilgi verilmiştir. Özellikle çocukların beslenmesinde tüketmesi gereken et, süt miktarları anlatılmıştır. İşletme sahibi tarafından çocuklara kek ve meyve suyu ikram edilmiştir.
 
Programın 2. gününde Çanakçılar Seramik Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye ait Hobby Hayvanat Bahçesi ziyaret edilmiştir.
 Hayvanat Bahçesinde bulunan yaklaşık 100 çeşit farklı hayvanın beslenmeleri, yaşam şartları, ömürleri hakkında bilgi verilmiştir. Çocukların yoğun ilgisini çeken karaca, su kamlumbağası, geyik, deve gibi hayvanlar hakkında verilen bilgilerden sonra çocuklar tarafından sorular sorulmuştur. Tavşanları sevmeleri sağlanmıştır. Çanakçılar Seramik tarafından çocuklara öğle yemeği ikram edilmiştir. Daha sonra Bakacakkadı da bulunan 100. Yıl Tesislerinde Müdürlüğümüze ait kiraz ve kivi bahçesine gidilerek meyve bahçelerinin kuruluşu, meyvelerin nasıl oluştuğu  anlatılmıştır. Burada bulanan Arberatoryum’da bulunan ağaç türleri hakkında bilgi verilmiştir.
 
Programın 3.gününde Gökçebey Orman Fidanlık Müdürlüğüne gidildi.
Fidanlık Müdürlüğünde çocuklara toprağın tanımı, oluşumu, önemi  ve toprak çeşitleri hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Çocuklara çapalama, yabancı otların topraktan temizlenmesi, fidelerin tüplere konulması, çevre düzenlemesinde kullanılan süs bitkileri ve bitki tanıtım parkındaki ağaçlar hakkında bilgi verilmiştir.  Daha sonra çocuklarla piknik yapılarak çeşitli oyunlar oynanmıştır. Fidanlık Müdürlüğünce çocuklara fidan dağıtılmıştır. Daha sonra Bakacakkadı Beldesinde bulunan Kardelen Dondurmacısında çocuklara dondurma ikram edilmiştir.
 
 Gökçebey Kaymakam V. Mazhar Doğan, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Çetin Tokur, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fazıl Aytaş, Gökçebey Ziraat Odası Başkanı Necmi Pazar’ın katıldığı katılım belgesi töreninde çocukların her birine katılım belgesi ile çeşitli hediyeler. 
Bu üç günlük etkinlikte bizlerden desteklerini esirgemeyen Gökçebey Kaymakamlığına, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, Gökçebey Ziraat Odası Başkanlığına, Gökçebey Orman Fidanlık Müdürlüğüne, Gökçe Yağ Fabrikasına, Çanakçılar Seramik A.Ş’ye, İ.M.C Besicilik Ltd. Şti işletmesine, Remzi Verim’e, Kardelen Dordurma’ya teşekkür ederiz” denildi.
GÖKÇE YAĞ FABRİKASI ZİYARET FOTOĞRAFLARI

Çanakçılar Seramik Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye ait Hobby Hayvanat Bahçesi ziyaret FotğraflarıGökçebey Orman Fidanlık Müdürlüğüne Fotoğrafları


 
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2015-06-18
Bu haber 1497 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1332
  Bugün : 1
  Toplam: 4911625
   Online :

  102 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama